Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A3 2.0 TFSI (EA113), hiljalleen kasvanut kulutus

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • A3 2.0 TFSI (EA113), hiljalleen kasvanut kulutus

    Kalastellaanpa löytyisikö keneltäkään uusia ideoita sitkeään ongelmaan.

    Eli potilas olisi 2007 mallin A3 quattro BWA-koneella. Ja ongelmana kulutus, joka on viimeisen parin vuoden aikana pikkuhiljaa hiipinyt koko ajan isommaksi. Tällä hetkellä bensaa palaa sataselle ehkä 1-1,5 litraa enemmän kuin alunperin, sekalaisessa ajossa jotain ysin nurkilla. Näppituntumalta sanoisin, että kulutus on lisääntynyt ainakin tasaisessa matka-ajossa, taajamapyörittelystä on hankalampi sanoa mitään. Tehopuolesta on myös hankala sanoa varmaksi, että onko siinä tapahtunut muutosta, mutta melkein voisin väittää turbon heräämisen laiskistuneen. Eli kone vaatisi vähän aiempaa enemmän kierroksia ennen kuin ahtoa alkaa tulemaan. Muita oireita en ole pistänyt merkille.

    Tähän mennessä on jo tehty aika paljon kaikenlaista ilman mainittavaa muutosta tilanteeseen:
    -Suuttimet vaihdettu
    -Imukanavat putsattu
    -Puolat ja tulpat vaihdettu
    -Lambda-anturi vaihdettu
    -Ilmansuodatin ja bensansuodatin vaihdettu
    -Jarrut käyty läpi, uusittu/putsattu/herkistelty

    Nyt alkaa ideat olemaan melko vähissä. Seuraavat mieleen tulevat tarkistuskohteet olisivat turbo ja katalysaattori. Molemmat vaan vähän työläitä ihan vaan varmuuden vuoksi tarkistettaviksi... Eli tulisiko mieleen mitään muita mahdollisia vikapaikkoja tai muuten kokemuksia vastaavasta?

  • #2
    Oliko ilmamassamittarikin jo vaihdettu?

    Comment


    • #3
      Ilmamassamittaria ei ole vaihdettu, eikä oikein muutenkaan tarkisteltu. Olen jotenkin ajatellut, että se tuskin aiheuttaisi kulutuksen lisääntymistä ilman muita oireita. Mutta voin tietty olla väärässäkin tässä. Voisi ehkä olla hyvä idea loggailla vielä kertaalleen ilmamassa-arvoja, fuel trimmejä yms. ja tutkia näkyykö niissä mitään epäilyttävää tuolta kantilta.

      Comment


      • #4
        Katso fuel trimmit. Kertoo vähän mahdollisesta ilmavuodosta.

        Comment


        • #5
          Ilmamassamittari pikeentyy ja alkaa ohjaamaan seosta pieleen ja filmityyppistä ei oikein saa puhdistettuakaan. Vaihtoon vaan, mulla ainakin vaikutti reilusti kulutukseen ja moottorin käytökseen.

          Comment


          • #6
            Tein pikaisen loggauksen, mistä nyt ei mitään täysin selvää paljastunut.
            -MAF-arvot näyttivät pääpiirteissään järkeviltä. Tyhjäkäynnillä noin 3g/s, mikä ilmeisesti on aika normaali arvo. Täyskaasulla maksimiarvot 5500-6000rpm kieppeillä olivat 190-195g/s nurkilla, mikä täsmännee aika hyvin oletettuun 240-250hp teholuokkaan. Kyseessä siis ohjelmoitu kone vakio-osilla. Mutta 4000-4500rpm alueella ilmamäärät olivat vain 170g/s luokkaa, vaikka tietääkseni tehojen pitäisi tällaisessa koneessa pysyä aika vakiona 4000-6000rpm välillä. Eli voisi ehkä viittata jonkinlaiseen hitauteen ilmamassamittarin reagoinnissa?
            -Fuel trimmeille en tainnut onnistua poimimaan oikeita kanavia logiin... Mukaan tuli "Adaptation (partial) - Bank 1" (Group 32 - Field 1), mikä ilmeisesti on long term trim tyhjäkäynnin ulkopuolelle? Tämä pyöri -2,0 - -3,5% välillä, mikä lienee aika normaalia?
            -Logiin päätyi myös Group 111, "Adaptation - RPM range 1-4". Luulin näiden olevan myös fuel trimmejä, mutta näköjään kyseessä onkin ahtopainesäädön trimmit. Nämä olivat luokkaa 20-25%. Onko mitään käsitystä mitä noiden yleensä kuuluisi olla?

