Korjautuu vaihtamalla H&R jouset pois. Tosin sitten pitäisi hankkia jotkut toiset ja täyttä varmuuttahan ei ole kuluuko renkaat sitten samalla tavalla eri jousillakin.
Pitäisi vaan ajaa vakioalustalla ja 205/55/16 renkailla. Silloin toimii, mutta ulkonäkö on taas vähän niin ja näin.
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Renkaat netistä
Collapse
X
-
No nyt ymmärrän. Toivottavasti vika joskus selviää ja saat sen korjatuksi. Käy lompakon päälle vaikka halpisrenkailla ajelisi, sen verran ahnaasti tuo renkaita syö.Lyhyesti: Alustasta ja säätöjen puutteesta.
Leave a comment:
-
Itse olen ostanut jokaisen uuden rengassarjani Pirkkalan Rengaskaupasta, eli www.rengaskauppa.net etäkauppana.
Leave a comment:
-
Fennolink Nummelassa, tuolta olen monet renkaat ostanut ja vanteitakin.
Leave a comment:
-
Guest repliedEi aloiteta vääntöä halvoista ja kalliista renkaista. Sille on oma topikki jo olemassa.
Jostain pitäisi tempasta 225/55/17 kitkat 4F;n alle. Näissä vaadin isojen, tunnettujen firmojen tuotteita. Vaan mistäpä löytäsi sopivaan hintaa?
Leave a comment:
-
Monetko "halparenkaat" olet ajanut?Alkuperäinen kirjoittaja Ipsi Näytä viestiTosi vakuuttavan oloisia noi Pasin mainitsemat merkit ...
Itselläni on kokemusta niin kalliista merkkikumeista, kuin näistä idän hintahäiriköistä, alias Nankang ja Linglong. En huomannut MITÄÄN eroa auton käytöksessä missään olosuhteissa, oli meno sitten reipasta tai vähemmän reipasta, optimiolosuhteissa tai vähemmän optimiolosuhteissa.
Tai no, oli siinä sellainen ero että kahden renkaan hinnalla sai neljä.
Leave a comment:
-
Dieselin nopea rengaskulumisen syy löytyy täältä:Alkuperäinen kirjoittaja Ilkka L Näytä viestiNo onpa nopeasti kuluvat renkaat. Itse ajelen helposti 40tkm per rengassarja.
http://www.audiclub.fi/audifinns/sho...d.php?t=125610
Lyhyesti: Alustasta ja säätöjen puutteesta. n.max 20tkm voi venyttää sarjan eliniän jos kääntelee renkaat ympäri, tällöin lopputulos on se että reunoilta kankailla ja keskellä n.4mm pintaa.
Smurffissa on ollut jo usemman kesän Achilles ATR-sport merkkiset renkaat, tosiaan niillä ajettu n.30tkm ja vielä ajaa jonkin verran. Siinä eri alusta ja kulumisessa näkyy kyllä selvästi parempana. Vaikka renkaan leveyskin hieman enempi 245/35/19 koko.
No joo, Toyotassa etuset ei kulu juuri ollenkaan, korjataan sen verran. Takaset vahingossa revittää välillä niin se selittää kulumista melkoisen paljon.
Leave a comment:
-
Minä kun luulin, että edellisessä viestissä maintsemani Contit kuluivat nopeasti, kun pääsin niillä jonkun 30tkm.
Leave a comment:
-
No onpa nopeasti kuluvat renkaat. Itse ajelen helposti 40tkm per rengassarja.
Leave a comment:
-
Dieselillä 30tkm (2-sarjaa), Smurffilla 10tkm (0,3 sarjaa) ja Toyotalla 5tkm (1-sarja).
Leave a comment:
-
Nyt on kyllä ihan pakko kysyä kuinka paljon oikein ajat, kun kolmet rengassarjat menee kesässä?Nykyään kun menee rengassarjoja kesässä kolmet, niin ei kyllä oikeesti raski huippukalliita laittaa, niin pieni ero niissä oikeesti on. Rata-ajoon sitten jotain muuta ja talvirenkaat oltava merkkirenkaat tietysti myös.
Leave a comment:
-
Itselläni myös positiivisia kokemuksia paikallisista kivijalkakaupoista. Pari vuotta sitten ostin Ylöseltä (www.ylonen.net) ContiSportContact5:set ja tänä kesänä Goodyear EfficientGrip Performancet Lempäälän rengasasennuksesta (www.rengasasennus.com), molemmissa tapauksissa kokona 225/40-18. Molemmilla putiikeilla on hinnat näkyvillä myös netissä, tosin Ylösen ajantasaiset hinnat selviää kysymällä.
Vertasin hintoja myös Camskilliin ja asennuksineen hinta olisi jäänyt ~samaksi. Tuin siis erittäin mielelläni paikallisia yrittäjiä, eikä tarvinnut hikoilla pakettirakettien toimitusten tai renkaiden roudaamisen kanssa.
Leave a comment:
-
Kaikki nettikaupat nostelee vähitellen hintoja, siksi ennen halpa voipi olla jo kallis.
Nämä uudet tuttavuudet kiinnostaa tämän takia ja Pasin esimerkin rengashinnoista osui ainakin omaan kategoriaan eli noita juuri käytän kanssa.
Leave a comment:
-
Suomessa on todella isot erot renkaiden hinnoissa. Pääkaupunkiseudun iso leasing-kanta pitää huolen korkeasta hintatasosta. Maakunnissa renkaat on selvästi halvempia kuin täällä isolla kirkolla. Sama koskee vanteita. Vai onko joku joskus nähnyt valtakunnallista rengas- tai vannetarjousta?
