Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Seat leon lukko-ongelma

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Seat leon lukko-ongelma

    eli kuskin ovesta kun kulkee niin ovi valo palaa jatkuvasti ja ovet ei lukitu ovesta eikä kaukosäädöllä. what???

  • #2
    Todennäkösesti kuskinoven mikrokytkin sökönä, testeril näkee sen toiminnan

    Comment


    • #3
      Minkä ikäinen oven lukko kyseessä?

      Jos on mekaniikka vuosia käyttämättä ja kuljetaan vain keskuslukituksella niin voi mekaniikka jumittua. Sitten jää sisävalot palamaan - ei syty ollenkaan tai ei mene enää auto lukkoon tms. kummaa.

      Ensiapuna crc.tä ja perään lukkoöljyä & mekaanisella avaimella lukon liikuttelua, itsellä paransi 04 vuosimallin lukon toiminnan muutaman päivän herkistelyjen jälkeen.

      Comment


      • #4
        Tuossa mekaniikka on käytössä joka kerta, kun ovi avataan ja suljetaan, samoin se mikrokytkin joka noista lahoaa erittäin usein. Lukkosylinterin kanssa tuolla ei ole mitään tekemistä jos ovet pysyy kiinni ajaessa.

        Comment


        • #5
          Joo eli kuskin oven lukkolaite vaihettu kaksi viikkoa sitten uuteen. Vikakoodit 01031 avainkatkaisija keskuslukitus ajajanpuoli. -avaus epäuskottava signaali

          -oikosulku maadoitukseen
          -katkonainen

          Ja siis tekee todella satunnaisesti tänäänkin olen jo oven avannut ehkä 11kertaa ja niistä ehkä noin puolella kerroista valo jäänyt palamaan.
          Viimeksi muokannut okkim; 15.12.2017, 14:41. Perustelu: Viestit yhdistettu, älä tee heti uutta viestiä perään vaan muokkaa vanhaa.

          Comment


          • #6
            Taraksta ny ekana se oven johtosarja sielt kumin sisältä.

            Comment


            • #7
              lukko-ongelma

              eli selaainen lisä huomio että tosiaan myös kattovalo jää palamaan

              Comment


              • #8
                Joo, mikrokytkin tai johtosarja vika. vcds:llä näät hyvin mitä tietoa se lukko antaa.

                Comment


                • #9
                  Tuliko vika lukkolaitteen vaihdon jälkeen vai oli jo ennen? Tarkasta ny se johtosarja.

                  Comment


                  • #10
                    Auto toimi lukon vaihdon jälkeen normaalisti pari viikkoa kunnes tuli tällainen oire

                    Comment


                    • #11
                      öö, miksi vaihdoit lukon? ja edelleen tarkasta se johtosarja.

                      Comment


                      • #12
                        Lukko vaihdettiin koska lukko oikkuili silleen että kun avasi ovet avaimella niin lasit aukesi. juu täytyy tutkia se johtosarja eli nyt sitten tekee taas samaa eli kun aukaisee ovet lukko pesästä avaimella niin aukaisee lasit olisiko mahdollista uuden lukkolaitteen olla vaurioitunut
                        Viimeksi muokannut haapala2; 17.12.2017, 10:42.

                        Comment

                        Working...
                        X