Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A6 4F akun varaustila laskee auton seisoessa

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • A6 4F akun varaustila laskee auton seisoessa

    eli kun autolla on vaikka ajanut ja katsoo että akun varaustila on 100% ja sammuttaa auton ja lukitsee ovet. sitten vaikka tunnin kuluttua menee ja avaa ovet ja katsoo mmi:stä akun varaustilan niin se voi olla vain 20%. ei tee tätä aina mutta välillä. vaihdoin sitten akun joka on ollut kyllä täysin toimiva niin tekee ihan samoin.

    sitten tein mittauksia yleismittarilla kun auto käy niin jännite navoista on noin 13,9V ja kun sammuttaa auton niin että varaustila on 100% ja mittaa sen jälkeen jännitteen niin se on jotain 11,9V silti mmi näyttää että 100%. jotenkin tuntuu vähän oudolta. käyntiin lähtemisen kanssa ja muutenkin ei ole mitään virta ongelmia havaittu mutta ihmetyttää miten se akku noin vajaaksi jää koska mun ymmärryksen mukaan pitäisi jännitteen olla kuitenkin se yli 12V kun auto ei käy.

  • #2
    Tuoreemmissa softapäivityksissä tuo MUMMin akkutilanäyttö poistuu kokonaan koska sen antama tieto ei ole todellisuuspohjaista. Ole huolissasi akun varaustilan katoamisesta vasta sitten kun se oikeasti on havaittavaa muuten kuin mittaritietona.

    Comment


    • #3
      Mulla tehnyt pari kertaa saman. Akku on ok, ja työmatkakin on n. 40km suuntaansa. Eli, latausta pitäisi riittää.

      Mitään käynnistymisongelmia ei kyllä mullakaan ole ollut ja melko nopeasti MMI näyttää taas akun varaustilaksi 100%.

      Comment


      • #4
        ahaa, no ajattelinkin että pitää seurata ja vasta sitten alkaa tekemään jotain korjausta jos tulee jotain oikeita virran vähyys ongelmia.

        Comment

        Working...
        X