Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Mikä olisi hyvä ensiauto.

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Jos Astra on huono ajettava, niin tuosta 6N polosta kannattaa pysyä silloin ainakin kaukana. Ainakin omasta mielestä konsernin paskimman pään viritelmiä kaikin puolin. Ja lisäksi melko kalliita. 9N ja 9N3 poloja ja vastaavia fabioita sen sijaan voisin suositella ja taitavat hinnaltaankin olla jo sopivissa lukemissa. Tosin alustaa muuttaisin hieman jämäkämmäksi niissäkin, meinaa olla melkoisen pehmeä ja huojakka vakiona.

    Comment


    • Oli muuten tänä aamuna hemmetinmoinen pidätteleminen etten murjaissut työtoverille mitään aiheesta: Valitteli että lumipöperössä moottoritiellä oli tosi paha ajaa ja jotkut "vetivät ilman mitään itsesuojeluvaistoa vasenta kaistaa yli satasta". Hänellä autona joku 90-luvun Nissan Primera...

      Comment


      • Alkuperäinen kirjoittaja J-M Koopikka
        Astra on vain hirvittävä ajaa, saa flikka elämän kestäviä traumoja
        Mitäs vertailukohtaa just kortin saaneella niin paljon on, että osais tuollaista arvioida? Jos budjetti on 3,5 k€ niin ei sillä mitään luksusta missään suhteessa saa. Turvallisin mahdollinen tuolla rahalla alle.

        Mun vanhin poika on nyt pari vuotta ajellut enimmäkseen äitinsä -00 206 GTI:llä ja vähän rouvan -05 Pololla ja jokusen kerran mun bitukalla. Ei se kummemmin ole valittanut ajettavuutta siirtyessä mistä mihin tahansa. Vähän kuulemma Pösö kolisee ja kilisee, mutta se voi johtua hyvinkin siitä, että minä joskus sitä siirtäessa sanoin tuohon suuntaan.

        Comment


        • Mitäs vertailukohtaa just kortin saaneella niin paljon on, että osais tuollaista arvioida? Jos budjetti on 3,5 k€ niin ei sillä mitään luksusta missään suhteessa saa. Turvallisin mahdollinen tuolla rahalla alle.
          Hannu lues vähä eteenpäin. Jos likka ei ton takia uskaltaisi edes moottoritiellä ajaa liikennevirran mukana, ettei tarvi puristaa rattia rystyset valkeana ja jännittää sydän kurkussa, niin varmasti on negatiivinen kokemus autolla ajamisesta. Ja näitä lopputuloksia nähdään tuola liikenteessä keski-ikäisinä tietamppooneina nissan microjen ratissa, kun eivät uskalla ajaa.

          Comment


          • Mistä lähtien G-astra on ollut huono ajaa? 1.8 CD Sport Astralla tullut ~30tkm ajettua, hyvä auto se oli. Vielä 250tkm ajettuna meni iloisesti vaihdossa seuraavaan pirssiin. Yksi huoltovapaimpia autoja jota vastaan tullut. Ainoa pitkä miinus löytyi auton polkimista. Jokaisessa "tyhjää" ja kengurulähdöt olivat melko jokakertaisia kuskista riippumatta. Muuten suuntavakaa vehje, jolla ajo mielellään pidemmänkin matkan.

            Haikeulagalantista pysyisin kaukana. Kaverilla niitä on nyt ollu kolme, joista VR4 ja V6 vielä pihassa. Melkosia ruostepommeja pohjansa puolesta. Jos ruostesuojaus ja hitsailu ei haittaa, niin ovat kaiketi ihan hyviä autoja.

            Comment


            • Ilmari taisit just mainita sen taikasanan, miksi tuo sun astra ei ollu keinulauta ajaa... eli _Sport_. Itellä kokemusta 2:sta eri vuosimallin 1.6 hinnat alkaen mallista ja yhdestä Zafirasta, joka on about sama aut, mutta vieläkin kiikkerämpi. Niin ei kyllä millää noista uskaltaisi pikkumaantietä suuremmalle tielle ajamaan (max 80km/h ja toivoa ettei tarvi tehä äkkiväistöjä)

              Comment


              • No joo, muutamalla tutulla on G-Astra ja just noita 1.6 karvalakkimalleja. Opel on aina kunnostautunut siinä että osaa tehdä pintakovan ja epämukavan auton jolla ei kuitenkaan voi kantata kovaa. Äitimuoreen Corsa on oikein huippuesimerkki. Auto painaa varmaan 900Kg ja silti on järkyttävä kivireki ja pompottaja. Sitten kun kääntää ratista niin tuntuu kuin joku nurkka olis aina irti maasta.

