Tulipa tossa mieleen, että onko tämmöisiä edes olemassa. En ainakaan äkkiseltään löytäny mistään. Omassa taloyhtiössä kun ei saa sisälämppäriä pitää ja Webastoakaan en haluaisi laittaa, kun lohkolämppäri jo on, niin tämmönen laite olisi kova.
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
akkukäyttöinen sisätilanlämmitin
Collapse
X
-
Invertterillä saat 230V auton omasta akusta mut ei sillä kovin kauan saa pohottaa ennen kun on akku tyhjä.
Jos saat lohkaria kuitenkin taloyhtiössä käyttää niin vedä sen piuhat sellaisen purkin kautta joka vaihtaa vuorotellen lohkiksen ja sisähaaran välillä virtoja. Niitä saa ihan autotarvikeliikkeistä. Ei se sisäpuhaltimen 1-asento vie juurikaan enempää virtaa kuin lokilämmitinkään.
-
komppaan hopsista, niin sen saa "ohitettua" tuon maksimikuorman (siis loki ja sisätilapuhallin samaan aikaan)
akkukäyttöinen sisätilanlämmitin kyllä kuulostaisi omaan korvaani ihan vittuilulta, nuo lämppärit kun yleensä ovat 1000-2000W.
auton akku kylmänä voisi omata ehkä 13,5V ja vaiks 80Ah. tekeepi 1080Wh. eli per-aatteessa voisi laskennan perusteella tunnin huudattaa, mutta vaatii oman isokapasiteettisen akun ja ison invertterin - onko tässä enää mitään järkeä.
Comment
-
Tuossa vielä graafi auton akun käyttäytymisestä kovilla virroilla ja kylmässä: http://www.simon.richardson.net/electric/battery.html
-20 pakkasessa ja 100A purkuvirralla akun kapasiteetti on 40% nimellisestä, ei siis kannata senkään vertaa kuin tuossa ylhäällä on laskettuna...
Sitten sulla on tyhjä ja jäinen akku joka ei suostu ottamaan virtaa vastaan vaikka tekisi mitä, eli akku pitää roudata johonkin lämpimään että sen saa ladatuksi seuraavaa päivää varten.
Comment
-
Ihan hölmöläisen hommaa nuo akkukäyttöiset sisätilanlämppärit. Auto ei lämpene ja akku tyhjenee, kiva sitten työntää talvipakkasella sitä autoa käymään tai antaa apuvirtaa.
Ajatteleppa sitä virran määrää mitä se lämppäri tarvitsisi, jos olisi vaikka 800W lämmitin mikä on verkkovirralla toimivissa ihan yleinen, niin se ottaisi yli 66A virtaa ja se on jatkuvaa!
On siinä saanut taas insinööri oikein älynväläyksen... kun tuollaisen mennyt keksimään, ihan tuhoon tuomittu laite.
Comment
-
Jos tämä asia alkaa olemaan pässinlihaa niin pakko semi-ot kikkailla vielä.
Joskus aikoja sitten ajelin syyssateessa Tampereelle ja eikös sierrasta kyrvähtänyt puhallin kokonaan. Siinä sit mentiin ikkunat huurussa motarilla kieli keskellä kämmentä. Keskustassa pystyi sentään ajamaan lasit auki kun oli hiukan vähemmän vauhtia, vettä tuli sit molemmin puolin laseista koko ajan sisään.
Kotimatkalle ostin anttilasta tupakinsytkäriin liitettävän maxiaskin kokoisen lämmitinpuhaltimen ja imutin imukupilla kojelaudalle puhaltamaan tuulilasia auki. Eihän siitä paskankaan vertaa apua ollut mutta tuolla se silti on varastossa tallella jos joku haluaa oikeasti akkukäyttöisen sisätilanlämmittimen :)
Comment
Comment