Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Moottorin vaihtoon vinkkejä ja mielipiteitä

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Moottorin vaihtoon vinkkejä ja mielipiteitä

    Olen ajatellut tehdä autooni (Audi 90q 2.3 10v typ89) moottorin vaihdon, en kuitenkaan ole mikään highpower virittäjä vaan tarkoitus on pitää jalat tiukasti maassa tämän projektin kanssa. Moottoriksi olen ajatellut 10vt:tä ja wr-versiona ihan omalla mekaanisella ruutalla, koska semmonen sattuu löytymaan varastosta.

    Nyt kysyisinkin vinkkejä ja mielipiteitä projektiini. Vauhtipyörä puuttuu ja olen ajatellut 3B:n vauhtista, ecu+tarvittavat anturit löytyy myöskin ostoslistalta. Mikä ecu olisi se paras vaihtoehto, myös rahallisesti ajateltuna? Välijäähdytinkin puuttuu, mistä saisi Audiin helpoiten sopivan? Mites moottorin kiinnitys, onko aivan polt on vai pitääkö jotain muutoksia tehdä?

    Eli siis kaikki mahdolliset neuvot ovat tervetulleita ja mikäli joltain löytyy jotain yllämainittuja osia, tai jotain mitä voisin tarvita ylimääräisenä, niin tarjotkaa ihmeessä. Kytkentäkaaviot(Ecu) olisi myös tarpeen.. Kiitos jo etukäteen!

    PS. äidinkieli ei ollut paras kouluaineeni, mutta yritin parhaani.
    Viimeksi muokannut lorenzo; 3.1.2010, 09:57.

  • #2
    Jatketaanpa samaan ketjuun. Tuolla alempana on keskustelua A6 2.4:sen moottorin laukeamisesta. Ajatuksena on tunkea auton keulalle vaihtokone. Muutama onkin löytynyt. Minua kiinnostaa tietää, käykö moottori, jonka koodi on BDV tuon APS:n tilalle. Tuommoisia BDV-pannuja olisi tarjolla parikin kappaletta melko vähillä kilometreillä kohtuuhintaan.

    Comment


    • #3
      Ahaa, kukaan ei ilmeiseti tiedä mistään mitään, niin varmaan. Itsellä on ollu aina semmonen mielikuva, että näiden foorumeiden yksi tarkoitus olisi juurikin tiedon jakaminen? Taisin olla väärässä, ihminenhän on erehtyväinen..

      Comment


      • #4
        Ei välttämättä ole näin vuoden vaihteen aikaan paras hetki kysellä mielipeitäitä noinkin suuresta projektista, saattaa vielä porukka toipua vuoden vaihteesta joten ei välttämättä porukalla löydy ajatusta noin suureen projektiin.......

        Tai sitten vaihtoehtoisesti ei ole ketään tehnyt ko swamppia, että osaisi sanoa juuta taikka jaata.

        Comment


          #5
          Ehkäpä tosiaan on "hiljaista" kommentoinneissa ja vinkeissä, toisaalta foorumilla on useita erilaisia moottoriprojekteja ihan aktiivisenakin sekä historiassa.

          Eli niitä tutkimaan ja lukemaan, sieltä löytyy valmiita reseptejä ja spekulaatioita ihan riittävästi.

          Comment


          • #6
            onhan se aikalailla helppo projekti,wr käy vanhan koneen tilalle, moottorin korvat ehkä joudut ottamaan vanhasta koneesta.

            jos wr alkuperäisellä pakosarjalla,myös oikean raidetangon joudut vaihtamaan urkin raidetankoon.

            s2 3b vauhtipyörä käy, 200 20v 3b ei.

            tarvitset wr:än johtosarjan ja ecu

            Comment


            • #7
              Kanta-auto vähäpäästöinen? Ainakin NG, mutta onko merkitty vähäpäästöiseksi? Selvitä varmaksi konttorilta.

              Fyysisesti kone menee senkun panee poislukien vauhtipyörä, jonka tarviit S2 3B tai 7A tai NM -koneisesta.

              Kanta-autoa vanhempaa moottoria jostain syystä karsastavat konttorilla, joten mikäli ei ole vähäpäästöinen kanta-auto, suosittelen leimaamaan omavalmisteena. Tarviit silloin myös tehotodistuksen.

              Jos pidät vessanpyttyruiskun niin kai se samalla menee hitachin ecullakin? Toisaalta ohjelmoitava sytkä on ihan iloinen asia joka tapauksessa, joten harkitse esim megaruiskua ajamaan kipinää.

              Comment


              • #8
                Nonii, nyt on ilmeisesti vuodenvaihteesta pikkuhiljalleen alettu toipua.. :)

                Pitääkin ensitilassa kurvata konttorille varmistamaan tuo päästöasia, ettei tule ikäviä ylläreitä.. Tuo omavalmiste juttu olikin jo tiedossa.

                Kysymykset:

                -Mites toi johtosarja, käykö muista 10vt versioista vai pitääkö olla juurikin tuo wr:n oma? Jos pitää, niin mitä eroa niissä muissa on?
                -Mitäs eroa noilla s2:n vauhtiksella ja 200:sen vauhtiksella on?
                -Missäs malleissa noita 7A ja NM-koneita on käytetty? Onko nuo 20v vaparimoottoreita?
                -Mitä eroa noissa vauhtiksissa(3B,7A ja NM) on keskenään, vai onko mitään?
                -Mikä/mitkä asetelmat ja levyt käy näihin vauhtiksiin/kytkinakselinpooreihin?
                -Käykö ecu muistakin 10vt versioista? Ahtojenkatkomistahan voi huijata, eikö niin? Eli muistakin ecuista on mahdollista saada tehoja ahtojen myötä enemmän? Onko ecuissa muita huomioon otettavia juttuja?
                -Turbon herääminen aikaisemmin? Käykö vakio 10v:n nenäkepukka 10vt:hen? Jos käy, niin herääkö turbo aikaisemmin? Vai onko viisain käyttää nokkaa hiottavana? Valupakosarja vaihtuu tuubisarjaan ja tiedän että itse ahdin on tässä isossa roolissa, mutta toistaiseksi olisi tarkoitus mennä tolla kkk26:lla.

                Tarkoituksenahan on myös sivistää itseä näillä kaiken näköisillä kysymyksillä. Koska nää Audit on aikas uus juttu meikäläiselle.

                Comment


                • #9
                  -vauhtipyörissä suurin ero s2 3b neulalaakeri vauhtipyörässä,200 3b kammessa
                  -7a ja nm vapareita
                  -3b ja 7a vauhtipyörissä taitaa ainoa ero olla ennakko tapin paikassa
                  -käytät 3b tai 7a asetelmia/levyjä kummassakin 240mm levy
                  -vaparin ja turbon nokat käy ristiin,jos molemmat on joko hydrauliset tai mekaaniset
                  -vaparin nokka ei ole paras mahdollinen turbokoneeseen,hiotuttamalla saa paremman(virtanen)
                  -heräämiseen eniten vaikuttais nykyaikainen turbo
                  -tuubisarjaa tuskin saa sopimaan mekaanisen ruiskun kans,joudut siirtymään sähköiseen ruiskuun.

                  Comment


                  • #10
                    200 20v 3b vauhtiksen saa, kun tekee silmälaakerille paikan vauhtikseen ja jatkaa kytkimen työsylinterin tappia jotain 15mm.

                    Comment


                    • #11
                      Nyt on varmistettu konttorilta, että kyseinen auto EI ole vähäpäästöinen.

                      Kävin kysymässä osaselta kytkinpakettien hintoja niin 3B:n paketti on n.100e kalliimpi verrattuna 7A tai NM:n paketteihin. Mistä johtuu? Onko 3B:n asetelma jäykempi ja siksi hinnassa noinkin suuri ero vai onko ero kytkinlevyssä? Onko noissa asetelmissa samallainen kiinnitys keskenään? Millasia tehoja/vääntöjä nuo 7A:n ja NM:n kytkimet(240mm) kestää? Entäs 3B:n kytkin?

                      Iso kiitos kaikille tietoa jakaneille jo tässä vaiheessa!

                      Comment


                      • #12
                        3b kestää lähemmäs 500nm vakio kamoilla,7a/nm ei tietoa

                        veikkaan että jäykempi asetelma 3b:ssä

                        boori on kummassakin levyssä sama

                        Comment


                        • #13
                          Sen verran olen saanut ohjeistusta, että ajatuksena olisi hommata 1B tai MB moottorin sytytyksenohjain+muut tarvittavat toimilaitteet, näillä saisi helposti sen halutun 200hv tehon ja tarvittaessa helposti vähän lisää. Nyt kysyisinkin, että mitä näihin edellämainittuihin oikeen sisältyy? Jos joku tietävämpi voisi listata niitä, niin olisi helppo tehdä sitten hyvä ja selkeä ostoilmoitus, kun on selvillä että mitä kaikkea tarvitsen..

                          Jos jollain on ylimääräisenä kyseisiä kilkkeitä, niin pistäkää yv:tä tulemaan.

                          On viellä tämä ruiskupuolen/moottorinohjauspuolen tietämys aikas vajavaista, mutta tässähän niitä nyt hiljalleen opetellaan. Eli älkää ihmetelkö jos välillä kyselen tyhmiä.. :)

                          Comment


                          • #14
                            mb johtosarjaa tuskin löytyy,se on 88-89 urkinjohtosarja.

                            1b johtosarjoja hyvällä tuurilla löytyy,kannattaa selvittää miten se pelaa wr moottorin kanssa.
                            wr puristussuhde 7:1
                            1b puristussuhde noin 8-8.5:1 , en tarkkaan muista.

                            mc2 johtosarja ja boksi löytyy,jos semmonen käy.

                            Comment


                            • #15
                              Osui tuossa silmään Audi90(typ89) 2.0 R5. Onkos tossa 2.0 vitosessa millanen hattu 10v vai 20v? Mites ruiskutuspuoli mekaaninen vai sähköinen?

                              Comment


                              • #16
                                10v (PS) ja mekaaninen ruisku, 20V (NM) sähköinen
                                Viimeksi muokannut rekkim; 17.1.2010, 19:26. Perustelu: typo

                                Comment

                                Working...
                                X