Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

B5 S4 WB sedan "all-in" (Hulk)

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Sain viimeinkin sellaisen kuvion ja backlashin mikä kelpaa minulle. Backlash on 0.2 joka menee speksin sisään (0,12-0,22) joten tuolla mennään. Nyt pääsen laittamaan muut romut lootan sisään!

    Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	1803
Size:	993,5 Kt
ID:	1992073

    Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	1800
Size:	1,11 Mt
ID:	1992072

    Comment


    • Tsiisus mikä rojekti, on kyllä mukava seurata! Itsellä ei hermorakenne/taidot tuollaiseen taivu. Voimia!

      Comment


      • Homma alkoi etenemään, jopa "liiankin helposti niin aloin miettimään että jäiköhän jotain asentamatta kun asiat eteni niin vauhdilla. :)

        B7 torsenille piti koneistaa vähän lisää tilaa koska sen halkaisija on muutaman millin suurempi.

        Sain jo lootan melkein kokonaan nippuun. Maalaan sen vielä toiseen kertaan niin en laita vielä ihan kaikkea kiinni.

        Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	1680
Size:	950,3 Kt
ID:	1992106
        Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	1666
Size:	886,3 Kt
ID:	1992107

        Comment


        • Auto meinasi valmistua käsiin, niin aloinpa piirtämään huvikseen pakosarjoja. Jos (kun) joskus nykyiset hajoaa, niin voisin tulostuttaa jossain uudet nappia painamalla :) Jos vaan jostain saisi noita järkevään hintaan.

          Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	1523
Size:	448,0 Kt
ID:	1992171

          Comment


            Kaipa ne täälläkin yleistyy. Oon seurannut youtubessa 13B koneella olevan i8 bemarin rakentelua, johon lähes joka ainoa osa on tulostettu ja voi vitsi miten hienoa jälkeä tulee... Sitten kun kaikki on ensin skannattu, joka osa menee suoraan paikoilleen. Näyttää ja tuntuu ihan epätodelliselta. Kaveri tulosteli pakoputkiston, liimas sen tigillä kasaan ja tökkäs lopuksi paikoilleen. Ihan epätodellista, kun se vielä istui 100% kohdalleen. Toki ymmärrän, miksi se menee noin, mutta on vaan niin vierasta tämmöselle vasara ja nauloja rakentajalle.

            https://www.youtube.com/@CouchBuilt
            Viimeksi muokannut JM; 30.12.2025, 00:26.

            Comment


            • Täytyypä katsella tuon kanavan videoita. Sain katsottua hinnan pakosarjalle ilman kannenpuoleista laippaa. Halvin on uskomattoman vähän, alle 400€! Harmi kun en tiennyt aiemmin että niitä saa jopa noin halvalla, olisin ihan varmasti piirtänyt mallin ensin ja koetulostanut sen muovista, ja sitten metallista! No, aina oppii lisää :) Skannasin nyt toisenkin puolen, täytyy mallintaa sekin. Kyllä tuo 3D mallinnos ja tulostaminen on tätä päivää.

              Sain lootan maalattua toiseen kertaan ja pultattua kiinni. Se oli aika hankala tuupata paikoilleen kun nuo turbot on vähän tiellä mutta kyllä se silti sinne upposi irroittamatta turboja. Vetarien lämpösuojatkin mahtuu helposti, ja myös lootan öljynjäähdyttimen putket. Se oli yllätys, kun luulin että niitä joutuu taivuttelemaan. Sain jopa kannakeet orkkiskohtiin kiinni.

              Click image for larger version  Name:	image.png Views:	0 Size:	1.36 MB ID:	1992266
              Click image for larger version  Name:	image.png Views:	0 Size:	2.16 MB ID:	1992267
              Click image for larger version  Name:	image.png Views:	0 Size:	2.20 MB ID:	1992268

              Comment


              • On kyllä ilo katsella tätä tekemistä, ja tuo kärsivällisyys tuon laatikon kanssa, ihailtavaa ?

                Comment


                • Hyvältä kyllä näyttää edelleen. Osien tulostaminen on kyllä jännä mahdollisuus saa tehtyä kaiken näköistä vähän heppoisemmillakin peltisepäntaidoilla.
                  Mitä torsenin vaihdolla haetaan? Parempaa kestoa?

                  Comment


                  • En tiedä kumpi torsen kestää enemmän, mutta se ei ollut tässä se pointti vaan se että tuolla T3 torsenilla tulee 40/60 vetosuhde, eli takapainotteisempi ja sitä myöten toivottavasti vähemmän puskeva.

