Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Jakohihnan kireyden säätö Audi S6 C5

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Jakohihnan kireyden säätö Audi S6 C5

    Autona Audi S6 vm-02 (moottorikoodi ANK)

    Onko jakohihnan kireyden/epäkeskokiristimen säätöön jotain ohjetta kun en haulla löytänyt.
    Kiristinpatruuna pitää hihnan kireällä mutta ennen sokan irroitusta on varmaan tehtävä jonkinlainen esisäätö. Miten tehdään?

  • #2
    Epäkeskoa käännetään sellaisella spesiaalityökalulla vastapäivään 6Nm momentilla ja kiristetään siihen.

    Comment


    • #3
      Eli kun nokkapyörät on löysällä, kiristimen sokka vielä paikallaan niin epäkeskokiristintä käännetään silloin 6Nm voimalla vastapäivään?

      Spesiaalityökalut löytyy jakopäätä varten mutta noin pientä asetusta momenttiavaimesta ei löydy. 10Nm on pienin asetus. Täytynee kiristää näppituntumalla.

      Comment


      • #4
        Ostin varta vasten samaa hommaa varten aikanaan 1/4" momenttiavaimen. Jos ei ihan tänä iltana ole pakko saada valmiiksi niin hae vaan se avain huomenna jostain. Mulla on yksi mahdollisesti asennusvirheen takia napsahtanut hihna ja porsinut kone tälläkin hetkellä tuolla talon päädyssä.
        Viimeksi muokannut hopsis; 6.5.2014, 21:21.

        Comment


        • #5
          Täytyy käydä tuon varoituksen myötä hakemassa pieni momenttiavain kaupasta. Jakopäätä en ole vieä kerennyt onneksi avaamaan.

          Comment


          • #6
            Joo, se maksaa jonkun parikymppiä. Täytyy vaan muistaa kääntää räikän päästä ne sisuskalut toisinpäin eli purkaa auki ja kasata eri puolelle takaisin. Aukipäinhän momenttiavainkin vääntää aina kuin yhtä puuta eikä sillä säädetyllä momentilla.

            Jos sulla on se epäkeskon kääntökalikka niin siihen sopii suoraan 1/4" avain. Se prosessi on hiukan hankala yksin toteuttaa kun pitää toisella kädellä vääntää säädintä vastapäivään ja samaan aikaan kiristää se epäkeskon kiinnityspultti.

            Comment

            Working...
            X