Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Moottorin pesu

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • #31
    Itsellä kävi toissakesänä NM-koneen kanssa sellainen tapaus että että en saanut puoleen vuoteen käymään autoa normiseoksilla alarekisterissä...
    Mittailin johtosarjat ja vaihtelin antureita ecua myöten.
    NM:ssä on kyllä aika kehnot vikakoodit ja itsellä ei saatu yhteyttä ecuun Audin omalla testerilläkään...
    Tämän jälkeen en ole pessyt konehuonetta autoista kun kerran vuodessa max. :)

    Niin ja Pipeline ei ole minunkaan mielestäni kovin kummoista tavaraa...

    Comment


    • #32
      Pesin just viime viikolla moottorin, myös alapuolelta (montulla). Ostin Crc:n rasvanpoistoainetta ja sitä suihkutin puoli pulloa ja sitten reilu 5 minuuttia odottelua. Sit perään lämmintä vettä paineella, niin kyllä öljyt lähti.

      Moottori oli ihan musta alta päin, kun se vuotaa jostakin. Mutta nyt on kuin uusi, vaan minkä aikaa, niin sitä ei tiedä.

      Ja ei ole ollut mitään ongelmia pesun kanssa. Puhallan pesun jälkeen enimmät vedet pois, varsinksin tulppien päältä ja liittimiltä. Sitten ajan pikkusen, jotta kone lämpenee ja kuivattaa lopun kosteuden.

      Ai niin, kerran teki tenän, kun pesin moottorin ja jätin sen märkänä kuivamaan talliin yöksi. Ei tullut käytettyä paineilmaa. Aamulla ei sitten käynnistynytkään. Ei muuta kuin tulpat irti ja vähän paineilmaa. Sen jälkeen lähti käyntiin.

      Eli kunhan pesun jälkeen vähän puhaltelee ilmalla ja ajaa moottorin lämpimäksi, ei pitäisi olla ongelmia.

      Comment


      • #33
        Omasta '97 A4 Avantista (B5/260) löytyy aika selkeitä hapettumisen jälkiä moottoritilasta ilmeisesti juuri pesun jäljiltä, kun ei ole suojattu pesun jälkeen.

        löytyykö tähän vinkkejä - tuon näppärän kuvallisen ohjeen lisäksi, kiitos vaan, TTBlack

        Comment


        • #34
          Miten on, uskaltaako v6 moottorille tarjota vesipesua vai tykkääkö puolat huonoa pesusta, naapurin Audimies varoitteli tästä?
          Kaikkien aikaisempien autojeni motit olen pessyt painepesurilla, eikä mitään ongelmia esiintynyt, tietysti sähkölaitteita vähän varoen.

          Comment


          • #35
            Pese vain, mutta nosta pesun jälkeen puolat koloistaan ja kuivaa. Mikäli paineilmaa on käytettävissä, kannattaa pesun jälkeen kuivailla liittimet ja laittaa vaikka vähän sähkövaseliinia.

            Comment


              #36
              Itse ottaisin puolat pois ennen pesua ja tulppaisin puolakaivot jollain tulpilla. Eräs autosuojaamo tärveli painepesulla Rellun Meganesta kaikki puolat. Tosin maksoivat ne kuitenkin. Laturi kannaattaa suojata vaikka muovipussilla tms, jos ei ole todella veemäisessä paikassa.

              Juttua ollutkin jo aiemmin aiheesta.

              Comment


              • #37
                Jostain luin että folio paperilla olisi kätevä suojata arkoja paikkoja. Saa pysymään oikeissa paikoissa.

                Comment


                • #38
                  OK, täytyy sitten varoa noita puolia tosissaan, pitää suojata ne jotenkin, joko pois tai muuten ja sitten pesun jälkeen pitää ruinata pianeilmaan naapurin hepun kompurasta itellä kun ei vielä ole. Mielestäni painepesuri on kuitenkin käyttökelpoinen motin pesussa, katellaan kuinka äijän käy...

                  Comment


                  • #39
                    Kyllä ne puolat vettä kestää pesun aikana, mutta sinne tulppakaivoon sitä ei tarvitsisi jäädä kiehumaa. Vähän lämmin moottori pesun aikana ja pesun jälkeen puolat ylös niin kuivuu hyvin.
                    Painepesuri ei ole oikein ehkä voittajan valinta kuitenkaan, mutta tästä on varmaan taas niin monta koulukuntaa kuin erilaisia tapoja suorittaa pesuoperaatio.

                    Comment


                    • #40
                      Ehkä noilla kotitalouspesureilla ei käy niin että maalit ja helat lentää naapuritontille kun pesee. Oma vanha höyrykone on semmoinen ettei sillä uskalla pestä viuhkasuuttimellakaan autoa kuin metrin päästä.

                      Olen micropolaricin kannalla ollut jo vuodesta 1998, sitä haaleaan moottoriin, harjaa ja hammasharjaa, huuhtelu käsiruiskulla, lisää polariccia harjaa ja huuhtelua. :-)

                      Comment


                      • #41
                        Mulla pesastiin autoputsinkiliikkeessä 2.4 V6 ja käsitin, että painepesurilla.
                        Ei siinä mitään ongelmaa esiintynyt vaikka olinkin kuulemma kuin aaveen nähnyt kuullessani, että oli pesty.

                        Comment


                        • #42
                          Tulppakaivo on kait syvä?

                          Comment


                          • #43
                            Onkohan kuinka yleistä että bensakoneissa pääsee vettä sytytyspuolille ja menee puolia rikki?

