Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

TTq takajarrut paremmiksi?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • TTq takajarrut paremmiksi?

    Tuttavalla on 1998 TTq (132 Kw) jossa eteen on laitettu isommat Brembot jarruiksi. Takapää olisi myös kovasti vailla parannusta -lähinnä ulkonäkösyistä- mutta kuulemma ei tahdo olla tarjolla?

    Kaveri on itse selvitellyt asiaa, ja lupasin kysäistä asiaa täältä koska joku on tuonkin varmasti selvittänyt. Haulla en löytänyt vastausta (tai sitten en osannut hakea).

  • #2
    Eli siis kaverisi haluaa taakse orkkista isommat levyt plus muut hilppeet vai kelpaako tähän esim. rei'itetyt & uritetut levyt ja kisapalat-tyyppinen ratkaisu ?

    Comment


    • #3
      http://www.thettshop.com/performance...product=600532

      tuollaista olis ainakin tuol tyrkyllä.

      Comment


      • #4
        Veikkaan että hakusessa olisi ulkonäöllinen vastine noille etupään isommille jarruille, eli lähtökohtaisesti jotain XiuDaa:n esittämää. Tietysti tuollainen rei'itetty & uritetty levy on jo jotain.

        Onko noissa TT:n takajarruissa jotain erityisen ihmeellistä, vai onko kysyntää lopulta vain liian vähän? Ihan akateemisesta mielenkiinnosta kysyn, kun tuossa XiuDaa'n linkissä olevassa kitissäkään ei tule satuloita.

        Comment


        • #5
          Suurimmat haasteet takajarrujen suurentamisessa liittyy yleensä käsijarrun rakentamiseen. Jos satula vaihtuu johonkin kiinteään monimäntäiseen versioon, pitää käsijarru rakentaa alusta lähtien uusiksi. Eli lisätä toiminto jotenkin satulan rinnalle, kun alkuperäisessä se on rakennettu satulaan "sisään".

          Autoissa joissa käsijarru on rakennettu rumpuversioksi levyn hakut sisälle on huomattavasti helpompi temppu vaihtaa satula vaikka millaiseksi samalla kun levyn halkaisijaa kasvatetaan rajustikkin. Toinen vaihtoehto on lisätä erillinen vaijerikäyttöinen satula kiinnikkeineen varsinaisen satulan rinnalle, mutta tässä tulee sitten haasteeksi tukevan kiinnityksen rakentaminen.

          Comment

          Working...
          X