Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Audi e-tron SUV

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • TeroPee
    vastasi
    Kohta videota tarjolla Autogefuhlin tuottamana. https://youtu.be/m7Sda74nYHA

    Leave a comment:


  • jupe
    vastasi
    1800kg oli mitä myyjät sanoivat, kun sitä kyselin. Mitään tietoa ei kyllä ollut miten paljon akkua tämä syö jos siellä tuollainen möykky perässä on.

    Leave a comment:


  • J-M Koopikka
    vastasi
    Tuo hinta ei tosiaankaan kuulosta ihan kohtuuttomalta, ehkä on varteenotettava vaihtoehto, kun tuo nykyinen allukka menee kiertoon. Onko jossain tietoa tuon möhkäleen vetokyvystä? Auto-Data puhuu reilusta 1800kg jarrullista kärryä, liekkö kuinka paikkaansa pitävä ja mitä on jarruttoman massat.

    Leave a comment:


  • jlindstrom
    vastasi
    No nythän tuo alkoi kiinnostaa. Pitää selvästi käydä tutustumassa. Tuolla lähtöhinnalla, muutamilla mausteilla puhutaan 100k€ - rabatit.

    Leave a comment:


  • jupe
    vastasi
    87500€ on vahvistettu tämän hinnaksi nyt Suomessa.
    Vakiovarusteet löytyy täältä:
    http://www1.vv-auto.fi/uutiskirjeet/...ovarusteet.pdf

    Leave a comment:


  • hopsis
    vastasi
    Samat periaatteeliset jakeluverkon ongelmat siis kuten Tero edellä mainitsi kaasun ja E85:n kanssa.

    Leave a comment:


  • gedu
    vastasi
    niin... näin kerrostalossa asuvana, jolla ei edes ole autopaikkaa on sähköauto täyttä haihattelua...

    ja vaikka olisi taloyhtiöltä autopaikka vuokrattuna se on tuolla 400m päässä (kyllä, oikeasti) ja senkään tolpat ei anna kuin 2h päivässä sähköä... eikä pääsulakkeet kentälle riittäisi siihen, että edes 10% rivistä olisi sähköautoja jotka lataavat edes 10A sulakkeen kautta.

    Kaupunkiinhan nuo sähköautot olisivat just omimpiaan putsaamaan ilmaa, mutta se latausinfra ei ihan vaan tuosta noin vaan ilmesty.

    Leave a comment:


  • jupe
    vastasi
    Kävin tänään katsomassa autoa Vantaan centerillä ja hieno se kyllä oli ja mukavat tilat.
    88t€ on hinta jossa aika paljon jo varusteita mukana. Ennakkovarauksiakin oli jo sisällä aikapaljon

    Leave a comment:


  • TeroPee
    vastasi
    Ja rahaa kaupan seinästä... (ennen vanhaan pankin seinästä mutta nykyisin ei enää ole pankkikonttoreita...).

    Jere on kyllä asian ytimessä siinä että sähköauto ei ole kaikille nykyisellään sopiva. Ei ole etanoliauto tai kaasuautokaan. Paljon vähemmän niiden soveltumattomuudesta tulee ininää.

    Leave a comment:


  • hopsis
    vastasi
    Alkuperäinen kirjoittaja haraldh Näytä viesti
    Tuollainen olisi todella fiksu kyllä omaan ajoon, mutta kun auto seisoo kadulla niin missäs latailee?
    Tämä on toki jossain päin ongelma. Täällä periferiassa tulee sähköä onneksi vielä toistaiseksi talon seinästä ;)

    Leave a comment:


  • jannekk
    vastasi
    Alkuperäinen kirjoittaja vaaltone Näytä viesti
    Teslasta ja sähköautoista lyhyesti: Minulla oli n. vuosi sitten Tesla Model X hieman yli viikon koeajossa - lyhyesti summattuna, EI herättänyt minkäänlaisia ostohaluja. Ko. kulkinett ei ole tehty talvioloihin. Pari kertaa autossa oli ovet, niin jäässä, että oli vaikeuksia päästä sisään ja kaikkea muutakin pientä. Laadultaan ei ole lähelläkään Audia. Kyseessä oli kuitenkin yli 150tEur maksava auto, niin voisi odottaa laadunkin puolesta hieman parempaa.
    Itselläni ei ole Teslohin mitään kosketusta ollut mutta tuttavani, joka noiden kanssa on tekemisissä työnsä puolesta sanoo samaa. Kun vähän purkaa esim. verhoiluja pois, niin laaduttomuus paistaa hyvinkin kauas. On kuulemma fiilis kuin "moni kakku päältä kaunis, vaan on silkkoa sisältä".

    Leave a comment:


  • haraldh
    vastasi
    Tuollainen olisi todella fiksu kyllä omaan ajoon, mutta kun auto seisoo kadulla niin missäs latailee?

    Leave a comment:


  • hopsis
    vastasi
    En koe mitään tarvetta tuputtaa mutta esmes sen minun Amperan toimintasäde oli yli 500km. Toki sähköllä vain ensimmäiset ehkä 60km, loput bensalla. Silti koko ajan oli käytössä sähkömoottorin suorituskyky.

    Jos valtaosa ajoista on siellä muutaman kymmenen kilometriä päivässä luokkaa niin ei oikein ole järkevää ostaa satunnaisia ajoja varten toista autoa.

    Leave a comment:


  • haraldh
    vastasi
    Samoilla linjoilla pullan kanssa, mutta fiksumpaa olisi että näitten omistamisesta ei koituisi verotuksellisia menoja niin voisi seisottaa pitkän matkan autoa sillä aikaa kun ajelee lähiajot toisella sähköisellä autolla. Nyt kun auton omistaminen on rikos niin harvalla on halua pitää kahta.

    Leave a comment:


  • Vieras
    Guest replied
    Sähköautoiluhan ei ole kaikille sopivaa, asia joka tuntuu unohtuvan monelta. Ne kenellä ajot päivässä on kymmeniä kilometrejä, se on varteenotettava vaihtoehto. Lienee sanomattakin selvää ettei 1000km päiväsuoritteella akkuauto ole sopiva kulkine. Ei se siitä kuitenkaan huonoa tee.

    Ja toinen asia on asennoituminen sähköautoiluun. Jos mökkimatka on 300km ja matkalla joutuu lataamaan vaikka 40 minuuttia, niin sehän on asenteesta kiinni haluaako sen tehdä. Jos tuo mökkimatka on vuodessa ainoa toistuva latausta vaativa matka, niin onko se paha asia jos muut ajot vuodessa menee ilman välilatauksia.

    Onko valmis tekemään satunnaisen lapin matkan junalla tai lentokoneella vai onko pakko saada ajaa 12 tuntia putkeen Leville ja takaisin.

    Yleinen asennoituminen sähköautoihin on edelleen se vanha laulu " sitten kun sillä pääsee 1000km lataamatta niin voin sellaisen ostaa". Ei kaikkien niillä ole pakko ajaa. Niillä ajaa ne kenelle se sopii ja näkevät sen itselleen edulliseksi/ sopivaksi/ lisää sopiva adjektiivi.

    Leave a comment:


  • vaaltone
    vastasi
    Teslasta ja sähköautoista lyhyesti: Minulla oli n. vuosi sitten Tesla Model X hieman yli viikon koeajossa - lyhyesti summattuna, EI herättänyt minkäänlaisia ostohaluja. Ko. kulkinett ei ole tehty talvioloihin. Pari kertaa autossa oli ovet, niin jäässä, että oli vaikeuksia päästä sisään ja kaikkea muutakin pientä. Laadultaan ei ole lähelläkään Audia. Kyseessä oli kuitenkin yli 150tEur maksava auto, niin voisi odottaa laadunkin puolesta hieman parempaa.

    Toimintasäde: Koskee kaikkia sähkövatkaimia. Ei vaan riitä, jos on elämää KehäIII:n ulkopuolella. Mulla on viikoittain työajoja joissa päivämatkat menee lähelle 1000km:aa, istun mieluummin asiakkaan kanssa palavereiss, kuin odottelen akkujen latausta. Lisäksi lapsien kilpahiihto harrastus tekee sähköautoilun täysin mahdottomaksi, koska kisoja on silloin tällöin pohjoisemmassakin kuin Lahdessa...

    Joten ei jatkoon, ainakaan vielä...

