Mikäs se ranskalainen oikein on, niitä kun on aika monta merkkiä, sama kuin puhuisi vain saksalaisista ja voisi tarkoittaa aina adamista mersuun....ja sitten saman mallisarjankin sisällä voi olla suurta eroa laadussa. Esim Citroen C5 alkupään sarjassa oli suuria laatuongelmia, kun taas uusimmat tuntuvat olevan kohtuullisen kestäviä pelejä. Sitten eri merkit tekevät yhteistyötä esim. moottoripuolella jne. Tuossakin mainitussa Saabissa on yhtäläisyyksiä mm.Opel Vectraan, muistaakseni niillä oli sama alusta.
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Mikä olisi hyvä ensiauto.
Collapse
X
-
Peugeot 307:sta oli kyse. Omasta mielestäni se oli ihan ok kunnes tuli eka talvi, jarrut jäi laahaa ja rouvalla tuli muutenki semmonen fiilinki ettei luota siihen yhtään. Tuumas ettei enää ranskalaista huoli koskaan. Saabissa on vissiin alustan kanssa tekemistä opelin kanssa, mutta onneks kone on oma :)...monet tuumaa, että autona parempi kuin volvo ja saa halvemmalla, katsastusmieski tuumas samaa.Viimeksi muokannut kramer; 3.4.2013, 15:17.
Comment
-
Kuten? Minä en ainakaan keksi muita käyttöautoja yhä valmistavia.
Golf on oikein hieno peruskäyttöauto, suosittelen. Jos ei A3:seen ole varaa, eikä halua muiden talliin niin erittäin helppo ja varma valinta. Leon puolestaan on ainakin omaan makuun vähän liian budjettisuutta henkivä.Viimeksi muokannut jasso; 3.4.2013, 22:16.
Comment
-
Perusmerkkejä neljä, urheilumerkkejä kolme ja yksi sheikki/kuningas/diktaattori-merkki, jos en väärin muista. Sinänsä kieltämättä ikävää, että autot merkistä ja mallista riippumatta alkavat muistuttamaan yhä enemmän toisiaan.
Mutta mitä ne muut ranskalaiset on? Yritän pohtia, mutta en keksi.
Comment
-
Nyt tässä vaiheessa olisi hyvä tietää mihin Q-car kallistuu.
Saab mielestäni hyvä valinta, vaikka opel-teknikkaa sisältää, huomattavasti parempi ajaa ja turbokoneet todella miellyttäviä.
Niiden arvo vaan putoaa kuin lehmän häntä, mutta luulen että saabisteja tulee löytymään tästä maasta tulevaisuudessakin.
Comment
-
OT:n puolelle menee tää homma:
Kolmehan niitä ranskalaisia on, unohtu hymiö tuosta ekan viestin perästä, joten wonder voi rauhoittua ;)
Kuinka niin "vaikka opel-tekniikkaa"? Opelin koneet on aikalailla niin palikka malleja ettei niissä ole ongelmia. Tosin juu, jos katsotaan ekoja ecotec koneita niin sanomista tulee :)Saab mielestäni hyvä valinta, vaikka opel-teknikkaa sisältää, huomattavasti parempi ajaa ja turbokoneet todella miellyttäviä.
Comment
-
Vieras
Golf ja A3 olisi aika hyviä vaihtareita tuohon hintaan. Tosin automaatin ja nelikon ymppääminen alle 100tkm kilsoille on hankalaa tuohon hintaluokkaan.
Toisaalta Toyota on varma valinta, jos ei automaattia ja nelikkoa vaadita.
Ja pitää huolen että rouva ajaa vaan omallaan ja jättää isännän autot rauhaan. Siksipä meillä rouvalla on uusin ja "paras" auto, isäntä ajaa millä sattuu milloinkin.
Saab olisi kyllä hyvä vaihtoehto, mutta kyllä minuakin arveluttaa tuo varaosien saanti tulevaisuudessa.
PSA;t jättäisin pois laskuista.
Comment
-
Kysyin saabbihuollossa varaosista nii tuumasivat tosiaan, että kuluvien osien kanssa ei mitään ongelmaa ja peltiosien kanssa joutuu vähä oottelee pitempään. Varaosien hinnat on muuten laskenut semmoset 30-40% vissiin välikäsien pudottua pois pelistä ja sehän on positiivista. Just kävin vaihattaa merkkihuollossa palat sekä levyt taakse ja hinnaksi jäi 250 € töineen. Tuosta hinnan putoamisesta sen verran, että ei paljo paina ostaa -05 1.8 turboa 150tkm. mittarissa automaatilla 9000 €, mutta voi sitä raukkaa joka on ostanu sen uutena ja voihan hinnatki kääntyä ku kohta niitä taas tehään :)
Comment
-
Kolmisen vuotta sitten pistin tälläisen ketjun pystyyn keskimmäisen veljeksen auton hankinnan tiimoilta. No nyt sai nuorimmainenkin kortin joten sama aihe on taas tapetilla.
Kriteerit on melkeinpä samat mutta max hinta tippunut tonnilla. Omia ajatuksia aiheesta olisivat C5 tai B5 audit ja 3B(G) passatit. Ehkä myös 4 Golf ja Borat. Ilmastoinnin löytymistä olen myös pitänyt vaatimuksena.
C5 olisi muuten kaikkein sopivin vaihtoehto mutta ko mallista ei löydy sopivaa moottoria. 1.8t ei oikein houkuttele hinnat alkaen vaihtoehdoillaan ja +300tkm ajettuina. 2.4 olisi ilmeisen lujaa tekoa mutta auton maksaja (isi) sanoi että "eikö tuollainen kauhean iso yli kaksilitrainen moottori vie tuhottomasti bensaa".
1.8 vaparit taas menee hivenen liian kalliiksi ja hieman arveluuttaa tuon koneen voimat C5 kopan kuljettamiseen.
3B Passateista on hieman kertynyt kokemusta joten niitä olen pääosin katsellut. Moottoreina lähinnä 1.8 vapari. 3BG:kin saattaisi sattua sopivalla hintaa kohdalle ja koneena tällöin 2.0.
Sitten on tietenkin nämä japanin tuotteet eli anjovikset yms. Yhtään ooppelia ei perhepiiriin enää tule tuon keskimmäisen veljen Astran jälkeen.
Saas nähdä mitä löytyy.
Comment
-
B5 1.8T (AEB) jos ei tule paljoa kilsoja, mutta kuulostaa että niitä jonkinverran tulee niin 1.9Tdi (AFN) ja vaikka PSI boksi jossei oikeaan softaan raski investoida. PSI toimii tuossa ihan hyvin.
Luotettavaa tekniikka ja oikeastaan joka nippelin avaukseen ajonestosta öljyjäähdyttimeen löytyy tältäkin foorumilta ohjeet.
edit_ ja B5:n olen todennut ihan hyvin nokkakolarinkestäväksi jos se on kriteeri...
Comment
-
3k€ on aika rajoittava tekijä. Sillä 4k€:llä saisi jo valita. Esim. 2000-luvun taitteen Volvoja saa 4k:lla hyvillä varusteilla. Mikäli sikäli kriteereinä yhä iso ja turvallisuus.
VAGineissa pitää isoa haluttaessa mennä aika vanhoihin peleihin tai täysin loppuun ajettuihin. Jos VAG pakollinen konserni, niin mentävä vähän pienempään, jolloin suosittelisin 4-kopan Golfia.
3k€:llä on turha haaveilla kulkupuolesta mitään, ellei mene 90-luvun puolelle reilusti.Viimeksi muokannut jasso; 9.10.2013, 15:57.
Comment
-
Ja multa saa 1600 eurolla tyttöystävän B2-korisen Vectran :)
230tkm, ei ilmastointia, leimattu huomautuksitta loppukesästä, 2 hyvä renkaat.
Harmittaa oikein myydä kun on niin hyvä käyttöpeli mutta ei ole käyttöä.
(jos pikku mainos rikkoo sääntöjä niin saa poistaa mutta mielestäni liittyy vakavasti aiheeseen)
Comment
-
Anjovis on ihan hengenvaarallinen ajo-ominaisuuksiltaan.Alkuperäinen kirjoittaja Lipponen Näytä viestiSitten on tietenkin nämä japanin tuotteet eli anjovikset yms.
Comment
-
Juu kyllä se auto varmaan B5 alustainen tulee olemaan. 3k€ pitäisi löytyä jo kohtuu kuntoinen yksilökin kun hieman hakee.
Kovasti koetin myös henkilömallin skanioita suositella mutta ei taida tuo mediaseksikkyys olla riittävällä tasolla.
Budjettiin menisi kuitenkin n. 200tkm ajettuja 2000-luvun laitteita kohtuu varusteilla.
http://www.nettiauto.com/saab/9-3/5970495
Comment
-
-
Ei oo kyllä tuolla firmalla ainakaan paras valokuvaaja :D Kysy saisko lisäkuvia kyljistä?
Miten ois Pirkka-Volkkari? Seat Leoneita saa tuohon hintaan, vaikkakin paljon ajettuja. 1.9TDi taitaa kuitenkin olla aika idioottivarma, aika pieniruokainenkin. Äitini ajoi Leonilla uudesta 215tkm ilman vian vikaa, tietysti se huollatettiinkin aina ajallaan ja kohdeltiin hyvin.Viimeksi muokannut Ghousti; 9.10.2013, 21:27.
Comment

Comment