                    Comment


                    • No sehän käy järkeen. Ei taas muistunut mieleen että sehän konsonantti malleissa (vai vaan rs?) muuttui B7:ssa.

                      Comment


                      • Sitä löytyy B7 RS4:stä ja tietyistä B7 S4:sta.

                        Nyt on tullut piirreltyä ja tulosteltua. Suunnitteluun on palanut aikaa päivätolkulla, kun jotain juttuja on pitänyt taas kerran opetella nollasta, ja sitten kaikenlaiseen muuhun säätöön vaan palaa aivan hirveästi aikaa. No "onneksi" nyt on liian kylmä olla tallissa niin näitä on kiva suunnitella lämpöisessä. Otin pakosarjat irti ja sovitin osia paikoilleen. Kuskin puoli istuu melkein oikein, laippa on tiivisteen verran liian korkealla ja muutaman millin sivussa. Arvasin että tuo on ongelma, koska skannaaminen oli vaikeaa pakosarja paikoillaan. Toinen puoli oli vaikeampi todeta koska mun mallin turbon laippa meni liian alas eikä sitä voinut sovittaa paikoilleen. Mutta siinäkin oli muutaman millin heitto.

                        Skannasin nyt paikat uudelleen kun pakosarjat on irti, toivottavasti saan uusien skannauksien avulla laipat kohdilleen. Laitoin toisen puolen skannausta ja sen jälkeen laippojen kohtia skannaukseen yli 10h. Tuo on älyttömän hankalaa, tai sitten en vaan osaa kunnon tekniikkaa. Kunhan nyt saan taas mallit valmiiksi niin pitää tulostaa uudet testiversiot.

                        Näillä pakosarjoilla tulee aivan naurettavan paljon lisää tilaa, oikein alkoi naurattamaan kun sain toisen puolen paikoilleen :) Imuputken ja pakosarjan väliin menee käsi, ja myös turbon nopeusanturin kohdalla on varmasti yli sentti tilaa. On "aika" paljon helpompaa tehdä muotoja hiirellä liikuttelemalla kuin jäykästä putkesta.

                        Click image for larger version  Name:	image.png Views:	421 Size:	833.4 KB ID:	1992551
                        Click image for larger version  Name:	image.png Views:	414 Size:	1.83 MB ID:	1992552​​

                        Click image for larger version  Name:	image.png Views:	416 Size:	1.27 MB ID:	1992555Click image for larger version  Name:	image.png Views:	414 Size:	1.55 MB ID:	1992556
                        Attached Files
                        Viimeksi muokannut okkim; 21.2.2026, 12:37.

                        Comment


                        • Täällä meinaa lähteä 3D hommat lapasesta. MLT Finland skannasi minulle moottorin, pakosarjat, imuputket, konehuoneen ja takapuskurin. Käytetyt skannerit on huippuluokkaa, Creaformin "ei hinnat alkaen" malleja. Se millä autoa skannattiin maksaa noin 30k€, pakosarjat skannattiin 60k€ vehkeellä. Voin kertoa että ne toimii "hieman" paremmin kun minun oma hinnat alkaen malli :) Ja ne on myös tarkkoja! Olen tulostellut ja säätänut pakosarjan kuvia tähän asti, ja valitettavasti vasta vähän aikaa sitten tajusin että minun oma skannaus oli toiselta puolelta sen verran pielessä ettei siitä tullut mitään. Ja käsin korjailussa meni aikaa, hermot ja paljon muovia eikä siitä siltikään tullut hyvää.

                          Nyt täytyy laittaa skannatut osat "paikoilleen" ja katsoa miltä kokonaisuus näyttää, ja saatan ehkä piirtää imuputket uudelleen.

                          Click image for larger version  Name:	image.png Views:	6 Size:	970.7 KB ID:	1993546

                          Click image for larger version  Name:	image.png Views:	6 Size:	2.20 MB ID:	1993545
                          Viimeksi muokannut okkim; 20.2.2026, 22:22.

                          Comment


                          • Kätevän oloista touhua. Peukku.

                            Comment


                            • Tuli vähän sössittyä downpipen kanssa. Kun tein sen, minulla ei ollut vaihdekepin siirtotanko paikoillaan, mutta jotenkin vaan tuli ajateltua että kyllä siinä on riittävästi tilaa. NO EIPÄ OLLUT! Kun aloin laittamaan tankoa paikoilleen, meni hermot ja järki. Normaali pallonivel ei mahtunut mitenkään paikalleen, ja aloin miettimään että muutan downpipea. Otin siitä lämpöeristeet yläpäästä pois. Mutta aikani pohdittua tuumasin että siihen olisi pitänyt tehdä aikamoiset mutkat, enkä halunnut haitata virtausta niin modasin sitten sitä palloniveltä. Otin hyllystä JHM:n metallisen pallonivelen joka oli tarkoitettu tuohon, mutta käytin siitä vain sen laakerin ja vaihteensiirtoakselin päähän tulevan osan. Tein sille oman pienen kannakkeen. Sen suunittelussa meni kauan aikaa, kun piti miettiä että liikerata on riittävä ja miten saan sinne riittävästi tilaa. Loppupelissä osa on todella yksinkertainen, sorvasin laakerin sisään tapin ja hitsasin sen vaihteensiirtoakselin osaan kiinni. (oli siinä vähän muutakin, mutta en jaksa selostaa :) )

                              Tämän lisäksi kytkimen työsylinterikään ei mahdu paikoilleen, tai mahtuu mutta siihen tuleva putki ei sitten mitenkään. Onneksi hyllyssä oli B5 A4 metallinen työsylinteri jota oli jo modattu. Siihen oli vaihdettu nippa ja laitetty teräspunosletkua. En muista mistä se on minulle tullut, mutta nappasin sen kiinni ja tilasin siihen sopivan adapteriletkun väliin. Minullahan on Hulkissa Allroadin työsylinterin putki/letku, ja siinä on lopussa rajoitinventtiili joka on kiinni jarruputken nipassa. Se pelasti homman, sillä sain ruuvattua sen venttiiliin pois, ja tuon adapteriletkun siihen kiinni! A4:ssä on myös samanlainen työsylinterin letku, ilman sitä rajoitinventtiiliä.

                              Sitten modasin Aliexpressistä löytämäni pidemmän bemarin (kuin Coolerworx) vaihdekepin jonka asennustelineen modasin sopimaan B5:een. Siinä on järkevämmin vedetty pakkilukon vaijeri ja kepin keskitysjousi. Sen lisäksi sorvasin, jyrsin ja hitsasin kepin alapäähän tulevan osan johon vaihteensiirtotanko kiinnittyy. Tein sen kolmesti uusiksi kun tuli ajatusvirheitä ja viimeisenä huomasin että kepin liikeradasta tuli todella lyhyt. Lyhyt se on vieläkin, mutta irrallaan testattuna on vaikea sanoa onko se liian lyhyt. Aika hyvältä se ainakin tuntui.

                              Ostin pattereiden pistehitsauslaitteen jolla hitsasin lämpöeristeet takaisin downpipeen. Sillä sai siistimpää jälkeä ja pienemmän lämpökuorman. Olisinpa tajunnut ostaa sellaisen heti! Lisäksi keksin paremman tekniikan asettaa pelti, sain sen tehtyä vähemmillä osilla.

                              Tässä kohtaa masensi ja ärsytti aikalailla!

                              Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	252
Size:	1,18 Mt
ID:	1993973

                              Ei mahdu.
                              Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	251
Size:	1,17 Mt
ID:	1993975

                              Ensimmäinen versio
                              Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	252
Size:	1,09 Mt
ID:	1993974

                              Uusi pallonivelsysteemi, letkuadapteri ja downpipen lämpösuojat tehty uusiksi.
                              Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	254
Size:	1,26 Mt
ID:	1993976


                              Tein myös uuden poikkitangon rosterista ja isommalla pallonivelellä. Näissähän on vakiona muovinen pallonivelen kotelo joka saattaa murtua. Nyt sitä vaaraa ei ole.
                              Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	254
Size:	1,38 Mt
ID:	1993977

                              ​​Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	250
Size:	933,8 Kt
ID:	1993978

                              Viimeinen versio.

                              Click image for larger version

Name:	image.png
Views:	250
Size:	524,4 Kt
ID:	1993979

                              Comment


                              • Siellähän on nyt rutkasti tilaa jokapuolella ja kivasti virtaavan oloiset muodot. Peukku.

                                Comment


                                • No siitä tilasta en nyt olis niin varma (no joo, tuli sitä tohon kohtaan riittävästi), mutta perhanan ahdasta on joka puolella muuten. Jos konehuone olisi vaikka 5 cm suuntaansa isompi niin tämä auto olis ollut vuosi sitten valmis :D

                                  Comment

                                  Working...
                                  X