Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A4 avant multitronic Business vm 2010 Tehdasasennettu HF?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • A4 avant multitronic Business vm 2010 Tehdasasennettu HF?

    Hankin nykyisen ajokkini pari kuukautta sitten, ja silloin en selvittänyt onko autossani tehdasasenteinen handsfree. Puhelinta en ole saanut yhdistettyä Bluetoothin avulla joten epäilen onko sitä laisinkaan asennettuna. Miten voin varmistua asiasta? Kun painaa Tel napista niin se kertoo, ettei puhelin ole yhdistetty. Olisko jollakin tietoa miten voisin tarkistaa asian?

  • #2
    Löytyykö MMI valikoista bluetooth asetukset?

    Comment


    • #3
      Jos Bluetooth löytyy niin puhelimen pitäisi löytää se kun virta on päällä (avain painettu, vaikka auto ei ole käynnissä). TEL-nappia painamalla tulee teksti "Telephone not installed" jos HF:ää ei ole lainkaan, muutoin herjaa, että puhelin ei ole kytketty. VCDS:llä näkee myös nopeasti tuleeko asennettujen ohjainlaitteiden sekaan 77 - Telephone.
      Viimeksi muokannut turbokiisseli; 21.12.2013, 23:39.

      Comment


      • #4
        Eikö business-varustelutasossa ole aina BT HF mukana? Vai olenko ymmärtänyt väärin?

        Comment


        • #5
          Uudemmissa on, pre-faceliftissa ei ole ollut BT vakiona.

          Comment


            #6
            2011 busineksessa oli.

            Comment


            • #7
              En löytänyt BT asetuksia minkään napin takaa(voi olla vika etsijässäkin), minkä polun päästä ne pitäisi löytyä? TEL nappia painamalla tosiaan kertoo ettei puhelin ole asennettu. Mikä on VCDS?

              Kahdella eri puhelimella olen myös yrittänyt(iphone 5c ja lumia 800), mutta kumpikaan ei löydä "autoa".
              Viimeksi muokannut jta; 21.12.2013, 21:03. Perustelu: vanhaa viestiään voi muokata, jos tulee mieleen uutta asiaa kahden minuutin jälkeen

              Comment


                #8
                VCDS:n osalta vähän oma-aloitteisuutta haun käyttöön...

                Comment


                • #9
                  google auttaa: VCDS

                  Comment


                  • #10
                    Jos auto sanoo TEL-napista "Telephone is not installed" niin autossa ei ole Bluetoothia. Ei ole enää puhelimesta kiinni. Jos on Bluetooth ja puhelin ei ole kytketty tulee TEL-napista herja: "Please connect your mobile phone...."

                    2min. Goolgletuksella Youtubesta oikein hyvin havainnollistava video puhelimen kytkemisestä:
                    [ame]http://www.youtube.com/watch?v=5iWLoCpvLYI[/ame]

                    Comment


                    • #11
                      Kiitos vastauksista, jatkan toistaiseksi ilman Handsfreetä ja hyvää joulua itse kullekkin:)

                      Comment

                      Working...
                      X