Alkuperäinen kirjoittaja Jusaberg
Näytä viesti
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Nettiauto yms -thread
Collapse
X
-
-
eikös vastuu ole tällöin kuin liikkeestä ostetussa ajokissa. jos kerran autoa markkinoidaan liikkeen alla, ei voida vastuuta poistaa "myymällä asiakkaan lukuun". vaikka ei varmaan tartti einstein olla, että osaa päätellä joutuuko mahdollisessa ongelmatapauksessa asiasta taistelemaan enempi vaiko vähemäpi.Mitenkäs mahtaa noin niinkuin juridisesti mennä myyjäliikkeen vastuu tällaisessa: http://www.nettiauto.com/audi/a5/4587927
Nimittäin kun soitin tuonne, niin ensimmäiseksi autoa kysyttäni todettiin, että "Joo, se on täällä asiakkaan lukuun myynnissä." Ei ihan varauksetta herättänyt luottamusta. Paikalliset hei, onko tuo minkälainen paikka ja tunteeko joku tuon auton historiaa? Kiinnostus olis kova, Coupe + TDI + S-Tronic + S-Line -paketteja ei ihan liikaa tässä maassa ole kaupan... Eikä silti arvaisi Porista Rolloon ajaa vain katsomaan.
Ja jos jollain on ja voisi ajatella vaihtoa Äsään, niin ottakee yhteyttä.
Comment
-
http://www.nettiauto.com/audi/a4/4620662
Melkosen edullinen noihin kilsoihin. Vaikkakin täysin karvahattumalli.
Comment
-
Meinaatko ettei oo feikki-ilmoitus? Oishan se tietty edullinen jos se ois ihan oikeesti tohon hintaan myynnissä.Alkuperäinen kirjoittaja tapza_s Näytä viestihttp://www.nettiauto.com/audi/a4/4620662
Melkosen edullinen noihin kilsoihin. Vaikkakin täysin karvahattumalli.
Comment
-
Joo ja äkkiseltään tulisi mieleen se, että joku syykin tuollaiseen kikkailuun on. Joko se, että vaihtoautovarastoa ei ole tuolla haluttu kasvattaa tai sitten se, että autossa on jotain vikaa. Kumpikaan ei kyllä herätä ostajassa luottamusta.eikös vastuu ole tällöin kuin liikkeestä ostetussa ajokissa. jos kerran autoa markkinoidaan liikkeen alla, ei voida vastuuta poistaa "myymällä asiakkaan lukuun". vaikka ei varmaan tartti einstein olla, että osaa päätellä joutuuko mahdollisessa ongelmatapauksessa asiasta taistelemaan enempi vaiko vähemäpi.
Comment
-
Joo kyllä toikin taas vähän feikiltä vaikuttaa, pistää aina silmään tuo kun rek,numero peitetty eikä ilmotuksessa edes kerrottu,Alkuperäinen kirjoittaja andre_ Näytä viestiMeinaatko ettei oo feikki-ilmoitus? Oishan se tietty edullinen jos se ois ihan oikeesti tohon hintaan myynnissä.
Monster: Kyllähän tuo penkki tosta reunasta aika helposti kuluu kyllä, ainakin jos ajaa lyhyttä matkaa ja joutuu edes takas autoon veivata, ja jos kuski vielä vähän "kankean" puoleinen ni äkkiä tuon reunan tosta röhnöttää lyttyyn :D
Comment
-
Vieras
Ei ole.Alkuperäinen kirjoittaja mjarvine Näytä viestieikös vastuu ole tällöin kuin liikkeestä ostetussa ajokissa. jos kerran autoa markkinoidaan liikkeen alla, ei voida vastuuta poistaa "myymällä asiakkaan lukuun". vaikka ei varmaan tartti einstein olla, että osaa päätellä joutuuko mahdollisessa ongelmatapauksessa asiasta taistelemaan enempi vaiko vähemäpi.