    ... olispa vetyä :-)

    Leave a comment:


  • JouniH
    vastasi
    Tässä hyvä esittely e-tronista

    Muutenki tuon kaverin youtube kanavaa seuraillu. Ajelee eri sähköautoja ja vertailee niitä. Taitaa itse ajaa teslan model X.

    Kyllähän tuo sähköauto on jo nykypäivää. Olen yrittänyt perustella itelle, että en vaihda autoa ennen kun rahat on kasassa sähköautoon.

    Tesla olis hyvä, mutta jälleenmyyjä ja huoltoverkostoa ei käytännössä ole. Sen sijaan lataus asemia alkaa olemaan jo aika paljon. Sitten model S ei saa tyyppihyväksyttyä vetokoukkua ja Model X on aika kallis. Model 3 olis kans hyvä, mutta niitähän ei tunnu saavan rahallakaan. Toimitusajat noin kaksi vuotta jos riittääkään.

    E-tron olis huippu! :)

    Taitaa kuitenki käydä niin, että aloitan sähköautoilun Golf-e:llä. Erittäin tylsä vaihtoehto ja ei nelivetoa. 300km toimintamatka riittää loistavasti meikäläisen jokapäiväseen ajoon. Ajellaan sitten pidemmät reissut dieselillä.

    Sähköautojen kestävyydestä vielä sen verran, että helsingissähän ajelee teslan taksi jolla kurvailtu jo 500tkm. Alkuperäiset akut ja moottorit.

    Leave a comment:


  • TeroPee
    vastasi
    Ihmettelin tänään illalla tätä Espoon AudiCenterillä. Paikalla oli maahantuojan edustusta kertomassa autosta sekä Sähköautoilijat ry:n puheenjohtaja kertomassa sähköautoilusta yleisesti.

    Oli varsin kiehtova tuote ja mukava tilaisuus kaikin puolin. Olen tähän mennessä ohittanut tämän varsin sujuvasti koska olen ajatellut tämän olevan ns. liian kalliin. Hinnat eivät vielä ole vahvistuneet koska autolla ei ole vielä tyyppihyväksyntää, mutta maahantuonnista kerrottiin (hyvin varustellun) lähtömallin hinnan olevan alle 90.000 euroa. Varusteista yms. ei vielä puhuttu sen tarkemmin mutta olettaisin esim. navigoinnin kuuluvan varustukseen automaattisesti jotta auto osaa kertoa kuljettajalle esim. seuraavan latauspisteen sijainnin.

    Hinta oli siis positiivinen yllätys. Juu, tottakai 90.000 euroa on todella paljon rahaa autosta, mutta toisaalta se ei sitten kuitenkaan ole. Sehän riippuu siitä, mihin sitä hintaa vertaa. Omissa pohdinnoissa vertailukohtana on esim. Q7 e-tron, joka on paikkaluvultaan sama ja tiloiltaan ns. riittävän lähellä e-tronia. Uutta Q7 e-tronia ei tällä hetkellä saa ostettua joten täytyy verrata esiomistettuun. Tällä hetkellä Mobile.de:n halvimmat Q7 e-tronit ovat alkaen 65.000e (+verot ja kulut jotain 7-9000e) mutta sillä rahalla saa melkein kolme vuotta vanhan ja noin satkun ajetun auton. Huono verrokki siis. Noin 70.000e tasosta alkaa saada samanikäisiä mutta 15--30tkm ajettuja Q7 e-troneja eli Suomessa ja kilvissä ne ovat noin 80.000 euron hinnalla. Ok, edelleen hintaeroa on kympin verran, mutta olisiko kymppi kuitenkaan liikaa takuusta ja huomattavasti modernimmasta tuotteesta (vaikkei toki nykymallin Q7 kuitenkaan mikään ikäloppu ole...)? Mielestäni ei. Toki on muistettava että kyseessä on kaksi täysin eri filosofian autoa mutta Audin mallistosta mun mielestä käytetty Q7 e-tron on lähin verrokki.

    Toinen yllätys oli se, että e-troniin saa vetokoukun. Virallista vetomassaa ei vielä ole kun se tyyppihyväksyntä puuttuu, mutta illan tilaisuudessa puhuivat 1800kg vetomassasta. Se alkaa riittämään moneen tarkoitukseen mutta toki tuollaisen nyytin vetäminen vaikuttaa aika paljon toimintamatkaan, etenkin jos sen tekee talvikelissä.

