Hyvä tietää tuo Energyn ekojuttu. Olen pitänyt sitä enemmänkin kaupallisena höpöhöpönä. Noista kahdesta mainitusta selkeästi omiin tarpeisiini paremmin sopiva ollut Energy, kun niissä ollut pääsääntöisesti aina hyvin pintaa ja Conteissa tuntui, että ne oli heti alkuun jo sileät ja sitten vasta alettiin kilometrejä kartuttamaan.
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Kesärenkaat, mutta mitkä?
Collapse
X
-
Vieras
Kyllä niissä on eroja. Taksarit suosii noita, kun pärjää pidempään sarjalla. 150tkm kun vetää vuoteen niin saattaa pari-kolme normisettiä mennä kesässä. Toki sekin riippuu autosta, kuskeista, jne....
Comment
-
Alkuperäinen kirjoittaja VilleP Näytä viestiKokeilkaas vaikka rengasliikkeessä joskus ihan sormella renkaan pintaa kiinakumi vs. ns. laatukumi. On nimittäin aika iso ero. Toinen näistä tuntuu muovilta toiseen nähden.
Tämä on muuten totta. Monet noista ihan halvimmista näyttää ja myös tuntuu muovilta. Ei ole ihme jos on liukkaat varsinkin sateella.
Itselläkin haussa 19" renkaat. Ihan halvimpia ei viitti ostaa eikä toisaalta kiinnosta maksaa tonnia premiumrenkaistakaan. Jotain siltä väliltä pitäis keksiä. Hankookkeja on ollu pari settiä ex-quattrossa 18" koossa. Tykkäsin kyllä niistä paitsi se toinen setti (V112 evo K110) joka kului about 20tkm ajoilla vaihtokuntoon, muuten oli hyvä rengas.
Nyt olis ehokkaana Goodyear eagle asymmetric 2 tms. Noita sais paikasta riippuen 650-800e/sarja. Onko noista kellään kokemuksia?
Comment
-
Kyllä se renkaan pito jollain tulee eli huippupidon renkaat (yleensä ne hehkutetut ja kalliit testivoittajat) ainakin itsellä sulanut nopeasti alle. Teknisesti toki huippua ne renkaat.
Tuonkin takia ainakin itse saan parempaa vastinetta rahalle näistä halvemmista renkaista, kun ei vielä käyttökokemuksetkaan niitä susi vaarallisiksi vs premium totea.
Sitten se muutaman metrin jarrutusmatka jeesustelu on jo ihan eri porukan harrastus.
Comment
-
Hyvä rengas, ehkä vähän äänekäs. Ei sula alle, 20 tkm/2 kesää reipasta ajoa A6:lla, ja pintaa oli vielä 5-5,5 mm jokaisessa. Kestää rata-ajoakin ilman että vetää muutaman kierroksen jälkeen veteläksi.Alkuperäinen kirjoittaja buzz Näytä viestiNyt olis ehokkaana Goodyear eagle asymmetric 2 tms. Noita sais paikasta riippuen 650-800e/sarja. Onko noista kellään kokemuksia?
Comment
-
Comment
-
Itse ostin viimekeväänä Aeolus PrecisionAce AH01 koossa 195/65 r15. Alla Nissan maximassa ja on hiljaiset ja mukavat ajella. Sarjalle tais jäädä hintaa 250e luokkaa paikallisella fixus myyjällä. Tosin saan sieltä kyllä kohtuu alennukset. Mutta kuitenkin, nämä laitetaan taas kohta alle.
Comment
-
Joo mullakin se toinen setti joka mulla Hankookeja oli muistaakseni S1 evo. Ne kyllä kesti hyvin ja oli hyvät renkaat. Tosin yön tai vähän pidemmän seisonnan jälkeen tuntuivat vähän kulmikkailta mutta se meni nopeasti ohi kun vähän lämpenivät. Niisä toisissa V12 K110:issä oli pakko olla joku vika kun kuluivat niin nopeasti, koska yhdellä tutulla ne oli kestäneet yli tuplasti sen mitä mulla.Alkuperäinen kirjoittaja VilleP Näytä viestibuzz; mulla on 235/35/19 koossa hankook ventus evo2:set viime kesästä ollu alla. Pintaa on kulunut n2mm kun kilometrejä on tullut ~25tkm, joten pidän ihan ok kestävyytenä. Muutenkin laadukas rengas.
Hankookit vaan alkaa olla nykyään hinnaltaan jo aika lähellä premiumrenkaita.
Comment
-
Suosittelen että käyttäisit auton rengaskulmien tarkistuksessa jos kaikki vetelee, taitaa halpiksien löysempi runko estää veteleyn samalla tavalla kuin muilla kun ei välyksetkaan tuntuisi missään.Alkuperäinen kirjoittaja EJH007 Näytä viestiNo joo, Nokian on kallis suomessa. Niissä kuitenkin veltto runko niin ei vetele urissa. Tosin nekin kuluu nopeasti.....
Comment
-
Alkuperäinen kirjoittaja karvis Näytä viestiJaahas, Continentalin runko vissiin antanu periks. Ei ihmekään, kun ei ilma pysy oikein sisällä. Mitäs hinta-laatusuhteeltaan hyvää rengasta raati suosittelis? Nankangia, Linglongia vaiko jotain muuta? Koko siis 235/35/19
Pullistelee sopivasti tekstin kohdalla, Engineered in Germany. Ehkä kyseessä on ominaisuus.
Comment
-
Pistähän kokemuksia kumeista. Omat 235/40 18 on aivan paskat, mutta niillä kait vielä hetki jatketaan. Voi olla syy vanhoissa kumeissa, joten uudet kokemukset ovat kiinnostavia. Uudet halpis kiinakitkat olivat paremmat ajossa samalla koolla.Alkuperäinen kirjoittaja karvis Näytä viestiNo linglongit lähti tulemaan alle 300€:llä koko sarja
Comment
-
Goodyearin F1 asymmetric 2 renkaat saisi 200 euroa halvemmalla (sarja) tuolta renkaat1001.comista kuin paikalliselta myyjältä. Ainut vaan että paistovuosi halvemmissa on jo 2012, eli varmaan kumi alkaa olemaan hiukan elänyttä, vaikka ovatkin vain varastossa maanneet?
Comment

Comment