Leave a comment:
-
Jokainen käyttää sen merkkisiä renkaita kun haluaa. Itse olen käyttänyt laidasta laitaan ajansaatossa.Alkuperäinen kirjoittaja Ipsi Näytä viestiTosi vakuuttavan oloisia noi Pasin mainitsemat merkit ...
mm.Pirelliä, micheliniä.
Nykyään kun menee rengassarjoja kesässä kolmet, niin ei kyllä oikeesti raski huippukalliita laittaa, niin pieni ero niissä oikeesti on. Rata-ajoon sitten jotain muuta ja talvirenkaat oltava merkkirenkaat tietysti myös.
Jännä miten näyttää tuo online kallistuneen, joskus sieltä sai hyvään hintaan. Liekkö merkeissä sitten hintatasoeroja ?
Leave a comment:
-
Nojoo, mutta 285e paikassa 1001renkaat. :) Ei tuo Rengas-Onlinen hinta oikein kilpaile minkään puljun kanssa.Alkuperäinen kirjoittaja The Base Näytä viestiTuo Linglong maksaa nyt esim. Rengas-onlinessä 450e sarja.
Leave a comment:
-
Nyyssösellä ollu tosiaan hinnat kohillaan kun renkaita tarvinnu.
Esim. 235/35/19 sarjalaisia sai 350- 450e per sarja alle laitettuna riippuen rengasmerkistä, tämä hintataso siis kun viimeksi kesärengassarjoja oon alle siellä laitattanu. Tuohon hintahaarukkaan sopi siis 5 eri merkkistä rengassarjaa. Merkkeinä oli Linglong,Aeolus,nangkang muunmuassa.
Merkkirenkaat on sitten varmaankin arvokkaampia, mutta voisin kuvitella että niiden hinnat saattavat kestää vertailun samalla tavalla.
Itselle oli parivuotta sitten iso yllätys että Suomalaisesta paikallisesta rengasliikkeestä voi saada halvemmalla renkaat kun isoista ulkomaalaisista nettiliikkeistä. Kai tämä maailma muuttuu, eikä Suomalainen palvelu välttämättä tarkoita samaa kun kallis.
Tietysti jos asuu kaukana Varkaudesta niin tuolle alle laitolle ei voi hirveästi laskea painoarvoa.
P.s. Tarkistin vielä kuitista parin viime kerran hinnat. Linglong oli 400e hujakoilla ja Aeolus vähän alle.
Tuo Linglong maksaa nyt esim. Rengas-onlinessä 450e sarja.
Leave a comment:
-
Ja noiden uusien paikkojen tarjouksien hinnat voisi laittaa helpottamaan vertailua.
Ei paljoa lämmitä tieto "sain hyvän tarjouksen sieltä".
Leave a comment:
-
Guest repliedJoo halpa tarkoittaa aina huonoa ja testihäviäjää...
Jatketaan keskustelua paikoista, nettikauppojahan tulee koko aika lisää. Ja ilmeisesti myös kivijalkakauppiaat alkaa ymmärtämään hinnan päälle.Viimeksi muokannut Vieras; 26.8.2014, 18:42.
Leave a comment:
-
Kiitos nopeista vihjeistä. Lankesin tosiaan kysymään rengasnyyssöseltä tarjousta michelinin kitkoille ja hinta oli varsin kohtuullinen. Eiköhän tämän ketjun voi nyt poistaa.
Leave a comment:
-
Mulle tuli edellisessä rengastuksessa kaksi soikeaa Contia. Ilman myyjäliikkeen ja maahantuojan reilua peliä siitä olisi voinut tulla aikamoinen painajainen. Nyt sain kaksi uutta ja maahantuojan kolme tuntia kestäneen perusteellisen tasapainotuksen.
Eli vaikka paljon netistä ostankin, renkaita en. Ja kun ostan, kierrän halpaluistimet eli testihäviäjät kaukaa.
Leave a comment:
-
Eikä se paikallinen rengasliike ole edes välttämättä kalliimpi !Alkuperäinen kirjoittaja kapanossi Näytä viestiMie kannatan paikallista rengasmyyjää, säästetään sitte jossain tyhjänpäiväisessä asiassa se erotus.
Itse aikanaan tilannut netistä rengasonlineltä useamman sarjan siinä uskossa että Euroopan suurimmasta saa edullisemmin, paskan marjat.
http://www.rengasnyyssonen.fi/
Tuolta olen tilannut nykyään renkaani jos ei ole ollut jo hyllyssä, hinta on samoilla renkailla ollut halvempi kuin netistä ostettuna ja mukaan tulee samaan hintaan vielä alle laitto (kovin monella tuskin on rengas- ja tasapainotuskonetta kotona)?
Tilattavat renkaat tulee päivässä tai parissa.
Leave a comment:
-
Renkaat netistä
1001renkaat.comista tilasin viimeksi kesärenkaat, nopeasti tuli, olivat tuoreet ja kaikinpuolin hyvin sujui.
Leave a comment:
-
Eurooppalaisissa nettikaupoissa harvemmin löytyy oikeita talvirenkaita. Ja jos löytyy, hinta on sama kuin suomessa.
Leave a comment:
-
Mie kannatan paikallista rengasmyyjää, säästetään sitte jossain tyhjänpäiväisessä asiassa se erotus.
Leave a comment:
-
Niin ne Alvit ja tullit tosiaan :) Taidampa sittenkin suunnata eurooppalaisille sivuille. Kiitos
Leave a comment:

Leave a comment: