Ihan esimerkki Helsingin Delta-autosta, jossa käytin viime kesänä tuota matkailuautoa jakohihnan vaihdossa.
Puhelimessa sovittiin hinnaksi 495e. Kun työ oli tehty, pyysivät jotain 530-550e väliin (en enää tarkalleen muista).
Kun sanoin, että puhelimessa hinnaksi sovittiin 495e, niin ei mukissut mitään takaisin. Sanoi vaan, että no se hinta siitä sitten täytyy ottaa.
Kun sitten autolle päästyäni tutkailin kuittia, niin asentaja oli päättänyt laturin hihnan laittaa siihen vielä lisäksi, josta tuo ylimääräinen hinta olisi tullut.
Tietysti tuollaisesta jää hyvä mieli ja positiivinen kuva liikkeestä.
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Avautumista Audin huoltohinnoittelusta
Collapse
X
-
Ei taida kyllä missään muualla moinen onnistua että tavaraa noudettaessa ilmoitetaan että hinta on nyt muuttunut. Maksa tai kävele.
Tälläpä olen itse pyrkinyt olemaan paikalla kun autoille jotain tehdään, ei sillä että itse asioista tajuan tuon taivaallista, mutta eivätpä ne asentajat sitä tiedä. Jääpähän valohoito saamatta.
Leave a comment:
-
Kyllä sitä tuli töissä istuttua sormet ristissä ja peukut pystyssä asentajan työtä ajatellessa ja onneksi sai homman hoidettua.
Eipä sitä autoa sieltä ulos saanut ennen kuin lasku oli maksettu. Eipä siinä pahemmin protestointi auttanut. Kiitokseksi tästä pistin asian sitten Audi konsernille (Saksaan). Kyllähän tuo päähän otti, mutta eipä tuo helppo homma ole keraamisten puikkojen kanssa, sen takia auton tuonne veinkin.
Mutta se e-maili. Viittasin mailissa valtakunnallisiin tutkimuksiin huoltojen eroista ja kuinka pohjalla se on ollut ja suunta ei vaikuta olevan kuin alaspäin. Laitoin samalla Audille vinkin, että jos haluavat suoraa palautetta asiakkailta ilman välikäsiä, niin varmaankin ACF jäsenistä löytyy aktiivisia henkilöitä kyselyihin vastaamaan.
Tuumasin loppuksi, että tilanne ei ole toivoton, mutta surkea. Hetkelliset onnistumiset eivät pelasta yleistä tilannetta. Ongelmat kun tuppaavat olemaan säännöllisen epäsäännöllisiä ja kompastutaan hyvinkin yksinkertaisissa kohdissa välillä. Suurimmaksi ongelmaksi tuntuu tulevan Huoltopääliköt, jotka eivät vastaa laadusta, mutta laskuttavat senkin edestä. On niitä toheloja asentajia ja käpyjä käy kaikille, mutta kuinka ne paikataan, on yleensä esimiehen ongelma/onnistuminen.
Toisaalta ehkä hyvä näinkin. Eipähän kaikki rupea ajelemaan Audilla.
Leave a comment:
-
Guest repliedAlkuperäinen kirjoittaja perrier Näytä viestiTulipa käytettyä taas vaihteeksi diudia laakkosella. Hehkut (osat) ja työt tarjottu hintaan 250?. Auto tuli huollosta 358?. "tää nyt maksaa tän verran, tarjouksessa oli virhe. Toinen myyntipäällikkö oli katsonut vahingossa 4 sylinterisen huoltoajan. Notta se olis nyt sit kuitenkin tuo 358?". Positiivista kuitenkin se, etteivät ole hehkuja katkoneet vaihtaessa ja ojentaneet sitten viikonpäästä 2500? laskua..
Leave a comment:
-
Toivottavasti et suostunut maksamaan sitä laskua. Jos kerran vaihto on tarjottu tiettyyn hintaan, se maksaa silloin sen. Ei se ole kuluttajan vika, jos tiskin takana ei osata laskea tarjouksia oikeilla perusteilla.
Leave a comment:
-
Tulipa käytettyä taas vaihteeksi diudia laakkosella. Hehkut (osat) ja työt tarjottu hintaan 250?. Auto tuli huollosta 358?. "tää nyt maksaa tän verran, tarjouksessa oli virhe. Toinen myyntipäällikkö oli katsonut vahingossa 4 sylinterisen huoltoajan. Notta se olis nyt sit kuitenkin tuo 358?". Positiivista kuitenkin se, etteivät ole hehkuja katkoneet vaihtaessa ja ojentaneet sitten viikonpäästä 2500? laskua..
Leave a comment:
-
Alkuperäinen kirjoittaja Petsu Näytä viestiMitäköhän ne siellä huollossa on oikeasti tehnyt?!??!?!
Leave a comment:
-
Tuollainen toiminta kyllä aina sapettaa. Mitään en vihaa enemmän kuin sitä, että antaa muiden tehdä ja korjaa itse perässä.
Leave a comment:
-
Huolto 60tkm
[LEFT]Pitää täs ite vähä laukoo eräästä Audin huolto paikasta joka sijaitsee Kotkassa!
Käytin A4:n 60tkm huollossa. Katsottiin että kaikki on ok, vaihdettiin öljyt, jarrunesteet ja koodattiin LL-huolto pois. Maksoi 404 e.
Viikko eteen päin ja auto ajettiin pukille ja katselin vähä pohjaan. Pohja panssarista puuttui n. puolet ruuveista, pako putki vuoti, repsikan eturenkaan edessä oleva "spoileri" oli puoliksi irti ja hankautunut renkaaseen jonka ansiosta tuhoutunut.
KYLLÄ PISTI VITUTTAMAAN! KAIKKI TUO OLI KIRJATTU ETTÄ OLI TARKISTETTU JA OK!
No ajoin auton tietenkin huoltamoon seuraavana päivänä paperit kourassa ja kysyin että miten voi olla että pohjapanssarista puuttuu kiinnikkeitä, ja tuo muovinen lipake"spoileri" on irti ja pako putki vuotaa!??!
Selitys - kaikissa autoissa putki vuotaa ja pohjapanssarin ruuvit tippuilee(pohjapanssareita onkin tien penkat pullollaan). Kaikki tuo korjattiin huolto takuuseen.
Huollon jälkeen illalla ajoin auton pukille ja tutkiskelin lisää. Auton moottorin pohja on aivan öljyssä(mahdollisesti öljynsuodattimen vaihdossa tullut?) ja raidetangonpää hiukan löysä kuskin puolelta.
Mitäköhän ne siellä huollossa on oikeasti tehnyt?!??!?!
[/LEFT]
Leave a comment:
-
Guest repliedAlkuperäinen kirjoittaja trallalaalaakso Näytä viestiA3 -99, 3d, sähköikkunat. Sähköikkunan pelkääjän puoleinen vaijeri 131.60.- Audi Herttoniemi. En ostanut.
Leave a comment:
-
Alkuperäinen kirjoittaja jounii Näytä viestiEikun Saksasta tilaat vaan. Suomen marmorin osat kiertää Ruotsin kautta.
Leave a comment:
-
A3 -99, 3d, sähköikkunat. Sähköikkunan pelkääjän puoleinen vaijeri 131.60.- Audi Herttoniemi. En ostanut.
Leave a comment:
-
Eikun Saksasta tilaat vaan. Suomen marmorin osat kiertää Ruotsin kautta.
Leave a comment:
-
Tuonne toiseen ketjuun kirjoittaessa tuli taas mieleen miten suunnattomasti rupee v*t*ttamaan tuo marmorin hintapolitiikka. Kaikkien osien hinta mitkä menevät eniten kaupaksi varsinkin tyyppivikojen takia on noussut. Kympin osat maksaa nykyään 30e ja 30e osat 60e. Ihan selvää kuluttajan kusettamista.
Leave a comment:
-
AC Espoon huoltoneuvoja päivällä huoltoa varatessa ehdotteli jakopäänhihnan vaihtoa... lupaa taas hyvää huoltoa ajatellen....
Leave a comment:
-
Mulle kävi jakopään rempan yhteydessä niin, että seuraavana päivänä alko vuotaa jäähdysnestettä. Samalla vaihdettiin siis termostaatti, joka sijaitsee jakopään "takana". Termarin tiiviste oli asennettu huonosti ja koko homma tehtiin sitten uudestaan takuun piikkiin mukisematta heti kun asiasta ilmoitin. Oli vielä joulun alla ja pyhät painoi ikävästi päälle. Ostin vaivanpalkaksi viinipullon :)
Tämä ei ollut siis Laakkosella vaan hovikorjaajallani perus Bosch Car Serivicessä. Osat kuitenkin alkuperäisosia.
Leave a comment:
-
Takuu kysymys:
Korvaako osan takuu myös sen vaihdon? Tässä tapauksessa vaihdettu termostaatti Laakkosella alle vuosi sitten ja nyt se jo on rikki. Vaihtaako Laakkonen sen siis ilmaiseksi vai saako vain termarin hinnan hyvityksenä? Työ on tehty Joensuun Laakkosella, mutta kai ne ton takuukorjauksen Tampereella tekee, kun auto nykyään siellä asuu..?
Leave a comment:
-
Jakopää keikossa en yhtään ihmettele että piennemmillä korjaamoilla on samaa hintaa kuin marmorilla. Siinä kun tulee se 5 vuoden vastuu mukana, vaikka korjaamo ei itse valmistakkaan sitä hihnaa niin joutuvat takaamaan että se hihna kestää sen mitä maahantuoja väittää vaihtoväliksi.
Leave a comment:
-
Taitaa olla tuntiveloitukset muutaman euron päässä toisistaan merkillä kuin merkillä.
Joskus Saab-aikoina kattelin Metro-Auton hinnastoa ja muistaakseni Bemari oli kallein, Skoda seuraavana ja Opel+Saab halvin. Tuntihinnoissa taisi koko skaalalla olla kympin eroa.
Sähkötyöt oli kaikissa taas parikymppiä/tunti kallimmat, niissä taisi olla kaikissa pyöreä satanen tuntihintana.
Leave a comment:
-
Niin, ei tuo taida vag-huolto olla kalliimpi nykyjään kuin muutkaan.
Vakipaja tarjosi tosiaan samaan hintaluokkaan. Kyselin vielä V-Wauhtipisteestä ja samaa luokkaa sielläkin.
Osat olis V-Wauhtipisteessä maksanu 260e, kävin merkkiliikkeestä ne hakemassa kuitenkin 240e hintaan.
Näytti vesipumppukin olevan metallisiivellä.
Leave a comment:
-
No huh-huh! 580??? Ei ne kalliit huoltohinnat olekkaan näköjään Audin yksinoikeus...
Leave a comment:
-
Kyselin jakopään huoltoa merkkiliikkeestä Passattiin (1.9TDI PD), 580e sis. vesipumpun. Moniurahihna ja ilmastoinnin hihna +40-50e.
Soitto vakipajalle antoi saman hintahaarukan tulokseksi tällä kertaa.
Pakko se on vaan itte tehdä taas, ei auta.
Leave a comment:
-
Auto-Kairassa joulukuussa omaan maksoi jakopään remontti osineen 440€. Korsmanilla ja Frimanilla noin kympilleen samat hinnat kun kysäisin sieltä kanssa. Jos halvalla haluat päästä niin kysäise siitä entisen Esson nykyisen ST1 korjaamolta. Yleensä vain tuppaa olemaan parin viikon jonot sinne.
Leave a comment:
-
Tulipahan taas todistettu, että kaikki kannattaisi tehdä itse!
Käytin A4:n Laakkosella kardaanin ja perän välisen stefan vaihdossa ja varaosien hinnat olivat aivan poskettomia:
Peräöljy, 37,40EUR / litra
Kardaanin ruuvit 15EUR
Murrosrasva 16EUR
Tiiviste 54,40EUR
Leave a comment:
-
"Siis oliko kyseessä Kuopion Laakkonen?? Vai joku muu pulju?" No enkai minä nyt noin vanhaa (rouvaa) viittis Laakoselle roudata, (kai ne naurais pihalle), kyseessä siis ihan muu pulju kaikkine nykyaikaisine vermeineen. Ja Ammatilaisineen.
Ps. huomasit kai ison A kirjaimen;)
Leave a comment:
Leave a comment: