URS 2.2 AAN -92 outo juttu kun sähköt sykkii tai heijja miten vaan, tyhjäkäynnillä että kierroksilla, siis ajovalot välkky ja muut sähkö vempaimet jopa bensapumpun ääni soutaa samaan tahtiin. Onko laturi tiensä päässä, vai voisko vika olla vain lataus säätimessä, kumma kyllä laturi muutoin lataa kuin pitää. Onko kellään ollu vastaavaa?
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
URS Lataus/laturi ongelma?
Collapse
X
-
Nyt taas tähän sähköjen silloin tällöin ilmaantuvaan vikaan (sykkimiseen/heijaamiseen jolloin valot yms. sähkövermeiden toiminta soutaa) ) liittyy erikoinen oire, nimittäin samalla auto nypyttää ja nykii moottorijarrutuksella (ns. jättökaasulla) eikä tällöin muutoinkaan vedä ihan puhtaasti, joten voiko tämä kenties johtua sytytysjärjestelmästä: puolista, sytkäyksiköistä yms. (jotenkin en ennään usko että vika olisi laturissa).
Joten onko kellään ollut kokemusta tämän tyyppisestä ongelmasta? Jos niin mikä on auttanut?
Comment
-
Lataus- tai maavialta tuo ensikuulemalta vaikuttaisi. Ite tarkistaisin ensin mittarilla jännite-eron sekä akunnavasta runkoon että moottorista runkoon, moottorin käydessä. Pitäisi olla voltin osia kumpikin. Sitten irrottaisin jännitteensäätimen tarkastaen hiilten pituuden. Jos ajovalot vilkkuu, niin joku jännitteenheiluntahan siellä on, pitäisi vaan selvittää missä kohtaa, laturin lähtöjännitteessä vai jossain muualla.
Comment
Comment