            Comment


            • #7
              Mulla nosti kulutusta mystisesti kun oli kulmavaihteen laakerit antautumassa, kunnes sitten leikkasivat kiinni. Laahaavia jarruja epäilin ja sitä syynättiin.
              Tuleeko outoa hajua ajossa kun vaikka pysähtyy valoihin? Ehkä aavistuksen palaneelle kytkimelle haisi tuo oma.

              Comment


              • #8
                Turbon/hukkaportin suuntaan voisi viitata. Ilmamassat ala- ja keskirekisterissä jää vajaiksi, kun ahdin ei herää kuten kuuluisi. Seos menee silloin rikkaalle ja kulutus kasvaa.

                Hukkaportin läpässä tai vivustossa voi olla sen verran välystä, ettei läppä sulkeudu kunnolla. Vaikea vika todeta ottamatta ahdinta irti, toki joskus vian voi todeta äänestä tai tuntumasta hukkaportin vipua ulkopuolelta heiluttelemalla.

                Comment


                • #9
                  Tehojen pysyminen vakiona keskialueella on sorkkimattoman ecun ja mainospropagandan ominaisuuksia.

                  Comment


                  • #10
                    No jaa, mitä nyt olen dynokäppyröitä vastaavista koneista nähnyt, niin aika litteitä nuo tehokäyrät on olleet 4000-6500 rpm välillä. Siis teho, ei vääntö. Tuossa yksi pikaisesti netistä pengottu esimerkki:
                    https://www.pslperformance.co.uk/vw-...-ea113-tuning/

                    Comment


                    • #11
                      Alkuperäinen kirjoittaja alpi Näytä viesti
                      Turbon/hukkaportin suuntaan voisi viitata. Ilmamassat ala- ja keskirekisterissä jää vajaiksi, kun ahdin ei herää kuten kuuluisi. Seos menee silloin rikkaalle ja kulutus kasvaa.

                      Hukkaportin läpässä tai vivustossa voi olla sen verran välystä, ettei läppä sulkeudu kunnolla. Vaikea vika todeta ottamatta ahdinta irti, toki joskus vian voi todeta äänestä tai tuntumasta hukkaportin vipua ulkopuolelta heiluttelemalla.
                      Pitää loggailla vielä lisää, vaikka katsoa ahtopainetavoitteet ja todelliset läpi koko kierrosalueen. Ja vertailuksi voisi ottaa myös logit samalla koneella varustetusta Passatista, jollainen sattumalta löytyy taloudesta...

                      Itse arvuuttelin, että katalysaattorin tukkeutuminen voisi myös sopia oireisiin. Se hidastaisi turbon heräämistä ja nostaisi kulutusta kohonneiden pakopaineiden takia. Tuli juuri mieleen, että tuon voisi saada tarkisteltua endoskoopilla lambdan reiän kautta.

                      Comment


                      • #12
                        Moottorin ilmankulutus aikayksikössä on suoraan verrannollinen kierrosluluun. Se on nouseva käyrä ellei ilmansaantia rajoiteta esimerkiksi kuristimella kuten kilpavehkeissä. Hyötysuhdeasiat ja ahtopaineet yms vaikuttaa käyrän muotoon, mutta näiden moottorien tapauksessa ilmamäärä on nouseva käyrä huipputehon lukemiin saakka.
                        Viimeksi muokannut jipitkan; 5.5.2025, 09:20.

                        Comment


                        • #13
                          No ilmankulutus aikayksikössä on kyllä enemmän verrannollinen tehoon kuin kierroslukuun. Mutta tämä nyt on enemmän akateeminen yksityiskohta tässä keskustelussa, kun mulla ainakaan ei ole tarkkaa tietoa miten MAF:in lukemat käyttäytyy kierrosten funktiona tällaisessa koneessa yleensä. Pitää logata tästäkin vertailulukemat tuolla Passatilla.

