Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Pöytäkoneen tehot hukassa?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

    #31
    jälkimmäinen on asennettuna.oli asennettu ennen kyseistä prosessoria jo.

    Comment


    • #32
      Jep, meinasin vaan että josko tuossa beta-versiossa olisi jotain bugeja.

      Varmistan vielä että piirisarjan ajurit ovat versiossa 3.0.812.0? Aika mystinen tapaus kerrassaan...

      Comment


        #33
        ja kaikki ajurit on asennettu emo mukana tulleella levyllä.tuskin liian vanhoja ovat ja mistäs nyt voin tarkistaa et mikä versio nro on piireissä asennettu

        Comment


          #34
          ja konetta ku hiemankin rasittaa alkaa virtalähteestä kuulumaa oikei kirkas oiskohan oikea sana surina tai ininä ja loppuu heti kun rasitus loppuu eli oisko virtalähde nyt liian tehoton vai hajoamassa.( 3v vanha 630w merkki axp ) empäs aikasemmin tommosta kuullut kylläkään.

          Comment


          • #35
            Eikös viritys ole onnistunut, jos tehot eivät tipu 20% enempää.

            Jos virtalähde ääntää rasituksessa muutenkin kuin vain tuulettimien puhallusääntä, niin voi hyvin etsiä vikaa sieltä suunnalta.

            Comment


            • #36
              Joo toisella virtalähteellä voisi tosiaan kokeilla lähteekö toimimaan paremmin.

              Uusimmat ajurit löytyy tuolta: http://www.asus.com/Motherboards/AMD..._PRO/#download

              Piirisarjan kohdalla päiväys näyttäisi olevan 26.05.2011.

              Comment


                #37
                joo kai se o hommattava uus virtalähde ja samalla vähän isompi 750w ja testattava sit uudestaan

                Comment


                  #38
                  täysin uusi virtalähde paikallaan ja ei vaikutusta.siitäkin alkaa kuulumaan surina ku alkaa näytönohjain rasittumaan.eli onko näytönohjain vai uus emo paskana.uuden emon aikaan on jo uudet muistit ja uusi kovalevy menny paskax ja takuuseen tuli kylläkin uudet.muistit ol rikki ja kone kaatuili pahasti ja teki sitten kovoonkin 0x002 smart error tilan ja meni vaihtoon...

                  Comment


                  • #39
                    Kai komponenttien asennuksen aikana on huolehdittu staattiselta sähköltä suojautumisesta?

                    Kokeile seurata jollain monitorilla jännitteitä rasituksessa, sopivia ohjelmia löytynee.

                    Comment


                      #40
                      no eipä oo ikinä tullu suojattua mitään millään ku oon rassaillu koneita 10v ja nyt eka kerra tämmöne ongelma...eikä tämä ongelma tullut heti emon vaihdon jälkeen vaa yhtä äkkiä viime viikol.en ole varma onko nyt tekemistä uudella prossulla ja nuilla 1866mhz muisteilla..ja milläs ohjelmalla seurailen ja mitä ja minkä jännitteitä.ohjeita kaivataan nyt et tietäs mitä tehdä

                      Comment


                      • #41
                        Käy yleismittarilla läpi ne PCI-E lisävirtapiuhat, 12 volttia pitäisi näyttää. Musta on maa ja keltainen on +12V. Toi konkkien sirinä/vinkuna ei oo mitenkään ennenkuulumatonta, vaikka vehkeet on ehjiä.

                        Se PCI-E väylän kellotaajuudella leikkiminen voi mahdollisesti rikkoa komponentteja, sitä ei saisi kovin paljoa muuttaa siitä 100 Mhz:stä.

                        Staattinen sähkö on tietty yks juttu, mutta siinäkin riittää että on järki päässä ja purkaa staattisen varauksen koskemalla vaikka koneen runkoon ensiksi.

                        Comment


                        • #42
                          Lähinnä vaan tarkoitin, että komponenteista on pidetty kiinni ainoastaan reunoilta ja asennusvaiheessa on koskettu paljaalla kädellä koneen runkoon.

                          Esim. Speedfanilla voi koittaa katsella jännitteitä: http://www.almico.com/speedfan.php Tosin jos virtalähde kyykkäisi, näkyisi se todennäköisesti koko koneen kaatumisena tai grafiikkavirheinä testissä.

                          Kannattaisi varmaan kokeeksi asentaa yksi pelikin, niin saa vähän vertailtua miten pyörii vanhaan kokoonpanoon verrattuna.

                          Comment


                            #43
                            niin tarviikos niitä nyt mitata ku sama ongelma oli edellisel ja nyt tänään ostetulla virtalähteellä.luulis et jompi kumpi on ehjä että pci-e virta liittimiin tulee virtaa...ja pci-e väylän kelloihin en oo ees koskenu ku siinä on kohta auto niin varmaa kellottelee itsestään jos on tarvetta.ainoastaan olen prossun kerrointa nostanu ja laittanu muisteille oman profiilin päälle että tunnistuu oikein

                            Comment


                            • #44
                              No siinä tapauksessa ei ole syytä mitata, mulla taitaa olla sisälukutaito ruosteessa :) Kovin on mystinen juttu, ei tossa vaiheessa varmaan enää auta kuin kokeilla toisella näyttiksellä.

                              Comment


                              • #45
                                Alkuperäinen kirjoittaja miisunpaska Näytä viesti
                                ainoastaan olen prossun kerrointa nostanu ja laittanu muisteille oman profiilin päälle että tunnistuu oikein
                                Olet varmaan koittanut myös ihan vakio kelloilla? Mitä tuo muistien profiili -juttu tarkoittaa?

                                Comment


                                  #46
                                  biossissa o semmone kohta mistä voi valita muistien kellotaajuuden,ajoitukset mitä nyt onkaan mitkä kyseisille muisteille kuuluu en nyt muista sanasta sanaan miten luki.

                                  Comment


                                    #47
                                    speedfan näyttää pelkän näyttiksen gpu vddc 0.92

                                    Comment


                                    • #48
                                      Kokeilepa vaihtaa tuo beta-asteella oleva BIOS takaisin 0705-versioon, jos et siis ole vielä tehnyt niin.

                                      Comment


                                        #49
                                        ja pelkkä speedfun ohjelman aukaisu saa sirityksen kuulumaan

                                        Comment


                                          #50
                                          täytyy kokeilla jos niin voi tehdä.saa nähä tunnistuuko prossu sitten

                                          Comment


                                          • #51
                                            0705 pitäisi tunnistaa FX-8120.

                                            Comment


                                              #52
                                              bios muutettu ja ja kellotukset kaikki pois lukuun ottamatta tota dram oc profilea että muistit on oikeassa kellotaajuudessa normaalit,ei muutoksia.sirinä meenaa kuulua ja testit päin vittua.alkaa olee kohta nii hermot kireällä et seinää lentää koko pöytäkone ja kaivan läppärin kaapista

                                              Comment


                                                #53
                                                pystyykös näyttiksen biossia päivittää mitenkää.näyttäs oleva 2 vuotta vanhat eli voisko olla apua jne.ja kaippa se ois tilattava uus näyttis.prkl 80e meni turhaan tohon virta lähteeseen

                                                Comment


                                                • #54
                                                  On sen ainakin ennen voinut. Etkö voisi sillä vanhalla prosessorilla ja/tai muisteilla kokeilla miten ne nyt toimii?

                                                  Comment


                                                    #55
                                                    mites se käytännössä tapahtuu.mistä saa uusiman biossin ja edellinen prossu on jo myyty

                                                    Comment


                                                      #56
                                                      ei ole näköjään uudempia ajureita biossiin,eli se siitäkin toivosta

                                                      Comment


                                                      • #57
                                                        Kokeilisin vielä muistien kanssa automaattisia asetuksia, vaikka tunnistuisivatkin väärin.

                                                        Comment


                                                          #58
                                                          ei apua muistie auto asetuksista.uus näyttis tilattu...Gigabyte Radeon HD 6950 OC ja 250e enää jääki sit emolevy mikä vois olla rikki vaik onki vaa 2kk vanha

                                                          Comment


                                                          • #59
                                                            Olethan kokeillut muitakin testejä kuin karkkimarkkia, että tiedät onko nopeuden puute kiinni muisteista, prossusta vai näyttiksestä?

                                                            Jollain sisoft sandra:n tapaisilla ohjelmilla onnistuu hyvin vaikka muistihakujen nopeuden testaus ja prossun testaus. SuperPI:täkin voi koitella jne.

                                                            Vaikka kyllähän tuo nyt ensisilmäyksellä vaikuttaisi ongelmalta itse näyttiksen kanssa. Tuo testaus kuitenkin sulkisi pois esim. sen, että cache ei ole toiminnassa jostain syystä, muistiväylän asetuksissa häikkää tai vaikka sen, että prossu throttlaa koko ajan ylikuumenemisen vuoksi rasituksessa (ts. siili huonosti prossun päällä ja rasituksessa prossu koko ajan suojaa itseään kuumenemiselta)

                                                            Comment


                                                              #60
                                                              aida64 ohjelmalla oon testannu muisteja ja prossua ja suh koht yläpäässä listaa on eli pitäs toimia niinku pitääki ja lämmöt levos prossus n.20c ja täys rasituksel n.55c.ja nuo muistit ja prossu ton aida64 perusteella toimi nopeammin,tehokkaammin ku edelliset (prossu phenom 980 ja muistit 1600mhz)

                                                              Comment

                                                              Working...
                                                              X