Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Mitäs näit tänään liikenteessä?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • jannekk
    vastasi
    Mielensä pahoittamista on kyllä havaittavissa.

    Leave a comment:


  • andre_
    vastasi
    On se mukavaa kun yhä useammat kaupat ja kauppakeskukset osallistuu päästöjen vähentämiseen tarjoamalla sähköautoille latausmahdollisuuden. Itseänihän tuo ei kosketa mutta jos olisin lyhyt henkilö niin voisin pahoittaa mieleni lyhyiden henkilöiden syrjinnästä, en äkkiseltään mitään jakkaraa bongannut että lyhyemmätkin yltäisivät tuohon sähköauton latauspistorasiaan.

    Leave a comment:


  • HiTec
    vastasi
    VW ID3 Ahvenisto tarra takalasissa ja Tesla Sveitsin kilvissä Pikkalan abcllä

    Leave a comment:


  • VWarre-00
    vastasi
    Toholammilla oli käynyt hassusti jonkun uudenkarheelle hybrid Q7:lle. Keulaosuma tolpasta tai kulmasta aika pahan näköisesti. Liekkö lunaripeli.

    Leave a comment:


  • välkky
    vastasi
    Alkuperäinen kirjoittaja hopsis Näytä viesti
    Tuo se on semmoinen latu että vaikka siinä olis 10 kaistaa rinnakkain samaan suuntaan niin siihen saisi suman ja kolareita aikaiseksi.
    Allekirjoitan tämän, siinä näkee joka päivä aika omalaatuisia kuvioita rampeilta tullessa, vasemman kaistan käytössä ja ylipäänsä ohitustilanteissa. Esim. jos ajelee vasenta kaistaa vakkarilla jonkin verran oikeata kaistaa nopeampaa niin niitä viime hetkellä ohitukseen lähtijöitä riittää. Eteen pitää päästä hinnalla millä hyvänsä.

    Leave a comment:


  • jannekk
    vastasi
    Toisilla vain on niin kiire, ettei ehdi ajattelemaan mitä on tekemässä. Meidän perällä kun on 40km/h aluerajoitus ja jos ajaakin 45, niin johan kaikki kynnelle kykenevät painaa ohi ja sitten ollaan seuraavassa risteyksessä kaikki samassa jonossa, mutta eri järjestyksessä. Mutta ei noista sen enempää kannata mieltään pahoittaa.

    Leave a comment:


  • Ihmemies
    vastasi
    Alkuperäinen kirjoittaja jannekk Näytä viesti
    Kyllä tuo on tuossa paikassa ihan tyypillistä merkistä ja mallista riippumatta. Vedetään sitä Bauhausin kohdalta lähtevää oikean puolimmaista liittymäkaistaa Linnakorpeen saakka ja sieltä kiilataan ennen sulkuviivaa takaisin.
    No tän vielä sentään ymmärrän että pysytään samalla oikealla kaistalla ja sitä pitkin painetaan ohi. Mutta että ohitetaan pujottelutyyliin vasen -> keski -> oikea -> keski -> vasen kaistoja vaihdellen, jotta päästään vasemmalla kaistalla olevan auton ohi, moottoritiellä, niin noh. Ei se nyt yleensä niin suuri kärsivällisyyskoe ole, toivottavasti.

    Leave a comment:


  • jannekk
    vastasi
    Ei se vauhdinottokaan aina niin yksinkertaista ole. On käynyt aika usein niin, että kun ajattelee ottavansa silleen vauhtia, että pääsee kaistan lopussa liittymään muun liikenteen sekaan, niin siinä rinnalla joku ryhtyy ajamaan kilpaa, etten vain hänen eteen ole tulossa. Huoli on sikäli ymmärrettävä, että minun renkaista voi lentää ties mitä joka rikkoo hänen tuulilasin. Mutta sehän ei ole vaihtoehto ollenkaan, että hieman nostaa jotta tielle liittyjä saa reilun kaulan venytettyä.

    Nykyisellä ja vanhallakin käyttiksellä onnistuu kyllä melko ripeäkin vauhdinnosto, mutta yleensä siitä seuraa se, että kun rinnalla kilpa-ajo ei onnistu, niin sitten vedetään sopivassa välissä vasemmalta ohi niin että morkoolit soi. Olenkin nykyään melko rauhallinen liittyjä, jos ei takana ole jonoa eikä varsinaisella ajokaistalla ole takaa ketään heti tulossa, niin pudotan itse vauhtia sen verran, että hätäisimmät eivät häiriinny.

