Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

B5 S4 WB sedan "all-in" (Hulk)

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Sain viimeinkin sellaisen kuvion ja backlashin mikä kelpaa minulle. Backlash on 0.2 joka menee speksin sisään (0,12-0,22) joten tuolla mennään. Nyt pääsen laittamaan muut romut lootan sisään!

    Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	1081
Size:	993,5 Kt
ID:	1992073

    Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	1077
Size:	1,11 Mt
ID:	1992072

    Comment


    • Tsiisus mikä rojekti, on kyllä mukava seurata! Itsellä ei hermorakenne/taidot tuollaiseen taivu. Voimia!

      Comment


      • Homma alkoi etenemään, jopa "liiankin helposti niin aloin miettimään että jäiköhän jotain asentamatta kun asiat eteni niin vauhdilla. :)

        B7 torsenille piti koneistaa vähän lisää tilaa koska sen halkaisija on muutaman millin suurempi.

        Sain jo lootan melkein kokonaan nippuun. Maalaan sen vielä toiseen kertaan niin en laita vielä ihan kaikkea kiinni.

        Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	952
Size:	950,3 Kt
ID:	1992106
        Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	943
Size:	886,3 Kt
ID:	1992107

        Comment


        • Auto meinasi valmistua käsiin, niin aloinpa piirtämään huvikseen pakosarjoja. Jos (kun) joskus nykyiset hajoaa, niin voisin tulostuttaa jossain uudet nappia painamalla :) Jos vaan jostain saisi noita järkevään hintaan.

          Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	818
Size:	448,0 Kt
ID:	1992171

          Comment


            Kaipa ne täälläkin yleistyy. Oon seurannut youtubessa 13B koneella olevan i8 bemarin rakentelua, johon lähes joka ainoa osa on tulostettu ja voi vitsi miten hienoa jälkeä tulee... Sitten kun kaikki on ensin skannattu, joka osa menee suoraan paikoilleen. Näyttää ja tuntuu ihan epätodelliselta. Kaveri tulosteli pakoputkiston, liimas sen tigillä kasaan ja tökkäs lopuksi paikoilleen. Ihan epätodellista, kun se vielä istui 100% kohdalleen. Toki ymmärrän, miksi se menee noin, mutta on vaan niin vierasta tämmöselle vasara ja nauloja rakentajalle.

            https://www.youtube.com/@CouchBuilt
            Viimeksi muokannut JM; 30.12.2025, 00:26.

            Comment


            • Täytyypä katsella tuon kanavan videoita. Sain katsottua hinnan pakosarjalle ilman kannenpuoleista laippaa. Halvin on uskomattoman vähän, alle 400€! Harmi kun en tiennyt aiemmin että niitä saa jopa noin halvalla, olisin ihan varmasti piirtänyt mallin ensin ja koetulostanut sen muovista, ja sitten metallista! No, aina oppii lisää :) Skannasin nyt toisenkin puolen, täytyy mallintaa sekin. Kyllä tuo 3D mallinnos ja tulostaminen on tätä päivää.

              Sain lootan maalattua toiseen kertaan ja pultattua kiinni. Se oli aika hankala tuupata paikoilleen kun nuo turbot on vähän tiellä mutta kyllä se silti sinne upposi irroittamatta turboja. Vetarien lämpösuojatkin mahtuu helposti, ja myös lootan öljynjäähdyttimen putket. Se oli yllätys, kun luulin että niitä joutuu taivuttelemaan. Sain jopa kannakeet orkkiskohtiin kiinni.

              Click image for larger version  Name:	image.png Views:	0 Size:	1.36 MB ID:	1992266
              Click image for larger version  Name:	image.png Views:	0 Size:	2.16 MB ID:	1992267
              Click image for larger version  Name:	image.png Views:	0 Size:	2.20 MB ID:	1992268

              Comment


              • On kyllä ilo katsella tätä tekemistä, ja tuo kärsivällisyys tuon laatikon kanssa, ihailtavaa ?

                Comment


                • Hyvältä kyllä näyttää edelleen. Osien tulostaminen on kyllä jännä mahdollisuus saa tehtyä kaiken näköistä vähän heppoisemmillakin peltisepäntaidoilla.
                  Mitä torsenin vaihdolla haetaan? Parempaa kestoa?

                  Comment


                  • En tiedä kumpi torsen kestää enemmän, mutta se ei ollut tässä se pointti vaan se että tuolla T3 torsenilla tulee 40/60 vetosuhde, eli takapainotteisempi ja sitä myöten toivottavasti vähemmän puskeva.

                    Comment


                    • No sehän käy järkeen. Ei taas muistunut mieleen että sehän konsonantti malleissa (vai vaan rs?) muuttui B7:ssa.

                      Comment


                      • Sitä löytyy B7 RS4:stä ja tietyistä B7 S4:sta.

                        Nyt on tullut piirreltyä ja tulosteltua. Suunnitteluun on palanut aikaa päivätolkulla, kun jotain juttuja on pitänyt taas kerran opetella nollasta, ja sitten kaikenlaiseen muuhun säätöön vaan palaa aivan hirveästi aikaa. No "onneksi" nyt on liian kylmä olla tallissa niin näitä on kiva suunnitella lämpöisessä. Otin pakosarjat irti ja sovitin osia paikoilleen. Kuskin puoli istuu melkein oikein, laippa on tiivisteen verran liian korkealla ja muutaman millin sivussa. Arvasin että tuo on ongelma, koska skannaaminen oli vaikeaa pakosarja paikoillaan. Toinen puoli oli vaikeampi todeta koska mun mallin turbon laippa meni liian alas eikä sitä voinut sovittaa paikoilleen. Mutta siinäkin oli muutaman millin heitto.

                        Skannasin nyt paikat uudelleen kun pakosarjat on irti, toivottavasti saan uusien skannauksien avulla laipat kohdilleen. Laitoin toisen puolen skannausta ja sen jälkeen laippojen kohtia skannaukseen yli 10h. Tuo on älyttömän hankalaa, tai sitten en vaan osaa kunnon tekniikkaa. Kunhan nyt saan taas mallit valmiiksi niin pitää tulostaa uudet testiversiot.

                        Näillä pakosarjoilla tulee aivan naurettavan paljon lisää tilaa, oikein alkoi naurattamaan kun sain toisen puolen paikoilleen :) Imuputken ja pakosarjan väliin menee käsi, ja myös turbon nopeusanturin kohdalla on varmasti yli sentti tilaa. On "aika" paljon helpompaa tehdä muotoja hiirellä liikuttelemalla kuin jäykästä putkesta.

                        Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	212
Size:	833,4 Kt
ID:	1992551
                        Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	212
Size:	1,83 Mt
ID:	1992552​​
                        Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	212
Size:	1,79 Mt
ID:	1992554
                        Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	212
Size:	1,27 Mt
ID:	1992555Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	210
Size:	1,55 Mt
ID:	1992556
                        Attached Files

                        Comment

                        Working...
                        X