    Kaikenkaikkiaan paljon mielenkiintoisepi tuttavuus mitä ennakkotietojen perusteella osasin odottaa. Suosittelen tutustumaan.

    Niin, ja lähemmäs 100 ennakkovarausta on kuulemma tehty Suomeen. Suunnitelmien mukaan asiakasautoja aletaan valmistaa noin viikolla 9 ja ensimmäisten luovutukset olisi vielä ensi vuoden ekan kvartaalin aikana ja kaikki ennakkotilatut pitäisi olla maassa juhannukseen mennessä.
    Viimeksi muokannut TeroPee; 20.11.2018, 23:15.

    Leave a comment:


  • vaaltone
    vastasi
    Jep, ja jos asut omakotitalossa ja haluat kaiken hyödyn irti, niin silloin pitää tod. näk. kasvattaa liittymän sulakekoa - jolloin maksat kaisesta sähköstä vielä enenmän?

    Leave a comment:


  • LauriJT
    vastasi
    Tuo latausnopeushan on riippuvainen tolpasta. Noin järeää latausasemaa ei taida suomestakaan juuri löytyä, eli se nopein lataus voi olla pitkään utopiaa

    Leave a comment:


  • vV8m5
    vastasi
    Audin kohuttu uutuus heti vaikeuksissa: ohjelmisto-ongelma viivyttää myynnin aloittamista

    Tuotekehityksen aikana softaa on osittain muutettu, ja nyt se vaatii uuden hyväksynnän viranomaisilta.
    ...

    Audilla on ongelmia myös akkuvalmistajan kanssa. Audille akkuja toimittava eteläkorealainen LG Chem haluaa nostaa akkujensa hintaa kymmenen prosenttia niiden kovan kysynnän vuoksi.
    e-tronin hinta tullee siis nousemaan. Toimittaakohan toi Lg chem akkuja myös oman maan sähköautoihin (Hyyyyyyyndai Kona)...
    Viimeksi muokannut vV8m5; 23.10.2018, 14:38.

    Leave a comment:


  • pantealex
    vastasi
    Mulle sanottiin Audi myymälässä että tiloiltaan ehdottomasti ennemmin Q7 kun Q5, kyseinen henkilö oli istunut autossa ja näytti muutaman kuvan muunmuassa etu tavaratilasta (kaikki latausvehkeet mahtuu sinne)

    Latausluukku vakiona kuskin puolella ja lisävarusteena saa matkustajan puolelle vähän toisentyyppisellä "liittimellä" (yksityiskohdat meni multa ohitse)

    Ennakkohinta 90.000€, ensimmäiset tullee vielä tänä vuonna.

    Leave a comment:


  • Ugemi
    vastasi
    On kyllä ensimmäinen sähköauto, jota voisi muutaman vuoden päästä harkita. Erittäin tervetullut mielestäni tuo, että 30min latauksella saa 80% akkuja ladattua, mutta mitenkähän näitä aijotaan hallita tulevaisuudessa? Nyt auton tankkaus kestää 1-3min arviolta ja silti asemilla on ruuhkaa. Tulevaisuudessa jos vaikka puolet muutetaan sähköautoiksi, niin kun tankkaus/latausaika muuttuukin monikymmenkertaiseksi, niin ei se ainakaan jonoja vähennä. Toki näitä ladataan lähes aina myös kotona, joten voihan se olla, ettei huoltoasemalla tarvitse sen vuoksi käydä kuin pidemmillä matkoilla. Jotenkin vain silti kuvittelen, että jos talvilomakaudella lähden pohjoiseen, niin siellä on joku muukin kajaani-roi välillä liikenteessa ja saa syödä ns. pitkänkaavan kautta, että saa auton laturiin.
    Mutta eiköhän nämä asiat toki etene kehityksen myötä. Latausajat ovat jo tippuneet ja kun range kasvaa, niin tuokin ongelma toki vähenee.

    Leave a comment:


  • jupe
    vastasi
    Hieno auto on tämä kyllä. Hinta taitaa Suomessa vaan mennä yli 100t€, että tuollaisen saa omalle pihalle.

    Leave a comment:


  • LauriJT
    vastasi
    Ja polttoöljyllä tietenkin

    Leave a comment:


  • haraldh
    vastasi
    Odotan sitä päivää että KHO:ssä käsitellään tapausta missä suomalainen autoilija on ajanut sähköautollaan jossa peräkärryssä dieselgeneraattori.

