Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Sähköongelmaa!

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Sähköongelmaa!

    Eli kyseisissä kuvissa ongelmaa. Ilmeisesti ajatuksissasni mikä on niin yleistä, niin kun nyt eka kertaa pistin virrat päälle, (ennen tuota olin kytkenyt öljynpainemittarille sähköt) Niin olin luultavasti pistänyt Senderin vahingossa mittarissa ignitioniin. Ja I:n Senderille kohille. No hirvee käry vaan tuli kun virrat iski päälle. Eikä ton jälkeen auto enää starttaa... Tuossa kuvan kohassa, Niin onko tossa sulake takana, joka mahdollisesti kärähtänyt? Vai käräyttikö tuo nyt jonkuu helvetin Johdon? Mitä tuo kohta ohjaa autossa?, mistä otettu virrat öljynpainemittarille. Kun sähkökynällä kokeilin, niin kaikkiin muihin noissa kohissa syttyy valo, kun pistää virrat päälle, paitsi tuossa, mistä on otettu tosiaan virta Op mittarille. Tätä stressin määrää....
    E: Autona siis A4 1.8T B5 AEB. Ja siis se on tuossa nauhassa tuo mustalla pohjalla, jossa lukee 15 valkosena.
    Attached Files

  • #2
    kontakti 15 tarkottaa virtalukon takaa tulevaa jännitettä.

    Käyhän kaikki sulakkeet läpi, siinähän ne on vieressä.

    Comment


    • #3
      Lisää tietoa! eli kattelin tossa, ja yhden johdon tuo on käräyttänyt. Tossa liittimessä näkyy olevan 3 johtoa, joista tosissaan yksi katkennut poikki. Ja tuo johto on musta, mikä kärähtänyt. Virtakynällä katoin, niin virtaa kulkee tossa johdossa. Onko tällä kertaa selvitty pelkällä säikähdyksellä!? eli jos nyt saan ton liitetty tohon liittimeen, niin auton pitäs taas käynnistyä? Varmistin vielä nuo muutkin liittimien paikat, niin näyttää siltä, että nauhasta katsoen: 3 (Vihree pohja ja jossa lukee 58a) ei kule virtaa. 5 kohta (sinisellä pohja ja jossa lukee 15a) ei kule virtaa. kärähtänyt kohde. 7 (musta pohja ja jossa lukee 15) ja myös 8 (valkonen pohja ja jossa lukee 87F/diesel.) ei kule virtaa. Jos oikein muistan, niin aijemminkaa 3,5,8 ei ole kulkenut virtaa. ja 3 ja 5 ei näytä olevan edes mitään liitetty kiinni. Selvittiinkö tästä pelkällä säikähdyksellä? PS. En kyllä ikinä enää kytke mitään ilman sulakkeitta!

      Sulakkeet kävin läpi ja ne näyttäs kaikki olevan ehjiä. :) Osaako kukaa sanoo, mikä tuo johto on, minkä se on käräyttänyt?

      WOOOOO its works! :) pistin piuhan välii ja avot ku käy nätisti. :) nyt vaa jostai tinaa, jos haluu, et toi oikeesti kestää :D
      Attached Files
      Viimeksi muokannut Sleepy2; 29.4.2014, 12:49. Perustelu: Yhdistetty.

      Comment


      • #4
        Joo ei kellää ois vikakoodi lukijaa huomiselle...

        Comment


        • #5
          Tää ongelma jatkuu nytten vielä... Tosin oireet tällä kertaa erinlaiset: auto käynnistää sammuu 1-2sekunnin päästä. No heti ensimmäisenä siinä tuli mieleen tosissaan ajonesto. Tämä ajonesto temppuili jo viime syksynä pätkittäin. No tänää tuli kaveri lukemaan vikakoodeja... Ja ensimmäisenä shokiks tuli, että ei saaa yhteyttä moottorinohjaukseen, Koodin lukua varte. kokeiltiin kaikki muut järjestelmät ja niihin se saa kyllä yhteyden! kaveri vielä kokeili omasta audistansa, että saa yhteyden siinä moottorinohjaukseen, ja sai. No siinä sitten heti hätäsenä soitin ecu koodaajalle ja vastaus tuli yllättävän "simppelisti" ja ammattitaidolla. "moottorinohjaus purkki on yhteydessä ajonesto purkkiin". Eli vika ei ole moottorinohjaus boxissa vaan ajonesto purkissa itsessään. No seuraavaks lähettiin tutkimaan tarkemmin tuota ongelmaa. Koitettiin muodostaa yhteys ajonesto järjestelmään, ja kappas ei saanut. Ajonesto purkki kaivettiin esiin, ja katsoin noin silmämääräsesti piirilevyltä, että juotokset ovat ehjät, ja myös suurennuslasin kanssa, en löytänyt vikaa juotoksista, mutta eihän noista aina tiedä... No seuraavaks, mittasin, että virta tulee kuitenkin ajonesto purkille. 3 eri kohdassa kulki virta, virtakynällä mitaten. 2hyvin ja 1 palo himmeemin valo. (Tosin akku alko olemaan aika finito tossa vaiheessa, että en tiedä vaikuttiko se asiaan) Kuuluko näissä 3 kohdassa palaa, vai kuuluuko useammassakin kohdassa kulkea virta? (tietäjä kysymys...?) Eli sulake ei voi olla sökönä. No vaihtoehdoksi jää vielä, että onko tässä järjestelmässä rele? ja jos on, niin missä se sijaitsee? mielummin vaihtasin releen, enneku rupeen uusimaan tuota ajonesto purkkia... hintaa tuolle 150€... Tosin tuolla hinnalla saisi koodattua koko ajoneston pois käytöstä. Mutta jos kerta ajonesto purkki ei toimi, niin haittaako se koodaus vaiheessa? Mielellään kuulisin vastauksia mahdollisimman nopeasti. :) sen verra stressanu A4 sähköpuolen viossa tässä viime aikoina...

          Comment


          • #6
            Mikäs vuosimalli toi auto on, oli onko todellakin erillinen ajoneston purkki, vai ajonesto mittaristossa?
            Ajonesto purkki kaivettiin esiin, ja katsoin noin silmämääräsesti piirilevyltä, että juotokset ovat ehjät, ja myös suurennuslasin kanssa, en löytänyt vikaa juotoksista, mutta eihän noista aina tiedä.
            Ei nää välttämättä suurennuslasilla, mikroskoopin voi tarvita.

            Comment


            • #7
              Tää mun "projekti" autoha on 96- v mallia :) aebin koneella. Joo mikroskooppia en omista :/ kyllä on oma purkki tolle ajonestolle :) Siihen menee 1 liitin kuitenkin vaan. jossa lienee 8piuhaa? tarkemmin en kattonu... liittimessä kuitenkin 3 kohdassa kulkee virta, onko tää oikein? :) tiiä sitte tarkemmin ton väylän rakenteita, mutta ilmeisesti, jos ajoneston piirilevy ei toimi ei toimi myöskään moottorinohajus boksi :) Onko tolle omaa releettä missään :)? Jännähän tässä on, että kun yhteyden yritti lyödä VCDS, niin ajonesto purkista kuulu vain ihme ääntä... samoin, kun yritti luoda moottorinohjaus puolelle, sama ääni kuuluu ajonesto purkista. :) Kaikki muun järjestelmän yhteyksiä VCDS luki :), ja muutenkin moottorinohjaus boksi toimii normisti, koska auto kuitenkin käynnistyy. (saa bensaa, sytys ynm.... :) vaikka sammuukin 1-2 sek kuluttua :(
              Attached Files
              Viimeksi muokannut steffu; 10.5.2014, 22:09.

              Comment


              • #8
                niin ajonesto purkista kuulu vain ihme ääntä.
                Kuvailetko tarkemmin. Pärinä, sirinä, naksutus, ininä?

                Ajonestopurkissa on sisällä rele joka ohjaa K-linjan tarvittaessa ECUlle. Se musta neliskulmanen.

                Jos tuo ois mun käsissä, niin kävisin kortin läpi mikroskoopin alla ja kolvaisin kaikki epäislyttävän näköset juotokset ja vaihtaisin ton elektrolyyttikonkan.

                Comment


                • #9
                  Joo se ääni on semmone "naksumine" vähä niiku rele naksuis... tai samanlaine ääni. Jonkinlaine virta tonne ajonesto purkille kuitenkin menee. Lähetänkö ton sulle tutkittavaks? katon vielä tänää, että varmasti ecu boxille tulee virta, mikä kyllä pitäs olla päivänselvää, mutta varmistukseks. :)

                  Comment


                  • #10
                    Ecun pääsis diagnostiikalla, jos hypyttää ajonestopurkilta K ja W linjan, mutta älä mene sohimaan, jos sulla ei ole kytkentäkaavioita.
                    Voinhan mä sitä vilasta, mut jos ei vikaa löydy, niin lienee helpointa, että joku koodaa ajoneston pois ecusta.

                    Comment


                    • #11
                      Onnistuuko tää koodaus pois, vaikka ajonesto purkki ei itse toimisi? joo oon kyselly tossa tarjouksia. :) Porkkishan ois tossa lähimpänä... Tarviitkos sie siis vaa tän ajonesto purkin? Viittasko se "naksumine" mihinkään päin :)? ja kytkentkäkaaviota ei ole.

                      Comment


                      • #12
                        Se sisäinen relehän siellä naksuu, eli jotain eloa on.

