Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Foorumilaisten autojen kuvia (v.3)
Collapse
X
-
Kerrankin ehdin ottaa fotot puhtaana. Kohta 2v auton omistajana ja vieläkin hymyilyttää, kun hyppää ratin taakse :D
- Likes 1
-
Näitä ei tehdä enää lisää eikä noissa luetelluissa vikakohteissa ole mitään mahdottoman hankalaa tai kallista jonka takia kannattais luovuttaa. Hienoja autoja ja vanhemmiten jo jossain kohtaa harvinaisia.
- Likes 1
Leave a comment:
-
Ehdottomasti kannattaa pitää kunnossa ja ajossa jos korissa ei ole mitään pahoja hapettumia. Tekniikassa nyt ei mitään ihmeellisyyksiä ole mitä ei pystyisi korjaamaan kohtuullisella panostuksella.
- Likes 1
Leave a comment:
-
Muutama huono lisäkuva tuli vielä luvattua joten tässäpä ne. Lähdettiin muksujen kanssa koeponnistamaan ässä mökkireissulle.
Kyseessä vuosimallin 2003 S8, eli viimeisiä D2 koppaisia. Ymmärtääkseni suht harvinaisella värimaailmalla varustettu facelift.
Edellisellä omistajalla 20 vuotta.
Näillä spekseillä kun auto tuli tarjolle ei auttanut muu kuin ottaa riski ja ostaa pois.
Mittarissa 351tkm.
Nyt olen autolla ajanut noin 2tkm ja oheiset viat tullut esille
-ohjaus raskaampi oikealle käännettäessä. Servotronicin sulake irroitettu eikä vaikutusta oikealle kääntämiseen. Ohjaustehostimen nesteet vaikuttas olevan Ok ja tehostin vaikuttaisi toimivan -> kunnostettu rattiakseli ostoslistalle?
-ilmastointi pukkaa kylmää vain keskikonsolin venttiileistä -> vesiventtiilien herkistely ja jos ei auta niin vesiventtiilit ostoslistalle?
-välillä käynnistäessä ketju rallattelee 1-2s -> jakohihnan vaihdon yhteydessä ketjujen kiristimet vaihtoon?
-öljyn käryä havaittavissa -> venttiilikopan tiiviste falskaa pakosarjan päälle?
-maalipinta vaatii perusteellisen myllytyksen
Plussat
+vanhempiin bemareihin tottuneena miellyttää ruosteen vähyys
+mukavilla spekseillä
+automaattiloota toimii
+moottoriöljyt vaihdettu 10tkm välein
+lootaöljyt vaihdettu säännöllisesti
+mukavilla varusteilla mm. webasto
+2 sarjaa alkuperäisiä vanteita +2kpl varavanteita joista toinen vararengas
+irroitettavan koukun myötä monipuolinen harrastepeli
+loistava ajettava ikäisekseen
Parin viikon päähän varattuna aika maalarille parin oven alareunan lommon ja naarmun fiksaamiseen ja ajatus samalla maalauttaa puskurien alaosat ja helmat korin väriin.
Auto tuli ostettua ajatuksella että hiplailla pikkuhiljaa parempaan kuntoon. Ensin pitää saada talo ja talliprojekti siihen malliin että on aikaa antaa autolle. Käytännössä lopputalvella olisi toivottavasti talli valmis ja rahat syöty :)
Tässä nyt vähän kahden vaiheilla mitä auton kanssa tekisi. Mitä porukka mieltä, kannattaako yrittää pelastaa ja pitää ajossa?
5 Photos
- Likes 4
Leave a comment:
-
Vuosien hiljaiselo foorumilla, mutta toveri Lipponen sai tökättyä hereille. Päivitellään nyt samalla vaivalla profiiliin pirssit kuntoon, kun on taas aiheeseen sopivaa kalustoa. Viime vuodet tuli ajeltua Model 3:lla, jonka rinnalle tuli huutokaupasta monivaivainen Q7 hoitamaan satunnaista suurempaa kuljetuskapasiteettia, ns. raksapakuksi/minibussiksi. Sekin saatu parsittua kelvolliseen käyttökuntoon ja toiminut työmatkakulkineena allekirjoittaneen ollessa laiska pyöräilemään. Model 3 korvautui alkuvuonna toisella möhköllä. Nyt on piha sen näköinen, etten tiedä, katsovatko naapurit kateellisena vai säälivästi. Nyt tosin ehkä Q7 vaihtuu johonkin pikkunäppärään jossain vaiheessa.
- Likes 5
Leave a comment:
-
Kiitokset kommenteista. Laitetaan klubin wa-ryhmä muistiin ja koitetaan saada kesän aikana aikataulut natsaamaan kahvitteluun. Ensin pitää saada ainakin siivottua edellisen omistajan loputkin "varustelut" autosta että kehtaa ihmisten ilmoille autolla... makuasioista voi kiistellä1 Kuva
- Likes 2
Leave a comment:
-
Todella hieno väriyhdistelmä! Ja mitä nyt oon vanhana S8 omistajana näitä katsellut, niin en muista tuollaista ihan heti nähneeni. Laita toki lisää kuvia.
- Likes 1
Leave a comment:
-
Nyt on makian näkönen sisusta! Tuuha joku kerta näyttää livenä klubi kahveille
- Likes 1
Leave a comment:
-
Facelift S8 Irish Green karamelli sisustalla. Olisi mielenkiintoista tietää onko näillä spekseillä tullut foorumeilla vastaan? Ei näitä muutenkaan liikaa enää liikenteessä näy1 Kuva
- Likes 10
Leave a comment:
-
-
Punahilkka vaihtui viime marraskuussa Hopeaselkä konsonanttiin, eka konsonantti Audi itsellä. Talvi ollut hiljaiseloa mutta nyt keväällä sain vihdoin parin foorumilaisen avulla muutostyöt käyntiin ja alkaa pikkuhiljaa Hopeakettu mielyttää omaa silmää. Vielä on fiksattavana edellisten omistajien jälkiä ja pari muutosta odottaa vielä tapahtumista, pinnatkin kiilloittamalla.
Tuli vähänniinku terapialeluksi ja toimittaa kyllä virkaansa hyvin, jo pelkkä kylmäkäynnistys repii virnettä naamalle.
7 Photos
- Likes 4
Leave a comment:
-
-
-
-
Tuli viime kesänä ostettua joka sään ajoneuvoon 20" Speedlinet ja tälle kaudelle sain ne alle asti. Pari kuvaa, joista näkee hyvin miten tuo granatrot perleffekt käyttäytyy varjossa ja paisteessa. -30 mm vieterit jouduin nyt sitten tilaamaan, mutta toimitusvaikeuksista kärsivät moiset.2 Photos
- Likes 4
Leave a comment:
-
-
Viimesyksyinen ostos haettu talvisäilöstä.
Ps. Jos joku tietää autosta, niin kaikki tieto kiinnostaisi.1 Kuva
- Likes 2
Leave a comment:
-
-
-

Leave a comment: