Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
"puhelimen" valinta
Collapse
X
-
Mulla homma kääntyi niin, että kaiken sen paperisodan sijaan, jonka puhelinedusta luopuminen olisi tuonut tullessaan, työnantaja päätti uusia kaluston. Käyttöön tuli iPhone SE, eli 6S rauta 5:n kuorissa. Näppärän kokoinen, isompi muisti ja parempi kamera. Ihan soiva vaihtoehto, kun vaihtokin oli naps ja kops. Ei ehkä omilla rahoilla, mutta kelpaa.
-
Jaahas, nyt se päivä koitti. Tuli ohje tilata uusi työkänny Lumian tilalle.
Pikaselailu antoi ehdokkaaksi Huawei P10. Onko jollain jo kokemuksia laitteesta? Haukuttu likaantuvaa näyttöä, mutta siihen tulisi kuitenkin lisälasi, jossa pinnoite.
Leave a comment:
-
Lainataas hitusen keskustelua. Luurin USB / Micro-USB kaapeli täytyisi uusia ja etsiessäni törmäsin kelautuvaan kaapeliin. Mutta ne vähät mitä löytyi kelautuvia, olivat auttamattoman lyhyellä johdolla (alta 1m). Niin kuin näissä älylaitteissa on ollut jo käytäntö usean vuoden, että mahdollisimman lyhyt johto on kuumintahottia. Aikanaan kun Nokia teki vielä puhelimia, niin oli latausjohdotkin sellaisia, että puhelimen ei tarvinnut olla kiinni seinässä. Itse kysymys oli siis se, että onko jollain omakohtaisia kokemuksia tuollaisesta kelautuvasta USB johdosta joka olisi normeista poiketen esim. 1,5m-2m pitkä ja mistä sellaisen löytäisi?
Leave a comment:
-
Onhan tuo A5 2017 ihan pätevä "perusluuri" (okei, ei perusluurikaan nyt 500e hintaluokassa pyöri), mutta ns flagship malleihin tottuneelle hidas ja tympeä... S8+ on matkalla :D
Leave a comment:
-
Huawei Y6 Pro, ikää yksi vuorokausi, satunnaishajatelmia aiheesta: Sujuvaa, pykimistä ei esiinny. 16 gb on minimi, jos esim. kuvaa vähänkään saati videota.
FB mese asennettu kerralla onnistuneesti. Näytön ylälaidassa aivan liikaa kuvakkeita kertomaan jotain, joita ei muista elävä erkkikään. Akun kesto kohtuuhyvä, väitän että hevijuuserillakin kestää vuorokauden. täytyy vielä poistaa turhia appseja.
Sopivan kokoinen, menee farkkujen taskuun, ja puhelimen pinta on mukavan kitkainen niin ei lipeä kädestä.
Latausjohdon liitin puhelimen päässä heiluu kun hullun se sielläsuntäällä, väljää siis. Näyttö riittävän kookas ja terävä vaikkapa meilien vaivattomaan lukuun ikänäköisillekkin varauksin.
Kamera 13 mb on mielestäni parempi kuin tarvitsisi ja hyvä niin. Käyttöohjeet pitää katsoa netistä, paketissa oleva opus hyödytön.
Yleisesti todettuna laitteessa paljon eri toimintoja joita vaan ymmärtäisi ja osaisi hyödyntää, kaikki vastaantulleet ovat toimineet sujuvasti. Virtuaalinäppäimistö raavaan sormille ei ainakaan liian suuri, virhepainalluksia tulee, tuntuma ok.
Veteen piirrettynä viivana suosittelen laitetta peruskäyttöön, älkää aliarvioiko akun keston tarvetta neljän seinän ulkopuolella. Onko hintansa väärti, en osaa sanoa vertailukohdan puuttuessa, mutta ize koen hyväksi lajissaan.
Seuraavaksi yritän ladata sport trackerin ja jonkinlaisen naviohjelman, joita tuossa ei ehkä ole valmiina. Ulkonäöstä lopuksi, mielestäni kullan värisenä hieno. Voi käyttää myös puhelimena menestyksekkäästi.
Edit: kameran salama ei toimi akun ollessa lopuillaan, en tiedä tarkkaa määrää.
Edit2: joo on ja toimii, kiitos sakarivoViimeksi muokannut trallalaalaakso; 24.4.2017, 18:29.
Leave a comment:
-
Täällä iphonet palvelleet uskollisesti jo kymmenisen vuotta ja näillä näkymin palvelee jatkossakin kun hypistellyt nuita kilpailevia kapistuksia.
Positiivinen yllätys että 2,5 vuotiaan kutosen akku jaksaa vieläkin ongelmitta päivän aktiivisen käytön.
Emännälle tuli työpaikan kautta Honor 8, taisi käydä meidän taloudessa 3 kpl niitä kun kaikki sammui kun laittoi laturiin, boottaamalla käyntiin hetkeksi ja sitten taas kaput.(Ja tietää kuka niitä joutu aamulla kuudelta unissaan tutkimaaan kun ei puhelin toimi)
Tilasivat loppuvuodesta useamman niitä firmaan ja yhtään ei taida niitä enää olla käytössä. Joku Samsungin 6 malli käytössä nyt. Kovasti vihjaillut että jos Applen tuotokset saisivat mutta ei firman puhelintuki ole ymmärtänyt vielä toimivan päälle.
Mutta makunsa kullillakin. Kannattaa käydä hypistelee.
Leave a comment:
-
Täältä ääni Oneplus 3lle. Viime kesästä ollut käytössä. Ei pahaa sanottavaa, nyt etenkin kun siihen tuli virallinen Nougat päivitys talvella.
Pojalla ollut yli vuoden Honor 5x ja sekin on ollut hyvä puhelin.
Leave a comment:
-
Mun moto x play putosi ja näytön lasi hajosi, laite kyllä toimii ihan hyvin.
Hommasin silti tämän forcen kun siinä on valmistajan 4v särkymättömyys takuu näytölle, raksahommissa kuitenkin luuri on toisinaan kovilla.
Voisi korjauttaa tuon vanhan luurin kun aina on joku puhelinta vailla..
Leave a comment:
-
Mulla on ollu Motorolan Moto X style reippaan vuoden ja sen ajan se on toiminut oikeasti todella hyvin. Ei mitään takkuilua, lagailua tai mystistä ohjelmien kaatuilua. Motorolaa ei enää saa, ne on nykyään Lenovo merkkisiä (mikä ei kyllä herätä luottamusta), mutta jospa ne olisivat vain vaihtaneet nimen ja tuote olisi ennallaan. Androidi tuossa on hyvin natiivin oloinen.
Leave a comment:
-
Jostain ymmärsin, että tuo A3 on varsin hidas, varsinkin näytön käytössä. Jos on tottunut parempaan käyttötuntumaan, voi olla karu palata heikommin reagoivaan. Kokeilemaan vaan kauppaan.
Leave a comment:
-
Alkuperäinen kirjoittaja trallalaalaaksoJotain varmaan pitää päättää, niin mä kokeilen tota, mikäli maanantaihin mennessä ei ole tullut opposition jyrkkää argumentoitua vastalausetta: https://elisa.fi/kauppa/#!/puhelimet/Huawei-Y6-Pro
Alkuperäinen kirjoittaja haraldhSe hyvä puoli noissa Huawein laitteissa (ja Qualcommiin pohjautuvissa) on että niihin saa tulevaisuudessa kai ROMmeja myös. Samsungin Exynos prosessoreihin ei, niistä pysyisin harrastajana kaukana.
Leave a comment:
-
Alkuperäinen kirjoittaja arto s Näytä viestiSamsung A3? Olisi merkittävän näppärän kokoinen 4,7" näytöllään, verrattuna noihin 5,2"..
Leave a comment:
-
Jotain varmaan pitää päättää, niin mä kokeilen tota, mikäli maanantaihin mennessä ei ole tullut opposition jyrkkää argumentoitua vastalausetta: https://elisa.fi/kauppa/#!/puhelimet/Huawei-Y6-Pro
Edit: hankittu moinenViimeksi muokannut trallalaalaakso; 23.4.2017, 15:39.
Leave a comment:
-
Samsung A3? Olisi merkittävän näppärän kokoinen 4,7" näytöllään, verrattuna noihin 5,2"..
Leave a comment:
-
Itellä ollut kuukaudenpäivät käytössä E-villestä ostettu Homtom. Hinta oli 149.50 ja veroja 35€ päälle.
Speksit tuolta
Kohlon kokoinen ja jonkin verran muovinen tää on. Musiikkia ei viitsi puhelimen kaiuttimesta kuunnella. Akkukapasiteetti on ehkä isohko mutta käytännössä kestää päivän.
Toiminnassa ei mitään isompia ongelmia ole ollut jopa sormenjälki avaus toimii hyvin. Tupla sim ja siihen vielä erillinen muistikorttipaikka.
Kameralla (13mpix?) saa tälläisia kuvia.
Leave a comment:
-
Honor 8 on tosiaan aika hyvä paketti (näin perheessä sivusta seuranneena). Nopeus, näyttö, akkukesto, käytettävyys hakkaa esim. lumian 950:sen mennen tullen. Yllättynyt tuon akun kestosta, näyttää menevän reilusti yli 2vrk.
Leave a comment:
-
Pieni ei sikäli harmittaisi, joskin ihan vähän isompi näyttökään ei olisi huono juttu. Pyöritellyt pentujen Huawei Y6 pro'ta näpeissä. Onhan se vähän iso ja kolkko, mutta pienmpiä tuntuu olevan lähinnä iTuotteet, Sony ja X-cover. Mikään ei mahdu muihin spekseihin.
IPhone'in ylihintaisuudesta samaa mieltä. Esim. 5S maksaa nyt 269€, eikä se pärjää ainakaan spekseiltään edes noille 150€ nykykoneille. Tuoreemmista puhumattakaan.
Leave a comment:
-
Meillä kaikilla hieman erilaiset kriteerit puhelin valinnoissa, A7:n kanssa passaa parhaiten iPhone 7 tai Honor 7 ;)
Leave a comment:
-
One Plus 3sta ei pahaa sanottavaa. Nelosen tilaan heti kun tulee saataville, 3T tuli liika akkia ja en nahnyt tarvetta paivittaa.
Leave a comment:
-
Eri malleja kannattaa myös käydä hypistelemässä etukäteen, jos kokee keskivaikeaa allergiaa nykymittapuun näyttökokojen suhteen, eikä räpylät ole järin isot. On totta, että esim. mainitun Oneplussan kilohinta on kohdillaan, mutta sellainen 5.5" ruutu ei vaan maistuisi. Kun esim. Nexus 5:n 5" ruudusta siirtyi Honorin 5.2":een, oli jo siitä eka fiilis, että ei enää yhtään isompaa. Tämäkin varsin makuasia toki, mutta mielestäni mainitsemisen arvoinen, jos tällä hetkellä käytössä on iPhone 5C:n kokoinen laite.
Leave a comment:
-
Kaikenlaista tullut testattua, työnkin puolesta. One Plus 3T paras toistaiseksi. Tehoa ja muistia riittää. Eikä hintakaan hirvitä. Testivoittajakin on.
Leave a comment:
-
Motorolaa uskallan kanssa suositella. Tuo G4+ on toiminut moitteettomasti, vaikka olen sen jo tiputtanut 1,5 metristä betonilattialle ja gorillalasi meni nurkasta halki. 16Gb tallennustila on hieman pieni, mut on tuo toistaiseksi riittänyt hyvin mm. karttojen tallentamiseen.
Nyt jos olisin ostamassa, niin G5+ olis aika looginen valinta alle 300 hintaluokkaan.
Leave a comment:
-
Moto x play oli edellinen ja moto x forcen hommasin nyt tilalle.
Oon tykännyt motorolasta kun se on ainoita puhtaalla adroid käyttiksellä, ja akku on valtava verrattuna esim samppaan tai huaweihin.
Mun käytöllä 2-3pv kestää lataamatta, enimmäkseen netin käyttöä jonkinverran puhetta.
Voin suositella
Leave a comment:
-
Itselläni Honor 8, ja voin suositella lämpimästi. Erittäin jouheva käyttää, ohjelmistossa ei bugeja ja suunniteltu oikeasti toimivaksi, koska Huawein käyttäjien mieltymyksen mukaan tehty. Ainoa miinus tulee takakannesta, joka lasia -> erittäin liukas käyttää, mutta kuorilla saa senkin haitan pois. Itselleni veistin kiveniskuteipistä sopivan suojan. =D
Ennen 8:a oli Honor 7 ja sitä ennen iPhone 5, joka oli mielestäni ylihypetetty puhelin. Itselläni ollut noin 6kk käytössä eikä ole minkäänlaista nuutumista havaittavissa. Akkukin kestää vielä mukavasti normaalissa käytössä päivän. Honor7 alkoi olemaan 6kk iässä akun kanssa ongelmia, mutta niistä kun raportoi tehtaalle, ei asian kanssa ollut ongelmia.
Leave a comment:
-
Lumia 635 lähestyy kahden vuoden ikää jolloin takuu päättyy, ja tuohon ei saa fb meseä enää näköjään. Niinpä pitää päivittää mutta mihin. Saako satasella minkäänlaista, jossa näkee lukea meilit, navi, fb mese ja akku riittää esim. 48h. Takuuta noissa lienee järjestään 24 kk. En ole yhtään seurannut enkä myyjän sanaan luota.
Edit: onko tommosessa mitään järkeä? Kamerassa salama on plussaa; https://elisa.fi/kauppa/#!/puhelimet/Alcatel-Pixi-4
Leave a comment:
-
Näistä iphoneista täytyy sanoa että aivan yliarvostettuja laitteita. Ehkä nämä on turvallisia ainakin. Ei vakuuta mutta itse piti myös siirtyä omppuun. Akun kesto SE mallissa ainakin on uudessa erittäin hyvä. Itselleni en ostaisi ikinä.
Yksi "hieno" ominaisuus on että kesken puhelun tuuttaa meset ja muut viestit korvaan... mahtavaa. Saa kertoa jos sen saa pois jostain.
Leave a comment:
-
Jahas, täytyy hommata uusi työluuri. Lumiassa ei skulaa enää mese, mobile, ebay....kaikki ehdottoman tärkeitä työkäytössä ;) Koska kuulun kultapossukerhoon ei hinnalla ole väliä. Ainut rajoitus tulee omistajalta, vain iPhone. Ostanut joskus osakkeita kait.
Eli minä olis pieneen käteen sopiva ja akkukesto hyvä. Myös kamera sais olla mielummin parempi. Tiputan luurin säännöllisesti kerran kuussa lattiaan joten sais olla metallirunko.
Leave a comment:
-
Hankittiin kymmeniä noita Huawei P8 Lite (2017) puhelimia duuniin. Vaikuttaa kyllä hyvältä. NFC jopa mukana.
Tuossa voi vertailla niitä puhelimia;
http://www.gsmarena.com/compare.php3...&idPhone2=8195
Omilla rahoilla ostaisin tuon P8 Liten. Duunista tullee Mate 9. Samsungia en enää halua, sillä kun seuraava malli tulee markkinoille saa päivityksiä vain muutaman kuukauden verran. Sinnittelen edellen Samsung Note 3 SM-N9005 kanssa, jossa LineageOS 7.1.2 (security level 8 Apr 2017) mutta se lakkaa toimimasta ennemmin tai myöhemmin. Tässä oli onneksi sellainen prosessori johon saa avoimia vaihtoehto-ROMmeja.
Se hyvä puoli noissa Huawein laitteissa (ja Qualcommiin pohjautuvissa) on että niihin saa tulevaisuudessa kai ROMmeja myös. Samsungin Exynos prosessoreihin ei, niistä pysyisin harrastajana kaukana.
Leave a comment:
-
Honor 8:ia voin ainakin suositella, itsellä nyt moinen ollut kuukauden verran käytössä. Dual SIM plussaa jos haluaa työliittymän samaan luuriin. Miinusta lasisesta takakannesta, nätti ku mikä mutta liukas ku saippua. Ei, en tykkää mistään silikonikuorista, kaiken maailman suojakotelot on ylipäänsä karseita. Porvarimallin kasissa myös USB-C liitin, joutuu latureita uusimaan tai hankkimaan adaptereita repullisen. Lite 8:ssa ilmeisesti edelleen micro-USB käytössä.
Jos Lite on yhtään vastaavaa tasoa kun porvarimalli, niin harkitsisin vakavasti. Joku aika sitten 32G Honor 7:aa sai pariinsataan, jos sellaisia vielä löytyisi niin saattaisin sellaistakin harkita.Viimeksi muokannut Harjula; 21.4.2017, 10:15.
Leave a comment:
Leave a comment: