Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Audi S2 -91

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • #61
    Crow tässä takalokarin setti: https://www.ebay.com/itm/275473023486

    Toki toinen löytyy halvemmalla Tradilta, toista ei: https://audi-tradition-parts.de/de_D...term=895853541

    Comment


    • #62
      No löytyyhän niitä näköjään, kiitos linkeistä. Viimeisin satsi minkä ebaysta löysin oli hinnoiteltu melko raikkaasti, 1430€ kaikki 6kpl.

      Comment


      • #63
        No löytyyhän niitä. Silloin kun tilailin traditionilta, niin ei ollut saatavilla kuskin oven helmaa, eikä etulokarin helmaa apparin puolelle. Onpas positiivinen yllätys että traditionille tulee osia lisää saataville.

        Comment


        • #64
          Tuo on todella hyvä uutinen että sinne tulee osia lisää myyntiin. En ole vielä päässyt kattoluukkuakaan testaamaan että toimiiko koko keksintö ja tarviiko se osia. Jossain kohti oli "tieto" että siihenkään ei osia liikaa saisi, esim. tiivisteitä mutta ei jaksa vielä murehtia sitä.

          Comment


          • #65
            Kattoluukun kanssa minun tapauksessa ei tarvinnut painia lainkaan. Pyörittelin liikkeet käsin kuusiokololla kasauksen jälkeen, se oli siinä. Vesikanavat puhalsin paineilmalla läpi.

            Comment


            • #66
              Muistatko mihin kaikkialle ne putket tulevat, siis lähinnnä ne päät jotka tulevat ulos? Ne kyllä voisin joutessani puhallella auki.

              Comment


              • #67
                Eteen ne tulee siihen missä oven saranat ja taakse varmasti pyörän aukoon.
                Katso tästä: https://www.lllparts.co.uk/catalogs/...1/8/877/877012

                Comment


                • #68
                  Kiitos! Pitääpä tsekata. Vahva epäilys että ne poistoputket on tukossa kun oli vettä lattialla kesän jäljiltä sen verran paljon.

                  Comment


                  • #69
                    Perinteisin vuotopaikka B3/B4 -autoissa on konepellin avausvaijerin läpivientikumin pettäminen sulakerasian vieressä.

                    Comment


                    • #70
                      Tulipas vähän taas tusattua pitkästä aikaa. Suunnittelin venttiilikopan huohotuksen lähdön suurentamista, ilkeästi juuri särmä vieressä, mutta eiköhän siihen temput keksitä. Nopeusmittari on vaivannut koko ajan, hieman on vetreytynyt kun on ajellut, siihen löytyi syy kupruilevasta mittarinpohjasta. Mittarinpohjat oli jo aikaisemmin ostoslistalla kun bensamittarin pohja on joskus vaihdettu aftermarket tuotteeseen. Taitaapas olla tyyppivika näissä mittareissa. Löysin xtuners.comista mittarinpohjia ja sieltä saisi aikamoiset alet kimppatilauksella, täytyy laitella tuonne jos porukalla olisi kiinnostusta.

                      Traditionilta lähti puuttuva lista tulemaan, muutaman pisteosan kera, myös kw v3 alusta tuloillaan

                      Seuraava asia, mistä h*lvetistä löydän autoon sopivat lattiamatot? Olen nyt muutamasta eri paikasta tilannut ja molemmissa on ollut muodot vääriä...

                      Seuraavat stepit olisikin puslien metsästys apurunkoihin ja apurungot maalarille.

                      Comment


                      • #71
                        Mulla on muistikuva, että laatikon pahkan muoto on erilainen riippuen siitä, onko 3B vai ABY eli 5- vai 6-vaihteinen laatikko.

                        Comment


                        • #72
                          Se selittäisi asiaa, täytyy ruveta tutkimaan mistä hitosta sellaiset löytäisi. Tuli kieltämättä yllätyksenä, että mokomat lattiamatot on hankalimmat löytää. Käytin käyttistä huollossa ja piruuttain kyselin marmoriltakin löytyykö mattoja, myivät ei oota..

                          Comment


                          • #73
                            Juu nuo pahkurat taisi olla 3b:n ominaisuus. Ebaystä joku mattofirma hakuun ja tiedustelu mittatilaus matosta?

                            Comment


                            • #74
                              Se voisi olla oikein hyvä ratkaisu, täytyy vaan tehdä sabluunat kun minulla ei ole minkäänlaisia mattoja.

                              Comment


                              • #75
                                Vasemmalta ajettava 3B S2 on uniikki lattiapellitykseltään. Rinnakkaisille vanhan mallisille katalysaattoreille on tehty tilaa. Myöhemmissä ABY-koneisissa on kattien mallilla hoidettu homma toimimaan tavallisessa korissa.
                                Tämä on samalla myös knoppi jolla tunnistaa aidot autot vähemmän aidoista. Olen myös aikoinaan tavannut aidon, jossa tavallisemman CQ:n paperit eli lienee pala rintapeltiä hypännyt autosta toiseen...

                                https://www.ebay.de/itm/196986012003
                                https://www.ebay.de/itm/205302398116

                                Näyttäisivät oikealta. Myyjän kanssa jutellen varmaan pääsee brodeerauksistakin halutessaan eroon tai jotain muuta tilalle tai kanada.

                                Verklinellä taitaa ainakin olla apurungon puslia. Huomaa tässä että 92 paikkeilla korikiinnitys muuttui M10>M12. Sinulle pitäisi mennä vanhan mallin M10 vielä.

                                Pitäsköhän sitä oma kasailla 15 vuoden levosta vaikka ensi talvena :)

                                Comment


                                • #76
                                  On se hiton hienoa, että täältä löytyy rautaista osaamista! Kiitokset linkeistä, ja vinkeistä, heh!

                                  Tulin itsekin siihen lopputulokseen, että onpahan ainakin aito. En ole vielä joutanut(viitsinyt) tutkia apurunkoja sen tarkemmin, tiedän kuitenkin että maalauksen tarpeessa ovat. Työt haittaa harrastuksia taas seuraavat muutamat viikot, mutta uskallan noilla tiedoilla tilailla puslatkin valmiiksi. Myös matoista lähtee kyselyä.

                                  Todellakin pitää kasailla! Onhan tätäkin talvea vielä sen verran jäljellä, että yhden auton tekee!

                                  Comment


                                  • #77
                                    Kesä tulee ja hommat etenee vauhdilla. Apurungot vedetty pulverilla ja kotelosuojat vedetty, nyt odotellaan puslien toimitusta. Lähtökohta ei ollut hullumpi, etu apurunkoon olisi riittänyt siistiminen, mutta ei siihen antanut sielu periksi kun takarunko ja vakaajat maalattiin kuitenkin.

                                    Huohotuksen parannukseen on osat valmiina, odottelee fyysistä toimenpidettä. Laitan venttiilikoppaan orkkishuohotuksen tilalle yksinkertaisesti isomman letkulähdön, sisähalkaisija muuttuu 6mm->11mm.

                                    Harmittavasti ebay ei päästä kirjautumaan niin mittariston pohjat odottelee tilausta. Ja lattiamatto saaga saa sen puolesta jatkoa, ei kyllä ihan kaikkia paukkuja tähän hommaan ole laitettukaan.

                                    Penkkihommista;
                                    Tein lauantain ratoksi kasikympin penkistä kippaavan. Tämä sen takia kun toisessa kippaavassa penkissä ei ollut ristiselän tukea ollenkaan. Aluksi ajattelin vaihtaa ristiseläntuen kippaavaan penkkiin, mutta lopulta pienempi homma oli siirtää kippauksen mekanismi toiseen selkänojaan.

                                    Verhoilut etenee kovaa tahtia, etupenkkien verhoilut valmiina, takapenkin istuinosa työn alla. Takapakkia homma otti kun quattro kankaasta uupuu metri. Tämäkin oikeastaan sen takia kun takapenkkien selkänojissa kangas kääntyy ministerituen väliin niin pitkälle. Kangas tilauksessa ja tehdään selkänojat sitten kun kangas tulee. Viikonloppuna etupenkkejä pääsee kasailemaan, ehkä jo takapenkkiäkin.
                                    Attached Files

                                    Comment


                                    • #78
                                      Miten inhottava homma oli purkaa takalasit?

                                      Comment


                                      • #79
                                        Olihan siinä vähän hommaa, kolmella ruuvilla kiinni, 2kpl b-pilarin vieressä ja kolmas hytin puolella takanurkassa. Piti purkaa ovien päällä menevä lista ja sisältä takareunan muoveja. Räjäytyskuvat oli ehdottomat että näki miten purkaa.

                                        Comment

                                        Working...
                                        X