Jostain luin, että W8 olisi kuitenkin suunniteltu ensin. Passatissahan se oli kanssa 2001 lähtien, tosin vasta 2002 vuosimallissa. Mutta ilmeisesti kaikki netissä ei ole totta :)
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Passat W8
Collapse
X
-
Kaikkitietävä wikipedia antaa ymmärtää, että W12 olisi ollut piirustuspöydällä jo Audi Avus quattro -konseptimallin julkaisun aikoihin vuonna 1991. Taisin samaa lueskella joskus Audin omasta quattron juhlavuosi -brosyyrista.
Comment
-
Sen verran eroahan noissa W8 ja W12 koneissa on, että W8:ssa on hammashihnalla 2 tasapainoakselia. Ettei pirulainen värise ja tärise itseään hengiltä?. Lisäksi W8:n kampuran veivikaulat on isommalla välillä kuin W12 koneisen (ei nyt mitään maata mullistavaa, mutta 6 astetta eroa)
Lisäksi Audin ja Volkkarin W12 eroaa voitelultaan, Audin W12 on kuivasumppuvoitelulla.
Comment
-
Työkaveri linkitti myynnissä olevan W8 Passatin ja piti hieman Googletella että mikäs konstruktio tämä olikaan, löytyi sitten tämä ikivanha ketju. :D
Löytyi rebuildiketju ilman lopputulemaa:
https://www.vwvortex.com/threads/doi...ngine.6953491/
Are W8 bearings NLA?Tuli vilkaistua Etkasta ja näinhän asia vaikuttaisi olevan. Tätä myötä mitään alakerran kiristysmomenttejakaan ei ole saatavilla.They were never available to begin with. VW never sold any internal bottom end parts for these motors.
Joku on purkanut moottorin ja dokumentoinut tubeen:
https://www.youtube.com/watch?v=jEyEmmJcb7MViimeksi muokannut peiponen; 30.7.2022, 00:03.
- Likes 1
Comment

Comment