Teet härskin konepellin toisesta pellistä tai jostain muusta materiaalista, jotta Eaton mahtuu. :)
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
100 10v biturbo..?
Collapse
X
-
Tässä on toinen rahareikä menossa. Taitaa löytyä semmoinen singleföönikin, joka herää tarpeeksi alhaalta. Eli taidan unohtaa tuplaturbon...? Voihan sitä tietty myöhemmin "sairastua" rakentamaan vaikka mitä, jos tulee tulevaisuudessa tilat ja käteistä piisaa. Taitoa johonkin asti riittää. Säätämisen ja tietyt spesiaalit jätän toisten harteille.
Vakiolla mennään edelleen.
Comment
-
Ei taida tollaset cuulerit mahtua orginellin audin keulille. n.700*180*76-90 + päädyt tai jotain sinne päin, sais vielä mahtumaan (keulimistuen) kanssa. Pitäs joku solenoidi/mangeettikytkin väsätä vielä tuulisalvan tilalle. Mihis asti ton kokosel cuuleril pääsis ja olikos tää compturbo 350 minkä teholuokan kapistus?
Comment
-
Kun tässä nyt niin hirveä tilanahtaus remmien kanssa, niin. Laita hydraulipumppu sähköiseksi, voit sijoittaa hiukan vapaammin. Ja jos ei ole ilmastointiakaan jää siihen enää laturin hihna. Eli alapäässä olis tilaa Eatonin tms hihnapyörälle sen jälkeen? Eikö eatoninkin vois jättää alas?
Comment
-
Comment
-
034mootorsportti myy jäykempiä moottorikumeja joiden kanssa käsittääkseni voidaan tosta keulimistuesta luopua. Ainakin siinä uskossa ostin noista parannellut, kotimaiset versiot ja ajattelin jättää keulimiestuen asentamatta.
Comment
-
Noi voi ainakin race versioilla tehdä. Mutta ei pidä unohtaa vaihdelaatikonkaan kumeja, koko paketti joustaa sieltäkin!! Sen aisojen välisen tuen ylipomppimissuojineen voi ihan hyvin tehdä itse.
Tai tee vaikka cooleri syylärin paikalle(vähän lämmin paikka mutta kuitenkin) ja syylärin pistät varapyöränkotelon tilalle. Taas tuli tilaa, nyt on siirretty hydraulipumppu ja syyläri, mitä vielä? Laturi ottamaan käyttövoimansa kardaanilta kuten Audi 200 Trans Am??Viimeksi muokannut juhakill; 30.10.2009, 13:56.
Comment
-
Antaakos kovatkin tärinät jäykemmillä koneen/laatikon puslilla? Kyl olis tarkotus pitää konehuoneen kilkkeet siellä missä ne nytkin on, eikä heitellä sinne tänne:)
Onkos tietoo audin 5cyl rakennettuna, pelkällä remmillä? Tarpeeks iso ahdin kiertäsköhä kuin loppuun asti. Jostain kattein joku vw 2.9 kone, ni oli jo 2 tonnil 400nm max. 440nm. Olis kyl "pikkasen" halvempi toteuttaa pelkästään toisella ja jäis enemmän tilaakin.
Comment
-
Kyllä varsinkin tyhjäkäynnillä(joka on varmaan 300 liian matala) tuo rymisee jonkinverran enemmän. Paha sanoa kun toi nyt muutenkin kolisee ja paukkuu niin pirusti. Selvähän se on että ei ne yhtä hiljaiset ole kun kone ei oikeasti heilu juuri mihinkään. Mitä nyt korin mukana varmaan 30 astetta ;)
Comment
-
Kyl olis tarkotus pitää konehuoneen kilkkeet siellä missä ne nytkin on, eikä heitellä sinne tänne:)
Puslista vielä että vaikka vaihtaa koneen ja vaihdelaatikon kannattimet niin se kumien varassa oleva apurunko jaa vielä vetelemään sinne. Ja perä...
Toki joillain 400hv tehoilla oikein kovien kannakkeiden ja puslien vaihtelun järkevyys on niin ja näin.
Comment
-
Ilmastointikenno vie myös oman tilansa, ja on tullut jo orginelli syyläri hommattua. kyllä ne puslat olis tarkotus vaihdella, kovan ja alkuperäisen välimuotoon, jos semmosia löytyy.
Pistetääs nyt tähän, läpivirtaava cooleri vai sisään/ulos samasta päädystä. Ja kumpaan kannattaa enemmän panostaa tilan kannalta, coolerin paksuuteen ja pienempään kokoon vai ohuempaan ja pinta-alalta isompaan?
Comment
-
Kyllä riittää, lamppujen välin voit täyttää kokonaan jos hifistellä haluaa. Saa niitä tehdä vaikka minkälaisia, mutta kustannus/hyöty kuitenkin lähes joka projektissa tulee jossain vaiheessa esille. Joskus voipi projektissa tulla vastaan ihan sellainenkin seikka että on hankkinut väärän/vääriä osia, ei pidä härkäpäisesti tuijottaa vain yhteen ratkaisuun. Ilmastoinnin kennonkin voi vaihtaa pienempään ja hiukan siirtää. Tilaongelmiin typ44 on siis monta ratkaisua, jos niitä vain haluaa käyttää.
Comment
Comment