Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A4 1997 Osa sähköistä hävisi!! (puhallin,sumuvalot jne...) ?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • A4 1997 Osa sähköistä hävisi!! (puhallin,sumuvalot jne...) ?

    Tänään kun lähdin liikenteeseen, niin yhtäkkiä puhallin lakkasi puhaltamasta. Hetken tutkittuani huomasin että puhallin, etu ja takasumuvalot, tuulilasinpyyhkijät, pissapoika ja vilkut olivat lakanneet toimimasta! Hätävilkut toimivat ja automaatti-ilmastoinnin näyttö toimii ja huoltonäyttö antaa vikakoodia: 18.3 Fresh air blower voltage, sporadic.

    Kuskin sivulla olevan sulaketaulun sulakkeet, sekä kuskin jalkatilassa polkimien yläpuolella olevat 5 tai 6 "pääsulaketta" ehtisin jo tarkistaa.... kaikki ehjiä! Onko vielä olemassa muita sulakkeita?
    Irrotin kaikki releet ja laitoin takaisin. Ei apua

    Pikaista apua kaivataan. Tahtoo meinaan mennä lasit huuruun :)

    Jos nyt oikein muistan niin kaikki mainitsemani laitteet olivat päällä ja laittaessani pyyhkijät päälle puhallin pimeni tai siis kaikki! Takasumari ei ollut päällä.

    *EDIT*
    Virtalukonpohja vaihdettu. Ei apua! Vanha pohja oli pohjastaan halki, joten en sitäkään ihan turhaan vaihtanut.
    Tilasin jonkun X-releen. Audi huollosta veikkasivat, että rele olisi rikki.

  • #2
    Itse tarkistaisin ensin virtalukon pohjan, sillä monesti viallinen aiheuttaa juuri tuollaisia juttuja.

    Comment


      #3
      Omassa a4:ssä jää joskus avain starttiasentoon jolloin jää juuri mainitsemasi laitteet toimimatta.
      Auttaa kun kääntää avainta pikkasen takaisinpäin starttiasennosta.
      Taitaa olla aika yleinen vika tuo virtalukon pohja...

      Comment


      • #4
        oletko jo saanut syyn selville ?? itsellä sama ongelma. meinaan ei auttanu virtalukonpohjan vaihtaminen.. :(

        Comment


        • #5
          Tarkistitko Niko jo sulaketaulussa tai ratin alla olevat releet? Siellä jossain on X-rele (olisikohan ollut merkinnältään J59), jossa vika luultavasti on tällä kertaa.

          Comment


          • #6
            Onko tuo sama sulake tuossa mun autossa siis? Tarvii kattoo onko se juuri se ongelma.

            Comment

            Working...
            X