Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

S4 -93 4.2 abh katti ongelma

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • S4 -93 4.2 abh katti ongelma

    Kertokee viisaammat mista sais järki hintaan moiseen katin/katit oikean puoleinen katti sano työsopimuksen irti kolisee niin pirusti varsinkin pienillä kierroksilla. Kävin auton alla niin on jo kiinnikkeitä molempiin jouduttu hitsoomaan uusiksi. Mietin sit jos samalla koittas ehtiä siihen paremmin virtaavat ja vaihtas molemmat samaan aikaan. Toinen juttu joka jäi mietityttämään oli oikeen puolen katin jälkeen oleva anturi mitanneeko jotain painetta vai mitä? Se kun oli kanssa kötöstelty jotenkin ihmeellisesti kasaan. Jos ei tarvii miettiä päästöjä toisko katin poisto mitään hyvää vai rupeeko kone jotenkin tökkimään.

  • #2
    tarvikkeena joku pienikennoinen ebaystä voisi olla järkevin.

    pelkästään katsastuskäyttöön jostain käytetyt / biltemasta suomen halvimmat uutena.

    se anturi mitä ihmettelet on pakokaasun lämpöanturi, ohjainlaite löytyy matkustajan jalkatilan alla olevasta muovikotelosta missä on ecukin, voi poistaa käytöstä. se sytyttää vain mittaristoon sen CAT-valon, ei sen kummempaa.

    katin irroitus on henk.koht. harkinnan alainen juttu, sillä autohan on ilman kattia laiton jos se sille on katsastettu.
    kuuleman mukaan jotkut kuitenkin ajelevat ilman kattia läpi vuoden ja tykkäävät paremmasta kasin murinasta.

    Comment


    • #3
      Taitaa lähtee sisukset irti tosta harmittaa vaan se toinen todennäköisesti ehjä uhrata. Jos vaan toisen hajottaa tulenee liian paljon eroja sylinteri lohkojen väliin vaikka on ne yhdys putket?

      Comment


      • #4
        Ainakin nämä todettu hyviksi. http://www.pparkko.fi/

        Comment


        • #5
          se anturi mitä ihmettelet on pakokaasun lämpöanturi, ohjainlaite löytyy matkustajan jalkatilan alla olevasta muovikotelosta missä on ecukin, voi poistaa käytöstä. se sytyttää vain mittaristoon sen CAT-valon, ei sen kummempaa.
          ei ainakaan itsellä jättänyt mitään valoja palamaan kun aikoinaan katit vaihdoin ja johdon pistin poikki.

          ebay:sta tuli ostettua uudet katit kun suomen hinnoilla ei paljoa kiinnostanut alkaa rakentelemaan.

          kaverin tallissa pitäisi olla oikean puoleinen alkuperäinen katti tallessa sekä pitäisi olla jopa ehjäkin. sijaitsee suht lähellä joensuuta joten omaan piikkiin jos tulet hakemaan niin saa pois viedä, laita vaikka yv jos kiinnostaa.

          Comment


          • #6
            Avasin katin ja repäsin ensimmäisen kennon sieltä sisältä pois joka oli ainakin 6 .osassa ei vielä kokonaan loppunut räminät. Pitää saada kaveri pumppailemaan kaasua kun on ite auton alla resonoi tietyllä kierrosalueella pienillä kierroksilla. Onhan se tietty mahdollista et jotain muuta on vielä menossa

            Comment


            • #7
              Tee laipat ja suora putki ja katit vaan leimalle. Kulutus tippuu ja hengitys yläkierroksilla paranee. Henk.koht. olen noita mokomia kennoja vastaan autossa kuin autossa.

              Hyvä kikka huijata seuranta lambdoja on (jos sellaiset on) että tekee eräänlaisen spaceri holkin jolla nostaa lambdan ylös ohi pakokaasuvirrasta. Näin lambdan toiminta hidastuu tai jotain ja ei syty CEL valot tms vikatilat.

              Comment

              Working...
              X