Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A1 (8X) MY 2010-2018

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Anttila
    vastasi
    Itsellä Milltekin cat back ja omasta mielestä ei ole häiritsevät äänet tai teinimäiset. Vähän enemmän kaasua painaessa äänet on toki matalammat, mutta vaikkapa mottoritienopeudessa ei eroa vakioputkeen huomaa.

    Leave a comment:


  • Vieras
    Guest replied
    Veikkaan että katilla varustettuna äänistä tulee melko passelit, sehän vaimentaa hyvin jo itsessään. Jäänee noi röpötykset pois.

    Leave a comment:


  • A1wallu
    vastasi
    Katotaan sitten miltä ensin näyttää audin oman S-line ulkonäköpaketin kanssa... Sitten kesällä tulee rieger alle... :) Päätin sitten viime hetkellä lisätä omaan A1:seeni vielä nuo rattivaihteet ja paremman radion... Ja lisäksi tuon lisävarusteisen takaspoilerin audilta... näytti se vaan niin hemmetin hyvältä vantaan audicenterissä... Joten se nyt oli sitten vielä se pakko hankinta... Tammikuussa pitäisi ekan oman "sportin" tulla pihaan, joten pää räjähtää odottelusta! :D Uuden vuoden jälkeen vielä sitten neuvotellaan APR:n lisätehosta ykköseen. Ja tuo putkisto on käynyt mielessä... Tiedä sit vain tuleeko liian teinipeli! :D [ame="http://www.youtube.com/watch?v=prtxpp6UoNw"]http://www.youtube.com/watch?v=prtxpp6UoNw[/ame]

    Ja hyvää uutta vuotta!

    Leave a comment:


  • A1wallu
    vastasi
    KW coilover Street Comfort inox line -sarjaa ajattelin laittaa... 1000 € setti, mut pystyypähän säätämään auton korkeutta 15-50mm asti... Kallis on, mut eipähän autosta tule "kivireki", kun pitäisi tuolla sarja säilyä myös tuo ajomukavuus... Meinasin laittaa jopa 19 tuuman vanteet, mutta tuskin auto enää on yhtään mukava ajaa... 18 " ja säädettävä alusta niin eiköhän se siitä. Älkää ny sit kaikki samanlaisia vanteita tilatko, mutta tämmöset laitoin jo tilaukseen... http://www.superspeed-racelook.com/A...0::200942.html

    Leave a comment:


  • Anttila
    vastasi
    Mäkin oon katsellut sitä KW:n säädettävää alustaa, mutta silmiin osui myös pelkät KW:n madallusjouset. Ne pudottaa 30 mm, mutta en sitten tiedä onko se vähän turhan "paljon"? Jos sitä lunta vielä joskus putoilee yhtä reippaasti, kuin aiempina talvina, niin onko tuolla vehkeellä mahastaan kiinni joka kinoksessa? Tehosta ei jää kiinni, lähinnä painosta ja etuvetoisuudesta...

    Leave a comment:


  • jugurtti
    vastasi
    LMS, sieltä saa KW:ta ja palvelua.

    Leave a comment:


  • 8866
    vastasi
    Ja siellä Jouni H on Laakkosen vanha asentaja.

    Leave a comment:


  • hopsis
    vastasi
    Jos lähinurkkia ajattelee niin Nokialla Team F40 ainakin toimittaa ja asentaakin KW kamat.

    Leave a comment:


  • Peke78
    vastasi
    Slamit.

    Leave a comment:


  • A1wallu
    vastasi
    Sanokaas nyt mistä kannattaa tilata KW-säädettävä setti + riegerin korisarja... Netistähän noita "jälleenmyyjiäkin" löytyy, mutta etsin paikkoja missä hommat pelaa ja saa tarvittaessa tietoakin.

    Leave a comment:


  • cRN
    vastasi
    Varaosamyyjän tehtävänä on hankkia asiakkaalle hänen tarvitsemansa varaosa sovitussa ajassa. Tähän ei mielestäni kuulu sen selvittäminen, että onko asiakkaan autossa jokin tehtaan kampanja avoimena tai miksi edellinen omistaja on nuukuudessaan jättänyt korjausta vaativan toimenpiteen tekemättä tai tehnyt / teettänyt nippusideviritelmän, jonka vuoksi nykyisen omistajan mielestä kyseinen automerkki on nyt täysin surkea.

    Mikäli varaosamyyjä on myynyt sinulle oikeanlaiset puolat autoosi, niin hän on käsittääkseni tehnyt juuri sen mitä hänen tuleekin tehdä, eikä yhtään sen vähempää.

    Monet ihmiset tuntuvat automaattisesti olettavan, että merkkiliikkeessä / -huollossa tiskin toisella puolella tai korjaamolla työskentelevä henkilö tietää juuri hänen kauniin sinisestä Audi A4:ään _kaiken_, vaikka asiakas ei aina ole edes autonsa rekisterinumeroa osannut sisäistää..
    Viimeksi muokannut cRN; 30.12.2011, 16:13. Perustelu: Typo

    Leave a comment:


  • Vieras
    Guest replied
    Alkuperäinen kirjoittaja |ppe Näytä viesti
    Tuntuu etteivät noista kamppanjoista ikinä tiedä mitään, tai siis eivät mukamas tiedä. Kerran kuulin B6 korin puolien pidennetystä takuuajasta ja että kampanjana niitä vaihdetaan. Varaosatiskillä ukko hymyissä suin möi minulle 2 puolaa sanomatta kampanjasta mitään. Sitten ku kysyin niin vastaus oli tökerö " Kysy Audin huoltaedustajalta"
    No tuohan ei ole uutta. Ei se tieto mene varaosatiskille, kun ei tavallaan edes niille kuulu.
    Tehdas olettaa, että autoa käytetään merkkikorjaamolla huollossa ja korjauksissa, jolloin myös kampanjat tehdään jouhevasti samalla käynnillä.
    Tuskin se myyjä tahallaan sua harhautti. Heillä ei myöskään ole käytössä järjestelmää, josta voisivat tarkastaa autoon liittyväy kampanjat.

    Ei merkkiliike voita mitään sillä, että jättää kertomatta kampanjasta. Siitä hommasta jää aina siivu myös korjaamon taskuun. Mulle oli mekaanikkona ihan sama oliko korjattava auto takuuikäinen, vanha paska vai kampanjakorjaus. Sillä erotuksella että takuuhommista sai huonommat keikat, mutta kaikki oli tehtävä mitä eteen tuotiin.
    Ja toisekseen, jos auto käy huollon puolella ja avoinna on kampanja eikä sitä tehdä, tulee maahantuonnista salamana kysely ja vaaditaan selitys, miksi ei kampanjaa ole tehty.

    Leave a comment:


  • |ppe
    vastasi
    Tuntuu etteivät noista kamppanjoista ikinä tiedä mitään, tai siis eivät mukamas tiedä. Kerran kuulin B6 korin puolien pidennetystä takuuajasta ja että kampanjana niitä vaihdetaan. Varaosatiskillä ukko hymyissä suin möi minulle 2 puolaa sanomatta kampanjasta mitään. Sitten ku kysyin niin vastaus oli tökerö " Kysy Audin huoltaedustajalta"

    Leave a comment:


  • Anttila
    vastasi
    TeroPeen vinkistä innostuneena kävin varaamassa Webaston asennusajan marmoritiskiltä. Hauskaa tässä oli se, että siellä ei tiedetty koko kampanjasta (piti koskea vain uusia autoja), sitten kun tiedettiin vähän enemmän, ei tiedetty kampanjahintoja. Netissä surffailun ja parin puhelun jälkeen alkoi se kampanjakin avautumaan. Syy miksi tuota ei ole suuremmin missään mainostettu johtuu kai siitä, että huoltoneuvoja sanoi todellisen hinnan olevan lähellä 2000 €, joten heille ei jää tuosta hommasta käytännössä mitään käteen. Varsin hyvän diilin maahantuoja on jokatapauksessa tehnyt kuluttajaa ajatellen. Joten jos joku haaveilee Webastosta omassa pikkuautossaan, kannattaa hyödyntää tuota tarjousta.

    Leave a comment:


  • TeroPee
    vastasi
    Pulttijako on 5x100 ja keskireikä 99% varmuudella 57,1mm. Vakio-ET:stä ei ole tietoa mutta mun ex-A1:een 7" leveät talvivanteet tuli muistaakseni 35:n ET:llä.

    Leave a comment:


  • Juice||
    vastasi
    Hellou, porukat hommasivat A1sen kakkosautoksi talouteen. 1.4TFSI (122hv) S-tronic-vaihteistolla.
    Autoa päätettiin sitten hieman ruveta piristämään. Ketjua selatessa en törmännyt A1sen vakio-offsettiin, pulttijakoon tai keskireikään. Eli millaisilla spekseillä näihin vannekset asettuu? Sivulistamiehet voikin sitten jättää puhevuoronsa käyttämättä, sillä offsetillä olis nyt tarkoitus tuoda sitä rillaa ulos ihan kunnolla.
    Mitenkäs sitten ei-sisävalopakettia-valinneet henkilöt, oletteko vaihdelleet ledejä sisälle? Vaihdoin sen takakontin onnettoman pikkutuikun ja rekkarivaloissa on tällä hetkellä väliaikaisratkaisuna polttimot jotka antavat virhe-ilmoituksen.
    Lähinnä tässä suurimpana ongelmana on, miten helvetissä tuo keskikonsolin valopaneeli lähtee katosta irti?
    B8 A4sessa oli looginen irroitustekniikka, kun aurinkolasikotelon sisällä oli torx-ruuvi, jonka irroittamalla sai telineen putoamaan syliin.
    Tässä A1sen telineessä ei ruuveja näy..

    Leave a comment:


  • jarpale
    vastasi
    OT Kelpaisi S1 WRC ja RS1 DTM, vaikka ei nuo kuolevaisen ulottuvilla olisikaan. Olisihan niiden perään kiva kuolata. /OT

    Leave a comment:


  • Otto.
    vastasi
    Se juuri. Ainahan sitä voi haaveilla. Olis varsin passeli setti rallipoluille ja sais sen S1:n takaisin sinne minne se kuuluukin.

    Leave a comment:


  • Vieras
    Guest replied
    Alkuperäinen kirjoittaja Otto. Näytä viesti
    Ei kenelläkään käynyt mielessä kolme kirjainta WRC?
    Ai A1 WRC;n?
    Tuskin kun VW juuri esitteli Polo WRC;n.

    Leave a comment:


  • Otto.
    vastasi
    Ei kenelläkään käynyt mielessä kolme kirjainta WRC?

    Leave a comment:


  • TeroPee
    vastasi
    Alkuvuodesta Espoon Audicenterin vaihtaririvistä pitäisi löytymän hyvin varusteltu A1 1.4 TFSI S-tronic Ambition demo launch edition, metskumusta hopeisilla kaarilla ja mm. kauko-ohjatulla Webastolla ja 16" OZ Superturismoilla. Ko. A1 on ollut myös kerhon jääratatapahtumassa alkuvuodesta 2011 mun komentamana paikalla. Siinä on vaihtoehto uudelle. :)

    Leave a comment:


  • Mr.Crossfire
    vastasi
    Mahtaako kuitenkaan kolmeen sataan jäädä. Luulisin että tulee persnettoa tehtaalle aikalailla tuotekehitys- ja työkalukustannuksissa yms. mikäli tosiaan vain muutama hassu sata noita tehdään. Toki se ei yhtiön kokonaisbudjetissa ihan mahdottomasti tunnu.

    Leave a comment:


  • arto s
    vastasi
    Ei siitä konsonanttia tullut, eli joku roti on pysynyt. Nähtäväksi jää, tuleeko ollenkaan, ja onko RS1 sitten turbovitosella.. 8)

    Leave a comment:


  • -03 tq
    vastasi
    sivuprofiiliisa on jotain fiat 500 viboja. Oikeen keskimutteri kiinnitteiset vanteet?

    Leave a comment:


  • Ugemi
    vastasi
    Jos kunnioitettas rallihistoriaa, ni ois kiva, kun ois yks muki lisää. Nättihän tuo on ja iha menis kauppakassina :D

    Leave a comment:


  • Paranormalix
    vastasi
    Audi A1 Quattro, 256hv

    http://www.automerkit.fi/uutiset-tre...ttro.html?SC=1

    Leave a comment:


  • J-M Koopikka
    vastasi
    On kyllä makee laitos, sääli kun tulee olemaan noinkin limited edition :(

    Leave a comment:


  • arto s
    vastasi
    Nytkö se tuli?

    Leave a comment:


  • A1wallu
    vastasi
    Coupen otin, kun kuulin vasta tilauksen jälkeen sportbackistä... Ei sen puoleen joka tapauksessa olisin sen coupen valinnut... Ei oo ainakaan vielä tarvetta lisäoville! :D

    Mites toi kulutus? Onko pysynyt kurissa vai onko noussut jo yli 10 litran paikkeille?

    Leave a comment:


  • Anttila
    vastasi
    Tammikuuta odotellaan tässä enemmän kuin joulua, sillä valkoisen ambition plus version pitäisi silloin saapua Seinäjoelle. Auto tulee samalla itselle harrastusprojektiksi, joten palikkaa tilataan Riegeriltä, APR:ltä, KW ja 18 "-19 " valkoista vannetta. Kevät/kesäksi pitäisi olla sitten valmiina näyttävän näköinen taskuraketti. Aika pitkälti noudatetaan tätä linjaa.

    http://ll.speedhunters.com/u/f/eagam...0/DSC00880.jpg
    Hyvältä näyttää ja kuulostaa. Itselläni on myös 136 kW-versio ja voin sanoa olevani tyytyväinen. Onnittelut hyvästä hankinnasta.

    Btw. Otitko Compact Coupen ja Sportbackin?
    Viimeksi muokannut Anttila; 13.12.2011, 12:42. Perustelu: lisätty CC ja SB kysely...

    Leave a comment:

Working...
X