Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Nokkaketjun kiristin rallattaa taas!

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Reol
    vastasi
    Tähän on laitettu Jakohihna + moniurahihna ja vesipumppu kun oli ajettu ~238000. Onko tuon lisäksi vielä siis tuo jakoketju erikseen aina laitettava?

    Leave a comment:


  • Killeri
    vastasi
    Ei niillä ole vaihtoväliä. Sulla kohta jakopää edessä 270tkm, olettaen että on vaihdettu 90tkm:n välein. Samalla menee kiristin ja ketju.

    Leave a comment:


  • Reol
    vastasi
    Hei,
    Elikkäs A4, B6, 01, AVJ, satunnaisesti käynnistäessä "hirnahtaa". Huollossa epäilivät, että voisi olla jakoketjusta kyse kun kilometrejä jo se ~265000. Mikähän noissa on vaihtoväli? Onko näissä ollut ongelmaa?

    Kiitos vastauksista!

    Leave a comment:


  • Heromanni
    vastasi
    Startilla pyörittelin ja näyttäisi että painetta tulee kiristimelle ja ketju on jämpti. Tuon voisi sitten sulkea pois laskuista.

    Venttiilikoppa oli irti kun pyörittelin, ei kuulu startatessa mitään poikkeavaa ääntä, keinuvivuissa ei mielestäni liian suurta välystä ole.

    Ääni kuulosti tulevan kannen seudulta, voisiko kuitenkin alakerrassa esim. tasapainoakseli​ pitää samansuuntaista ääntä? Kalkatus kuulosti samalta kuin rikkinäinen ketjunkiristin videoiden perusteella.

    Lisäksi vielä tuo että hiljenee kierroksilla. Ei vikavaloja eikä öljynpainevaloja

    Leave a comment:


  • jipitkan
    vastasi
    TFSI kiristimessä on kierrejousi esijännitystä tekemässä, mutta sen pystyy sormilla puristamaan uutenakin helposti kiinni. TFSI on meluisa kone, siellä on monta muutakin paikkaa, joka pitää mekkalaa tyhjäkäynnillä. Jos olet venttiilikopan avannut niin tarkista keinuvipujen kunto samalla, ne ei saa heilua irtonaisesti, kun venttiili on kiinni. Nokkaketjun pitäisi hiljetä heti alkukorahduksen jälkeen, kun öljynpaineet on ylhäällä. Mielestäni ketjun kiristys tapahtuu sillä öljynpaineella, esijännityksellä on merkitystä vain startatessa.

    Leave a comment:


  • Heromanni
    vastasi
    Mitä mieltä olette, toimiiko kiristin oikein? Ea113 2.0tfsi kiristin kyseessä, kone pitää melkoista meteliä, hiljenee kun kierroksia enemmän.

    Käsin painelemalla kiristimen sai pohjaan jolloin se päästi öljyt pihalle, kuitenkaan kiristimellä ei mitään esijännitystä ole enää kuten videolta näkyy. Mielestäni kiristin oli koskemattomanakin hieman alhaalla, alapuolella oli pieni välys.

    Äkkiä tuntuisi että takaisku pitää painetta sen verran ettei tuo käsin painu alas?

    https://youtu.be/J2HqgETef5I
    Viimeksi muokannut Heromanni; 15.6.2019, 18:50.

    Leave a comment:


  • jipitkan
    vastasi
    EA113 TFSI:n eli hihnakoneen kiristimessä on takaisku mutta ei öljysäiliötä. Sikäli yksinkertainen rakenne, että sen ei pitäisi pystyä vuotamaan ellei kuulan ja rungon välissä ole roskia. Ellei siinäkin ole katkeava tai kuoleva jousi pitämässä kuulaa paikallaan. Täytyy tutkia vanha kunhan saa uuden tilalle.

    Leave a comment:


  • horch
    vastasi
    Oli muuten 1500km ajoa tehnyt kiinalaisiin laahaimiin yllättävän selkeät urat. Millähän kotitulostimella ne niitä paljoa siellä tekee...
    Mulla on hyllyssä alkuperäinen kiristin johon vaihdoin kiinan liu'ut ja joilla kerkesin ajamaan vajaa tuhannen kilometriä ennen ku vaihdoin koko kiristimen. Kynnellä tunsi jo urat.

    Leave a comment:


  • JM
    vastasi

    En oo ollenkaan vakuuttunut, että kannattaa vaihtaa. Oikealla alkupräinen -95 koneesta otettu ja vasemmalla uusi IWIS merkkinen tarvike. 24v vanha ketju oli edelleen mitoissaan ja meni takaisin koneeseen. Olen tuollaisen alkuperäisen ketjun purkanut 350tkm ajetusta passatista, joka oli ollut suorastaan kamalalla pidolla. Silti ketju oli vielä ihan hyväksyttävissä mitoissa. Joku insinööri vois väittää, että uudemmassa ketjussa voi olla parempaa materiaalia. Mä vähän epäilen, että on vaan entistä p*skempaa. Halvalla näitä koitetaan tänäpäivänä tehdä, kun vihreiden mielestä käikki pitää kuitenkin paalata jo 10v ostopäivästä. Tuota alkuperäistäkin ketjua saa, mutta hinta oli yli 130e. Oli muuten 1500km ajoa tehnyt kiinalaisiin laahaimiin yllättävän selkeät urat. Millähän kotitulostimella ne niitä paloja siellä tekee...

    Edit:
    Rempan tekijälle semmoinen vinkki, että kannattaa tussilla vetää ketjuun merkit, jotka osoittavat suoraan nokan hahloihin. Sitten kopsaa ne merkit uuteen ketjuun, niin menee varmasti laakista oikein. Siinä kiristysvaiheessa meinaa usko loppua kun näyttää siltä, ettei merkit mee mitenkään kohdalleen. Huonolla tuurilla niitä tulee vielä korjattua ja sitten menee vikaan. Imunokassa nitti osui hahlon kohdalle ja pakonokassa kahden lenkin väli. Niihin sitten tuhersin tussilla viivat.
    Viimeksi muokannut JM; 2.6.2019, 05:19.

    Leave a comment:


  • Breach
    vastasi
    Alkuperäinen kirjoittaja Ihmemies Näytä viesti
    Ainakin vanhemissa 5V VVT koneissa on kiristimissäkin takaisku ja öljysäiliö, joka pitää kiristimessä paineet niin, että kylmäkäynnistyksen rallattelusta päästäisiin eroon. Käytännössä tämä ei ainakaan oman 30V V6:n ja 40V V8:n 20 vuotta wanhojen kiristimien kanssa toimi, vaan pidemmän seisomisen jälkeen, tai kylmällä kelillä, ne kyllä pitävät sen 1-2s pärinää ennen kuin ketjut kiristyvät.

    Lieneekö sama sitten uudempien kanssa, että teoria ja käytäntö eivät kohtaa? Itse en ainakaan ole huolissani niin kauan kun ketju ei kynnä venakopan kylkeen reikää.

    Edit: onko kyse siis tuon näköisestä koneesta kuin kuvassa? Tossahan on useampi kiristin tasapainoakselien vuoksi, liukuja ja ties mitä.. mitä kaikkea remontissa vaihdettiin siis? Pelkkä jakopään ketju ja kiristin?

    https://techtips.alleuro.com/wp-cont...nical-info.pdf
    Kyseessä siis EA113 moottori, tuossa kiristin: https://cdn.shopify.com/s/files/1/07...G?v=1541835991

    Leave a comment:


  • jipitkan
    vastasi
    Vääräoppiset tiedot poistettu.
    Viimeksi muokannut jipitkan; 11.6.2019, 20:17. Perustelu: Höpöhöpöjä

    Leave a comment:


  • Ihmemies
    vastasi
    Ainakin vanhemissa 5V VVT koneissa on kiristimissäkin takaisku ja öljysäiliö, joka pitää kiristimessä paineet niin, että kylmäkäynnistyksen rallattelusta päästäisiin eroon. Käytännössä tämä ei ainakaan oman 30V V6:n ja 40V V8:n 20 vuotta wanhojen kiristimien kanssa toimi, vaan pidemmän seisomisen jälkeen, tai kylmällä kelillä, ne kyllä pitävät sen 1-2s pärinää ennen kuin ketjut kiristyvät.

    Lieneekö sama sitten uudempien kanssa, että teoria ja käytäntö eivät kohtaa? Itse en ainakaan ole huolissani niin kauan kun ketju ei kynnä venakopan kylkeen reikää.

    Edit: onko kyse siis tuon näköisestä koneesta kuin kuvassa? Tossahan on useampi kiristin tasapainoakselien vuoksi, liukuja ja ties mitä.. mitä kaikkea remontissa vaihdettiin siis? Pelkkä jakopään ketju ja kiristin?

    https://techtips.alleuro.com/wp-cont...nical-info.pdf
    Attached Files
    Viimeksi muokannut Ihmemies; 28.5.2019, 09:24.

    Leave a comment:


  • Breach
    vastasi
    Kuinkas muilla 2.0 tfsi koneen omistajilla, miks ei muidenkin koneiden, on pysynyt nokkaketjut hiljaisena ketju&kiristin remontin jälkeen, jos on, kuinka kauan? Kohta 2 vuotta sitten vaihtoi paikallinen teboil febin kiristimen ja ketjun, ei kovin kauaa kestänyt vaihdosta kun alkoi käynnistyksessä pörisemään sekunnin kaksi, sama ääni on kuulunut nyt tähän päivään asti eikä se ole pahentunut, ääni ei kuulu ajossa eikä tyhjäkäynnillä, vain käynnistyksessä. Silloinkaan ei aina. vw korjaamo ohjeistuksessa lukee että 1-2 sekunnin rallatus on normaalia, tuo aika siis menee kun öljy nousee kanteen/kiristimelle, mainitaan vielä ettei kiristimen/ketjun vaihto korjaa asiaa. Takuuta olisi vielä n. 2kk osille ja töille niin tarviiko tässä mennä vaatimaan uutta ketjua ja kiristintä koneeseen?

    Leave a comment:


  • audi200tuning
    vastasi
    3.2fsi AUK olisi vailla ketjujen ja kiristimen vaihtoa,onko muuta vaihtoehtoa osiksi kuin oem?

    Leave a comment:


  • Hoth
    vastasi
    Alkuperäinen kirjoittaja Hoth Näytä viesti
    Toimiiko tämä sama ohje AMX moottorissa? Passat 2001 on kyseessä?
    Eli ketjun säätäjän saa pois vaikka ei koske nokka-akseleihin?
    Itselleni vastaten, ei toimi. Ketjusäätäjää ei saa pois ellei ota nokka-akseleita irti, siis AMX tai AML moottori. Kun otin imunokan ja säätäjän irti niin sain sen yhden hampaan ketjua siirrettyä. Osui jako kohdalleen. Olin tietty tyhmä ja huolimaton ja laitoin asentotunnistimen ilmeisesti väärin paikalleen (mitenkähän siinäkin onnistuin). Noh, rikkihän se anturi meni. Pitää tilata uusi. Eli nokka-akselin asentoanturin kiinnityksessä on hyvä olla huolellinen.

    Leave a comment:


  • JM
    vastasi
    No näin mä vähän arvelinkin. En edes laittanut tiivisteainetta. Näyttää pitävän silti :D Täytyy varmaan tilailla sitten uutta osaa. Eipä nuo hinnan kiroissa ole, muttei taida edes Febi-merkisinä kestää, jos sitten ovat edes oikeasti niitä. Noita tuoteväärennöksiä kun alkaa ihan kiitettävästi löytymään tuolta ebaystä.

    Leave a comment:


  • porkkis
    vastasi
    ADR muuttui VVT-koneeksi vaikka konekoodi ei muuttunut. Typerää toimintaa tehtaalta, mutta minkäs voit. Ei niitä 20v 1.8(t):n kiristimiä kai ole kuin kahta tyyppiä: tuoreempien VVT ja vanhempien ilman.

    Jos asensit kiristimen tiivisteen kuten kuuluu eli tiivisteaineen kera, voisko sitä olla päässyt öljykanavan tukkeeksi?

    Leave a comment:


  • JM
    vastasi
    Onko tuon isokanavaisen ADR kannen kiristin sama kuin muissakin sen aikaisissa isoreikäisissä kansissa? Jostain syystä esimerkiksi motonet tarjoaa omaa kiristintä tuohon kanteen vuosille 95-97. Tuon aikavälin jälkeen taisi ADR kansi muuttua pikkukanavaiseksi (nokatkin taisi muuttua samoiksi muiden kanssa) ja olisko siinä samalla sinne tullut eri kiristin. Omaan pitäisi kiristin vaihtaa, mutta tuo vuosimalliasia nyt vähän hämää ja hidastaa osien hankintaa. Toisaalta ebaystä noita katsellessa en löytänyt ADR kannelle omaa kiristintä, että tuskinpa se oikeasti muista eroaa...