                Comment


                • Alkuperäinen kirjoittaja J-M Koopikka
                  Jos likka ei ton takia uskaltaisi edes moottoritiellä ajaa liikennevirran mukana, ettei tarvi puristaa rattia rystyset valkeana ja jännittää sydän kurkussa, niin varmasti on negatiivinen kokemus autolla ajamisesta
                  Jos näin on, niin minä veikkaan, että on aivan sama mikä siellä alla on ja ekat kuukaudet menee pakkasella. Aika paljon noiden taustalla on se, että joku sanoo Astran (esimerkiksi, mulla ei oo kokemusta) olevan paska ajaa ja sitten se tuntuu ensikertalaisesta kokemattomasta juurikin siltä. Vähän sitä oli tossa oman pojan GTI kolisee osuudessa.

                  Comment


                  • Jonkun verran kokemusta -99 mallisesta 1.6 Astrasta ihan normialustalla. Ei toi minusta ole muihin vastaavan kokoluokan autoihin verrattuna mitenkään huonoja ajaa. Nuo eivät ole mahdottomia ruostumaan ja mahtuvat varmasti budjettiinkin. En heti tyrmäisi tuollaista.
                    Viimeksi muokannut Ilkka L; 4.1.2012, 22:46.

                    Comment


                    • Ei välttämättä osu ihan täysin monenkaan nuoren preferensseihin, mutta jos haluaa turvallisen, mukavan ja varustellun auton halvalla niin oma valinta olisi Citroën C5. Itsellä on ollut 3 kpl ja ovat kyllä mainettaan parempia laitteita kokonaisuutena, eivätkä ruostu siinä missä moni sakemanni. Jos pitää reissuun lähteä niin ei tarvitse hirmu pitkään arpoa tuollaisen ja jonkun vastaavan hintaisen Astran/Golfin välillä. Saa ampua vapaasti :)

                      Comment


                      • Monessa golf kokoluokan autossa on ajettavuus tehty iskareilla, kun niistä menee paras vaimennusteho, niin silloin kyyti muuttuu epävarmaksi. Uskoisin että Astrankin tapauksessa on monesti siitä kysymys.

                        Mehtäfirman puunostajalla on ollut pitkään G Astra ja jonniimatkaa yli 400 tkm on mittarissa. Onhan se karu peli, mut kuulemma on niin hyvin palvellut ettei ole nähnyt järkeväksi vaihtaa uudempaan.

                        Ps. paikallisella VAG korjaajalla on C5 sitikka ajoautona, kokoisekseen halvaksi autoksi kuulemma varsin kelvollinen.
                        Viimeksi muokannut Hervast; 4.1.2012, 23:49.

                        Comment


                        • Isäukolla on tuollainen Citroen C5, ja on muuten tilava auto. Palvellut ilman suurempia ongelmia 6 vuotta,etupyöränlaakereita on tainu pari mennä ja muistaakseni polttimoita vaihtelee aika usein, mutta sekin taitaa johtua halpispolttimoista.

                          Varusteita löytyy varsin riittävästi, varsinkin tuossa exclusive-mallissa. Alusta ei oikein omaan makuun sovi vaikkakin mukava ajella, mutta mikään sporttinen se ei ole.

                          Comment


                            Itse opetin molemmille lapsille kortin Subarun 1.8 -92 Legacyllä, on sen jälkeen toiminut jo kaksi vuotta käyttö-autona molemmille. Sen verran laiska ettei tarvi todistella/kokeilla mitään ihmeempää ja nelivetona varsin mukava käyttö-autona etenkin talvella. Eikä putoa korkealta jos alta tonnin autoon uran alkuvaiheen opettelussa joku pikku kämmi käykin.

                            Comment


                            • Nyt kun on ollut puhetta noista eri autojen surkeista ajettavuuksista, niin eikös semmosta paranna nyt kummasti vaikka hommaamalla jonkun vähän paremman alustan? Vai onko auton pakko olla täysin vakio? Jos auto muuten tuntuu hyvältä ja sopii budjettiin, niin miksei tuota pientä muutosta siihen voisi tehdä?