    Leave a comment:


  • Carpio
    vastasi
    Top Gearissa oli hyvä juttu tästä. Kyllähän tätä pitää mennä hypistelemään, kun näille leveysasteille saapuu.

    Ihmettelen vain tämän auton mallinimeä, miten aikovat tulevat e-tron mallit nimetä? Vai onko tämä samankaltainen "koemalli" kuin Audi quattro aikoinaan? Vai julkistetaanko virallinen nimi vasta myöhemmin? Tuli yhtäkkiä mieleen, kun Audilla on tapana julkistaa autot aina Ingolstadtin kilvissä, ja Baijerin rekisterimerkinnän jälkeen tulee mallinimi, esimerkiksi vaikka Q2. E-tronin kuvissa on mallinimen tilalta "AE", mikä todennäköisesti viittaa Audi e-troniin, mutta aina vois spekuloida.

    Itse taas olen menettänyt uskoni Teslan suhteen, enkä hankkisi autoa saati osakkeita, vaikka olisi kuinka paljon aikaa ja rahaa.

    Leave a comment:


  • villho
    vastasi
    Palasin eilen Norjasta, jossa paikallinen kollega sanoi ihan suoraan, että hänellä ei ole sähköautoa vielä siitä syystä, että haluaa odottaa _oikeiden_ autonvalmistajien kunnollisia täyssähkömalleja - viittasi saksalaisiin. Teslalla oli tuolla 3 kkden jono korjauksiin, joten en ihmettele jo ihan senkään vuoksi.

    Audilla on iso huoltoverkosto paikoillaan tekemässä takuukorjauksia vaikkapa nariseville oven saranoille tai kettuileville ovenkahvoille, mutta Tesla taitaa rämpiä tämän suhteen vielä. Tämähän ei toki paina vaakakupissa, jos haluaa nimenomaan Teslan repimään niskoja, mutta saattaa alkaa mietyttämään auton odottaessa pitkään jotain pientä, mutta käytön kannalta harmillista takuukorjausta. Isoista puhumattakaan.

    Leave a comment:


  • LauriJT
    vastasi
    Juurikin näin. En näe mitään pointtia miksi audin tarviisi kiihtyä noinkaan nopeasti, ei se niskojen reuhtominen mitään premiumia ole. En minäkään jää tuolla omalla 150hp sähköautolla valoissa jalkoihin. Mikäli taas audissa akkujen hallinta on fiksumpi kuin teslalla, minä ainakin olisin valmis uhraamaan 100km toimintasäteestä jos akuston vaihtoa ei tarvitse pelätä seuraavaan 20 vuoteen. Nuohan muuten painaa molemmat 2,5 tonnia ja audi taitaa olla isompi.

    Huomasiko kukaan muuten uutista miten bmw onnistui juuri kolminkertaistamaan akun kantaman ilman että akun fyysinen koko juuri kasvoi? Se siitä teslan ja audin teknisestä etumatkasta jos bmw saa kohta saman kantaman puolta kevyemmällä autolla.

    Korjaus: kyseessä on siis Lion Smartin light battery. Se oli asennettu bmw i3 vakioakun tilalle ja toimintasäde oli noussut 700 kilometriin. Tämä on minusta oikeampi suunta kehityksessä kuin kiihtyvyys. Mieluummin pienempi ja kevyempi akusto pidemmällä matkalla, kuin jäätävän iso ja raskas akusto täysin hyödyttömillä ominaisuuksilla.
    Viimeksi muokannut LauriJT; 22.9.2018, 08:41.

    Leave a comment:


  • hopsis
    vastasi
    No eihän se nyt ole kuin muutama riviä koodia ja muutama komponentti vaihtoon ja ensi vuonna vaikka "s-tron" pihalle ni alkaa kulkua löytymään. Eihän jokaista sähköautoa kai automaattisesti tarvi markkinoiden tehokkaimpaan Teslaan verrata? Sama jos uuden 2.0tdi A6:n koeajossa valitettaisiin että ompa paskaa ja kauppaan jää kun ei tämä pärjää edes Porsche Panamera Dieselille.

    Leave a comment:

Working...
X