    Leave a comment:


  • JM
    vastasi
    Ennen koneremppaa mulla oli ihan hiljainen jakoketju. Nyt sitten uuden kasauksen jälkeen kuuluu ajossa aikamoinen sätkätys sieltä. Miten hemmetissä se voi ihan puskista aloittaa tuon. Nostajat on kaikki uusia, eikä se ääni ole semmonen kuin vajaasta nostajasta tulee. Vaihdoin laahaimet kiristäjään, kun se muuten oli ollut hiljaa. Semmonen helinä/sätkätys tulee kannen takapäästä. Öljynpainet on hyvinkin kohdallaan, tuskin laskee edes alle kahden.

    Leave a comment:


  • Hoth
    vastasi
    Alkuperäinen kirjoittaja okkim Näytä viesti
    Juurikin niin. Ei tarvi koskea nokkapukkeihin.
    Toimiiko tämä sama ohje AMX moottorissa? Passat 2001 on kyseessä?
    Eli ketjun säätäjän saa pois vaikka ei koske nokka-akseleihin?

    Leave a comment:


  • Kalle
    vastasi
    1.8/T ja V6 moottoreiden ketjunkiristäjät

    Tullut viimeisen parin vuoden aikana vaihdeltua näihin em moottoreihin töiden ohessa kymmeniä nokkien välisen ketjun kiristäjän tiivistesarjoja venakoppia tiivistellessä erinäisiin autoihin. Muutamaan autoon vaihtanut uuden kiristinyksikön (sekä ketjun) nokka-kampura korrelaatiokoodin takia ja korjaantunut. Näissä oli selkeät syvät urat jo laahainpinnoissa.

    Mutta miten muutoin kuin laahainten kulumaa seuraamalla näiden kuntoa voi tutkia. Väsyykö/väljistyykö itse kiristinmekanismi ajan saatossa? Toinen tapaus johon kiristäjän vaihdoin oli BFB 1.8t B7 A4. Tässä autossa oli ollut öljysihti tukkoinen, asiakas oli sen huollattanut muualla eli öljynvaihdon yhteydessä oli putsattu. Auto tuli minulle, totesin laahaimet kuluneiksi ja korrelaatiokoodi oli päällä sinnikkäästi. Vaihdoin Febin täyden ketjusarjan ja ongelma poistui.

    Tämä kaikki oli pieni aasinsilta omaan 2002 A6 bittiin. Lähiviikkoina ajatuksena nykäistä mylly lattialle pientä läpikäyntiä varten ja nuo kiristäjät vähän.... ei nyt huoleta mutta kiinnostaa. Jakohihnan vaihdan kaikkinensa, tiivistelen moottorin öljyvuodot, vaihdan nuo ketjunkiristäjän tiivisteet sekä ketjut mutta on vaan nuo kiristäjät niin turkasen kalliita näihin V6 moottoreihin laatumerkkisinä osina (vrt 1.8) ettei ihan ehdoin tahdoin tahdo niitä vaihtaa kaavalla laitanpa uuden kun vanha on irti. Toki jos vanhat totean viallisiksi jollain tapaa niin sitten on pakko purra hammasta ja ostaa ne uudet mutta miten suorittaa kys osan diagnosointi luotettavasti.

    Leave a comment:


  • horch
    vastasi
    Etkan mukaan eri kiristäjät 3.7

    Leave a comment:


  • santoi
    vastasi
    Moro, onko mahollista että pelkkä nokkaketjun kiristäjän liukupalojen rikkoutuminen voisi aiheuttaa sen että koko toinen lohko alkaa käymään vajailla? Vai kieliikö jo jostain suuremmasta viasta. (Koneena siis 3,7l 40v)

    Ja toinen kyssäri että onkohan noi kiristäjät yms. osat samat 4,2 ja 3,7 koneissa, aika harvassa paikassa lukee erikseen että osat soveltuis 3,7

    Leave a comment:


  • okkim
    vastasi
    Minulla kuului 2.7 bitukassa aikamoinen rallatus kylmäkäynnistyksessä, selvästi nokkaketjut rämisi. Vaihdoin ketjut, liukupinnat ja tietysti tiivisteet, ja ääni hävisi. Kuskinpuiolen kanteen oli jo tullut noin kahden millin urat.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • Upinaattori
    vastasi
    Kyllä on. Terveen lisäilmapumpun ääni löytyy, kun auto on lämmennyt hiukan, esim ensimmäisiin liikennevaloihin pysähtyessä hörähtää käyntiin.

