Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A4 vm. 2005: Lämmitettävä tuulilasi, vaihdon hinta?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

    A4 vm. 2005: Lämmitettävä tuulilasi, vaihdon hinta?

    Kävipä tässä päivänä muutamana siten, että tuulilasiin napsahti kivi. Tuloksena n. vaaksan mittainen halkeama näkökentässä. Merkkiliikkeen kustannusarvio töineen on 890 euroa(!). Toki lasi on lämmitettävä, mikä nostanee hintaa, mutta yli 5 000 vanhaa rahaa... Olisiko hyviä ehdotuksia vaihtoehtoiseksi toimenpiteeksi, vai onko merkkiliike ainoa paikka, jossa lämmitettäviä laseja ylipäätään vaihdetaan?

    Minkäs teet kun lasivakuutusta ei ollut. Siperia opettaa, vaihdon jälkeen lasivakuutus voimaan heti. Noilla lasien hinnoilla maksan vakuutusta 30 vuotta ja vielä jään voiton puolelle.

  • #2
    Tavallinen lasi maksaa jotain 250,- vaihto lähes saman verran. Suurinpiirtein samaan pääsee muuallakin, joten ei liene kannatusta.
    Lämmitettävä lienee noissa hinnoissa "kohdallaan".

    t. nimim. pariin kertaan vaihdettu, suurimmat hiekoituskivet Ø 20mm kerätty moottoritieltä ja viety vakuutusyhtiölle malliksi ... Työnlaaduksi voisi sanoa melkein virheetöntä!

    Comment


    • #3
      Kyllä on kallis vaihtotyö. Minä olen vaihdattanut pari kertaa lasin, ja se maksoi 250? vaihdettuna. Lasi tosin on tavallinen.
      Viimeksi muokannut okkim; 25.6.2007, 08:46. Perustelu: Lisäystä...

      Comment


      • #4
        Normaaliin lasiin tuollaisen korjausta voisi vielä yrittää, jos on siis vain halkeama eikä "ruusu." Mutta toki korjaus voi jäädä vain tilapäiseksi eikä välttämättä pysäytä halkeaman leviämistä.

        Mutta mites on noiden lämmitettävien lasien kanssa muuten, voiko niitä korjata ollenkaan?

        Comment


        • #5
          Tuulilasi menossa vaihtoon ja kiinnostaa tuo lämmitettävä lasi. Miten on käytännössä toiminut? Kuinka nopeasti ulkopuolinen jää sulaa pois?

          Comment


          • #6
            Tuolta näkee mitä tavallisen lasin vaihto voisi kustantaa:
            http://www.karjalanpurkupojat.fi/mai..._tarjous2/main

            Comment

            Working...
            X