Jos auto myydään asiakkaan lukuun ja omistajan vaihdoksessa auto siirtyy suoraan omistajalta ostajan nimiin, ilman että autoliike on välissä omistaja, on kauppa sama kuin kahden yksityisen välillä. Tälöin vain liikettä käytetään markkinoimiseen.
Itse olen myynyt autojani kaverin liikkeen kautta juuri noin. Ei niissä vikaa ole ollut, mutta jos hintaluokka on yli 10ke niin myymistä helpottaa kummasti esim. se, että vaihtarin voi ottaa vaihdossa ja heti arvioituttaa firmalla ja näin päättää ottaako vaihdossa jonkun auton, jonka sitten taas myy liikkeen kautta pois.
Toki myös mahdollisuus rahoitukseen auttaa, aika harva kuitenkaan ostaa yli 10ke autoa käteisellä, tällöin toki auto kiertää liikkeen kautta ja periaatteessa kuluttajasuoja on voimassa.
Comment
-
Kyllähän ton verran ajetussa tuon ikäisessä Audissa pitäis olla penkki aika uudenkarheessa kunnossa, on toi penkin kangas sen verran jämäkkää kangasta. Jos siis noi kuvat ees on tosta myytävästä autosta, ainakaan noilla yhteystiedoilla ei löydy mitään numerohausta.Alkuperäinen kirjoittaja jünther Näytä viestiJoo kyllä toikin taas vähän feikiltä vaikuttaa, pistää aina silmään tuo kun rek,numero peitetty eikä ilmotuksessa edes kerrottu,
Monster: Kyllähän tuo penkki tosta reunasta aika helposti kuluu kyllä, ainakin jos ajaa lyhyttä matkaa ja joutuu edes takas autoon veivata, ja jos kuski vielä vähän "kankean" puoleinen ni äkkiä tuon reunan tosta röhnöttää lyttyyn :D
Comment
-
Tuntuu tämä ratkaisevan itsensä. Laitoin tosiaan lauantaina sinne yhteydenottopyynnön ja soitin eilen illalla, kun ei ollut kuulunut mitään. Sanoivat, että "Jos olet laittanut liidin, niin kyllä me soitellaan." Sitä tässä edelleen odotellaan...Ei ole.
Jos auto myydään asiakkaan lukuun ja omistajan vaihdoksessa auto siirtyy suoraan omistajalta ostajan nimiin, ilman että autoliike on välissä omistaja, on kauppa sama kuin kahden yksityisen välillä. Tälöin vain liikettä käytetään markkinoimiseen.
Itse olen myynyt autojani kaverin liikkeen kautta juuri noin. Ei niissä vikaa ole ollut, mutta jos hintaluokka on yli 10ke niin myymistä helpottaa kummasti esim. se, että vaihtarin voi ottaa vaihdossa ja heti arvioituttaa firmalla ja näin päättää ottaako vaihdossa jonkun auton, jonka sitten taas myy liikkeen kautta pois.
Toki myös mahdollisuus rahoitukseen auttaa, aika harva kuitenkaan ostaa yli 10ke autoa käteisellä, tällöin toki auto kiertää liikkeen kautta ja periaatteessa kuluttajasuoja on voimassa.
Comment
-
http://www.nettiauto.com/ford/mustang/4624618
Saiskohan tohon kaupan päälliseks talvirenkaat alupalloilla
Comment
-
On vähän turhan kallis taunus.Alkuperäinen kirjoittaja JokkeJ Näytä viestihttp://www.nettiauto.com/ford/mustang/4624618
Saiskohan tohon kaupan päälliseks talvirenkaat alupalloilla
Comment
-
Joo... Aivan törkeeen magee mut mihin toi hinta perustuu? En jaksa uskoa että tuollaisen auton "läpikäymiseen" menee 129000€
Ja saiko tuota autoa noilla speceillä vuonna 68? Jos sai niin sit aika rok.
"Eleanor Recreation Resto-Mod" Mihin toi perustuu? Elokuvaan vai hä? Saiko 68 mustangia "Eleanor" modilla?
Ehkä tää on vaan köyhän kateellisuutta...
Comment
-
Vieras
Pointti hinnassa lienee se, että ton on joku firma rakentanut Jenkeissä. Ja silloinhan ne maksaa.
Pajoilta joissa koko auto tehdään uusiksi, harvoin lähtee vehkeitä ulos, joiden hintalapussa ei olisi 6-numeroa.
Jos vielä tekniikka tehdään totaalisesti uusiksi.
$100k ei ole raha eikä mikään Jenkeissä kun tehdään autoja alusta loppuun firmoissa tilauksesta. Oli ne miten aitoja tai epäaitoja kopioita.
Toki ton Mussen hinnassa saattaa olla lievää suomilisää.
Edit: Jokainen toki arvostaa autot omalla tavallaan. En minäkään ihan tuota hintaa autosta maksaisi.
Mielummin maksaisin tästä täyden hinnan:
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/1955-...item41632c5277Viimeksi muokannut Vieras; 6.3.2012, 21:31.
Comment
-
Vaikka toi voorrtti onkin niin kyllä tollanen kelpais. Tekniikka vaikuttais ilmeisen rajulta paketilta.--------------------------------------------------------------------------------
http://www.nettiauto.com/ford/mustang/4624618
Saiskohan tohon kaupan päälliseks talvirenkaat alupalloilla
Comment
-
Lainaus:
http://www.nettiauto.com/audi/a4/4569603 mitäs mieltä hinta / km / varustelu suhteesta. mielestäni aika vakuuttava.
Suomiauto ja 2 omistajaa aikaisemmin joista nykyisellä auto ollut 8.10.2011 - tämä päivä asti...
uskaltaiskohan sitä yksityiseltä käydä tällaisen hakemassa.... liekkö näissä nyt mitään kummallista pitäisi olla, kun vähät kilometrit, suomiauto ja taustat sinäänsä kunnossa.
Kaupat tästä yksilöstä alustavasti sovittu... ensviikon lopulla kattelemaan livenä ja siitä sitten viimeiset päätökset vielä. Mutta periaatteessa auton ja myyjän historiat pitäis olla kunnossa ja tosiaan ihan mukavilla varusteilla vrt. muihin nettiauton saman hintaluokan autoihin.
Pitää laittaa sitten vaikka tuonne projekti puolelle lisää kuvaa / yms. jos sitä pientä fiksiä suunnittelis.
Mitäs muuten tällaseen kärryyn on lohkolämppärin asennukset maksanu? kun tuossa kyseisessä mallista se puuttuu ( pidetty autotallissa )
Eilen tuli pirssi haettua ja moninpaikoin positiivisesti yllättynyt. ulkoisesti maalipinta ei täysin priima ( pesty harjapesulla ja pari naarmua mutta ei paniikkia kuitenkaan.) sisäisesti priima ja teknisesti tuntuisi myös olevan. 450km takana jo mukavaa rullailua.
Hyvät varustelut ja muutamat lisävarusteet oli jopa jäänyt mainitsematta myynti ilmoituksesta. ;)
Ja myyjäkin oikein mukava rehdin oloinen kaveri.
Toistaiseksi siis iloisesti uuden audin omistaja.
Comment
-
Vieras
En minäkään itseäni.Alkuperäinen kirjoittaja Juhaska Näytä viestiMuista en voi sanoa mitään, mutta itseäni EN todellakaan pidä asiantuntijana. :D
Olen toki kiinnostunut vanhoista jenkkimuskeleista ja joskus jää jotain mieleenkin ,kirjoituksista ja dokkareista.
Ehkä Sami voi kertoa, onko tuo auto tuon arvoinen vai ei. Minä arvostelin sen siitä kulmasta, että on luultavasti täysin tyhjästä tehty ja luultavasti jossain firmassa, jolloin kustannuksia tulee.
Kotitallissa tekemällä jää monta tonnia työtä säästöön. Koneen hinta näyttää olevan $15.5k
Comment
-
Niinkuin todettu, näissä jenkkien "firmoissa tehdyissä" tuotoksissa on yleensä makia hinta, varsinkin ns. kaikkien tuntemien merkkien & mallien kohdalla. Ei tuon rakentaminen ole maksanut lähellekään tuota pyyntihintaa. Mutta nämähän tehdään bisnestarkoituksella.
Sitä ymmärrä, miksi IS-Automotive on halunnut tuoda tämän Suomeen? Liike on uusien Mustangien virallinen maahantuoja Suomessa, niin ehkä haetaan mainosarvoa tästä?
Eleanor -kopioita on tehty jenkkilässä iät ja ajat. Ja suurimmassa osassa hintalappu on tähtitieteellinen. Syy on selvä, ne saadaan kaupaksi joka tapauksessa. Bisnestä.
Itse en maksaisi tuosta laitteesta tuollaista summaa koskaan. Samalla summalla kun saisi oikeasti jonkun todella hienon klassikkoauton. Jos Mustangeista puhutaan, niin esim. Shelby Cobran tai täysin orkkiksen, vähän ajetun GTA -Mustangin isolohkolla.
Ja edelleen, oma mielipide on, että Eleanor on ruma. Ei voi samana päivänä verrata orkkis Mustangin ulkonäköön.
Comment
-
Pikkuisilla muutoksilla sais ihan hienon vehkeen. Helmat,takavalot sekä vanteet ainakin ensihätään vaihtoon.
http://www.nettiauto.com/audi/s4/4622140
Comment
-
Kyllä on nätti. Vanteet vaan vaihtoon :)Alkuperäinen kirjoittaja pulla Näytä viestiJokainen toki arvostaa autot omalla tavallaan. En minäkään ihan tuota hintaa autosta maksaisi.
Mielummin maksaisin tästä täyden hinnan:
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/1955-...item41632c5277
Comment
-
Vieras
Samoilla linjoilla siis mennään, bisnes on bisnes ja Jenkeissä tuottava sellainen. :)Alkuperäinen kirjoittaja V8 Sam Näytä viestiNiinkuin todettu, näissä jenkkien "firmoissa tehdyissä" tuotoksissa on yleensä makia hinta, varsinkin ns. kaikkien tuntemien merkkien & mallien kohdalla. Ei tuon rakentaminen ole maksanut lähellekään tuota pyyntihintaa. Mutta nämähän tehdään bisnestarkoituksella.
Sitä ymmärrä, miksi IS-Automotive on halunnut tuoda tämän Suomeen? Liike on uusien Mustangien virallinen maahantuoja Suomessa, niin ehkä haetaan mainosarvoa tästä?
Eleanor -kopioita on tehty jenkkilässä iät ja ajat. Ja suurimmassa osassa hintalappu on tähtitieteellinen. Syy on selvä, ne saadaan kaupaksi joka tapauksessa. Bisnestä.
Itse en maksaisi tuosta laitteesta tuollaista summaa koskaan. Samalla summalla kun saisi oikeasti jonkun todella hienon klassikkoauton. Jos Mustangeista puhutaan, niin esim. Shelby Cobran tai täysin orkkiksen, vähän ajetun GTA -Mustangin isolohkolla.
Ja edelleen, oma mielipide on, että Eleanor on ruma. Ei voi samana päivänä verrata orkkis Mustangin ulkonäköön.
Vois sanoa että merkki maksaa, tässä nyt sitten jonkun rakentaneen firman "merkki".
Comment
-
Mun mielestä sama firma kauppasi toisenlaista "ylihintaista" mustangia vähän aikaa sitten. Siinä ilmoituksessa luki että auto ei ole suomessa vaan jenkeissä ja jos joku hullu sen ostaa niin se kuljetetaan tänne. Eiköhän tämä ole kanssa siellä myynnissä. Löyty se nettiautosta. http://www.nettiauto.com/ford/mustang/4522344
Comment

Comment