    Niin, ja kovilla pakkasilla startattaessa (ollut kuitenkin lämmityksessä), ei aina kierrokset nouse sinne normaaliin korotettuun lukemaan ja mielestäni matalaa lisäilmapumpun pörinää ei kuulu tällöin.
    Pikkupakkasilla pumppu hörähtää käyntiin ja pärinäkin kuuluu.

    Voisiko tuo pumppu oireilla kylmäkäynnistyksessä, vaikka toimii kuitenkin normaalisti koneen lämmettyä?
    Viimeksi muokannut Upinaattori; 22.1.2019, 18:40.

    Leave a comment:


  • Heromanni
    vastasi
    Onko autossa käytössä oleva lisäilmapumppu, secondary air injection?

    Leave a comment:


  • Upinaattori
    vastasi
    Pärinät jatkuu

    ~140tkm ajettu BFB-kone jatkaa pärinäoireita kylmänä.
    Koneeseen vaihdettu pärinän poistamiseksi kiristin+ketju, öljypumppu ja sihti. Enää ei tule mieleen muuta vaihdettavaa kuin ö-suodatinjalan takaiskun vaihto.
    Ääntä ei oikein erota, mistä kantautuu.. Välillä kuulostaa, että kantautuu koneen etuosasta (jakopää?, ajettu 40tkm jakorempan jälkeen) ja välillä venttiilikoneistosta. Pärisevä/voimakkaasti resonoiva käyntiääni kestää n.10-15sek.
    Rasittava oire, kun ei löydä syyllistä.
    Vikakoodit luettu, eikä löytynyt apuja tähän.

    Olisiko kellään mitään hajua, mistä pärinät kantautuu?

    Leave a comment:


  • aakman
    vastasi
    Alkuperäinen kirjoittaja aakman Näytä viesti
    Mulla BFB:n sama operaatio edessä. Tilasin tänään Autodocilta budjettisarjan FAI TCK111, 170e, kerron myöhemmin miten kävi ja harrastelijan arvion työn etenemisestä sekä kestosta :)
    Olisko ollu kaikkineen 2vk/10h homma. Jos menis elokuvatyyliin sisään ja ulos ni tehokasta työaikaa ehkä 2h. Kannattaa kuitenkin varautua siihen että jos ei joku letku ole jo halki niin se halkeaa irroitettaessa. Aikaa saa myös kulumaan kun putsailee huohotinletkuja, venttiilikopan kannen sisäpuolta karsasta, pcv:tä jne... joka muuten kannattaa mielummin tilata uusi samalla, kympin tarvikkeena.

    Tästä siis selvittiin tuolla 170e sijoituksella ja vcds:n mukaan ajoituskin on just niinkuin pitää.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • Ihmemies
    vastasi
    Mulla on S8:ssa kiinan liukupinnat ja INA:n ketjut testissä. Hinta alle 100€ vs kiristimet 1800€. Öljyn takaiskut kansille myös vaihdettu. Voin raportoida miten kestävät, että kannattiko säästö. Eli 2001 s8 avp 220tkm ajettuna pelkät liu'ut. Aikaisemmista öljynvaihdoista ei ole juurikaan tietoa.
    Viimeksi muokannut Ihmemies; 14.12.2018, 16:39.

    Leave a comment:


  • Pohjoinen
    vastasi
    Noniin, nokkaketju- ja kiristinremontti on suoritettu ja pärähdykset hävisivät sitä myötä, autohan oli A4 1,8t BFB. Alkuperäisessä kiristimessä (250tkm ajettu) näkyi vain hieman kulumaa ketjun laahauspinnoilla. Ei voi syyttää audin insinööriä heikosta kiristimestä tässä tapauksessa. Totta kai auton huollolla voi olla vaikutusta kiristimen kestoon, koska ajettu aina lyhyellä öljynvaihto välillä 10tkm-12tkm.

    Osat tilasin Tepolta ja ne tulivat erittäin nopeasti, kiitos vain siihen suuntaan ja remontti tehtiin Hesen suosittelemassa paikassa ja voin sanoa, että asiantuntevaa toimintaa oli sielläkin suunnalla. Kokonaisuudessaan remontin kustannukset jäivät reilusti alhaisemmiksi kuin marmorin pelkkä kiristin (897e).

    Leave a comment:

Working...
X