Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Ohjainyksikön vaihto A6 4f:n vaihdelaatikkoon

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Ohjainyksikön vaihto A6 4f:n vaihdelaatikkoon

    Lootasta tulee vikakoodi 17090 Transmission range sensor F125 implausible signal

    Kyseinen sensor sijaitsee automaattilaatikon päässä olevassa ohjainyksikössä. Eli koko boxi ostettava.

    Auto on etuveto joten boxiin on suora pääsy laatikon päästä. Ilmeisesti öljyt ja suodatin menee vaihtoon samlla mutta onko muuta ihmeitä?

    Glygoli testi öljyille?

    Onkohan kukaan puuhannut?

  • #2
    Laatikko auki, yksikkö ulos. Eli öljyt ja suodatin vaihtoon. Ei siinä muuta tarvitse ellei siellä mielestäsi piile jotain muutakin vikaa?

    Comment


    • #3
      Ei tunnu piilevän. Nyt vain jumahtaa keppi paikalleen käynnistyksen jälkeen ja vikakoodi on yllä oleva. Koodin poistamalla laatikko toimii normaalisti ainakin seuraavaan starttiin asti.

      Jossainhan on ilmaantunut glygolit lootaan jota ajattelin tutkia.

      Comment


        #4
        Kyseessä lienee multitronic kuvauksen perusteella.
        Glykolin ilmaantuminen yleensä aiheuttaa nykimistä/ tärinää laatikon toiminnassa. Vuoto on jäähdyttimessä. 4F korissa ei minusta tuota ongelmaa ole ollut, kuten B6;ssa.
        Vaihdettavaa suodatinta ei kopan alla ole. Se löytyy jäähdyttimelle menevästä putkesta kiinteänä, ja putken hinta satoja euroja marmorilla.
        Edit: Ja ohjainlaitteen korjaa vaikka Sercap, ei tarvitse uutta ostaa. Voit kysyä myös nimimerkki amalin, josko korjaus onnistuu.

        Comment


        • #5
          Tänks. Tuossa tosiaan ei lootan pohja irtoa samoin kuin malleissa joissa peltinen pohja. Takapään aukaisin lootasta ja sieltä yksikön nappasin pois. Kyselin mainitut ja paketti matkalla korjaukseen.

          Loppuviikosta pitäisi tulla takaisin. Öljy oli hiukan tummaa mutta ei glygolin oloista. Normaalisti käytössä likaantunutta/värjääntynyttä.

          Tilasin kopan ja etuosan väliin peltitiivisteen + sähköpistokkeen läpivienti stefamaisen tiivisteen.

          On multitronic.

          Comment


            #6
            Glykolia saa olla kohtuu paljon, että se nälyy silmällä. Marmorilla oli testisarja jolla pitoisuutta mitattiin, koskaan en hajusta tai ulkonäöstä osannut sanoa, onko joukossa glykolia vai ei. Anturiviat tulee niistä irronneista alumiinikarvoista, joihin ei glykoli pääse vaikuttamaan, kun ovat tiiviisti kuoren sisällä.

            Comment


            • #7
              Ymmärrän ajatuksen ja samoilla linjoilla. Etsin sarjaa itselleni tai käyn jossakin mittauttamassa. Otin lootan öljyt puhtaaseen astiaan ja siitä laitan kannuun(puhtaaseen). Niiden kanssa sitten labraan :).

              Boxi kävi korjauksessa Sercapilla ja laittelin takaisin. Vaihtelin hieman reilummin öljyjä lootaan ja nyt tuntuu toimivan.
              Viimeksi muokannut roadster; 31.8.2014, 23:39. Perustelu: Tarinan onnellinen päätös

              Comment

              Working...
              X