Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Audi A6:sta (C5) ostamassa
Collapse
X
-
Noin 15 vuotta vanhojen autojen kohdalla alkaa moottorin, vaihteiston yms kunto helposti tekemään jo muutamia litroja sataselle suuntaan tai toiseen. Hyväkuntoinen 2.4 V6 voi viedä vähemmän kuin huono 1.8 vapari. Tehoton se ykskasivee on varmasti kun ahdettunakin menee siinä hyvän maun rajoilla. Manuaalina ehkä jotenkuten kestettävissä mutta multsarin kanssa varmaan aika tuskaista (jos sellaista komboa on edes saanut).
-
Tässä olen tuolle nuorimmaiselle veljelle ensiautoa etsinyt ja tosiaan tämä C5 vaikuttaisi melko sopivalta vaihtoehdolta kriteereihin. Isä vain järkyttyi kun hänelle selvisi että ollaan pääasiassa katsottu 2.4 koneella olevia yksilöitä. Kuulemma tuollainen "hirmuinen yli kaksilitrainen kone" on kauhea pensasyöppö.
Itse en etuvetona ole tuollaiseen tutustunut mutta appiukolla oli tuollainen tipillä ja nelikolla varustettu 2.4 litrainen C5 sedan. Ei se minun mielestä vienyt kuin n. 9 matkassa ja 13 kaupungissa. Paljonkohan siis on etuvedon lukemat?
Yllätyin myös kun huomasin että C5 on saanut 1.8 vaikeastihengittävällä koneella. Onkohan tuon kori/kone yhdistelmän kulutus mitä luokkaa ja mitenkähän on kulkupuolen laita? Onko jo sarjassamme "vaarallisen tehoton"?
Leave a comment:
-
Lisätään vielä, että se keskimmäinen kromireunainen alaritilä ei ole samankokoinen molemmissa.
Leave a comment:
-
No jo on yksityiskohtia joihin ei oo tullu kiinnitettyä huomiota, oma on facelift ja onhan noita preitäkin tullu nähtyä ja tutkailtua, mutta ei oo vaan tullu huomattua.
Leave a comment:
-
Siinä faceliftin etupuskurin keskimmäisessä aukossa on kromikehys, mitä ei vanhemmissa ole. Lisäksi takavalot on erilaiset. Kuskin paikalta eron huomaa parhaiten mittariston hopeisista (ei siis kromisista) rinkuloista.
Leave a comment:
-
Ja perästä faceliftissä näkyy putken päät, kun pressä ei. Ja kontin kilven ympärys on faceliftissä musta kun se pressä on sellanen harmahtava.
Ja edessä puskurin alaosa on myös erillainen maskin lisäksi. Tuossa kai selkeimmät Mikon luettelon lisäksi.
Leave a comment:
-
Maski on erillainen, pressä on maskin ja puskurin välissä rautaa faceliftissä maski menee puskuriin asti, faceliftissä molemmat peilit on saman kokoiset.
Tuossa on parhainten näkyvät erot.
Leave a comment:
-
A6 C5 Facelift?
Katsoin kyllä joka paikasta mitä keksin, mutta en yhä tiedä millä tavalla A6 C5 facelift on eri näköinen kuin pre facelift. Auttakaa, kertokaa.
Leave a comment:
-
No joo, onhan se noinkin. Tuo ajaa toki myös vesi-imurin virkaa samalla. Ja kuivaimurin. On mukava käyttää, ja kirkkaan pikkusuulakkeen läpi kun menee paskavesi niin on palkitsevaa nähdä auton puhdistuvan.
Edit_ ei siis ole höyry vaan ihan painepesuri, ei tosin kovin järeällä paineella.Viimeksi muokannut kontio; 27.7.2013, 07:31.
Leave a comment:
-
vielä offaria. dodoshop.fi kääntyisin nahan kunnostuksen ja puhtaana pidon ollessa kysymyksessä. Juurikin furniture clinicin tuotteita myy. Ja tuntuisi tietotaitokin olevan kohdillaan pesukinnas-foorumilta bongatuista kirjoituksista.
Leave a comment:
-
En suoraan. Faija tilasi ne Uk:sta ja pitikö sinne laittaa jokin sisustuksen koodi, että tuli oikea väri tuubiin.
Leave a comment:
-
Puuhapete, muistatko mistä nuita nahan parannus aineita saa? Minkä niminen tuote kyseessä?
Leave a comment:
-
Kansanautoissa on selkeästi huonommat materiaalit käytössä. Tuo puhtaana pito on se isoin tekija kangas ja nahkapenkin välillä mun mielestä.
Leave a comment:
-
Vaikka keskustelu käykin nyt melko kaukana itse topicista, niin heitänpä myös lusikkani soppaan! Edellisessä A6 C5 farkussa olleista kangaspenkeistä ei kyllä lika tms. näkynyt yhtään ja todella helposti lähti myös puhtaaksi. Myöskään urheilun jälkeinen läikyttyminen ei ollut ongelma. Ihan päinvastaisia kokemuksia on nyt tästä nykyisestä Touranista. Penkeissä näkyy todellakin kaikki ja puhdistaminen on erittäin hankalaa. Esimerkiksi suunnistusreissun jälkeen penkissä on lähes aina uusi kuvio joka ei siitä sitten mihinkään häviä.