                              Comment


                              • Subarut on oikeasti ihan ok niin kauan kun tulee eteen se jakopää- tai iskariremontti, joka tietenkin väistämättä tulee eteen -92 vuotiseen autoon. Kai noihinkin jo saa ihan tavan iskareita mutta ne säädettävien hinnat on jotain ihan muuta.

                                Comment


                                  Eipä siinä Subarun jakopää remontissa sen ihmeempää, hyvät merkit ja helposti saataville kohtuu tilat pistellä hihnoja. Ja varsinkin kun mitään ei hajoa vaikka remmi katkeis, niin tuossa nurkkapieli ajossa ei tee muuta kuin jäisi välille.
                                  Tuon hintaiseen mitään säädettäviä alustoja:) riittää että lähtee hyvin käyntiin ja pääsee kohtuu varmasti paikasta toiseen.
                                  No, miinusta vähän siitä että kuivalla asfaltilla sitten renkaat linkussa ihan viimeisen päälle jäykkä ja sahapukki, no kierroksia vaan lisää...

                                  Comment


                                    Se alusta paranee, kun sinne laittaa ehjät iskarit. Moni varmaan muistaa 3-koppaisen golfin 90-luvuta. Ihan karmee taikamatto jo uutena. Ukko luuli, että sen uudenkarhea golffi on rikki, kun se vaan vaappui ja keinui. Sitten pantiin kierros kaasuiskareita alle ja johan muuttui. Ero kuin yöllä ja päivällä. Vähän sama kuin laittais B5 koppaseen A4 audiin konit nurkkiin. Ero on valtava siinäkin tapauksessa. Kokeusta löytyy tuosta muutoksesta. Vakiojouset pidettiin silti käytössä.

                                    Uskaltaisin väittää, että bmw (ja ehkä mersu sillä varauksella, että pitää vähän leppoisammasta ajosta) oli ainoa saksalainen auto, jossa iskarit ovat kunnolliset jo tehtaalta lähtiessä (e46 ja e39 lähtien). Audista en ihan tarkkaan osaa sanoa, kun A4 B5 ja B6 sekä A6 (joku about 2004 ikäinen) ovat ainoita jota on tullut ajettua. Nyt tarkoitan nimenomaan vakioalustoja, en S-lineä. Ne eivät pelästyneet edes mietoja madallusjousia siinä, missä esim mkiv gti golfin tolpat meni ihan kamaliksi eibachin mietojen madallusjousien kanssa. Monessa 90-luvun ja 2000-luvun alun autossa ne iskarit ovat olleet huonot jo uutena ja kun niille tulee ikää, niistä tulee ihan karmeita ajaa. Ihmetellään kun auto vaan puskee liukkaalla eikä etene. Yllättävän moni noista vaivoista kärsivä tulisi kuntoon ehjillä iskareilla. Tää meidän katsastuksen iskaritesti on johtanut siihen, että väsähtäneitä tolppia ei vaihdeta, ennen kuin ne vuotavat öljyä. Täytyy olla ihan susipaskat iskarit, ennen kuin pomppaavat testistä. Mä en usko, että joku astra vois olla noin kamala ajaa, kuin tuolla on edllä mainittu. On niissä eroja, mutta kyllä niillä kaikilla pärjää, jos ovat kunnossa. Risoja autoja tuskin kannattaa otta verrokiksi.
                                    Viimeksi muokannut JM; 5.1.2012, 11:27.

                                    Comment


                                    • Ei tarvitse kahta sekuntia miettiä jos otetaan verrokeiksi esimerkiksi tarjotut Astra ja Beetle. Astrahan tuntuu autolle ja on ihan näppeihin sopiva laitos. Samaa ei voi sanoa tuosta toisesta pelistä. Jos halpa volkkari pitää saada niin ostakaa golfi, beetlen voi tunkea suohon.

                                      Myin tuossa syksymmällä w215 CL:n pois ja uutta odotellessa tilalle piti saada väliaikaiskulkine jolla liikkua pisteestä a pisteeseen b. Meinasin saada korvilleni kun ehdotin farkkuaudia tuohon tarkoitukseen. Ja koska VAG:lla ei ollut tarjota sopivassa hintaluokassa mitään, niin vahingossa silmiin osui 406 Coupe parilla lakkavialla varustettuna. Peli kustansi ilmastoinnilla, webastolla ja muilla välttämättömillä herkuilla 2300e. Ostohetkellä 171tkm mittarissa, nyt on 10tkm lisää ja vieläkin tuo raksuttelee eteenpäin muun liikennevirran mukana vallan mainiosti. Koska tuo nyt oman elämänsä Paris Hiltonille tuntuu kelpaavan niin saapi jäädä hänen käyttöönsä kunhan itselle saapuu uusi peli alle.

                                      Homman pointtina lähinnä se että jos quattroa ei saa mahdutettua hintaluokkaan, niin miksi edes tarjotaan parin tuhannen euron vaggilaista (tarkemmin audia) josta ei luultavimmin tule muuta kuin murhetta Vagin laadun tuntien, auton ollessa jo hyvinkin vanha. Samalla rahalla kun saa jotain uudempaa jossa on jopa ne tarvittavat turvavarusteetkin.

                                      Comment


                                      • Alkuperäinen kirjoittaja Ilkka L Näytä viesti
                                        Jonkun verran kokemusta -99 mallisesta 1.6 Astrasta ihan normialustalla. Ei toi minusta ole muihin vastaavan kokoluokan autoihin verrattuna mitenkään huonoja ajaa. Nuo eivät ole mahdottomia ruostumaan ja mahtuvat varmasti budjettiinkin. En heti tyrmäisi tuollaista.
                                        Samaa mieltä. Itellä oli juurikin tuollainen -99 1.6 bensa-astra toisena pirssinä. Hankintahinta oli 4k€, kilometrejä tuli mun käytössä suurinpiirtein 50tkm, välillä 115-165tkm. Kertaakaan ei jättänyt välille, yhden kerran kävi korjaamolla pakoputken katkettua (oli saanut osumaa aiemmin). Silloisella ajokokemuksella mielestäni erittäin mukava peli, ja suhteessä ihan kivasti liikkuikin, vaikka nykykokemuksella mopo onkin.

                                        Eikä mitään ongelmaa ollut motarilla painella, nätisti tuo meni eikä yhtään pelottanut :) Pienenä miinuksena liian lyhyt vitosvaihde, kesärajoituksilla karkaa kierrokset melko korkealle kun mittarin mukaan vauhtia n. 140km/h, todellinen jotain 125km/h, eli mittarivirhe on suuri, mutta ainakin tuon ikäluokan Opeleissa ominaisuus.

                                        Comment


                                        • Alkuperäinen kirjoittaja J-M Koopikka Näytä viesti
                                          . Niin ei kyllä millää noista uskaltaisi pikkumaantietä suuremmalle tielle ajamaan (max 80km/h ja toivoa ettei tarvi tehä äkkiväistöjä)
                                          Jos astralla pelottaa ajaa yli 80km/h, niin suosittelen ajokortista luopumista.

                                          Comment


                                          • Ei pelota, mutta turvallisuuden tunne on se mikä tuossa ratkaisee. Ei missää mielessä tunnu turvalliselta tuo. Vähä kun mopolla vetäis 120, kyllä sen voi tehdä mutta järki sotii vastaan. Ehkä syynä on, että on aina tottunu ajamaan karvallakkia paremmalla Audilla, mutta ehkä sen takia huomaakin sen paskuuden.

                                            Comment


                                              Vertailukohtia on tietty monia mutta kyllä mä nyt motarikyytejä oon uskaltanut tähän asti alla olleilla autoilla ajaa. Ei niin paskaa autoa oo 90-luvun aikana/sen jälkeen edes tehty ettei sillä motaria ajaisi (siis olettaen että ovat ehjiä). No ehkä suzuki carry vois olla siinä rajoilla :D Neckar Jagstilla (fiat 600) vähän pelotti ajaa 130km/h lasissa, mutta se nyt on jo vähän eri juttu kuin nykyautot.

                                              Samanlainen kotilo se astra on kuin vastaava kolffi tai joku muu perus häbäri, millä tämän maan kansa itseään kyyditsee pitkin ja poikin suomea. Pikkusen alkaa olla jo liioittelun makua siinä, mikä on turvallista. Itse ostaisin niin uuden ja vähän ajetun kuin rahkeet riittää ja tinkisin siitä premiumista. Paskoja noi kaikki 90-luvun autot alkaa olla +200tkm rullattuina. Jos rahulit riittää esim 250tkm ajettuu -98vm A6 audiin tai 70tkm 2004 Clioon niin kyllä se nyt on ihan järjellä ja lompsalla pääteltävissä kumman sille tyttärelle ostaa. Tai siis mulle olis. Kyllä se tytärkin haluaa sillä autolla liikkua, eikä käyttää vähiä latejaan sen korjaamiseen ja isoon bensalaskuun tai kokonaiseen alustaremonttiin.

