Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Typ44 cruise/ajotietokone

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Typ44 cruise/ajotietokone

    Morjensta vaan kaikille!

    Tulipa laitettua itelle nyt ensimmäinen Audi, kyseessä on vuoden 1989 satanen, 2.0E pannulla.

    Autossa on alkuperäisinä varusteina cruise ja ajotietokone. Niissä on vain pieni ongelma, cruise ei toimi ja ajotietokone toimii vain osittain. Osittain siinä mielessä, että vain ajoaika ja jäljellä oleva kilometrimäärä tankillisella toimivat. Haeskelin täältä tietoa mittariston tyyppivioista, mutta en oikein löytänyt viesteistä mitään apua.

    Kaikesta päätellen näiltä puuttuu nopeustieto. Tätä vahvistaa se, että check controlin symbolintestaustila toimii myös ajaessa, ohjekirjan mukaan sen ei pitäisi toimia yli 5 km/h nopeuksissa. Nopeusmittari kuitenkin toimii. Tuleeko cruiselle ja ajotietokoneelle samasta paikkaa nopeustieto kuin nopeusmittarille? Mistä liittimestä mittariston takaa tämä tieto löytyy? Jos liitin/johto löytyisi, olisi helpompi myös tarkistaa mittariston juotokset.

  • #2
    Vastaanpa itse itselleni. Eli vika löytyi sitten mankan päästä. Valko-sininen johto oli kytketty aktiiviantennin sähkökarvaan. Nyt alkoi ajotietsikka pelaamaan, kun tuon korjasi.

    Cruise vaan ei suostu toimimaan, pitää käydä vielä kytkentäkaavion kanssa kaikki läpi, ja alipainepuoli kans.

    Comment


    • #3
      Katso se pumppu tms sieltä lokasuojan sisältä, jos tuossa vuosimallissa vakkarissa on sellainen...

      Comment


      • #4
        Juu pumppu oli kunnossa. Mutta vika löytyi, se liittyi sekä sähköihin että alipaineeseen. Nimittäin edellisen omistajan kytkinrempan jälkeen kytkinpolkimen katkaisija oli unohtunut säätää kohdilleen. Nytteppä vakkari pelaa kuin junan WC, mairea auto ajella.

        Comment

        Working...
        X