Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

DPF + VCDS

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • TDIfreak
    vastasi
    DPF on aika monisäikeinen asia. Pitkänmatkan ajossa se joissain autoissa toimii ihan kivasti jopa yli 300 tkm. Lyhyen matkan ajossa ongelmia tulee helpommin kun normaali regenerointi ei meinaa keretä mennä loppuun koska yhtämittainen lämpimän moottorin käyntiaika jää liian lyhyeksi. Aika paljon olen autoja virittäessä joutunut ajamaan turhaa ajoa kun regenerointi on alkanut enkä ole sitä viitsinyt kesken jättää. Nykyisillä 2- ja 3-litran TDI-vehkeillä se kestää n. 15-20 min kun motarilla ajaa eli ei nyt mikään huippunopea toimitus.

    Ongelmia tulee myös silloin jos moottoriin tulee jokin vika joka aiheuttaa savutusta, esim. ahtovuoto, EGR-vuoto, tai suutinvika. Jos DPF on jo ehditty putkesta poistaa ;) niin nämä viat kyllä havaitaan hyvin nopeasti. Mutta jos pönttö on toiminnassa niin sinnehän ne savut jää mikä hankaloittaa vian diagnosointia aika tavalla.

    Yksi asia on vielä se että DPF:n regenerointi eli polttoväli on usein aivan liian tiheä ja polttoaika liian pitkä todelliseen nokikuormitukseen nähden. Valmistajat ei uskalla luottaa paine-eroanturin tietoon ja ohjata noita tapahtumia sen perusteella, vaan varmuuden vuoksi tehdään poltto 'hyvissä ajoin' kun kilometrejä on kertynyt esim. 500 tai 700 ja sitten vielä tehdään sitä polttoa laskennallisen nokimäärän perusteella eikä mitatun paine-eron perusteella, herkästi liian kauan. Yritetään siis polttaa olematonta nokea, vähän niinkuin toholla koittaa sytyttää uuniin tulea vaikkei siellä ole puitakaan.

    Leave a comment:


  • Vieras
    Guest replied
    Aivan kuten peseminen on joillekkin elinkeino.

    Toki toimiva pönttö on hyvä asia, mutta tyhjennys antaa muita hyötyjä.
    Veikkaan että 3v päästä tämä koko dieselien obd yms. "tehovalvonta" loppuu koska tulokset on laihat hintaan nähden. Fiilistelyt ja mutuilut ei katsastukseen oikein sovi eli Trafin pitää keksiä joku oikea varma keino todeta pöntön olevan tyhjennetty. Mitta-arvoista lukemalla se ei tule onnistumaan, koska ohjainlaitteita on liian montaa eri tyyppiä. Pakoputkesta kameran työntäminen on ainoa vaihtoehto, tosin siinäkään ei nähdä kuinka paljon kennoa pöntössä on.
    Että puretaan koko putki pois ja avataan ja tarkastetaan.

    Edit. Lisätään nyt sen verran että me tehdään myös pesuja. Niillä saa aina vähän lisäaikaa pöntölle, uuden kestoa en uskalla luvata.

    Leave a comment:


  • roadster
    vastasi
    No mun mielestä ennemmin toimiva pönttö kuin ilman. Ymmärrän toki, että pöntön tyhjennys ja ohjelman teko jonkun elinkeino. Mennään hieman ohi aiheesta.

    Volvo esimerkkinä siitä että pönttö tuntuisi kuumentavan pakopuolta josta seuraa ahdin vaivoja.

    Mutta edelleen suosittelen pesuhommia.

    Saattaapa tulla aika, että pönttöä katsellaan hieman lähempää. Katsellaan pakoputken väriä/ääniä ja fiilistellään onkohan autossa kennoa vai ei.

    Juu ja Arttu sanoi hyvin
    Viimeksi muokannut roadster; 16.1.2018, 20:00.

    Leave a comment:


  • Vieras
    Guest replied
    Alkuperäinen kirjoittaja roadster Näytä viesti


    Näillä kokemuksilla koen järjettömäksi rikkoa pönttöä likaisuuden takia. On nähty myös rikotut versiot/koettu.

    Pieni epäilys, että tyhjiin pönttöihin tullaan kiinnittämään enemmän huomiota jatkossa. Kokemus on myös esim. Volvon 1.6 dieselistä pöntöllä jossa tullut ajatuksia että pönttö/polton ohjaus rikkoo turboja/aiheuttaa muuta pientä kivaa kujetta.
    t.
    Trafin uusin sääntöhän yrittää sitä nyt, lukemalla OBD:sta vikakoodit. Siitä ei näe onko autossa pönttössä sisukset vai ei. Eikä valmiuskoodista.
    Saksassa tätä jo yritettiin minun käsityksen mukaan. Tulos oli se että hyöty oli tasan nolla. Palattiin vanhaan järjestelmään. Tämä kuultu katsastuskonttorilta.
    Pöntön tyhjennys antaa kulutusedun sekä sen että useat vikakohteet jää pois. Paljon kaupungissa pätkäajoa ajavat säästyvät korjaamokäynneiltä jossa tehdään hätäregeneraatioita tai pestään pönttöjä, kuka milläkin tavalla.

    Volvojen ongelmista en tiedä mutta oikealla softalla ahtimet ei varmastikaan hajoa.

    Leave a comment:


  • TDIfreak
    vastasi
    Mustaa nokea on ihan turha pestä ja liuotella, se kyllä palaa pois normaaliajossa ja -regeneroinissa viimeistään.

    Tuhka, joka sieltä suotimesta pitää saada pois, ei liukene emäksiseen pesuaineeseen, aika turha sellaisia on sumutella hintaan 50 e/l...

    Vastavirtapesu irrallaan on edelleen mielestäni paras toimenpide jotta suotimesta saadaan 'uuden veroinen'. Tämän kun tekee 100-200 tkm välein ja nollaa samalla tuhkamäärän testerillä niin voi selvitä ilman uuden suotimen ostoa tai koko suotimen poistoa.

    Leave a comment:


  • roadster
    vastasi
    Nuokin kaikki pesuaineet toimivat. Paras pesutulos tulee niin, että pönttö otetaan irti. Pestään ja huudellaan huolella. Tällöin pöntön läpi kulkee kymmeniä litroja pesuainetta/huuhtelua. Tällä tavalla olen saanut uuden arvoja. Useamman kymmenen pöntön kokemus.

    Jos pesua ja huuhtelua tulee 1,5ltr on se aika ujo määrä ja haasteena on saada liuokset kulkemaan koko elementin alalta kun liuosta ruiskutetaan esim. paineanturin pienestä reiästä.

    Näillä kokemuksilla koen järjettömäksi rikkoa pönttöä likaisuuden takia. On nähty myös rikotut versiot/koettu.

    Pieni epäilys, että tyhjiin pönttöihin tullaan kiinnittämään enemmän huomiota jatkossa. Kokemus on myös esim. Volvon 1.6 dieselistä pöntöllä jossa tullut ajatuksia että pönttö/polton ohjaus rikkoo turboja/aiheuttaa muuta pientä kivaa kujetta.

    Pönttöjä/pakoputken rakenteita on erilaisia. Toisissa on ensin ns katti ja perässä pönttö. Tälläisen pesu paikallaan on vieläkin haasteellisempi.

    Ennen pesuja on ollut tilanne jossa vesi ei virtaa juuri ollenkaan kennon läpi. Pesun jälkeen on saanut laittaa vettä täydellä paineella eikä ongelmaa läpi menosta enää ole.

    Nämä siis omia kokemuksia koska aihe on kiinnostanut.
    Viimeksi muokannut roadster; 16.1.2018, 12:47.

    Leave a comment:


  • teuska
    vastasi
    Tuo LiquiMoly sanoo vaativansa huutelun toisella aineella (LM-2820), eli tällä

    Mielellään kanssa kuulisi kokemuksia, niin uskaltaisi ehkä itsekin. Ei vielä lähelläkään täynnä DPF omassa, mutta voisi olla helpompikin nyt pestä ennenkuin pönttö täysin tukkeessa.


    Oman mielenkiinnon herätti Wurthin aine, lähinnä helppokäyttöisyys kiinnostaisi tuossa spraypullossa.
    Wurth DPF Cleaner


    Edit: Liqui Molyn videon kun katsoi niin eipä sitäkään vaikeaksi voi väittää. Massaruiskuun vaikka letku päähän ja sillä tuuppaa sisälle, toistaa sitten toisella aineella.
    Viimeksi muokannut teuska; 16.1.2018, 12:43. Perustelu: Linkkien siistiminen

    Leave a comment:


  • Kilu7
    vastasi
    Näyttäisi pesu onnistuvan, myös ilman irroitusta. Millaisia kokemuksia tuollaista pesuaineista?

    http://www.motonet.fi/fi/tuote/60806...hdistusaine-1l

    Leave a comment:


  • roadster
    vastasi
    Pöntön voi pestä ja toimii oikein hyvin tämän jälkeen. Jos olisi paineanturivika taitaa herjata suoraan anturi g450. Eli en ole suolestanut pönttöjä vaan pessyt nykyään. Viimeisimmät pesut BMW 530 ja Pösö 3008. Aikaisemmat Audeja Volkkareita. Eli pöntöt irti ja pesuun.

    Leave a comment:


  • Kilu7
    vastasi
    Polo 1.6 CAYA ja mittarissa 220tkm:ä. DPF:n merkkivalo paloi pari päivää. Poltto ei tainnut onnistua, kun tuli vikatila ja koodi 16848 - Diesel Particulate Filter, P2458 00 [175] - Regeneration Duration. Täyttömäärä n.46.5g. Asensin ohjelmallisesti uuden pöntön eli laskuri nollaantui, sekä vikatila poistui. Onko noissa ollut paineanturi vikaa? Paljonko tuollaisen pöntön tulisi kestää kilometrejä?

    Leave a comment:


  • TDIfreak
    vastasi
    Laskennalinen arvo tulee joko ajetuista kilometreistä tai käytetystä polttoainemäärästä, riippuen miten paljon menee ainetta per kilometri. Mitattu arvo taas tulee DPF:n paine-eron perusteella.

    Lähes aina polton laukaisee laskennalllinen arvo 'varmuuden vuoksi', siis silloin kun moottori on kunnossa. Sitten jos on jokin vika että moottori savuttaa tai auto on rajummin viritetty ja ajetaan kovaa niin mitattu arvo voi nousta suuremmaksi ja laukaista polton.

    Aika tyypillisiä lukemia nuo siis on.

    Leave a comment:


  • topewi00
    vastasi
    Erot soot mass calculated / measured arvojen välillä

    Hei,

    VCDS:n näyttää isoa eroa laskennallisen ja mitatun soot mass:n välillä. Kumpaan lukuun pitäisi uskoa ja mistä ero voi johtua?

    Käytännössä mitattu arvo näyttäisi olevan noin kymmenesosa lasketusta arvosta (DPF poltto lähtee käyntiin, kun laskettu arvo on ~20g ja mitattu arvo 2-3g). Onko normaalia, että lasketun ja mitatun arvon ero on noinkin suuri?

    Koneena autossa 2.0 CJCA.

    Leave a comment:


  • pasi_
    vastasi
    Putkella en huomannut eroa vanhaan.

    Leave a comment:


  • Vieras
    Guest replied
    Joo pieni kumina jää mutta en ole itse kokenut häiritseväksi.

