Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Audi A4 b7 webasto thermo top e käy 4 minuuttia

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Audi A4 b7 webasto thermo top e käy 4 minuuttia

    Hyvin syttyy kauko ohjaimesta T100 HTM kun laittaa päälle, mutta webasto sammuu aina 4 min jälkeen (kaukoohjaimessa näkyy lämmitysaika 30min ja aina kun sammuu niin aikaa jäljellä 26min). Autossa on automaatti ilmastointi.Ilmeisesti vesi ei lähde kiertämään vai? Mihin asentoon ilmastointi pitäisi jättää jotta toimii.

  • #2
    Varmaan laukaisee ns. ylilämpösuojan. Jos kiertovesipumppu ei jäähdytä kunnolla, niin katkaisee automaattisesti lämmittimen. Ainenkin eberissä. Kokeile ajon aikana laittaa päälle jos ei tee samaa, niin silloin vesipumppu mykkä tai ilmalukko jossain järjestelmässä. Mulla ainenkin b6 ei väliä mihin asentoon automaatti-ilmastoinnin napit jättää. Eberi haistelee/ohjaa itse puhallin nopeudet ym. Jos vaan vedetty piuha ohjaisyksikön taakse.

    Comment


    • #3
      kokeilin auton käydessä, sitä ei vaan kuule käykö se. Täytyy ilmeisesti mennä auton alle laittamaan käsi webaston pakoputkelle. Mielestäni se sammui edelleen 4 min kuluttua

      Comment


      • #4
        Vesi kiertää aina, siellä ei ole mitään vesiventtiiliä. Ilmastointi ei siis vaikuta veden kiertoon. Vesipumppua voisin epäillä tuossa tapauksessa, kannattaa varmistaa Janin ohjeen mukaan toiminta auto käynnissä. Ilmaa tuonne ei oikein voi niin paljoa jäädä, sen verran suoraviivainen putkisto. Ellei sitä lämmitintä ole asennettu jonnekin muualle kuin moottorin viereen. :) Jos lämmitin on moottorin vieressä, voit koittaa kädellä kiertovesipumppua, kun lämmitin kytketään päälle. Se on kyljessä oleva musta mokkula.

        Omassa Thermo Top C:ssä oli vikana se, että lämmitin käynnistyi ja poltti normaalisti, mutta sammui aina n. parin minuutin kohdalla siihen, että ohjainyksikön mukaan liekki ei palanut. Ohjainyksikkö kävi Elektromekassa korjattavana ja sen jälkeen ei ole ollut ongelmia.

        Comment


        • #5
          webaston vikakoodit luettu

          Fault 1 Metering pump short circuit
          code 9820/00
          counter 8
          operating state glow plug ramp1

          fault 2 no start
          code 9800/00
          counter 11
          operating state flame detector measuring phase 2

          fault 3 Flame failure
          code 9801/01
          counter 3
          operating state cooling 2

          Elikkä noita vikoja näyttää. Siis onko polttoainepumppu oikosulussa vai mitä nuo meinaa? Osaisko joku auttaa? Mihin tuo pumppu yleensä Audi a4 B7 sedanissa asennetaan - ei tehdasasennus webasto?

          Comment

          Working...
          X