                        Jos koodaa ajoneston ecusta pois, nii ajoneston purkki pois ja sen K ja W linjan yhdistys liittimeltä, että jatkossa pääsee vikakoodit lukemaan.

                        Comment


                        • #13
                          Eli ei onniistu, että vaan koodaa pois ja irrottaa ajonestopurkin liittimestä pois? Mitkäs noista sitten on se K ja W linja? tossa johtonipussa jotain johtoja kun menee... ja mihikkä se toinen K ja W pää menee? eculle? eikös tuo sillo onnistuis, että eculta irrottaa K ja W:een? ja ps. mitenkä tuolle eculle menevistä liittimistä uskaltaa mitata, tuleeko virtaa?

                          Comment


                          • #14
                            Diagnostiikka menee immo boksin läpi, eli sen takia pitää hypyttää siitä immon liittimestä.

                            OBD pistokkeelta lähtee K-linja kaikille laitteille paitsi ECUlle.
                            K-linja menee immo-boksille ja jatkaa siitä W-linjana ECUlle. Eli aina kun otetaan yhteyttä ECUun se menee immon kautta. Siitä johtuu se releen naksutus yhteyttä otettaessa.

                            Eli käytännössä W on sama asia kuin K-linja, mutta se on vain immon ja ECUN välillä.
                            Eculle ei mene vakiona K-linjaa.

                            Siinä pinnikaavio.
                            http://www.obdtool.co.uk/upload/temp...emulator-4.jpg

                            Saat ECUun yhteyden kun yhdistät K ja W linjan yhteen immon liittimeltä.

                            Comment


                            • #15
                              Jees. Tästä voidaan päätellä, että virta kulkee eculta immolle. :)? Immoboxi siis syyllinen. Juu olin tossa putkon kanssa yhteyksissä ja sano just tota, et auto starttaa kyllä immon disabloinnin jälkeen, mutta obd lukijalla ei pääse lukemaan mitään, ennekuin tekee ton toiminpiteen minkä sanoit... Kiitos kovasti sulle :) nii kylhä mie to ajonesto purkim voin sulle lähettää? Mikä tossa sit vois olla vikana... Onko se vaan lopullisesti sanonu ittensä irti?

                              Comment


                              • #16
                                http://www.ebay.de/itm/Steuergeraet-...-/181403162136. Tossa aika halvalla immo boxi, lieneekö käy? no aika sama, iha mielellää poistan koko turhakkeen käytöstä, ni ei sit tulevaisuudessa vammaa...Ja onkoha tuo sun kaavio ny iha oikee? 8D0 953 234 samalla koodilla: http://www.transpondery.com/pinout_g...ox_pinout.html. Saman näköneki, toki tuo DELPHI:n tuote. siis tuo alin noista. ja siinäkin Pinout:tti.

                                Comment


                                • #17
                                  Jos se on ton näkönen ku sun linkissä, niin mene sen kytkiksen mukaan.

                                  Comment


                                  • #18
                                    Okei, elikkä 9 ja 10 yhteen. muut varmaan voi sittenvaa jättää huomiotta? Ecu:kin sain vietyy Porkikselle. Eiköhän tästä hyvää tule. Toivotaa, että vika ratkentuu tällä näin. :)

                                    And it works! Suurimmat kiitokset Porkkikselle! Onko noi muuten mitkä värit K-linjassa ja W-linjassa? onko K- Musta/vihreä? entä W? :)

                                    Palaten hieman vielä aiheeseen, ku oli tossa aikaa ni katoin, että toi liitin on tosissaan 12 paikkane. Joissa 6 tai 7 kulkee jonkinlaista informaatiota. Ihanaaha se aina ois, että oisnoi pinout:tit kerrottu johdotuksee ajatellen värien kera, ni ei ois kaikki nii musta/valkosta.

                                    Mutta siis:1kpl, vihree ja musta siis johdot erikseen, mutta tulee jostakin samanlaisessa paksummassa tuubissa. 1kpl ruskee, 1kpl vihree-musta, 1kpl puna-musta, 1kpl vihree-punane. 1kpl musta. Mitkäs näistä on K ja W-line? :)

                                    Tehhää tää ny iha pilkulleen, niin ois jollekkin joskus (ehkä) jopa hyötyä.
                                    Attached Files
                                    Viimeksi muokannut Sleepy2; 20.5.2014, 06:07. Perustelu: Yhdistetty, muokkaa edellistä viestiäsi, jos kukaan ei ole vastannut välissä ja ei tuota puheslangi kirjoitusta.

                                    Comment


                                    • #19
                                      Unohtu kokonaa vastata tänne, mutta siis K~linja on tuo vihree—musta ja W~linja on puna—vihree. Toivottavast tää auttaa jotakin joskus. :)

                                      Comment

                                      Working...
                                      X