Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Audi A6:sta (C5) ostamassa
Collapse
X
-
1L/100 extra 20tkm maka- ajolla 2000*.1 eli 200L, 1,5€/l 300€. Tolla saa ehkä yhden orggis maf-anturin... ja kauanko autoa aikoo pitää. Tarkoitus ei ollut pitää näinkään pitkään :) Voisihan sitä utelaisuuttaan kysyä, että mitä maksaa kierros antureita, tulppia, puolia jne. Mieluummin ne rahat sijoittaisi kuitenkin johonkin autoon, jossa on edes paperilla enemmän tehoja kuin nykyisessä.
-
Tammer-Dieselin jäljiltä jako erittäin suurella todennäköisyydellä on kyllä kohdallaan. Osia vaihdetaan just noin, arvaamalla tai jos ei oo huoltohistoriassa tietoa niin varmuuden vuoksi. Onhan näissä nyt yksilöllisiäkin eroja jotka vaikuttaa kulutukseen kuten varusteet ja rengastus, eniten vaikuttaa oma ajotapa.
Oman ässän koneesta kyllästyin yksitellen hakemaan vikakohtia ja vaihdoin kaikki tulpat, puolat, suodattimet, lambdat, maffin, pcv ja mitä näitä nyt on. About 300tkm kohdalla kerralla kaikki uusiksi eikä tarvi seuraavaan viiteen vuoteen meikäläisen ajoilla tehä niille mitään. Kulutus hiukan putosi vaikka sille nyt V8:lla ajaessa ei ihan kamalasti kannata painoarvoa laskea. Kuitenkin referenssinä, tuo menee manuaalivaihteisena talvirajoituksilla matkassa noin kymppiin ja siinä on kuitenkin 4.2 litraa tilavuutta. Vaatii tietenkin aika zenmäisen ajotavan mutta on se mahdollista eikä edes kovin vaikeaa.
Leave a comment:
-
Siis sulla ilmeisesti tiptronic, mulla oli manuaali ja hyvin veti, oli pojan ajoharjoitusautona ja sai hyvin kenkää. Pojan ajossa meni reilusti yli 10, mulla pyori kulutus ysissä.
Leave a comment:
-
Ei kyllä minkään ikäisenä tämä auto ole 14v:n aikana kulkenut oleellisesti vähemmällä. "Uutenakin" 2004 cruise vaihtelei 4:n ja 5:n välillä jatkuvasti motarin ulkopuolella. Jännää ettei sitten yhdessäkään huollossa tuohon ole kiinnitetty huomiota, jos jossain antureissa on häikkää. Eikö auto ikinä anna tuollaisista mitään vikakoodeja, eikö asia näy päästötesteissä? Miten taviksen pitäisi pystyä sanomaan, että jossain sensoreissa on vikaa? :D Arvaamalla vaan kaikki vaihtoon? Tai että jako on pielessä? Kaksi edellistä jakopääremppaa teetätetty Nekalan Tammer-Dieselillä... Jos ne peruskorjaa moottoreitakin niin luulisi jakopääremppojen olevan lasten leikkiä.
Kiihtyvyys 0-100 on kuitenkin 11s, niin ei tämä raketti ole edes tehtaan linjalta ulos rullanneena ollut.Viimeksi muokannut Ihmemies; 9.4.2018, 18:12.
Leave a comment:
-
Kyllä näin se menee, mulla oli alkupään C5 AGA-koneella (tonnipommi ostettu hopsikselta) ja jaksoi paremmin kuin ihmemiehen auto, toki vajaavetoinen rullaa kevyemmin.
Leave a comment:
-
Kyllä sulla on jossain jotain vikaa jos ei vitosella jaksa maantievauhtia pitää mäessä ja samaan aikaan kuluttaa kymppiä matkassa. Toi appiukkokokelaan auto menee ihan iisisti alle ysin eikä se mäkiin hyydy. Toki se on loppupään sähkökaasullisia, niissä voi olla vähän eroa kulutuksessa vanhempaan vaijerikaasulliseen verrattuna.
Siitä huolimatta, vanhemmankin saa menemään alle kymmenen litran. Näkemättä veikkaan että jako pielessä ja/tai lambdat/maf ehtoopuolella.
Leave a comment:
-
Ainakaan oma tippi ei luista omasta mielestäni. Turbiinissa/öljyissä vikaa? Onko lootan öljyjä koskaan vaihdettu? 2.4 quattro tiptronic vie matka-ajossa 10L/100. Siis ihan 90km pitkällä työmatkalla.. 80-100 alueella. Alle 10:n lukemia näkee tosi harvoin. Aamusta kävin taas tankilla, 570km 57L. Mieluummin edes 2.8 tai sitten 4.2l v8 jotka vievät kuitenkin saman verran bensaa. Halvaksi auto ei tule, ellei remppaa itse.. toisaalta jos hankintahinta on 1000-2000€ niin eipä niillä käyttökuluilla ole niin väliä.
2.8 on käytännössä sama moottori kuin 2.4, mutta se kulkee edes vähän paremmin. Suurin osa ajoista ainakin itsellä pitää ajella max nelosvaihteella, vitonen ei matka-ajossa alle 100km/h jaksa, ja satkun vauhdissakin hyytyy vähänkään jyrkempään mäkeen väännön puutteen vuoksi. Valitettavasti 2.4 on vaan paljon yleisempi, vaikkei siinä koneessa ole mitään järkeä...
Leave a comment:
-
Saan tutulta ja halvemmalla mitä nettiautossa halvin.
Laatikko luistanut kuulemma jo 3v eikä ole pahentunut.
Uuden (kunnostetun) laatikon saisin 300€'lla eikä se vaihto voi olla kamalampaa kun a6 2.5tdi'ssä oli :D
En haluakkaan mitään tykkiä mutta audi on audi ja rahapussi no tyhjä semmosen jälkeen.
Koeajon tein eikä mitään vikaa tuntunu olevan minkä olis huomannu. Ja siis audi perheestä tullu ja naisen käytös ollu et ei ainakaan mikään rääkätty peli ollu.
Leave a comment:
-
Kyllähän ne huomenna mitattua saa. Laita vaikka yyveetä vielä huomenna niin muistan.
Leave a comment:
-
Löytyisikö tästä ketjusta jotain ystävällistä sielua joka mittaisi omasta v8 kuutosestaan (hopsis?) konepellin leveyden ja pituuden?
Ja jos ihan superkivoja oltaisiin niin etuloksuista jos saisi vielä pituuden, siitä konepellin kulman kärjestä mitattuna.
Leave a comment:
-
Eihän se 2.4 mikään tykki ole vaan on se tuolla voimalinjalla aika leppoisa ja mukava matkakaveri enkä nyt väittäisi aivan älyttömän kovaksi kuluttamaankaan jos vaan kunnossa. Appiukkokokelaalle tommosen muutama vuosi sitten laitoin. Taitaa olla yli 300tkm jo silläkin ajettu ja aivan täydessä tikissä edelleen. Lambdat ja maffit ja tulpat sun muut kun on kunnossa ni ei se enempää vie kun mikään muukaan C5 bensakoneista. Joku 1.8 tai 2.0 neloskoneet on aivan alimittaisia eikä niitä kai tipillä ja quattrolla oo saanutkaan. 1.8T sitten kuluttaa matkassa vähemmän mutta polettaessa sitten helposti enemmän kuin kutosvapari ja 20 vuotta vanha turbotekniikka ei todennäköisesti tule halvemmaksi käyttää vaikka kulutus olisikin vähän pienempi.
Leave a comment:
-
En kyllä näe tuossa 2.4 koneessa mitään hyvää. Isoruokainen ja pienitehoinen, vielä jos on korjattavaa niin suosiolla seuraavaan tai kuten ylempänä "jos on todella halpa".
Leave a comment:
-
Viimepäivinä on paljon tullut puhetta audin luistavasta laatikosta kylmänä, että tämä on ominaisuus ettei se hajota laatikkoa. Onkohan tässäkin samasta aiheesta kyse ? näin ohi huomiona tuli mieleen
Leave a comment:
-
Kyllä ne muuten kestää isältä pojalle mutta öljyvuotoja tosiaan saa tilkitä alvariinsa. Hyvin yksinkertainen moottori, ei siinä kovin monimutkaista vikaa voi tulla. Päästöjen kanssa saa välillä vähän huudattaa katsastuksella. Öljyt tulee ulos yleensä aika ylhäältä ja valuu pakosarjojen päälle käryämään, sen takia ne ei alas asti tee lammikkoa.
Luistava laatikko onkin sellainen ettei se yleensä itsellään parane ja kaikki öljynvaihtoa lukuunottamatta vaatii askin pudottamisen pois. Siirtyisin suosiosta seuraavaan ellei sitten oo tosihalpa.
Leave a comment:
-
Audi a6 2.4 quattro
En tiedä onko oikea paikka mutta laitan tähän.
Olisin ostamassa tuommosta 1998 vm a6. 2.4 quattro automaatti.
Mimmoset on yleisimmät viat?
Tällähetkellä tiedossa että laatikko luistaa tosivähän kylmänä ja perästä vuotaa hiukan öljyä. Samoin kone vuotaa.
Mutta niin vähän että maahan ei jälkeä tule.
Kuinka aikapommeja nuo moottorit muuten on?
Leave a comment:
-
Miksi juuri 2.7biT?
Kasikone ei juuri enempää bensaa syö, ja rikkoutuvia osia on paljon vähemmän.
Leave a comment:
-
Noista versioista 2,7 biturbo. BES-kone on jonkin verran kestävämpi kuin ARE-kone , on tullut mm. uutta turbomallia ja uusi sytysjärjestelmä. Automaattiin on myös tullut parannuksia mm. ei hajoa pakki enää. Muutokset tulivat 2002 lopulla.
Allroadin automaatti kiihtyy lähes samaan kuin manuaali eli sen takia ei kannata ottaa manuaalia. Automaatti rattivaihteilla(sport-ratti) on mielestäni paras , sehän siis vaihtaa ylös/alas ilman tiptronic-asentoa, itse käytän tätä paljon. Vanhassa automaatissa, jossa on ns. pakkovaihteet tämä systeemi ei toimi , vaikka olisikin sport-ratti.
Leave a comment:
-
Lahdessa on myynnissä aika fiksun oloinen 2,7 bit Allu, automaattina toki. Hae pois ja vaihda manuaaliaski tilalle jos alkaakin käsin hämmentäminen kiinostamaan. Mielestäni Allroadiin ei manuaali sovi, mutta nämä ovat toki mielipidekysymyksiä :)
Leave a comment:
-
On sitä jotenkin kieroutunut mieli. Nyt tulee harvakseltaan mobile.de sivustoa surffailtua.
Etsinnässä pääpaino C5 Allu, 2.7bit manuaali. Eivät ole hinnantkaan pahat, tai no mihin vertaa.
Sopisi tuollainen pussijousi hyvin tuonne metsästyspoluille, sekä toimisi luisupulkkana tarvittaessa.
Täysin harrasteautoksi olisi tulossa.
Tää tauti alkaa kroonistua.
