Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A6 4F ruoste

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Vieras
    Guest replied
    Selviää parhaiten kun kysyy marmorilta.

    Leave a comment:


  • fsol77m
    vastasi
    vaikka topikkina on A6 niin kysynpähän kuitenkin että onkohan A3 -05 sessa myös tuo 12v takuu ? ovet nimittäin rupesivat tänä talvena jo kukkimaan :D eli vähän nippanappa takuun kanssa jo...

    Leave a comment:


  • Vieras
    Guest replied
    Alkuperäinen kirjoittaja miikkal Näytä viesti
    Eikös sen goodwillin hoida/maksa tehdas eikä VV-auto Suomessa. Goodwillin tarkoitus on pitää minut tyytyväisenä automerkkiin ja siten merkkiuskollisena. Kyllä se tehdas minulta edelleen rahaa saa jatkossakin OEM osien muodossa vaikka huollot hoitaisinkin muualla kuin merkkihuollossa.
    Ei. Se ei ole niin yksinkertaista. Tehdas voi maksaa kaiken GW:stä tai sitten se voi jakaantua myös maahantuojan ja jälleenmyyjän kesken.
    Pointtina on vaan se, että ohje-ajoissa ei ole "gw" lisää koska tehdas ei tienaa suomalaisen merkkikorjaamon tekemällä työveloituksella mitään.

    Alpi, voihan sen noinkin ajatella. Tosin kun koritakuu menee umpeen, niin artisti maksaa kaiken ja harvoin takuuaikana mikään ruostuu läpi. Eli siinä mielessä tehdas ojentaa käden ja auttaa korjauksessa.
    Pitää myös muistaa, että jos asiakkaalle korjaamon tuntiveloitus on 120e/tunti niin tehdas ei samaa rahaa maksa korjaamolle takuista. En tiedä nykytilannetta mutta aikoineen taisi tehtaan maksama takuutunti olla luokkaa 75 tjsp vaikka korjaamon tuntihinta oli luokkaa 95e/ tunti. Eli takuut ei ole hyvä bisnes korjaamolle.

    Leave a comment:


  • alpi
    vastasi
    Alkuperäinen kirjoittaja pulla Näytä viesti
    Koritakuu on puhkiruostumiselle.
    Eli goodwill maalikorjaukset ovat loppujen lopuksi kalliimpien takuukeissien ennalta ehkäisyä osin asiakkaan laskuun?

    Leave a comment:


  • miikkal
    vastasi
    Eikös sen goodwillin hoida/maksa tehdas eikä VV-auto Suomessa. Goodwillin tarkoitus on pitää minut tyytyväisenä automerkkiin ja siten merkkiuskollisena. Kyllä se tehdas minulta edelleen rahaa saa jatkossakin OEM osien muodossa vaikka huollot hoitaisinkin muualla kuin merkkihuollossa.

    Leave a comment:


  • Vieras
    Guest replied
    Alkuperäinen kirjoittaja elexter Näytä viesti
    Tarkennetaan nyt omaa lausuntoa sen verran että tehtaan ohjehinnat määritellään niin, että niissä pysyy katteet kunnossa vaikka etulinja/gw/jokin muu laskisi hintaa alennusprosenteilla.

    Ihan siis normaali hinnoittelumenetelmä, joka on käytössä lähes kaikessa liiketoiminnassa.

    Korjaan siis Jeren harhaluulon siitä, että tehtaan ohjehinta olisi suoraan työn oikea kustannus... [emoji6]
    Tehtaalla ei ole ohjehintaa, vain ohje-aika. Jokainen korjaamo hinnoittelee työnsä kuten tahtoo. ;)
    Ohje-ajat ovat joskus ylioptimistisia jolloin mekaanikko ei pääse ohje-aikaan mitenkään, joskus taas päinvastoin.
    Ohje-ajoissa ei ole mukana laskettuna mitään GW lisiä. Sen huomaa kun niitä hieman seuraa ja pyörittelee. Ne GW:t on budjetoitu varaosiin ja autoihin, koska tehdas ei saa korjauksen työosuudesta rahaa itselleen. Tehdas elää varaosilla ja uusilla autoilla.
    Lopputulema on kuitenkin se, että kaikki tämä on liiketoimintaa ja sen pitää tuottaa. Nollakatteella ei yritys pysy pystyssä.

    Edit: Koritakuu on puhkiruostumiselle.
    Viimeksi muokannut Vieras; 17.3.2017, 10:55.

    Leave a comment:


  • alpi
    vastasi
    Tästä päästäänkin siihen, ettei merkkikorikorjaamolla kannata mitään teettää omaan pussiin. Kysyin katon takuukorjauksen yhteydessä takapuskurin ja luukun maalausta, mutta hinta noille oli todella jäätävä. Yksi iso tekijä on, että puskuri on purettava autosta tehtaan ohjeen mukaan irti, joka ei ole ihan pikkuhomma sekään. Oikoa ei voi. Toki tuntiveloituskin on tähtitieteellinen, mutta jollainhan niitä lasipalatseja on pystyssä pidettävä.

    Miksi muuten puhutaan goodwillistä, vaikka valmistaja on myöntänyt koritakuun? Eikai takuunalaisen tuotteen korjaaminen mikään "hyvän tahdon ele" ole?

    Leave a comment:


  • elexter
    vastasi
    Tarkennetaan nyt omaa lausuntoa sen verran että tehtaan ohjehinnat määritellään niin, että niissä pysyy katteet kunnossa vaikka etulinja/gw/jokin muu laskisi hintaa alennusprosenteilla.

    Ihan siis normaali hinnoittelumenetelmä, joka on käytössä lähes kaikessa liiketoiminnassa.

    Korjaan siis Jeren harhaluulon siitä, että tehtaan ohjehinta olisi suoraan työn oikea kustannus... [emoji6]

    Leave a comment:


  • Vieras
    Guest replied
    Pakko korjata Timon harhakäsitys. GW töitä ei hinnoitella tahallaan kalliimmaksi kuin jos kyseessä olisi normaali työ. Hinnoittelu menee tehtaan ohjeaikojen mukaan.
    Ovilistat vaihdetaan, koska tehtaan ohje niin ohjeistaa.

    Leave a comment:


  • elexter
    vastasi
    Goodwil on nimensä mukaisesti "hyväntahdonosoitus" tehtaan/maahatuojan/liikkeen toimesta. Mikään laki ei siis vaadi autofirmaa maksamaan tuota takuuajan jälkeistä ruostekorjausta.

    Tuolla ehdollahan pyritään siihen, että pidetään uskolliset asiakkaat/mahdolliset tulevat asiakkaat tyytyväisinä. Jos taas kymmenen vuotta vanhan auton omistaja ei ole aikeissa edes huoltoja suorittaa kyseisessä liikkeessä, ei goodwille saada todennäköisesti mitään vastinetta.

    Osallistuisitko itse sellaisen naapurin talkoisiin, joka ilmoittaa ettei ennen/jälkeen talkoiden aio autaa sinua missään asiassa? Saattaa siinä kohtaa sinunkin "goodwill" sisältää ehtoja enemmän kuin sellaisen naapurin kohdalla, joka on luonut pihastasi lumet loman aikana tai tehnyt jotain muuta sinua hyödyttävää.

    Leave a comment:


  • miikkal
    vastasi
    Onko muilla tullut vastaan omissa tapauksissa, että tehtaan goodwillille ehto on auton huolto merkkikorjaamossa? Sain myönteisen korvauspäätöksen Marraskuussa 2016 tehtaan 70% vastaantulolle korjaustöistä ja silloin sovittiin, että varsinainen korjaus suoritettaisiin kun fillarointikausi alkaa. Tänään kun tiedustelin aikataulua milloin voisivat ottaa auton työnalle sain ilmoituksen uusista goodwill ehdoista joiden mukaan viimeisin huolto pitää olla suoritettu maahantuojan hyväksymällä merkkikorjaamolla tai korjauksen yhteydessä tullaan veloittamaan tuleva määräaikaishuolto etukäteen. Omaan korvaan tämä kuullostaa jo laittomalta toiminnalta.

