Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Spareto.ee nettikauppa Virossa.

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • #91
    Itse kesällä rakensin koneen,alustan puslat ja jarrut uudelleen tuohon harrastelaitteeseen (Golf GTi G60), hintaerot alkoi olemaan sen verran törkeitä paikalliseen varaosaputkaan ja kotimaiseen perheyritykseen että ei jäänyt muita vaihtoehtoja kuin Spareto. Yksittäisillä osilla kun alkaa olemaan hintaeroa 40-90% ja Sparetolta vielä saa yleensä "merkkivaraosan" vs. nevöhöördmerkki varaosaputkasta.

    Joitain hintoja mitä jäi mieleen kun kävin pahoittaa mieleni paikallisella tiskillä/perheyrityksessä:
    laatikon perän stefat 2,40/kpl vs. mätänet 14,90/kpl
    vetarin kumi tarpeineen 3€ vs 15€
    vetonivelen hinta oli kolmasosan suomen hinnoista.

    Säästöä varmasti tuli 56-60% ellei enemmänkin, jossain mulla on koneella tarkat osalistat johon olen tehnyt myös hintavertailuakin.

    Aina tuli kaikki osat mitä tilasin, toimitus 3 päivässä. Ei autojen liikkeelläpito enää ainakaan osien hinnasta jää kiinni.

    Ai niin, emännän autoon tuli molemmat takaiskarit kuluineen halvemmalla kuin ois saanut Motonetistä yhden iskarin. Ja sitten joku vielä ihmettelee miksi ei osteta Suomesta...

    Comment


      #92
      Mulle tuli info@ osoitteesta vastaus samana päivänä. Tosin kyseessä oli pantillisten osien pantin palautus. Rahoja ei vielä ole tullut.

      Comment


      • #93
        Kokeilin nyt itsekkin ekaa kertaa kyseistä varaosakauppaa... Eilen illalla tilausta tehdessäni tuli hiukan sekoiltua jarrupalojen kanssa ja tilasin vahingossa yhden ylimääräisen paketin. Tuota en itse huomannut, mutta äsken juuri Sparetolta soitti joku suomea ja eestiä hieman sekaisin puhuva kaveri ja kysyi onko tilaus varmasti oikein. No, ei ollut ja hän lupasi korjata asian. Alle 2 minuuttia tuosta menin sitten sähköpostin tsekkaamaan ja siellä oli jo tieto hyvityksestäkin. Eli asiakaspalvelu ainakin tuntuisi pelaavan mainiosti ensimmäisten kokemusten perusteella.

        Hintaakaan en pahana pysty pitämään... halvemmaksi tuli kokonaisuutena ihan merkki osilla kuin mitä olisi kuuluisasta Suomalaisesta perheyrityksestä saanut merkittömänä. Varmaan se lähes 50% säästi jos vertaa varaosaliikkeiden merkkituotteiden hintoihin.

        Ja näin sitten paketti toimitettiin kotiovelle. Tilattiin torstaina 19.11 ja paketti saapui keskiviikkona 25.11 elikkän päivän vajaa viikko meni ja kun vielä palvelukin oli hyvää niin suosittelen.
        Viimeksi muokannut Ronde79; 25.11.2015, 22:04. Perustelu: Paketin saapumisen lisäys

        Comment


        • #94
          No en nyt tiiä kans. Tilasin eilen päivällä pienen nyssäkän osia, tänään soitteli yksi tuttu että onko jotain tilattavaa kun pitäisi yksi syyläri saada ja voisi rahtikuluja hiukan jakaa jos sattumalta on samaan aikaan tilattavaa.

          Laitoin Sparetolle pari tuntia sitten viestiä että onko tilaukselle mahdollista lisätä vielä tavaraa. Ei onnistunut kun paketti oli jo pakattu ja noudettu. Andrei oli tästä niin valtavan pahoillaan että lupasi lähettää syylärin erillisenä lähetyksenä jossa rahtikulut puoleen hintaan.

          Kukaan ei ollut tehnyt missään vaiheessa virhettä, jos aasiakas haluaa lisätä tavaraa olemassaolevalle tilaukselle (jonka ovat vieläpä varsin nopeasti saaneet lähtemään) niin tottakai myyjän pitää olla pahoillaan ja antaa seuraavan tilauksen rahdeista alennusta :)

          Comment


          • #95
            Mitä ne postikulut tuolta tapaa olla?

            Comment


            • #96
              15-20€ pääsääntöisesti. Almeran kokonainen pakoputkisto esim. kotipihaan toimitettuna 17€. Joku kerta tilasin 100Ah akun ja jotain jarruosia, lähetyksen paino yli 40kg, siinä oli vissiin 20€. Ja tosiaan DPD pakettiraketti tuo ainakin täälläpäin kotiin asti.

              Comment


              • #97
                Ok, no ei pahat ollenkaan. Ei kannata mitään kimppaakaan järjestellä.

                Comment


                • #98
                  Ensimmäinen tilaus Volvo osia saapui alle viikossa ja kaikki oli mitä pitikin. Toki valkkasin siihen osat jotka oli merkitty päivän sisään saatavilla oleviksi. Motonetin hintoihin verrattuna tuli n. 50% edullisemmaksi, ja ihan laatumerkkejäkin. Toista tilausta nyt odotellessa, pelkkiä "Audi" osia ja tuli kyllä semmonen sekaläjä et jännä nähä miten menee..? Osassa oli 4 viikkoa toimitusajaksi merkitty. Ihan kätevät noi sivutkin kaikessa yksinkertaisuudessaan ku näkee mitkä osat ovat ns. ok ja mitä vielä odotellaan. Niin ja 18e on rahti.

                  Comment


                  • #99
                    Itse kun tilasin V8:n moniurahihnan ja siihen kuuluvat hilkkeet, niin siinäkin listassa kiristimen toimitusaika oli 4 viikkoa, ja muissa tyyliin muutama vuorokausi. Mietin jo että olisiko tuosta pitänyt erikseen sopia että lähettävät kaikki osat sitten kun tuo kiristinkin, mutta n. viikossa tuli kaikki. En tiedä sitten mistä ne tuon kiristimen saikin niin nopeasti, mutta oikein positiivinen asia oli.

                    Comment


                    • Laitoinpa tulemaan takajarrut, öljyt ja suodattimen. 30-40e halvemmalla pääsi verrattuna mätänetin hintoihin ja kotia asti ilmeisesti toimittavat DPD:llä(?).

                      Comment


                      • Onhan tuo spareto kyllä selkeästi edullisin paikka mistä olen osia löytänyt. Rexbo.eu myös toinen paikka missä edulliset hinnat välillä yllättää. Sparetosta ainoastaan pelkkää hyvää jo parin vuoden ajan! Kotiovelle asti tuovat.

                        Comment


                        • Onko kokemuksia miten vaihto-osien palautus hoituu tänne?

                          Comment


                          • Sähköpostilla kun sopii niin tilaavat kuriirin noutamaan osat. Jos on väärin toimitettua tai viallista tavaraa niin menee maksutta, jos muuten vaan haluaa palauttaa niin oli joku 10€ tjms. palautusmaksu.

                            Comment


                            • Toimii tuokin palvelu heillä moitteettomasti. Jos ovat esimerkiksi väärän osan toimittaneet, niin laittavat heti oikean tulemaan ja yleensä se on ollut ennemmin perillä, kuin kuriiri hakemassa väärää pois.

                              Comment


                              • Siis kyseessä vaihto-osa. Jarrusatulat. Eli pitää vanhat palauttaa.

                                Comment


                                • Just laitoin yhden satulan koriin ja huomenna lähtee tilaus. Satulan hinta sisältää 25€ pantin, ilmoittelen miten homma meni kunhan tiedän.

                                  Comment


                                  • 25.12 sisään laitettu sekasikiötilaus näyttää pian olevan koottu kasaan. Muutaman osan ovat vaihtaneet oma-aloitteisesti, on näköjään vaihdettu kalliimpaan vastaavaan. Mahlen venttiilit sekä Payenin ja Reinzin tiivisteet odotuttavat...

                                    Comment


                                    • Mullakin on jo tulossa, mutta vasta 20. päivä pitäisi olla täällä. 75€ pantti per satula. Kannustaa jo palauttamaan.

                                      Comment


                                      • Itse olen 4 kertaa tilannut TRW:n takasatuloita Golfeihin eikä kertaakaan ole ollut panttia.
                                        Ilmeisesti eivät siis kaikkiin niitä vaadi?
                                        Audiinkin pitäs vaihtaa takasatula(t) kun jumittaa toinen niin eipä tuo 57€:n kappalehinnalla paljoa kiinnosta alkaa vanhoja kunnostelemaan.

                                        Comment


                                        • Voi tuo sähköinen käsijarru tässä tilanteessa vähän nostaa tuota pantin hintaa.

                                          Comment


                                          • No se tietenkin, omat katiskat kun on niin vanhoja että käynnistyvät juuri ja juuri sähköisesti, sähkökäsijarruista puhumattakaan. =D

                                            Comment


                                            • Eilen toi iltapäivästä (soittivat ja kysyivät millon sopii) kotosalle paketin ja oikeata rompettahan sieltä tuli. Nopeasti kyllä tuli kun viime vkl tilauksen tein.

                                              Comment


                                              • Sain Nissanin satulan vaihdettua ja laitoin Andreille sähköpostikyselyn corevaihdosta. Olisi tallin lattialla yhdet A6 etujousetkin joista toinen katkesi jo 2500km kohdalla, pitää laittaa samaan palautukseen.

                                                Comment


                                                • Perjantaina tuli tännekkin satulat, mutta en ole vielä kysellyt palautusmenettelyn suhteen mitään. Infoatko hopsis tänne kun vastaa?

                                                  Comment


                                                  • Kysyin toimintamallia palatutuksen kanssa. Vastausviestissä oli mukana pdf-muotoinen osoitekortti. Vanhat romut laatikkoon ja kortti päälle. Paketin voi antaa joko kuriirille tai lähimpään Postnordin toimipaikkaan.

                                                    Rahtikulujen hinnaksi kerrottiin 18€. En tiedä sitten menisikö tuo maksu jos olisi ollut vain se corevaihto, nyt lähtee samassa paketissa myös takuupalautuksena nuo jouset.
                                                    Viimeksi muokannut hopsis; 19.1.2016, 10:36.

                                                    Comment


                                                    • Onko kukaan joutunut takuuasioissa asioimaan ? Taitaa olla vain 6kk. takuu kaikille osille.

                                                      All products sold on spareto.com have the producer’s warranty for 6 months.
                                                      Viimeksi muokannut Sleepy2; 28.1.2016, 12:03.

                                                      Comment


                                                      • Minä kerran. Perseelleen meni. Vastas eka viestiin ihan asiallisesti ja kyseli lisätietoja. Mutta sen jälkeen tuli hiljasta.

                                                        Comment


                                                        • Minä sain jo alkuviikosta palautuksen Paypalin kautta takuuseen lähetetyistä jousista. Vasteaika noin viikko.

                                                          Comment


                                                          • Alkuperäinen kirjoittaja Mik4-- Näytä viesti
                                                            Perjantaina tuli tännekkin satulat, mutta en ole vielä kysellyt palautusmenettelyn suhteen mitään. Infoatko hopsis tänne kun vastaa?
                                                            Dpd tulee noutamaan. Lähetti sähköpostiin laput mitkä tulostaa ja lyyä lootan päälle.

                                                            Comment


                                                            • Minä sain jo alkuviikosta palautuksen Paypalin kautta takuuseen lähetetyistä jousista. Vasteaika noin viikko.
                                                              Jousilla ikää kuitenkin vähemmän kuin tuo 6kk. ?

                                                              Comment

                                                              Working...
                                                              X