Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Villen A4, B5

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • #91
    Niin tuntuu joo, itelläkin ollu hakusessa ennenku toi jo menikään, osto ilmotuksia jättänyt foorumeille mut ei tunnu löytyvän. Muistaakseni alle 180e postikuluineen, en muista tarkkaa,voin tarkastaa tarkan summan. :)

    E: Juu 150e + pk (Saksasta.)

    Comment


    • #92
      Nakataas nyt vähän vanne sovituskuvaa..









      E: Ja lippoihin tulee kiilto ja kehälle jonkun näköset pultitki..

      Comment


      • #93
        Sen verran on tapahtunut että jarrulevyt ja palat on taakse tullut vaihdettia, että alkais toi käsijarru toimimaan kunnolla, kun on ilmeisesti automaatti säätö ja levyt oli vähän huonossa kunnossa, myös palat hieman niin vahdoin kaikki kerralla, vieläkin se sellaisen reilu 10 napsua tulee ylös kun oikein repäisee, mutta se on varmaan normaalia? Ja pikkuhiljaa männät hakee paikkansa, kun auto ei nyt ajossa ole kun pieni probleema tuli : http://www.audiclub.fi/audifinns/showthread.php?t=98060

        Comment


        • #94
          Siellä jumittaa vaan ne jarrusatuloiden käsijarrumekanismit jos ei pelaa kunnolla..Jarrumännän toisella puolella on akseli jossa on palautusjousi niin ulkopuolella kuin sisälllä akselissakin, akselissa taas on kiinni mutterilla tuo vipuosa jossa siis käkkärin vaijerikin on kiinni.
          Tuo mekanismi pitää käsijarrun oikealla kireydellä vaikka jarrupalat kuluisivatkin automaattisesti, siis jos vipuosan asentoo ei mene akselin booreissa muuttamaan, tajuat kun alat sitä systeemiä katsomaan..
          Itse elvyttänyt tuossa omassa tota toisella puolella hieman jumiutuvaa systeemiä ottamalla vipuosan ja akselin tiivisteen irti ja suihkimalla crc/wd40 väliin ja renkuttanut tuon vipuosan kanssa systeemiä, pelaa taas hetken tolla konstilla. Korjaussarja=tiivistesarja satulaan kannattaa hakea jemmaan, tuo akselin tiiviste ei ehjänä tule pois jos sinne ei ole aikasemmin kajottu ;) .

          Comment


          • #95
            Kiitos vinkistä vvuori! Tuo tuli tarpeeseen, täytyy kyseinen jarrujumppa suorittaa. ;)

            Eilen tuli renkaat pyöräytettyä vanteille, 225/45-17, 8.5" vanteelle siis. Vähän ehkä isot, mutta menkööt kun ilmatteeks sai ja väh. 7mm pintaa joka renkaassa.. Ja eipähän ole laittomat kun opetusajoa ajelee, tiedä mitä poliisit/inssi sanoisi tuollaisesta..

            Myös takapää tuntui "lierolta" kurvaillessa joten irroitin iskarit, ja oikea takaiskari on sanonut itsensä irti, onneksi takuu noissa v-maxxeissa.. Täytyy soitella maanantaina jos sais uudet takaiskarit, sit vklp:n aikana jos sais opetuspolkimen asennettua ja ensviikolla leimalle!

            Comment


            • #96
              Kait sitä vois jotain päivitellä tännekkin, tänään tuli ostettua Alpine CDE-123R soitin ja asennettua.

              Viimeviikolla tuli "haettua" leima autolle, ensimmäisellä näytöllä tuli hylätyy, kun alapallo oli sökö, mutta uusi varsineen päivineen tilalle ja nyt on vuosi leimaa.. Myös alusta tuli katsastettua.
              Pitäisi käydä kuvailemassa ja lisätä nykylookista kuva. Jos ensviikolla sais opetuspolkimen katsastettua, niin pääsis ajelemaan! :)

              Comment


              • #97
                Nakataas jonkunnäköne kuva tost omastaki autosta kesälookissaan, pitäis vielä etulokareista lokarien pokkaukset taitella ni vois vähän etupäätä laskea, möhkökumit ja kauheen ujot vanteetki.. 17x8.5 / 225/45-17, mut ajo-opetus look! :P (seliseli)



                Comment


                • #98
                  Kirjotellaas taas pitkästä aikaa, mitään suurta aikaansaannosta ei ole tapahtunut, mutta Keskin KT1:set lähti kiertoon ja uusia vanteita odottelen, tanskassa tällä hetkellä, jos ensi viikolla saapuisi suomeen.. Paljastetaan sen verran että kokoa löytyy 9" + 10" x 17".. :P

                  Eilen tuli etupuskuri laitilasta haettua, tänään muovihitsasin kilvenkolon umpeen ja kittailin, myös hiomavärin vedin selkään, jos huomenna sais maalattua. Myös oikean etulokasuojan maalaan samalla.

                  Parit kuvat :

                  Vauriot jota oli korjattavana :


                  Heppailua :

                  Muovihitsailua:

                  Reiän korjaus / täyttö :

                  Comment


                  • #99
                    Kittiä :

                    Hiomista:

                    Hiomaväriä:

                    Comment


                    • Noniin, vanteet saapus eilen, laitetaas kuvaa..






                      E: Kokoa siis 9" + 10" x 17".. Edessä ET 47, takana 35.. Vaatii eteen sekä taakse pikku spacerit, liian lähellä tolppaa edessä ja takana ripustusta.. 5mm eteen sekä taakse. :P

                      Comment


                      • Pienehän ne 17" on tähän koriin, mutta törkeen nätit silti!

                        Comment


                        • Vaan tippuuhan se ainaki tarpeeksi alas noilla 17":lla :P On kyllä törkeen hienot vanteet!

                          Comment


                          • Noh noh, tiputetaan kunnolla tonttiin ja katotaan sitten. ;)

                            Tosin varmaan vasta talvella renkaat päälle ja saatta olla että keskiön värikin tulee muuttumaan, saas nähdä.

                            Ja talvella auto ylimaalataan myös, väristä ei vielä tarkkaa tietoa..
                            Viimeksi muokannut `villle; 5.8.2011, 18:23.

                            Comment


                            • Otathan nuo rautaristit keskilätkistä pois?

                              Comment


                              • Eteen tarvii vähintään sen 20mm spacerin että näyttää yhtään miltään? Silläkin jää kyllä melko sisälle jos madallat kunnolla, kun tulee sitä miinuscamberia ihan automaattisesti.

                                Comment


                                • Ai sä huutelit nämä vanteet :)

                                  Itsekin katselin ensin ja meinasin laittaa huudon vetämään, mutta ajattelin ettei omaan välttämättä mahdu niin hyvin taakse ja oli 8,5" & 9,5" vastaava setti huudettavissa kanssa. Ne sitten huusinkin.

                                  Millaista kumia ajattelit päälle kietasta?

                                  Comment


                                  • Kyllähän nuo keskilätkät vaihtoon menevät. Mutta millaiset tilalle, ehdotuksia?

                                    Katsotaan ens keväänä kun vanteet alle tulevat, niin hierotaan "stance" kohdalleen, et spaceria sit sen mukaan.

                                    Kyllä tuli huudettua, saa ne aina jotenkin sinne mahtumaan. :D Ostit siis samanlaiset puolituumaa kapeenpana, oliko kalliit?

                                    Eteen varmaan tulee rengastukseski 205/40/17, taakse ei vielä tarkkaa tietoa. Mutta suht samanlainen veny eteen sekä taakse. 225/35?

                                    E: Ehkä hieman tyhmä kysymys, mutta kuuluisko noihinkin 20mm spacerit "vakiona" niinkuin RH ZW1?
                                    Viimeksi muokannut `villle; 6.8.2011, 14:58.

                                    Comment


                                    • 451e jäi niille. Tosin en tiedä vielä minkä kuntoiset sieltä tulee kun on myyjä tainnut samoilla kuvilla myydä aiemminkin samanlaisia.

                                      Itsekkin taidan samankokoiset renkaat laittaa vaikka onkin kapeammat.

                                      Comment


                                      • No ei paha, postikulut ~100e? :)

                                        Jeps, hyvältä kuulostaa..

                                        Comment


                                        • Eilen tuli DLS:än erillissarja asennettua, ihan kivasti tuntuu soivan.

                                          Ja äsken tuli tilattua mittariin ne kromirinkulat, muuttuu mittarin ilme hieman.

                                          Tänään pääsee laakerijumppaan, eli oikea takalaakeri pitää vaihtaa. :)

                                          Comment


                                          • Mikäs sarja(koko?) sinne meni? Laitoitko ihan vakiopaikoille? Itelläkin pitäisi eteen ostaa erillissarja ja takaoviin kaiuttimet ko edellinen omistaja näköjää poistanu ne :D

                                            Comment


                                            • Vähän varmaan myöhässä mutta kumminkin. Kannttaa varautua uusilla puslilla ja epäkesko pultilla tuohon laakeri savottaan mikäli ei sitä paikallaan ollessa näpellä irti. Itellä menossa parasta aikaa laakeri/pusla remontti. Rälläkkä hommiks meni epäkeskon aukasu ja 12t prässi EI riittäny laakerin irrotukseen..

                                              Comment


                                              • Any1: Paikalle meni DLS R4A - erillissarja, vakiopaikoille laitoin. Itsellä ei takaovissa ole kaiuttimia, mutta hattuhyllyllä on Alpinen 5,25" kaiuttimet.

                                                Nikke_: Huh, yllättävän kova "jumppa" oli tuon takalaakerin kanssa, mutta onneksi oli prässimahdollisuus, + vetotyökalu navan irroittamiseen.. Hieman myöhässä joo, mutta kiitos kuitenkin varoituksen sanoista, uudet puslat jouduin hakemaan motonetistä. Itse sain veljen apuvoimin epäkeskon irti, toinen ajo pulttipyssyllä pulttia auki ja toinen hakkas vasaralla pois, vihdoin aukes.
                                                Laakerin sain irti ja uuden tilalle.
                                                Puslien ulkoholkit olivat jääneet paikalle, lyöntimeisselillä hakkasin ne pois ja vähän siivoilin ruosteita ja uudet tilalle, kuulostaa ehkä helpolta, mutta oli sopivasti hommaa. :D

                                                Pari kuvaa että Nikke_:llekkin palaa homma taas mieleen. :D



                                                Comment


                                                • Eipä tarvinnu palautella kun ite jumppasin toiseen takanurkkaan tänään uuden laakerin ja puslia. =) Tai oikeammin oli tarkoitus vaihtaa vaan huonoja puslia, mutta laakerissa oli vähän väljää ja tuntu rohisevalta niin kävin hakemassa uuden lakun ja näppäilin sen samalla paikalleen. Vielä olis toinen etupyörän laakeri laitettavana ja hyllyssä odottomassa, kun pitää selkeesti jurinaa.

                                                  Nätti on tuo sinun Audi. Väri on aika pop!

                                                  Comment


                                                  • Ville, sulla on oikealla puolella jarrukilpi nurinpäin! :)

                                                    Aika kumman kovassa teillä on laakerit jos eivät edes prässillä tahdo lähteä. Itse olen vääntänyt noita käsipelillä (ulosvetäjällä) pois, eikä niitä niin kovaa joudu vääntämään.

                                                    Comment


                                                    • Okkim: Luin joskus foorumilta että oot käsipelissä vaihtanu. Sitä mää vaan ihmettelin prässäillessä että miten ihmeessä.. :D
                                                      Perus 12t prässi oli ihan rusetilla, rutina kuulu ja maalit ropis, mutta laakeri oli tyytyväisenä paikoillaan..

                                                      Comment


                                                      • Lyömällä saattaa lähteä helpommin kuin prässäämällä.

                                                        Comment


                                                        • Kyllä, terävällä iskulla lähtee paremmin liikkeelle kun prässillä.Ja ruosteet kannattaa poistaa ettei laakeri jumitu niihin.

                                                          Comment


                                                          • Miten jarrukilpi voi olla väärinpäin, eihän sitten enää mahtuisi jarrusatula, kun sillä on tuo kolo tuohon tehtynä? :)

                                                            Itse vaihdoin prässillä ja suht kivuttomasti tuli, se homma on nyt onneksi ohi, mutta...

                                                            Miten voi yks puskurin maalaus potkia näin paljon vastaan vastaan. Vähän vedin paukkupohjaa just ennen maalausta ja eiköhän alkanut reakoida ja ihan rutulle koko maali..
                                                            Noo, sit hiontaa ja sit alko jo muotokin vähän kärsiä, joutus vähän kittaamaan.. Nyt kitti kuivuu ja kohta sit koko puskuriin taas epoksia päälle, jos huomenna sit sais maalia ja lakkaa pintaan..

                                                            Comment


                                                            • Kyllä se vaan voi olla, ja se on. Ei se tietysti niinpäin siihen tule ettei jarrusatula voi mahtua. Nyt siinä on suojan sisäpuoli ulospäin.

                                                              Comment

                                                              Working...
                                                              X