                          Comment


                          • #14
                            Alkuperäinen kirjoittaja Nifa Näytä viesti
                            Mulla nosti kulutusta mystisesti kun oli kulmavaihteen laakerit antautumassa, kunnes sitten leikkasivat kiinni. Laahaavia jarruja epäilin ja sitä syynättiin.
                            Tuleeko outoa hajua ajossa kun vaikka pysähtyy valoihin? Ehkä aavistuksen palaneelle kytkimelle haisi tuo oma.
                            Enpä ole huomannut mitään erikoista hajua tai ylimääräisiä lisääntyneitä ääniä. Kyseessä ilmeisesti vaihdelaatikon pään kulmavaihde? Miten pitkään kesti siitä kun huomasit lisääntyneen kulutuksen laakerien hajoamiseen? Luulisin että mulla nuo olis jo hajonneet mikäli niistä olisi noin paljon vastusta tullut. Tätä kun on saanut ihmetellä jo pari vuotta ja 20-30tkm.

                            Comment


                            • #15
                              Juu laatikossa ulkopuolella kiinni oleva kulmavaihde, joka jakaa kardaanille. Hajusta ei mennyt kuin alta 500 km, kulutusta alkoi kasvattamaan jo aikaisemmin, ehkä pari tkm, mutta ei noin isoja kilsoja.
                              Viimeksi muokannut Killeri; 6.5.2025, 19:27. Perustelu: Tarpeeton lainaus poistettu.

                              Comment


                              • #16
                                Pieni päivitys. Loggailin ahtojen käyttäytymistä tarkemmin ja vähän näyttäis että siellä puolella on jotain vikaa. Täyskaasulla ahtotavoitteet olivat kierrosluvusta riippuen 1-1,5 bar välillä ja toteutuneet ahdot olivat jatkuvasti 0,2-0,3 bar alle tavoitteiden. Sopii hyvin yhteen sen kanssa, että nuo ahtopainesäädön trimmit näyttää ison oloisia lukuja...

                                Comment


                                • #17
                                  Kiinasta tilattu endoskooppi / tarkastuskamera saapui, niin kurkistelin katalysaattorin ja turbon kuntoa.

                                  Etukatti ainakin näytti olevan täysin kunnossa, kennosto ehjä ja auki. Olen ymmärtänyt, että tuo etukatti olisi yleensä se joka sulaa tai hajoaa. Vai onko kokemuksia että taaempi katti voisi tukkeentua vaikka etummainen olisi kunnossa?

                                  Turbosta nyt ei paljoa pystynyt näillä tutkimuksilla sanomaan, paitsi että mitään ilmeistä vikaa ei näkynyt. Siivet molemmilla puolilla ehjät eikä jälkiä osumista kompurakoteloon, hukkaportin läppä paikallaan eikä normaalista poikkeavia öljyvuotojen jälkiäkään näkynyt. Hukkaportin tankoon ei yläpuolelta päässyt käsiksi, alakautta voisi ehkä olla mahdollista.

                                  Tutkimukset jatkuvat...

                                  Comment


                                  • #18
                                    Ja nyt sitten tehty vertailua Passattiin ilmamäärien ja ahtopaineiden suhteen. Eipä tullut mitään kovin selkeää lopputulosta tästäkään...

                                    Molemmissa autoissa siis sama BWA-kone. Audissa Erikoismoottorin softa, Passatissa mikälienee virisofta. Audissa ahtopainetavoitteet näyttää olevan kautta linjan jonkun verran kovemmat, maksimit 1,55 bar kun Passatissa vastaavasti 1,3 bar. Audissa toteutuneet ahdot jää tavoitteesta enemmän kuin Passatissa, mutta ovat silti kaikilla kierroksilla isommat. Ilmamäärät menevät molemmissa kierrosten suhteen hyvin saman tyylisesti, Audissa koko ajan vähän isommat, mutta suunilleen samassa suhteessa kuin ahtopaineiden erot.

                                    Eli tällä perusteella ei näyttäisi siltä, että Audissa olisi mitään isompaa ongelmaa turbossa, ahtopaineiden ohjauksessa tai MAFin lukemissa. Mutta noin perstuntumalta tekisi mieli väittää Passatin tuntuvan tehokkaammalta pienemmistä ahdoista ja ilmamääristä huolimatta. Mutta tästä on paha sanoa mitään varmaksi, Audin neliveto tekee pienempien vaihteiden kiihtyvyydestä paljon eleettömämmän tuntuista...

                                    Comment

                                    Working...
                                    X