    Leave a comment:


  • kempoo
    vastasi
    joo näin vähän arvelinkin että hinnoittelu on vähän eri näissä missä korvaa maahantuojakin osan... oli siinä vielä muistaakseni ovien helmojen maalaus sisäpuolelta ainakin.. ihme kylläkin että maahantuoja alkoi edes korvaamaan ku edellinen omistaja maalauttanut jo helmat kertaalleen....
    nyt pitää viikonloppu mietiskellä että vieläkö kannattaa korjauttaa.. ei autolla kuitenkaan ole ajettu ku 210tkm (2.7 tdi)

    Leave a comment:


  • elexter
    vastasi
    Kyllähän noi tupataan hinnoittelemaan niin, että ei vastaantulollakaan suurta tappiota tehdä. Toisaalta tuskin saat alle tuon 1000€ hintaan korjautettua noita kohtia missään maalaamossa.

    Esim. Irtonaisen puskurin maalaaminen ilman suurempia pohjatöitä on luokkaa 250€ ylöspäin. Tuossa kun sitten on mukana jonkin verran pukamista, pohjatöitä, häivytkyset, melko ison alueen lakkaus, niin kyllä se hinta todellisuudessa jää jonnekin sinne 1000-3500€ väimaastoon.

    Sehän näissä Goodwill korjauksissa on vähän ideana. Valmistaja tulee jonkin verran vastaan (materiaalit) ja sitten työ laskutetaan asiakaalta. Hinta laitetaan paperilla hieman yläkanttiin, jotta paperiin saadaan ison näköinen vastaantulo prosentti.

    Merkkiliike taitaa haluta noissa vaihtaa uudemman mallin listat oven alareunaan. Ei se vaihto ihan pakollista ole, mutta uudemman mallin lista ei niin helposti kuluta uutta maalipintaa kuten vanha. Vanhan mallin listoillekin voi tehdä vastaavia muutoksia kuin tuohon uudempaan on tehty, mutta merkkiliike ei suotta rupea rakentelemaan.

    Leave a comment:


  • kempoo
    vastasi
    Itellä tuomonen -07 vm audi a6 ja siinä alkanut maali lohkeilla kynnyksistä ja takapuskurin saumasta ruostunut.. käyntin pörhön koritakuu tarkistuksessa ja maahantuoja korvaisi 70 % korjaustöistä, eli itelle jäisi se loppu 30% maksettavaksi.. korjaapäällikkö meinasi että minun osuus korjauksesta olisi n.1000€, aloin sitten jälestä miettimään että kuinka työläs nuo helmat on oikein maalata ja tuo sormen pään kokonen ruostetäplä ku kokonaishinnaksi tulee melkin 3500€??
    kynnyslistat ilmeisesti täytyisi vaihtaa samalla, kuulemma joku uudempi /parempi malli.. onko kemusta?
    Viimeksi muokannut Killeri; 3.3.2017, 18:38. Perustelu: Viesti siirretty tähän ketjuun.

    Leave a comment:


  • retro
    vastasi
    Kävin Lahden Laakkosella. Tehdas tulee 70% vastaan kuskin ovessa, jossa ei Airportissa ollut edes takuuta. Marraskuussa maalataan.

    Leave a comment:


  • VilleP
    vastasi
    Käykää Herttoniemen pisteellä. Miljoona kertaa parempi palvelu ku airportissa. Eivät viitsineet airportissa edes lähteä kyselemään tehtaalta. Hertsikassa ihan eri asenne ku kävin kysymässä, ja tehdas tulikin vastaan kustannuksissa.

    Leave a comment:


  • KNOCKOUT
    vastasi
    Airportissa koripuolella on varmasti duunissa totaalisia amatöörejä.
    N. vuosi sitten kävin omas 4f ruosteita näyttämässä.. tämä amisviiksi kuvasi ja sanoi laittavansa maahantuojalle viestiä ja palaavansa sitten minulle... Eipä ole kuulunut :)
    Taidan tänään finninaamalta käydä kyselemässä että joko vastaus tullut?

    Leave a comment:


  • -Eemeli-
    vastasi
    Käytin Keminmaan Pörhöllä omaa kulkinetta näytillä. Takavalon alla ja sen yläpuolella kuplaa. Tehtaan vastaantulo 70% kontin maalaukseen. -06 avant. aj.194tkm. 4 päivää meni päätöksen saamiseen.

    Leave a comment:


  • LauriJT
    vastasi
    Jos maalitakuusta on puhunut niin tyyppi ei ole ajan tasalla tai yrittää harhauttaa. Nuo haetaan koritakuun alta ja siitä vastaa valmistaja.

    Leave a comment:


  • retro
    vastasi
    Kävinki ite tänään poikkeamassa Airportissa. Kuulemma maalitakuu 3 vuotta. Maahantuoja vastaa, ei tehdas. Maahantuoja olen tässä tapauksessa minä. Mutta kannattaahan se silti kysyä, jos sulla sattuu eri veijari kassalle.
    Meinasin käydä ehtiessäni jossain toisessakin puodissa kysäsemässä, kun on täällä muilla ollut menestyksekkäämpiäkin käyntejä.

    Leave a comment:


  • jkiiskinen
    vastasi
    Vielä on käymättä, Prahassa majailin viikon ja tänäänkin hujahti töissä kuuteen. Ei taida tuo korikorjaamo olla kuin tuohon kuuteen auki joten kintaalle menee perustyöpäivänäkin. Keskiviikkona saattaisi ensimmäistä kertaa onnistuakin. Mietityttää veloittaako ne pelkästä maalipinnan paksuuden mittauksestakin jotakin? Jos tulee tyyliin parin tunnin lasku perään niin aika paha maku varmasti jää suuhun ko. operaatiosta.

    Leave a comment:


  • retro
    vastasi
    Joko ehdit poikkeamaan? Pitäisi itsekin käydä samassa putiikissa. Auto A6 Allroad 4f -07.
    Viimeksi muokannut Killeri; 14.8.2016, 21:18. Perustelu: Tarpeeton lainaus poistettu.

    Leave a comment:


  • jkiiskinen
    vastasi
    Kiitoksia pikaisista vastauksista! Lähden käväisemään tuolla Audi Center Airportissa heti arjen antaessa myöten. Muutenkin tulee kilometrit sellasiin lukemiin (240tkm risat), että tulee semmonen 600-1000e huolto eteen koska itellä on peukalo keskellä kämmentä heti kun mennään ronkkimaan pintaa syvemmältä poislukien kauniimman sukupuolen edustajat. ;)

    Kyllä nuo kupat on just sellasissa kohdissa, ettei ainakaan kiven isku niitä ole voinut tehdä... Toivotaan, että siellä (Audi Center Airport) ollaan auttamassa kuluttajaa joka haluaa pysyä siistin Audin puikoissa eikä paalaamassa sitä kierrätykseen :P

    Leave a comment:


  • vV8m5
    vastasi
    Kovasti jaksoit tarinoida, mutta tottahan tuo on että premium autoksi nyky-audit ruostuu turhan kiivaasti. Monessa yksityiskohdassa voisivat ottaa mallia volvosta tai vaikkapa bemarista.
    Viimeksi muokannut Killeri; 31.7.2016, 22:41. Perustelu: Poistettu linkki, viestit siirretty.

    Leave a comment:


  • Latte
    vastasi
    Hakuun vaan 4F ja A6 ovilistat niin löytyy aika paljon aiheesta.

    Kannattaa käydä kokeilemassa maahantuojalta kysymässä ja arvio ottamassa, hyvällä tuurilla saattavat tulla vastaa riippuen paikasta, tai sitten ei.

    Itsellä 05 mallia vastaan eivät tulleet enää vastaan, mutta heidän mielipide oli vähän siinä sivussa että jos läikät tai kuplat olisivat hitusen isompia niin saattaisivat tulla vastaan. Tiedä sitten... Korjautin ja tarkastutin kaikki ovet ja kaaret eräällä pikku firmalla.

    Leave a comment:


  • jkiiskinen
    vastasi
    A6 4F korin ruostuminen

    Hellurei näin kivana kesäiltana!

    Käväisin tuossa Myyrmannin itsepalvelupesulassa ottamassa hiekat ja muut irtoliat pinnalta pois painepesurilla. Pimeähän siellä on ja ihan turha edes saada hyvän näköistä aikaan mutta herramunjee mikä ilmestys oli kämpälle päästyä. Aurinko valaisi just oikeita kohtia....

    En siis ole aiemmin ko. kohtia huomannut, mutta ovien alareunoissa sekä takakaaressa tuommoset etusormen kokoiset ruostepilkut. VAIN kuskin puolella. Taisi paineen mukana lähteä vähän maaliakin ko. paikoista. Tai sitten joku on vaan paikkamaalannut itse muinoin ensiapuna ja nyt se paikkamaalaus antoi periksi.
    Vanaha autohan tuo on, 2008, eli ei sen puoleen etteikö siinä saisi ruostetta vielä esiintyä. Lueskelin parit jutut näistä muovilistoistakin mitkä on oven alareunassa. Alkukesästä pestessä autoa pistin ihan reippaasti vettä tuonne listan väliin koska se paskan määrä mikä sieltä valui oli ihan käsittämätöntä.

    Joten ensi kertaa ajatellen kun pääsen pesemään itse taas perusteellisemmin autoa, lähteekö nuo ovessa olevat listat helposti irti? Tai edes yhdessä osassa :D En ymmärrä ko. listojen tarkoitusta, en keksi itse muuta kuin jäykisteenä toimivan muotoilun. Sinne listan alle kun kaiken maailman hiukkaset pääsee menemään ja loppujen lopuksi käy niin, että ne listat on takana tulevan tuulilasissa Final Destination leffojen tyyliin.

    Toisekseen, puhkiruostumattomuustakuu ei taida päteä tämmösiin pintaoireisiin? Ei siihen kyllä paljoa vaadi että napsahtaa läpi Suomen olosuhteissa :D Koko autoa en halua lähteä joka tapauksessa maalaamaan (ainakaan omaan piikkiin) joten mikäli jollakulla on kokemusta näinkin vanhan auton ruostevauriokorjauksista maahantuojan piikkiin edes osaksi kertokaa ihmeessä. Joskus muinoin olen itse korjaillut corollan ruostuneita kohtia todella huonolla menestyksellä joten jätän ne hommat suosiolla ammattilaisille. Toisaalta mua on aina kiinnostanu kaksi värinen auto, jossa toinen väri alkaa esim. oven yläpäässä olevasta poimusta.

    Leave a comment:


  • Latte
    vastasi
    Jeep, näin on suunitteilla otan sen sitten keväällä projektiksi kunhan autotallin saan siihen malliin että sinne saa auton ja työkalut löytyvät ilman kirosanoja ja penkomista ;)

    EDIT: Kysymys vielä että onkohan 4F korimallin omistajilla tietoa ja taitoa miten nuo ovien alalistat lähtee irti nätisti ilman hajottamista? 2 ruuvvia saranan ja lukon puolella mutta onko muualla piilossa? ja sitten vissiinki pitäisi johonkin suuntaan liikkua mutta ei tapahdu mitään..
    Viimeksi muokannut Latte; 15.3.2016, 14:11.

    Leave a comment:


  • Vieras
    Guest replied
    Ota sisälokarit myös pois, sieltä saattaa löytyä ruostetta.

    Leave a comment:


  • Latte
    vastasi
    Näinpä päättelin itsekkin, joten jätin tuon asian hautumaan ja poistuin liikkeestä taka-vasemmalle, kyrpiihän se mutta ei voi mitään. Vasta kolmas omistaja autolla ja ensimmäisenä oli ollut liike.

    Katsotaan kesään asti ja puretaan sitten autoa ja tehdään itse, muuten ei ole mitään pommeja paljastunut, maalit ja lakat pysyneet takana ja ovissa niin kuin pitää tuolla pesu ja huoltomäärällä :D

    Leave a comment:


  • Vieras
    Guest replied
    Maahantuoja maksaisi ekalle omistajalle melko varmasti korjauksen, koska sama henkilö on ostanut auton ja maahantuoja on siitä saanut rahaa, luultavasti myös huoltojen muodossa. Seitsemäs omistaja ei ole luultavasti antanut pennin jeniä maahantuojalle, joten intoa tuskin on maksaa korjaustakaan.

    Leave a comment:

Working...
X