Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

CO2 perusteisen auton käyttöveron taulukko 2010

Collapse
Tämä aihe on suljettu.
X
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • CO2 perusteisen auton käyttöveron taulukko 2010

    Onpa hienoa kun muuttavat tuota auton käyttöveron keräämistä tässä kevään tullen.
    Tästäpä nuo verot pystyy mulkaisemaan mitä itse kukin joutuu makselemaan.

    Näyttäs Borsaan (211g/km) vuosittainen vero nousevan 127sta 174 euroon ja RistoSakarin (286g/km) 314 euroon.
    Tyhmää ettei tuokaan ole mitenkään sidottu ajokilometreihin.

    Dorkaa ja karmeeta, tuu points!

    Mites muilla, nousua vai laskua?

  • #2
    Yksi tankillinen vuodessa sinne tänne, mitä väliä? Eihän tuolla edes ole yhtään minkäänlaista ympäristövaikutustakaan. Aivan dorkaa touhua ja näpräämistä.

    Comment


      #3
      Vuotuinen ajoneuvovero sidotaan päästöihin

      Comment


      • #4
        onko tossa taulukossa joku syvällisempikin logiikka, jotenkin progressiivisestihan tuo veronmäärä näyttäis nousevan.

        Itsellä näyttäis muutama kymppi menevän vuodessa enemmän jatkossa valtiolle

        Comment


        • #5
          Tarkkaa on verotus, kun kolmella desimaalilla ilmoitetaan summa...(eihän Suomessa ole edes ne mannaryynin kokoiset sentit käytössä) Mielestäni muuten taas ihme näpertelyä tuo, vaan tuollapa se on joku virkamiesporukka työllistänyt ittensä pitkäksi aikaa.

          Päästövero näyttäisi mulla nousevan "hippasen", eli 127,75 => 270,83
          Tuon verran nyt varisee taksin takapenkillekkin vuodessa :) Toivottavasti tuo veron loppuosa (käyttövoimavero) pysyy edes jotenkin kuosissa, muuten menee pian tonni rikki seuraavassa verolapussa.

          Comment


          • #6
            Mulla bensa-q menee 183 egee/vuosi, dieseli 200 ja rapiat + käyttövoimavero. Bensassa otteessa 2100 kiloa kokonaismassa, kiisselissä 2160. Kumpikohan päästää enemmän co2 päästöjä per km, eli se veron ympäristöperusteesta
            Saa vaan nähdä perheen kauppakassin osalta miten tulee menemään, 66 kw 306 HDI leijonakeula, normikulutus 5,5 litraa/100 km ja rekisteröity 08/2001. En ole vielä saanut selvyyttä meneekö päästöjen vai painon mukaan. Uutisessa mainitaan että päästöjen mutta otteessa ei lue niitä- eli ehkä sittenkin painon mukaan?

            Comment


            • #7
              Jatkot tuolla vanhassa ettei turhaan muodostu kahta rinnakkaista keskustelua samasta asiasta.

              Comment

              Working...
              X