    Leave a comment:


  • pasi_
    vastasi
    4F:n pönttö kumisi ainakin yhdessä autossa, kun tyhjennettiin. Siksi laitoin itelle putkenpätkän.

    Leave a comment:


  • Vieras
    Guest replied
    Jos ollaan ihan tarkkoja niin kyllä. Jos ei niin toimii hyvin ilmankin. Kokemusta on.

    Leave a comment:


  • Ilkka L
    vastasi
    Mitenkäs, kun pöntön tyhjentää, niin sen sisälle kannattanee laittaa putki ohjaamaan pakokaasut tuon "DPF-paisuntasäiliön" lävitse, ettei virtaukset pahemmin häiriinny?

    Leave a comment:


  • pasi_
    vastasi
    500 mbar oli, tyhjensin pöntön.

    Leave a comment:


  • RHead
    vastasi
    Minkälaisia paine-eroja on porukoilla ollu? Omassa autossa näytti vasta 0.7

    Leave a comment:


  • Vieras
    Guest replied
    On normaalia jos suodatin alkaa olemaan täysi tai järjestelmässä on joku vika.

    Leave a comment:


  • Ilkka L
    vastasi
    Tänään syttyi taas DPF-valo mittaristoon kotimatkalla. Kilometrin verran annoin koneelle happea niin se sammui. Lieköhän ihan normaalia, että DPF-valo syttyy viikon välein?

    Jatketaan tilanteen tarkkailua.

    Leave a comment:


  • pipo_esa
    vastasi
    Mites tää?

    http://www.audiclub.fi/audifinns/sho...&highlight=dpf

    Leave a comment:


  • villeq
    vastasi
    Uskaltaisin melkein väittää (mitä nyt tuosta omasta a4 muistan) että auton alta ei paljoa dpf:stä näy. Konehuoneesta katsoessa se on kyllä ihan hyvin näkyvissä.

    Leave a comment:


  • Ilkka L
    vastasi
    Jep, ebayssa oli myös putkia, jotka ei ulkonäöllisesti imitoi DPF:ää.

    http://www.ebay.de/itm/DPF-EDELSTAHL...QAAOSwcUBYQ9nY

    En vaan tiedä miten tuo dpf-korvike pistää katsastajan silmään. Pitänee könytä auton alle ja tutkia miten näkyvissä vitosessa DPF-pönttö on.

    Leave a comment:


  • Nenola
    vastasi
    Ebayssa näkyy jonkun verran pönttöjä olevan, hintaa n. 250€ Yksi oli jopa ilmeisesti jo tyhjätty. Piti käydä itekin kattomaan kun pieni houkutus olis tuo DPF poistaa ja käydä softa hakemassa.

    Leave a comment:


  • Ilkka L
    vastasi
    Ihan noin paljoa ei viitsisi maksaa putkenpätkästä. Pitänee etsiä jostain tukossa oleva dpf pönttö ja suolistaa se ti-menetelmällä.

    Leave a comment:


  • pasi_
    vastasi
    http://www.supersprint.com/ww-en/aud...45-hp-09-.aspx
    http://www.darksidedevelopments.co.u...di-engine.html

    Lisää varmasti löytyy. Mutta ei taida olla pöntön näköisiä kyllä.

    Leave a comment:


  • Ilkka L
    vastasi
    Myydäänkö tyhjättyjä DPF pönttöjä tai vastaavan näköisiä tyhjiä putkia missään?

    Leave a comment:


  • pasi_
    vastasi
    Omassa pöntössä oli täyskaasulla 500 mbar:n vastapaine. Tyhjensin pöntön, en huomannut vaikutusta kulutukseen.

    Leave a comment:


  • Ilkka L
    vastasi
    Mittarissa on kohta 233tkm. Paine-eroja ja pöntön täyttymistä en ole päässyt tutkailemaan vielä, kun ei ole VCDS-piuhaa.

    Minulla edellisen tankin mitattu keskikulutus oli 7,98l/100km.

    Leave a comment:

Working...
X