                            Nuo autokauppiaat kun tuppaavat pesemään moottorin ennen myyntiin laittoa, itseltäni hajosi juuri kaupasta haetusta vaihtoautosta seuraavana päivänä puola ja se oli täynnä vettä ja moskaa, ne puolanpäät oli kuparinruskeassa ruosteessa. Suoli24:n foorumilla jollekin toiselle oli käynnyt sama homma, molemmissa 2.0TFSI kone.

                            Jos joku osaamaton juippi pesee noita jollain painepesurilla niin pelkona ainakin itselläni on että minneköhän kaikkialle sitä vettä on päässyt ja onko odotettavissa sähköjen kanssa ongelmia, eli jos pääsee hapettamaan liitoksia.

                            Comment


                            • #44
                              Ihan hyvin voi painepesurilla pestä koneen. Pitää vaan pesun jälkeen kuivata huolella niin ei pitäs olla mitään hätää.

                              Comment


                              • #45
                                Jos painepesurilla peseminen hirvittää niin pineline, puutarhaletku ja suihkutussuutin on kova sana

                                - painepumppupullolla suihkuttaa vahvaa pinelineseosta
                                - pahimmat kohdat voi hinkata pensselillä
                                - huuhtelu kohtuupaineella ja suutin sumuttavassa asennossa

                                Kuivumista nopeuttaa jos moottori on haalea ennen pesua ja pesun jälkeen heittää lenkin niin että moottori on normilämpöinen.

                                Kumin- ja muovinhoitoaineella kun käsittelee vielä paikat nin tulee hyvä.

                                Comment


                                • #46
                                  Onko kellään suositella Tampereella jotain firmaa jossa moottori kannattaisi pesettää? Kerrostalon parkissa kun se on melko mahdotonta.

                                  Comment


                                  • #47
                                    Itse itselleni vastaten, kun kellään ei näköjään ollut antaa vinkkejä:
                                    Laakkosella käyttävät jonkun kolmannen osapuolen palvelua. Moottorinpesu maksoi 25?. Ei paha ollenkaan. Laakkosella tehdyt muut huollot sitten maksoi senkin edestä...

                                    Comment


                                    • #48
                                      Tuu ens kerralle meille pesuun, tosin ei Tampereella...

                                      Comment


                                      • #49
                                        Saako autoa enää ikinä käyntiin jos ottaa nuo moottoritilassa olevat suojamuovit pois ennen pesua? Pineline+kevyt huuhtelu.

                                        Autona A4 1.8T, 1999

                                        Comment


                                        • #50
                                          Kyllä sen saa käyntiin. Oman olen joskus pessyt ja lähti hienosti käyntiin. Seuraavana aamuna ei kuitenkaan ottanut ahtoja vaan rötäsi oikein kunnolla. Puolat irti ja tulppakuilujen putsaus ja kuivaus. Olipahan päässyt vettä väärään paikkaan vaikka puolissa on olevinaan tiivisteet;)

                                          Comment


                                          • #51
                                            EDIT:
                                            Ongelma olikin niin helppo, kun akku oli loppunut siinä pesun aikana :)

                                            Pesin 4F 3.0 TDI moottoritilaa ja nyt auto ei sitten lähde käytiin. En käyttänyt paljon vettä ja ihan letkulla huuhtelin niin ei olisi pitänyt mennä sähkölaitteisiin paljon vettä. Moottori oli vähän lämmin niin vedetkin kuivi konetilasta hyvin pois.
                                            Autoon tulee kyllä virrat ja kaikki muu toimii paitsi auto ei starttaa.
                                            Mistä kannattaisi lähteä etsimään vikaa?
                                            VAG-COM kaapeli on tietysti just lainassa niin vikakoodeja en voi nyt lukea.
                                            Viimeksi muokannut jupe; 3.3.2013, 20:46. Perustelu: Vika selvisi

                                            Comment


                                            • #52
                                              Kysytäänpä tässä kun en sopivampaa topikkia löytänyt. Eli pitäisi hieman tuommoista melko reippaasti öljyssä uinutta V6:sta hypistellä jakopään osalta, ja kaikki suojamuovit sun muut on kivassa paksussa öljytöhkässä.

                                              Aikaisemmin olen vastaavanlaiset moskat putsannut ihan jollain lakkabensalla ja räteillä, mutta se on tuommoiseen runsaaseen likaan vähän hitaantuntuista turaamista. Koitin etsiä jotain suihkepullossa myytävää tehokasta pesuainetta, joka tehoaisi hyvin tuommoiseen öljyiseen likaan, mutta ei noista ole kokemusta (esim motox tehopesu / biltema tehorasvanpoistoaine).
                                              Ideanan siis suihkepullosta suihkutella likaan ja jollain harjalla putsata ja "valuttaa" liat veks.

                                              Jossain mainittu Pineline, mutta se ei mielestäni irroita tuota öljyä kovin hyvin. Tai sitten itsellä ollut liian laimeaa...

                                              Ja tässä tapauksessa vesi-/painepesut ei onnistu.
                                              Mutta olisiko jollain lisävinkkejä käypäiseen aineeseen? Monella V6 omistajalla varmaan vastaavia kokemuksia... ;)

                                              Comment


                                              • #53
                                                Itse käytän jotain spray cleaneria (Motip, CRC Quickleen), pensseliä ja paineilmaa. Jos päällä on iso kasa töhnää, niin sitten ensin poistan pahimmat mekaanisesti.

                                                Comment


                                                • #54
                                                  Itsellä ihan perus lamppuöljyn ja pensselin kanssa ollut hyviä kokemuksia, V6 koneita taloudessa kaksi... :)

                                                  Comment

                                                  Working...
                                                  X