Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Audi 200 mittaristo temppuilee

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Audi 200 mittaristo temppuilee

    Tämmönen aihe taisi jo ollakkin mutta väärässä osastossa joten laitetaan nyt tänne.

    Eli oman audi 200:sen mittaristo temppuilee. Mittaristo näyttää että pitkät on kokoajan päällä ja kun oikeasti laittaa päälle pitkien merkkivalo sammuu.

    Myös hätävilkkunen valot palavat kokoajan (ei välky, vaan palavat kokoajan), sitten ku laittaa hätävilkut päälle ne alkaa välkkymään normaalisti.

    Viimeinen epäkohta. Ajotietokoneen polttimot palavat vain sillon kun valot on pois päältä. Esim. ajossa valot ovat tietenkin päällä niin ajotietokone on pimeä.



    Mistähän tuommoista vikaa nyt voisi alkaa etsimään??

    - Kiitos

  • #2
    Veikkaisin mittariston maadoitusta

    Comment


    • #3
      Varmaan kannattas alottaa piirilevyn tarkistuksella/kolvailulla.

      Comment


      • #4
        Itselläni oli täysin samanlainen vika tuossa ennen joulua ja vaikuttaa korjaantuneen sillä, kun käytin mittariston irti ja kävin kaikki juotokset läpi mittariston piirilevyltä (en siltä erilliseltä ajotiekoneen levyltä).

        Comment


        • #5
          Ok, täytyy koittaa.

          Comment


          • #6
            Audi 100 mittaristo temppuilee.

            Eli jo pitkän aikaa tehnyt sitä, että välillä palaa mittaristossa vilkut kokoajan ja pitkät vaikka ei olisi päällä. Sitten myös ajotietokoneen valot himmenee välillä ja vilkku ei aina mene ns "päälle" ja sitten välillä taas vilkuttaa tosi nopeeta ja nakutus normaalia kovempi ääninen.. Ja nyt pari päivää sitten abs-valo alko palamaan, mutta rele nakuttaa joten siinä luultavammin vika, vai voiko nämä kaikki johtua samasta viasta?

            Comment


            • #7
              Mittaristossa maapuolen vedoissa juotosmurtumia -> maa kiertää epämääräisesti jonkun piirin läpi -> kaikki toimii väärin.

              Comment


              • #8
                Juujuu.. Kuulostaa mielenkiintoiselta. Pitääkö mittaristo ottaa irti, että pääsee käsiksi maadoitusjohtoihin? Ja jos pitää niin pitääkö samalla ottaa kojelauta irti?

                Comment


                • #9
                  Työmukavuus kaipaa lähinnä ratin irroittamista. Kojelautaa ei tarvitse irroittaa.

                  Huomasin että olit aiheesta vääntänyt juttua jo aiemmin, yhdistin sen tuonne alkuun, niin ei tule niin repaleista tarinaa.

                  Comment


                  • #10
                    vilkku-katkaisin ratin alta

                    Comment


                    • #11
                      Toi vilkkuvalojen palaminen on aika klassinen vika mikä siihen tulee, yleensä nopeusmittarin yläpuolella olevat piirilevyn kohdat ovat murtuneet. Juotokset uusiksi ja epäilyttäviin kohtiin teet vaikka hyppylangalla kontaktin.

                      Ajotietokoneelle on luultavimmin kaksi lamppua, joista toinen palaa kun valot on pois ja toinen silloin kun valot on päällä. Toinen lamppu palanut.

                      Aika helposti korjattavissa :)

                      Comment


                      • #12
                        Nyt on mittaristo nokan edessä, mutta ei mitään hajua mistä pitäis lähteä liikkelle ja mistä etsiä vikaa. Neuvoja kiitos! :)

                        Eli vilkut palaa (välillä) kokoajan, pitkät palaa kanssa välillä kokoajan ja ajotietokoneen näyttö on joskus pimeänä myös. Sitten moottorinlämpötilamittari ei toimi kanssa kuin silloin tällöin.

                        Comment


                        • #13
                          http://www.sjmautotechnik.com/troubl...nstrument.html

                          Elektroniikan juottamisen perusteet on luonnollisesti hyvä olla hallussa ennen aloittamista. Ts. älä harjoittele mittaristolla ja polta piirilevyn kalvoa tai komponentteja. Perusmallin suoraan pistorasiaan kytkettävä kolvi hehtaarikoon kärjellä ei välttämättä ole se paras valinta.

                          Comment


                          • #14
                            Juu, en ite tätä ala koittaan edes. Nimenomaan tuommonen hehtaari kolvi löytyy. Vien tän kaverille keskiviikkona, joka tekee työkseen pien-sähkö hommia ja löytyy koulutus ja kunnon vehkeet. Mutta ajattelin tässä vaan tehdä sille listan mitä tarkistaa. Mutta juu. Tuossa sivulla kuvista näkee aika hyvin.

                            Ja siis mitä noista pitää etsiä? Pelkkiä murtumia? Tämä englanti auto sanasto on vähän hakusessa. Ja puhelimella menee ikuisuus jos alkaa etsimään joka sanan erikseen :)

                            Taino helvetti.. linkkaan kaverille tuon linkin niin se saa luvan hoitaa kuntoon. Ilmotellaa miten kävi.
                            Viimeksi muokannut HallaMaster; 10.6.2013, 18:30.

                            Comment


                            • #15
                              Juu nyt on juoteltu tää ilta ja mittaristo asennettu, pari polttimoo tuli unohdettua vaihtaa, mutta sen kerkiää syssymmällä. Yhtä piirilevyä ei saatu irti, ja ei väkisin viittinyt, joten siitä ei niitä tappeja päässyt kattomaan.. Mutta kun laitettiin virrat päälle niin kaikki ainakin toimi kunnolla.

                              Mitenkäs kun tuo herjaa heti tuota jarrupalojen kulumisvaloa, niin voiko se johtuu mittaristosta vai onko siellä johto poikki vai mikä? Palat vaihdettu vuosi sitten ja tehny tota jo vuoden varmaan.
                              Viimeksi muokannut HallaMaster; 11.6.2013, 20:09.

                              Comment


                              • #16
                                Hyvin todennäköisesti vika on siellä kulumisvaroittimen johdoissa. Itellä oli sama oire lötkössä laitoin sitten piuhat yhteen liittimen sisältä puhelinkaapelilla kun on sellaista helkutin ohutta ja valo-ongelma hävisi.

                                Siis tein sellaisen lenkin sinne liittimen naaraspuoleen että yhdistää ne johdot ja työnsin sen liittimen sinne perään. Joskus vika on siellä auton päässä elikkä johdoissa mitkä menee sieltä sisälokasuojasta läpi ja voi joutua laittamaan ne sieltä konehuoneen puolelta poikki ja liittämään ne johdot toisiinsa niin valo häviää.

                                Comment


                                • #17
                                  Yleensä ne kulutusvaroittiminen johdot on hapettunut murusiksi koko matkalta lokarin läpiviennistä satulalle. Konehuoneen puolelta vain johto poikki ja päät yhteen.

                                  Comment


                                  • #18
                                    Juu mahdollisimman kaukaa renkaasta ne johdot yhteen, niin saattaa löytyä ehjää johtoa. Omaan V8:iin tein tuon johtojen yhdistyksen läheltä runkopalkkeja. Jarrupalat tulee tarkistettua jokaisen renkaan vaihdon yhteydessä, niin ei tuolla kulumisenilmaisimella ole mitään käyttöä.

                                    Comment


                                    • #19
                                      Eikä kyllä tämän maan mäkisyyksillä ja nopeusrajoituksilla pääse jarrupala yllättäen kulumaan.

                                      Comment

                                      Working...
                                      X