Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

2.0 20V NM sytytyksen ajoitus

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • 2.0 20V NM sytytyksen ajoitus

    Elikkäs Audista paloi ajotietokoneen sulake, No kaveri vaihtoi sen epähuomiossa moottorinohjauksen sulakkeen kanssa,
    Auto lähti hienosti käyntiin mutta vähän ajan päästä alkoi helvetillinen nakutus,Vaihdoin oikean sulakkeen moottorinohjaus yksikköön takaisin,Mutta se korjasi ainoastaan tyhjäkäynnin vaeltelun.Nyt kone käy tasaisesti,mutta nakuttaa vieläkin.

    Löysin tuolta http://20v.org/engprob.htm#distributor kuvausta vastaavan oireen, Mutta en ymmärrä tuota prikka systeemin tarkoitusta? Ja ymmärtääkseni kun jakajaa laitetaan takaisin se laitetaan vain merkkejen mukaan ja tietokone hoitaa loput?

  • #2
    Prikoilla säädetään nokka-akselin rattaan ja jakajan rattaan kulmaa. Ohje sanoo että ei välystä, mutta kyllä siellä välys pitää olla, muuten tulee ongelmia. Ei sulakkeen vaihdolla moista ongelmaa tule. Ja joo, sytkää ei voi säätää, eli ecu tekee säädön.

    Nakutus voi tulla monesta paikkaa; lähtisin paikallistamaan 0.5 metrin vesiputkenpätkän kanssa, sitä stetoskooppina käyttäen.

    Comment


    • #3
      Okei, Auto kun kävi vähän aikaa käynnissä ilman että sulake paikassa 27 oli sulaketta jolloin nakutus alkoi kuulumaan venttiilikopan ja virranjakajan välistä.sen takia aloin epäillä että sieltä olisi se ratas menny

      Comment


      • #4
        Ei se kone oikein voi käydä, jos ECUn sulake on irti. Ellei sitten napattu jotenkin lennossa pois ja heti takaisin tms., jolloin voi ehkä jotenkin erittäin huonolla tuurilla jäädä käyntiin.

        Comment


        • #5
          Kyllä se kävi kun toinen ecun sulake oli vaihdettu palaneeseen.Irroitin virranjakajan, Jakajassa on pari milliä välystä pystysuunnassa ja se metalli ratas on kuluneen näköinen, Ihan kuin se ei olisi ottanut kunnolla kiinni nokka-akselin rattaaseen.Miten tuo ratas lähtee jakajasta irti?

          Comment


          • #6
            Oisko ollut 4mm sokalla kiinni. Toinen pää leveämpi. Tottelee voimaa ja tuurnaa, mutta helpointa ottaa prässillä irti jos siihen on sopiva pinni.

            Comment

            Working...
            X