    Leave a comment:


  • hopsis
    vastasi
    Tuo se on semmoinen latu että vaikka siinä olis 10 kaistaa rinnakkain samaan suuntaan niin siihen saisi suman ja kolareita aikaiseksi. En ihan vieläkään ymmärrä miten helvetin vaikeaa se ajaminen toisille siinä on. Just toi että nopeutta ei osata tunkata siinä liittymäkaistalla vaan vedetään neljänkympin nopeuserolla vaan sivulta eteen joka aiheuttaa sen että seuraavan pitää joko hypätä jarrulle tai vaihtaa itse (yleensä neljänkympin nopeuserolla) pykälää vasemmalle. Siinä Bauhausin kohdalla oli taas perjantaina iltapäivällä kolmen auton kolari.

    Paras ja oikeastaan ainoa tapa pärjätä on ensi tilassa siirtyä vasemmalle kaistalle ja ajaa siellä niin lähellä edelläajavaa että siihen ei vaan ole mitään mahdollisuutta tunkea oikealta kaistalta eteen. Auton mittainen väli ei riitä, siihen on heti änkeämässä joku. Sellainen joustava ja toiset huomioonottava, ennakoiva ajotapa kostetaan ilman sääliä aivan välittömästi.

    Leave a comment:


  • jannekk
    vastasi
    Ja tuota samaa näkee myös Kolmenkulmassa, etenkin etelään päin mentäessä.

    Leave a comment:


  • Hezekiel
    vastasi
    Tuo on vähän hankala paikka kun noustaan notkon pohjalta pitkään ylämäkeen ja rajoitus muuttuu (usein) 80 -> 100 samalla kohtaa. Raskasta liikennettä on paljon. Partolan liittymästä tulee aika paljon autoja motarille ja monikaan ei malta kiihdyttää kunnolla siellä parin kilsan mittaisella oikealla kaistalla vaan tunkee heti keskemmälle. Lopputulos on että vasen kaista on usein täynnä vain hiukan rekkoja nopeammin eteneviä autoja ja oikea kaista on tyhjä. Ymmärrän että kiusaus on suuri.

    Leave a comment:


  • jannekk
    vastasi
    Kyllä tuo on tuossa paikassa ihan tyypillistä merkistä ja mallista riippumatta. Vedetään sitä Bauhausin kohdalta lähtevää oikean puolimmaista liittymäkaistaa Linnakorpeen saakka ja sieltä kiilataan ennen sulkuviivaa takaisin.

    Leave a comment:


  • Ihmemies
    vastasi
    Pirkkalan moottoritiellä Nokian suuntaan siinä Partolan ylämäessä BMW-kuski tuskastui eilen vasemmanpuoleisella kaistalla ohitteluun, kun joku hänen edellään ei ohittanut riittävän nopeasti. Siinä ylämäen kohtaa motarilla on kolme kaistaa, niistä oikeanpuoleisin johtaa Kurikkaan päin. BMW ohitti sitten kahden kaistan kautta oikealta ja palasi vasemmanpuoleiselle ohituskaistalle jatkamaan matkaa...

    Silloin tällöin näkee kaksikaistaisella tiellä oikealta ohitteluja, mutta harvemmin sentään kolmikaistaisella väylällä.

    Leave a comment:


  • jannekk
    vastasi
    Alkuperäinen kirjoittaja jasso Näytä viesti

    2) Useamman rinnakkaisen kaistan kääntyessä voi leikata vapaasti haluamalleen kaistalle suoraan käännöksessä. Riippumatta siitä onko viereisellä kaistalla muuta liikennettä vai ei.
    Tämä vakiintunut käytäntö on uudessa tieliikennelaissa legitimoitu, tosin muu liikenne pitäisi kyllä ottaa huomioon.

    Leave a comment:


  • Wisa
    vastasi
    Alkuperäinen kirjoittaja Razur Näytä viesti
    Vissiin 4f, harmaahko, melkoisen palaneena konehuoneen osuudelta. Ikaalisten ja Hämeenkyrön välissä.
    Tämä on siinä jo useamman päivän maannut ilman varoituskolmiota aivan kiinni reunaviivassa. Odotan jännityksellä, koska joku antaa sille kunnolla vauhtia takakulmasta.

    Leave a comment:


  • GaIIe
    vastasi
    Onneksi moottoritiellä pääsee helposti ohi.

    Leave a comment:


  • jta
    vastasi
    6 hidasta sähköautoa, joista kolme teslaa matkalla motarilla Turusta Hesaa. Itsellä ei ollut kuin normi rajoituksen mukainen vauhti (yllättäen 120) ja vauhdilla tulivat perä edellä vastaan.

    Leave a comment:


  • Razur
    vastasi
    Vissiin 4f, harmaahko, melkoisen palaneena konehuoneen osuudelta. Ikaalisten ja Hämeenkyrön välissä.

    Leave a comment:


  • TomVi
    vastasi
    Mopoauton, jossa 500 abarth keula...

    Leave a comment:


  • Benkku
    vastasi
    Tuli E3 bemari vastaan tänään. Komia oli

    Leave a comment:

Working...
X