Leave a comment:
-
Kakkosautoa etsimässä ja tällänen löytyis omalta kylältä, mitäs porukka on mieltä tälläsestä. Tippiä ei ole itellä ollut, vapari kutosesta sen verran kokemusta että voi ajaa herrasmiesajoa mutta ei mitään dynaamista kaupunkiajoa. Sekä myös se tiedossa että 2.8 on parempi mut nyt ei yhtään sellasta ole myynnissä joka kiinnostaisi. https://nettiauto.com/audi/a6/8936607
Leave a comment:
-
Viripalikkaa ei oikein ole. Softalla voi jotain ihan pientä saada mutta aika mitätöntä on tarjonta. Takavaloumpiot ovat kautta C5 linjan sopivat, faceliftin myötä ulkonäkö hiukan muuttuu. Alustasarjojen osalta ovat quattrojen kesken samanlaiset, poislukien RS6. Painavampiahan nämä kärkimallit yleensä ovat joten kannattaa ihan akselipainoista lähteä selvittämään. Jarrujen osalta edessä HP2 satulat, takana muistaakseni 269x22mm. Aivan riittävät jarrut vakiotehoiselle autolle. Samat jarrut on käytössä S6:ssa ja siinä on kuitenkin vielä 40 heposta enemmän tehoa jo lähtöjään.
Vaikka myyjän sivu väittää mitä tahansa (olen näitä itsekin nähnyt) niin pienmoottoristen ajovaloumpiot eivät sovi V8 keulaan tai päinvastoin. Edellä lueteltujen lokarien ja puskurin lisäksi keulapala, syyläri, raidetanko, ilmastoinnin kenno, tuulilasi jne oikeastaan kaikki A-pilareista eteenpäin olevat korinosat ovat V8 spec osaa.
Alustan osista etupään tukivarret ovat samat kuin muissakin, toisen alatukivarren pallonivelen kiinnitystä on kahta eri kokoa, se taas riippuu siitä onko teräksiset vai alumiiniset olka-akselit.
Leave a comment:
-
Audi a6 c5 4.2 V8 vm2001
Morjens
Eli kyseinen pirssi tuli hommattua. Ja nyt suunnitteilla pientä modifointia!
Jonkun verran olen juttua löytänyt jo mutta nyt jos jollain varmaa tietoa niin kysyisin että mitkä normi a6 osat on samoja kuin tässä kasikone versiossa? Sen tiedän että leveämmät lokasuojat ja valot ainakin erit mutta entäs alustan osat?Käykö esim kaikki a6 quattron alustasarjat ja jarruosat yksiin? Onko takavalot myös samat?
Näyttää kun jostain sivulta löytyy varaosia kyseiseen esim xenon valot ilmoittaa että passaa samat kuin normi a6:ssa vaikka ei passaakkaan niin ei uskalla oikein mitään tilailla!!
Ja jos jollain olis joku hyvä nettisivu missä olis vaikka jotain pientä "viripalikkaa" myynnissä niin ois kiva
Leave a comment:
-
Kiitokset paljon vastauksista.Eikö tämä multi vähän heikompi laatikko ole ollut mitä keskusteluja on ollut.
Vielä ko Audista.Eikö näissä vanhemmissa 2.4 ole vielä jakopää remmillä.Uudemmissa ilmeisesti ketjulla.Näistä ketjuvehkeistä olen kuullut että on tullut kalliita jakopää remppoja.Pitäneekö paikkansa?vai liekkö huhua.Viimeksi muokannut okkim; 30.5.2017, 12:57. Perustelu: Viestit yhdistetty, älä tee heti uutta viestiä perään, vaan muokkaa vanhaa.
Leave a comment:
-
Ei näe eroa edes kepistä, mutta etuvetoja on sekä perinteisellä että CVT:llä (multitronic). 2003 etuveto on todennäköisesti jo multilla mutta koeajolla tosiaan parhaiten selviää.
Leave a comment:
-
Ei ole multia nelivetoisena. En tiedä näkeekö eron kepistä, mutta koeajolla ainakin.
Leave a comment:
-
Audi A6 2.4 v6 automatic quattro
Moro.Onko kellään tietoa onko nelivetoa tehty multitronicin laatikolla vai onko kaikki tippejä.Näkeekö mistään päällepäin esim vaihdekepistä onko tippi vai multsi.Ei oikein kiinnostas tuo multitronicin laatikko noiden vikojen takia.Auto on vuosimallia 2003.
Leave a comment:

Leave a comment: