Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Audi S2 3B, ahto-ongelma.

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • #91
    Pitäisi ahtaa ruuvilla, jos se on oikein laitettu. Siis riippumatta moottorinohjauksen vikatilasta. Ei nyt saanut aivan selkeää kuvaa siitä mitä siellä on jo kokeiltu.
    Ns multisensoria voi myös kokeilla irti ja ajamaan. Ylilämpötiedosta pudottaa peruspaineille.

    Comment


    • #92
      Siellä on kolmitiehaara, johon tulee turbolta, hukkaportilta ja siitä ilmansuodatinputkesta letkut. Kun oli se ruuvi paikallaan niin ilmansuodattimelta tuleva letku oli tukittuna. Ei ollut mitään vaikutusta. Se tosiaan pomppaa paineet ihan maksimiin ja saman tien tulee alas.

      Mikähän tämä multisensori on? Niin ja ilmeisesti tuossa pitäis olla joku lastu paikallaan.

      Sekavaa selitystä, mutta jospa se selviäis vielä joskus.

      Comment


        #93
        Multisensori sijaitsee imusarjan alla vesiharavassa (se isompi anturi).

        Comment


        • #94
          Nyt alkaa ideat olla lopussa S2 Audin kanssa. Auto toimii ns peruspaineilla ahdot n. 0.4bar.
          Vikakoodia ei ole kuin sammuksissa ollessa käyntinopeusanturista, joka lienee ilmeisesti normaali asia. Koodi häviää kun auto käynissä.
          Tähän mennessä tehtyä / korjattua:
          - Jakohihna vaihdettu ja tarkastettu useaan otteeseen jaon olevan kohdallaan.
          - n75 venttiili tarkastettu puhaltelemalla ja suoralla virralla naksuttelemalla, myös testerillä tehdyllä output testilla naksuu, eli piuhat pitäisi olla kunnossa.
          - Bypass venttiili vaihdettu uuteen
          - Vuotava imuputki vaihdettu uuteen
          - Kaikki alipaineletkut vaihdettu uusiin, sekä ECUlle menevä MAP letku paineistettu ja todettu tiiviiksi
          - Kaikki huohotinputket + venttiilit vaihdettu uuteen
          - Virranjakaja silmämääräisesti kohdallaan
          - Kannen takana olevan lämpötila anturin jodot korjattu (nyt en muista olisiko anturikin vaihtunut samalla?)
          - Imusarjan alla oleva nelinapainen lämpöanturi (multisensor) vaihdettu (aiemmin auto herjasi ylikuumenemista ja anturi oli laskenut nesteet läpi, tämä korjaantui uudella anturilla, mutta vieläkään ei ahda)
          - MAF todettu VCDS.ällä että arvot muuttuu ja käynti muuttuu kun piuhan vetäisee irti (muuten toimivuutta ei kai oikein kotikonstein voi todeta ilman että kokeilisi jollakin varmasti toimivalla?)
          - Hukkaportin letkun ollessa irti auto ahtaa yli 0.4 tuolloin vetää herkästi auton vikatilaan ja antaa koodin yliahdosta.
          - Toista ECU.a kokeiltu ei vaikutusta
          - Ahtovuotoja myös kokeiltu etsiä paineistamalla imuputken päästä, järjestelmä ei ihan 100% varmuudella ole tiivis, mutta myöskään näin suurta vuotoa siellä ei voi olla.
          - Käyntinopeus sekä sytytyshetkianturit mitattu ja näyttäisi olevan suunnilleen ohjearvoissa (ohjearvo vastukselle 1k ohm, mittaustulos n 950ohm kummassakin).
          - Lambda näyttää melko uudelta, liekkö edellinen omistaja tuon vaihtanut
          - Nakutustunnistimet 2kpl uusittu

          Muuten huomiot auton toiminnasta, en tiedä voiko tähän ongelmaan liittyä, mutta kiekkamittari tuntuisi näyttävän liian vähän ja toisinaan jarrutehostus häviää ja jarrujen häiriövalo syttyy (jarrupoljin menee melkoisen kovaksi)

          Auto on tullut meille ns. osakasana joten kunnossa olevana sillä ei olla vielä ikinä päästy ajamaan. Moottorin osalta auto oli kyllä nipussa meille tullessaan.

          Voi olla, että jotakin testattua jäi vielä mainitsematta, kun autoa on tässä parin kesän aikana yritetty aina silloin tällöin korjailla.

          Kaikki ideat, vinkit ja ajatukset tähän liittyen on erittäinkin tervetulleita! Olisi kiva saada tämä joskus kulkemaan niin kuin se on tarkoitettu.
          Viimeksi muokannut -Esaa; 5.8.2026, 11:45.

          Comment


          • #95
            Onhan N75 letkut varmasti oikeassa järjestyksessä ja hukkaportilla letku oikealla puolella kalvoa?

            Jos hukkaportin letkun irrotuksella sysää ja vielä niin, että saa vikatilaan asti, ei siellä suunnatonta haukotteluakaan voi olla. Eikä vuotoa.

            Comment


            • #96
              Kokeile multisensorin pistoke irroitettuna.

              Comment


              • #97
                N75 Letkut tarkastettu ja pitäisi olla ihan oikeassa järjestyksessä. Hukkaportin letku menee sinne alempaan liittimeen ja se ylimmäinen jää tyhjäksi. Näin ollen pitäisi olla oikealla puolella kalvoa.

                Multisensorin piuhan irroituksella ei mitään vaikutusta toimintaan.

                Comment


                • #98
                  Jos jarrutkin temppuilevat vähän kuulostaa siltä että olis ahtovuoto alipainejärjestelmään. Muistakseni jarrut näissä ovat vielä alipainetehostettuna ja alipainelinjassa löytyy takaiskuventiili jottei jarrutehostimen saisi positiivista painetta. Jos tämä vuotaa niin sekä jarrut tempuilevat ja ECU heittää vikakoodin ahtopaineen liittyen ja ajaa mootorin safe-mode:lla.

                  Comment


                  • #99
                    Joskus olisi tullut aivan apteekin hyllyltä, mutta nyt piti oikeasti vähän miettiä.

                    N75 naksuu vcds:n output testillä? Sulake 24 ehjä? N75 toisessa navassa sin/pun johto 12v auto käynnissä (yhteinen syöttö tyhjäkäyntisäätimen ja evap-venttiilin kanssa, ecu ohjaa maapuolta)? Imulämpöanturin kortsun alla johdot kiinni? N75 kortsun alla johdot kunnossa? Kaasun asennon jännite järkevä ja pätkimätön eri asennoissa (#3 potikalla, #viiskolme eculla)? Ulkoilmanpaineanturi (kick-paneelin takana) kytketty ja antaa järkevää noin 4V jännitettä ulos (#1 anturilla, #46 eculla)?
                    Jos ei ala selviämään niin ajele joskus tähän Lemille niin keksitään kyllä mikä homma.

                    Jarrut on hydraulitehostetut.Painevaraaja pitäisi uusia, killuu siellä koriaisassa alhaalla kuskin puolella vetarin lähellä.

                    Comment


                    • Kiitos! Nyt tuli vähän lisää tutkittavaa. Raportoin tänne kunhan ehdin tutkimaan asiaa.
                      Viimeksi muokannut Killeri; 9.8.2026, 14:05. Perustelu: Tarpeeton lainaus poistettu.

                      Comment


                      • Oma veikkaus on, että virranjakaja ei vaan ole kohdallaan. Säädä sitä erittäin vähän suuntaan tai toiseen.

                        Comment


                        • Onko nakuanturit oikeassa momentissa? Vai tuleekos siitä vikakoodia?

                          Comment


                          • Virranjakajaa on kokeiltu useaan otteeseen käännellä vähän kumpaankin suuntaan, tällä ei ole ollut vaikutusta.
                            Nakutustunnistimet laitoin ihan käsivaralla varovasti kiinni. Ovat nyt sillä tavalla etteivät itsestään pyöri ja heilu. Entiset olivat niin löysässä, että pääsivät pyörimään paikallaan. Muistaakseni toisesta vanhasta tunnistimesta oli kuorikin halki.
                            Toki jos jollain on muistissa noille oikea momentti niin voisin ne varmuudeksi vielä vetästä momenttiavaimella oikeaan tiukkuuteen.

                            Comment


                            • 20 Nm.

                              "CHECKING KNOCK SENSORS -G51 AND -G66 Note:
                              + Electrical testing of knock sensor is not possible.
                              + Recall fault memory - see Repair Group 01.
                              « Knock sensors must be tightened to the specified 20 Nn precisely, as ‘sensor operation could otherwise be fmpaired.
                              + Check plug comector fron knock sensor to wiring loom for corrosion."

                              Comment

                              Working...
                              X