Eli lyhyesti, kangaspenkeissäkin on todella suuria eroja.
Leave a comment:
-
Penkkien hoito riippumatta siitä mikä on materiaali on oman threadin arvoinen, mutta Vaasassa saa SOL:lta vuokrata tuolllaista imevää höyrypesuria nähtävästi.
Leave a comment:
-
Tommoisen "verhoilupesurin" voi helposti korvata perus kuiva/märkäimurilla mikä monelta löytyy autotallista. Toiseen käteen imuri ja toiseen suihkepullo missä on vettä.
Leave a comment:
-
Tää nahat vs. kankaat alkaa saamaan jo samaa säveltä, kuin kitkat vs. nastat.. ;D
Itsellä ollut molempia ja tälläkin hetkellä lötkössä nahat ja B8:ssa kankaat. Henk.koht. ei ole mitään eroa hikoilun tai kylmyyden suhteen, jos ja kun miltei joka autossa on nykyään persgrillit ja kylmästöinti.
Leave a comment:
-
Meillä taas Caddyssä kangaspenkit on aivan hirveän näköset, kun niillä on istuttu märissä vaatteissa.
Ja niitä ei saanut penkeille tarkotetulla pesuaineella puhtaaksi.
Nahalle saa entisöintipaketteja joilla saa naarmut pois. Porukoiden A8:n vaaleat nahkapenkit tuli fiksattua moisella setillä.
Leave a comment:
-
En ole nahkapenkeistä mitään muuta positiivista huomannut kuin paskan putsaamisen helppouden, joka kunnon kangaspenkiltäkin on melkein yhtä helppo putsata. Kangaspenkki on paljon paremman näköinenkin, varsinkin kun auto on 10vuotta vanha vaikka olisi nahkaa huollettukkin.
Itsellä ei siis nahkasisusta ole missään nimessä vaihtoehto, A6:siakin joutui pari hyvältä tuntuvaa yksilöä skippaamaan sisustan nahkaisuuden takia.
Leave a comment:
-
Mutta on olemassa vielä se kolmas vaihtoehto, eli jäähdytettävät&lämmitettävät nahkatuolit. Joissain on myös hieronta :)
Kyllä ilman persgrillejä pärjää. Dieselit pitää siitä usein huolen, että kun on tarpeeksi kylmä, saa pistää toppahousut muutenkin talvella jalkaan.
Leave a comment:
-
Ööh...
mä arvostan nykyisiä nahka-alcantaroita koska
a) urheilemasta kun tulee niin ei ole niin justiinsa että onko suojapyyhettä tms mukana
b) töissä kun työmaalla joutuu pyörimään ja sitten kantaa sen betoni yms-pölyn farkkujen mukana autoon niin nahkapenkit on tosi huolettomat, menee kangaspenkit ihan kauheiksi kun sitä pölyä tarttuu niihin pikkuhiljaa
c) voi syödä jäätelöä yms. Viimeksi kun kangaspenkeillä kaveri söi Snickersin niin jouduin sijoittamaan 200€ kärcherin tekstiilipesuriin. (se oli muutenkin ihan hyvä ostos että en ole katkera)
Ja alcantara paikkaa myös sen kylmä/hiostava ongelman.
Mutta muutenhan nuo kaikki pätee nahkapenkkeihin yleisesti, ja valitsen kyllä mieluummin huolettoman käytön kuin sen että on kangas on ehkä mukavampi.
Toisaalta kyllä isä käyttää ihan surutta volkkariaan eikä se ulkopuolisen silmiin kovin likaiselta näytä, että miten se nyt sitten ottaa...
Leave a comment:
-
Nahkapenkit näyttävät hyviltä, mutta siihen se jää. Talvella pirun kylmät, kesällä hiostavat.
Vaativat jatkuvaa huolenpitoa ja vanhemmiten ulkonäkö huononee nopeastikin.
Avossa ehdoton se nahkasisustus on jos sade yllättää, helppoa pyyhkiä kuivaksi.
Sisälämppäri on sekä mukavuus- että turvallisuuskysymys, suosittelen lämpimästi.
Leave a comment:
-
Ei siitä haittaa ole, mutta yleensä nahkapenkit lämpee siinä ajas istuttaviksi, kun auto käy klaseja ravatessa ja persgrillien ollessa päällä.
Edit: toki riippuu myös talvivaatetuksesta, mutta näin tarkenee ihan ilman pitkiä kalsonkeja
Leave a comment:
-
Mulla audi ensimmäinen auto nahkasisustalla joten kysymys kuuluu, kuinka tuollainen sisus reagoi Suomen talveen? Onko sisätilan lämppäri ehdoton hankinta?
Leave a comment:
Leave a comment: