Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

B5 S4 WB sedan "all-in" (Hulk)

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Mukavahan tätä laukkaa on seurata että antaa mennä vaan niin kauan kun vauhtia riittää.
    Sitä saa taas ihmetellä että mihin kaikkeen sitä nyky teknologia taipuukaan, kun vaan joku ymmärtää hyödyntää.

    Comment


    • Onneksi tämä laukka alkaa olemaan loppusuoralla, hirveä hinku olis saada auto vapuksi valmiiksi mutta saapa nähdä. Mitään osia ei taida enää puuttua, ajattelin vielä pinnoittaa nuo pakosarjat Cerakotella. En viitsi laittaa niihin lämpöeristeitä, koska se heikentää rosterin kestoa.

      Yksi iso syy pakosarjojen 3D tulostamisen oli juurikin tuo murtuminen, veikkaan että ne minun itse hitsaamat ei kestä lähellekään yhtä hyvin kuin nuo tulostetut.

      Comment


        Paljon mahdollista. Oon mäkin kaivellut kääreiden alta putkia, jotka on murtuneet sauman vierestä. Varmasti osa syynä ollut tämmönen harrastelijan kädenjälki, mut kyllä se vaan voi muutenkin osua kohdalle, varsinkin jos siellä on kovasti erimittaisia primääreitä. Ihan jo omassa motskarissa näkee, miten hitosti ne rst pakosarjat elää. emmä oo uskaltanut kiinnittää niitä ku vaimentimesta ja tietysti sitte kannen laipoista. Kaikki muu siinä välillä saa elää ja ne tosiaankin tekee sitä. Kaverin m3:ssa putkenpäät ottaa kii puskuriin kylmänä, ja lämpimällä koneella ovat just oikealla paikalla.

        Comment


        • Sain pakosarjat takaisin. Meinasi tulla tatti otsaan kun ne katosi lähetyksessä melkein viikoksi. Matkahuollon seuranta sanoi että ne on otettu kyytiin, ja sitten ei tullutkaan mitään seurantatietoja. Soitin matkahuollon asiakaspalveluun mutta sieltä ei tullut apuja. Eikä myöskään kukaan soittanut perään vaikka ne lupasi. Viimein ne ilmaantui seuraantaan, paketti oli Tampereella vaikka sen piti mennä Viitasaarelle. Sieltä se tuli takaisin Jyväskylään josta se meni Viitasaarelle. Otti kyllä reippaasti päähän, kun pelkäsin että ne on kadonneet, ja kiirekin oli.

          Mutta nyt ne on pinnoitettu, Cerakoten palvelu oli hyvää.

          Kuvissa näkyy "vanhat" ja uudet pakosarjat, ja suurin osa tulostetuista malleista. On kyllä ollut hitonmoinen osaprojekti tämä.

          Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	275
Size:	1,10 Mt
ID:	1995148
          Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	277
Size:	1,42 Mt
ID:	1995149

          Comment


          • Taas pieni päivitys vaikka edellinenkään ei ole ollut käytössä :) Eli turbojen pakopesien lämpöeristys pellillä hupun sijaan. En oikein tykännyt miltä ne huput näytti, ja ne myös kerää paskaa enemmän kuin tuollainen peltinen suoja. Ja ehkäpä tuo peltinen lämpöeriste toimii paremmin? Siellä alla on villa piilossa, samoin kuin downpipeissa.

            Ensimmäisen pakopsesän tein "lennossa", eli leikkasin pellistä sopivia paloja ja pistehitsailin ne kiinni. Sitten tuli idea että tässäkin voisi käyttää 3D:tä hyväksi joten skannasin ensin pakopesän (instassa on video siitä), ja sitten tein vähän CAD-taikoja ja tulostin negatiivisen 3D-muotin jolla prässäsin pellit muotoon. Se ei ollut ihan helppoa koska oli monta osaa jotka piti saada pysymään oikeissa kohdissa, mutta kyllä se ihan hyvin lopulta onnistui. Tuolla tavalla sain käytettyä isompia paloja ja tuli vähemmän hitsattavaa.

            https://www.instagram.com/p/DXwuyDrDGkm/

            Click image for larger version  Name:	image.png Views:	0 Size:	484,1 Kt ID:	1995166
            Click image for larger version  Name:	image.png Views:	0 Size:	1,13 Mt ID:	1995167
            Click image for larger version  Name:	image.png Views:	0 Size:	1,80 Mt ID:	1995168
            Viimeksi muokannut okkim; 30.4.2026, 19:25.

            Comment


            • Hyvä seurata tätä sun tekemistä, kun saa omiin puhiin samalla hyviä niksejä tekemiseen. Saa vaan nähdä päätyykö ikinä yhtä syvään päätyyn :D

              Comment


              • En suosittele, on tässä ollut melkoinen sukeltaminen :)

                Comment


                • Sain pakosarjat viimeinkin asennettua. Laatikon puoleiset viimeiset mutterit on aika hankala kiristää kun turbot on paikoillaan, mutta ei kuitenkaan niin vaikea kuin joissain käsin hitsatuissa. Otin sen huomioon noita suunnitellessa. Muut oli suheellisen helppoja. EGT anturien nipat vaihdoin erilaisiin koska tein pakosarjoihin paikat kierrettäville eikä hitsattaville.

                  Enää ei taida puuttua mitään muuta kuin hukkaporttien säätö, imuputkien asennus ja koneen heittäminen lopullisesti paikoilleen :)

                  Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	75
Size:	2,19 Mt
ID:	1995217Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	75
Size:	2,16 Mt
ID:	1995218
                  Tein apukuskin puolellekin pienen lämpösuojan turbon nopeusanturille, alkoi häiritsemään koska sillä puolella ei ollut sellaista. Siellä oli vain joku lämpösuojasukka tuplana. Luulisi nyt kestävän.
                  Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	75
Size:	1,52 Mt
ID:	1995219
                  Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	75
Size:	956,8 Kt
ID:	1995220

                  Comment


                  • Ei tätä enää kuulu laittaa koriin kiinni, vaan jättää moottoripukkiin yhdeksi malliesimerkiksi siitä miten koneen voi myös rakentaa :)

                    Comment


                    • Se olisi kyllä toisaalta hyvä idea, ei tarvisi pelätä että se hajoaa :) Voi nimittäin ihan pikkuisen jännittää kun otan ekoja vetoja.

                      Comment


                      • Tästä olisi kiva saada dataa ennen vs jälkeen, että kuinka paljon hyötyä syntyy ihan virtaustekniikkaa parantamalla. Lämmöt, virtaushäviöt jne. Mutta olet jo rakennellut niin paljon, että tiedä sitten mihin vertaisi :D silmämääräisesti hyötyä pitäisi olla kovasti.

                        Toki, esim pakosarjan voisi varmaan penkittää ja samoin imupuolen virtaukset... kunhan pohdiskelen

                        Comment


                        • Olisihan se hauska verrata eroja, mutta se menis saakelin vaikeaksi. Ja tosiaan, vakio osiin ei voi virrata, niin ei se oikein onnistuisi. Pakosarjoja ja imusarjaa voisi verrata, mutta sekin menee niin työlääksi että en todellakaan ala testaamaan :D Nokkien eroja pitäisi joskus testata.

                          Minä olen yrittänyt rakentaa tuon niin että se virtaa, ja oletan että niin myös tapahtuu. Todella jännä nähdä että miten se herää, ja minkälaisilla ahdoilla tulee sama määrä tehoa muihin koneisiin verrattuna.

                          Comment


                          • Äkkiäkös rakentelet tai tulostat virtauspenkin, niin saa imu ja pakopuolen osat penkiteltyä :)

                            Comment

                            Working...
                            X