                                              Comment


                                              • Ehkä syynä on, että on aina tottunu ajamaan karvallakkia paremmalla Audilla, mutta ehkä sen takia huomaakin sen paskuuden.
                                                Eiköhän se Astran "huonous" ole juurikin siinä, että vertailukohta oli ihan eri luokkaa. Kunnossa olevalla Astralla voi ihan huoletta ajaa moottoritienopeuksia, mutta jos sitä vertaa johonkin sporttialustaiseen 2000-luvun Audiin, niin onhan noiden ajettavuus ja suuntavakavuus ihan eri tasolla. Vähän sama, kuin laitettaisiin mikä vaan Veikkausliigan joukkue pelaamaan FC Barcelonaa vastaan.

                                                Comment


                                                • Koodi:
                                                  Mutta tärkeintä, selvisikö kuski millaisilla vaurioilla?
                                                  
                                                  Kolariturvallisuutta voidaan spekuloida loputtomiin, mutta se syy miksi autot menee nykyään enemmän kasaan kuin ennen, johtuu siitä että se törmäys kohdistetaan siihen autoon. Ei sen sisällä matkustaviin tai törmäyskohteeseen.
                                                  
                                                  Se että "mitä isompi ja jykevämmällä metallilla tehty auto" periaatteella saadaan kolareista turvallisempia, ei nyt pidä paikkaansa missään suhteessa. Voi vaikka katsoa vanhojen jenkkilötköttimien kolaritestejä youtubesta.
                                                  
                                                  Jos auto menee täysin käyttökelvottomaksi kolarissa ja kuski lähtee kävellen autosta pois, niin silloinhan se on täysi voitto.
                                                  Noo, sanotaanko näin että mun mielestä se ei ole täysi voitto jos viikon omistamisen jälkeen tytär romuttaa 4500e auton korjauskelvottomaksi vaikkakin selviää itse kävellen paikalta pois.Vaihtoehtoisesti sama kolari C4 A6 Audilla niin autosta olisi puskuri/lamput rikki ja auto vielä ajettaisiin pois.Tuon Pösön purkaneena ei voi kun ihmetellä miten ohuesta pellistä ne on tehty. Esim. poikittaispalkki runkoaisojen välissä on 1mm pokattua peltiä kun se C4:essa on 3mm pyöreää teräsputkea.

                                                  Tuollaisissa alle 50km/h kolareista aika isoa osaa kuitenkin näyttelee massa. Ihan fysiikan lakien mukaan jos se 206 pösö ja C4 Audi kohtaa 50km nopeudessa niin kummassakin varmasti säilyy ehjänä mutta toisessa meno jatkuu vielä kolarin jälkeen ja toinen on rusinana.
                                                  Mun mielestä turha verrata vanhoihin jenkkilötköihin Audin kolariturvallisuutta.Audi on kuitenkin panostanut turvallisuuteen ihan alusta alkaen.

                                                  Comment


                                                  • Noo, sanotaanko näin että mun mielestä se ei ole täysi voitto jos viikon omistamisen jälkeen tytär romuttaa 4500e auton korjauskelvottomaksi
                                                    Kaskot on tätä varten. Sen kuitenkin saa suoraan 70% bonuksilla, ja ero osakaskoon on niin pieni, että kannattaa tyttären autoon semmonen hankkia. Ei sitten harmita jos lunastukseen menee.

                                                    Comment


                                                      Audi on kuitenkin panostanut turvallisuuteen ihan alusta alkaen.
                                                      Niin on volvokin ja tuolla ylempänä jo nähtiin, miten se pärjää tämän päivän autojen kanssa. Ei se Audi 100 / saman koppanen A6 enää mikään tekniikan terävin kärki ole. Ajat muuttuu ja kehitys kehittyy ;) Kyllä ne NCAP testit jotain siitä kertoo. Suurlujuusteräksien määrä tämän päivän autoissa alkaa olla jo aika suuri. Toki pellin paksuuksissa pyritään yhä ankarammin kohti optimia tuotantokulujen ja kestävyyden suhteen. Jostain otetaan pois, jonnekin lisätään. Tärkeintähän on se, miten se ohjaamo pitää muotonsa. Mä en edes haluaisi takaisin autoani kolarin jälkeen, vaikka olis ollut vain pienikin. Mielummin lunnaiksi. Tämän päivän korjauksen laatu kun on liian hyvin tiedossa. Varsinkin jos runkoa oiotaan, tappelen kyllä viimeiseen asti sen rahaksi tai myyn samointein pois kun käsiini saan. Siinä mielessä ei oo paha asia, jos runkoaisat vääntyy.

                                                      Comment


                                                      • Alkuperäinen kirjoittaja JM
                                                        Vertailukohtia on tietty monia mutta kyllä mä nyt motarikyytejä oon uskaltanut tähän asti alla olleilla autoilla ajaa
                                                        Niinpä, mulla on kokemusta 120 (ja joskus vähän päällekin) vauhdeista motarilla mm. Fiat 850 ja Toyota Lite Ace merkkisillä kulkimilla. Toki viimeaikaiset pelit on paremman oloisia, mutta pärjäsi noillakin.

                                                        Alkuperäinen kirjoittaja salonenm
                                                        Jos astralla pelottaa ajaa yli 80km/h, niin suosittelen ajokortista luopumista
                                                        Miikkaa on pakko kompata tässä ihan täysillä.

                                                        Comment


                                                        • No kaikilla on oikeus ajaa autoa, vaikka pelottaisikin liikenteessä. Aika montaa tuntuu jännittävän ajaa autoa.

                                                          Minä en haluaisi ajaa millään autolla kolaria. Kyllä sitä on ihmisiä kuollu 5 tähden autoissakin normi maantienopeuksissa.

                                                          Ja se ei takaa myöskään turvallisuustta, että on käytetty paksua putkea tms. Miten on ameriikan autojen turvallisuus?
                                                          Kolareissa on iso merkitys sillä miten kori imee kolarista tulevat voimat. Siinä juuri kasaan menevillä palkeilla yms on iso merkitys.

                                                          Farkku Astraa olin aikanaan ostamassa ja oli se kyllä esim Golffiin verrattuna aika karu ajettava.

                                                          Appiukko sanoi Goffista, kun se sai pienen keulaosuman, että autoja saa kaupasta.
                                                          Asenteita on monia. Minä kuulun siihen porukkaan, että mietin ensin jälkeläisiä, sitten vasta ehkä sitä autoa. Jos viikon jälkeen kolaroidaan 4500e auto, niin mitä sitten? Saa sitä murehtia, mutta mitä jos lapselle tai muulle läheiselle tapahtuu sen takia jotain, että tehtiin kompromissi auton hinnassa.

                                                          Comment


                                                          • Kyllä itsekin olen sitä mieltä edelleen , että mahdollisimman turvallinen auto.
                                                            Polossa saa laittaa penkin aivan taakse , että neiti sai hyvän ajoasennon. Miten lie rellun Cliossa liekö yhtään enemmän säätövaraa. Mitsun galanttia kävin potkimassa renkaita ja jopa ajamassa, mutta tuo yksilö puolsi aivan perk.... keskitielle . Kattelin hieman tarkemmin ,niin huomasimpa että vasen runkopalkki oli oiottu ja kulma maalattu . Ei varmaan aivan tehtaan mitoissa . Muuten aivan tosi siisti , ei ruosteessa ja konekin kävi ihan ok ja olisi jopa neidille passannut.

                                                            Eli jälleen nokka kohti uusia pettymyksiä .
                                                            Olen saanut pari yksityisviestiä , mutta ei aukea nuo viestit tulee vaan erroria.

                                                            Comment


                                                            • Eikös Renault Laguna voisi olla oikein sopiva budjettivaihtoehto? Täys-sinkitty vissiin, ja halpaa tekniikkaa. Kaveri ajelee moisella ja kiittelee aina miten halpoja kilometrejä sillä saa. Renaultit on yleensä pärjänneet melko hyvin kolaritesteissäkin.

                                                              Siinä muutama nettiautossa ilmastoitu, alle 155 tkm. Nuo ranskikset voivat olla erittäin aliarvostettuja kulkupelejä.

                                                              Comment

                                                              Working...
                                                              X