Mä olen vetänyt läpi, aika huononee varmaankin noin sekunnilla, jos lähtee tasavauhdista ja siitä talla pohjaan.. 3. ja 4. vaihteita käytin..
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Ohituskiihtyvyys 80-120 km/h ja 100-200 km/h
Collapse
X
-
oman auton tarkemmat speksit, vaikka ne aikaisemmin jo tänne kirjoitinkin :
4-vaihteella 80-120 = 6,9sek
3-vaihteella 80-120 = 4,5sek
0-100kmh = 6,5 sek renkaat sutien racechronolla mitaten 2 päällä
1mile 225kmh loppunopeus
6,2 - 6,6 sek 0-100kmh gps vastaan tuossa nopeusjutussa.
moottori 300hp/ 400nm
racekroonikko ja 5hz palikka.Viimeksi muokannut repsa; 16.7.2010, 06:04.
Comment
-
Tässä topikissa kannattaisi mittaustuloksien yhteydessä aina samalla kertoa, että mikä on ollut mittalaite.. Esim. 1Hz vai 5Hz GPS (ja ulkoinen vai sisäinen antenni), G-mittari, katsottu videolta, rannekello tms :) Nuo kun vaikuttavat tarkkuuteen ja mittaustuloksen luotettavuuteen melko paljon.
Esim. sisäisellä 1Hz GPS:llä tulee usein ylikin 1s heittoja kiihdyttelyissä. 5Hz ja ulkoinen antenni; heitot yleensä maximissaan muutamia kymmenyksiä. Performancebox/VBox (ja muut Racelogicin vehkeet) ovat 10Hz, heitto ulkoisella antennilla testien mukaan alle 0,05s (valmistaja lupaa alle 0,1s), eli siihen menee kirkkaasti.
Comment
-
-
Jouduin katsomaan sun videon pari kertaa ennen kuin tajusin että kyse onkin maileista :)Laitetaanpa tännekin kun jotenkuten aiheeseen liittyy. Autona A4 3.2q tiptronicilla. GPS mokkula sanoi työsopimuksen irti niin ei ole tullut tarkemmin kelloteltua, mutta kyllä tuolla ohitukset onnistuu.
"mitä v***ua, eikä muka tuon nopeammin kiihdy"
Comment
-
Uusi yritys neljästä kympistä kaasu pohjaan kolomosella ja aika 2,7 sAlkuperäinen kirjoittaja pipo_esa Näytä viestiS2 avant E71 omalla gepsillä ja racechrono 80 - 120 km/h 3,3 s
Comment
-
Vieras
Valitseeko RaceChrono mittauksen alku- ja loppuajanhetket interpoloimalla kahden mittaushetken väliltä, (virheellisesti) olettaen että nopeus muuttuu lineaarisesti? Eli jos vaikka hetkellä 4s nopeus ollut 115km/h ja hetkellä 5s 125km/h, annetaan loppuajaksi 4,5s. Mikäli interpolointi tehdään (ilmeisesti näin on), jopa 1Hz laitteilla (esim. sisäiset kuten E71) saadaan siedettäviä tuloksia kunhan tehdään edes muutama mittaus. 80-120km/h testi on äärimmäisen helppo toistaa. Yhden vedon tekeminen ja tuloksen listaaminen on joka tapauksessa varsin turhaa - erityisesti 1Hz laitteilla tehtynä.
(Ellei interpolointia suoriteta vaan valitaan alku- ja loppuajanhetki ainoastaan siltä pohjalta, jolloin tietty nopeus on ylittynyt, 1Hz mittaustulokset ilman useita toistoja eivät kerro mitään. Virhettähän olisi +-1s, joka 4s kestävissä mittauksissa on aika hemmetisti. Alku- ja loppumittauksen virhe noudattaa tasajakaumaa välillä 0,1. Kokonaisvirheen tiheysfunktion huippu on nollavirheen kohdalla, ja laskee kohti nollaa kun siirrytään +-1s virheitä kohti. Jälleen: Mittauksia tulee tehdä useita, jotta todennäköisyys osua riittävän pienelle virheelle on niin suuri kuin halutaan.)
Ja asiaan: Nopeasti testattuna (ei riittävästi toistoja) B6Tq tuntuisi menevän 4,5s tuntumaan 3.vaihteella.
Comment
-
Vakioahtimella, auttaa selvästi toi neljästäkympistä lähteminen, kelaa sopivasti ahdot tappiin tossa 80 km/h kohdallaAlkuperäinen kirjoittaja VilleP Näytä viestiMimmosella setupilla?
Comment
-
WTF??? Auto ihan vakio painoinenkin? Taitaa olla tiukassa omalla RS systeemilläkään saada menemään 2.7s. Käsikellolla sain 2.9s. Vakioahtimella lastun kanssa sain 3.7s parhaaksi ajaksi muistin mukaan.Vakioahtimella, auttaa selvästi toi neljästäkympistä lähteminen, kelaa sopivasti ahdot tappiin tossa 80 km/h kohdalla
Vai tarkoititko "vakioahdin"?:)
Comment
-
Vieras
Huomatkaa että tuo mittaus on tehty sisäisen gepsin kanssa, ilman toistoja, eikä välttämättä täysin tasaisella.
Comment
-
Ihan vakion vakio ahdin, töihin mennessä ja tullessa rampeilta motarille testaillut, kuudesta kympistä lähtee polkee niin tulee sellaisia 3.0 - 3.3 s aikoja, joutuu hieman hidastelee että saa niin sanotusti radan auki ja oman vauhdin sopivaksi. Täytyy yrittää toistaa tossa samassa paikassa, mutta e71 oman gepsin mittaustarkkuus voi olla mitä vaan
Comment
-
Kaverilla rs "varusteilla" 2,8s, 350 humman luokassa, vain kuljettaja... eli tosiaan gepsi lienee "ei niin tarkka" :)Vakioahtimella, auttaa selvästi toi neljästäkympistä lähteminen, kelaa sopivasti ahdot tappiin tossa 80 km/h kohdalla
Ja oma otsikon b7 kirinyt 0,2s viime mittauksesta, nyt "vain" 6,1s 80-120kmh 3-> 4 vaihteilla kun alle tuli ultraleggerat, tosin vielä oli tankki täynnä ja koiria kyydissä :)
Ensiviikolla tulossa vertailua tyhjemmällä tankilla, ilman koiria, vertaan miten VCDS ja tempes+ulkoinen 1hz gps näyttävät toisiinsa nähden.
Comment
-
Onko vakio? Oletko koittanut 4.vaihteella?Alkuperäinen kirjoittaja dumo Näytä viestiJa asiaan: Nopeasti testattuna (ei riittävästi toistoja) B6Tq tuntuisi menevän 4,5s tuntumaan 3.vaihteella.
Comment
-
Vieras
Ei. Ja tuohonkin aikaan kannattaa suhtautua varauksella ennen kuin teen vähän enemmän mittauksia. Hankalinta on löytää riittävän tasainen pätkä 120 rajoituksella ja mielellään ettei ole liikennettä pahemmin. Nelosella vie sen pari sekuntia pidempään. Tuossa siis 5-vaihteinen loota.Alkuperäinen kirjoittaja Arppa Näytä viestiOnko vakio? Oletko koittanut 4.vaihteella?
Comment

Comment