Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Audi 80 2.0E kunnossapitoa ja pientä laittoa(?)

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • #31
    Jees, ei se sininen kyllä kovin nätti ole. Noita sisustoja ei kyllä helpolla löydä, mutta pitää kattoo asiaa kesällä kun töihin menee. Toisaalta taas tämä voi vaihtua uudempaan, vaikkakin tuntuu siltä ettei raaski myydä.
    Mehtala: Pitää ittenikin kokeilla nyt vaan noilla nelosilla ja subilla + takasilla, luultavasti kuulostaa mustakin hyvälle koska en paremmastakaan tiedä.. =)

    Comment


    • #32
      Sporttisisusta ja 3-puolainen sporttiratti on hintalaatusuhteeltaan paras upgrade mitä voi tyyppi kasiysiin tehdä. Kerran kun istuu niin ei enää halua niitä mummon kalsareilla verhoiltuja kirkonpenkkejä takaisin. No miksikö sitten myyn pois? Nooan arkki toi minulle toisen samanlaisen sisustan, mutta autooni paremmin sopivalla värillä.

      Niklaksella on lyhyt hakumatkakin ;)

      Comment


      • #33
        Joo ei olis pitkä matka, pitääkö ruveta kauppoja hieromaan..? Ja iskä oli ostanu jo sen suksipussin sulta pois .. =) Kiitosta vaan, nyt ei oo enää reikää selkänojassa takana.. Mitäs kaikkee siinä sun sisustassa tulis?

        Comment


        • #34
          Jaa se pussi tuli sinne, pienet on piirit :) Sisustaan tulee penkit ja ovipahvit, lisätietoja maililla tai puhelimitse. Kuskin penkki ei ole kulunut niin pahasti etteikö sitä voisi lyödä heti kiinni ja korjailla joskus myöhemmin.

          Comment


          • #35
            Suositteln. Itelläni juuri tuo upgrade. :)

            Comment


            • #36
              Jees, perjantaina alotin poppien asennusta, kun vahvistimenkin sain hommattua. Aika budjetti popit kyllä tulee, mutta kattoo miten soi. Subi on zachryn neliskanttinen 10" suljetussa bandpass kotelossa, joulun alla tilasin poisto myynnistä hintaan 45? =) ja vahvistimena mac audio mpx 4000 4ch. Tämäkin alennuksien jälkeen maksoi enää 105?. Kaikki piuhat on vedetty, huomenna vielä virtajohtojen kytkentä ja säätö alkakoon. Vielä on mietinnässä etukajarit.. Toinen ainakin tuntus sirisevän ilkeesti, joten varmaankin pikku pakko pistää vaihtoo. Hyviä ehdotuksia otetaan vastaan 4" koaksiaaleista tai erkoista, hintaluokka koaksiaaleilla 50? +- muutamia eeroja, erkoissa pikkisen enemmän sitten vois olla käytettävissä. Olis kiva kuulla ihan oma kohtaisia kokemuksia joistakin. Ite katellu muutamia:
              http://www.autoviihde.com/Autokaiutt...tuote.tpl.html
              http://www.debba.fi/index.php?page=s...emart&Itemid=2
              http://www.jj-tuonti.com/megavox-mx4...ossa-p-60.html
              http://www.autostudio.fi/product_inf...oducts_id=7818
              http://www.ljudia.fi/auto-s82121/kai...t-102-p128094/
              http://www.ljudia.fi/auto-s82121/kai...y-bx-4-p78242/
              http://www.ljudia.fi/auto-s82121/kai...nt-402-p78261/

              Onko näistä kellään kokemusta? Kuvia voisin ottaa asennuksista kunhan saan kaikki valmiiksi.

              Comment


              • #37
                Itsellä JVC Cs-V426 sielä etupäässä kojelaudan upotuksissa. Ihan hyvin soi mielestäni, ainakin hintaansa nähden, 39.90€ motonetistä.
                tässä linkki valmistajan sivuille
                Nuo mahtuu justiin sinne, kun ottaa 2 noista korvista irti.

                Comment


                • #38
                  Haet varkauden konesähköstä 4" 2-tie kaiuttimet, pysyy tuossa hintaluokassa. Ja ei tarvitse odotella, pääset suoraan asentamaan :)

                  Lötkössä on nyt jotkut pioneerin 4" 2-tie kaiuttimet upotettuna vakiopaikoille. Laitoin ne vahvistimen perään ja ihan tyytyväinen hintasekseen. Voin mallin laittaa vielä, jos kiinnostaa.

                  Comment


                  • #39
                    Noniin, nyt olis asennus viimeistelty, eli kamat nipussa ja kuuntelu kunnossa. Sellaset perus säädöt on laitettu, säädetään sitten myöhemmin lisää jahka subi kerkee asettua, ei heti pie mennä luukuttamaan löysäks. Eilen kun kaiutin piuhaa haeskelin niin carlsonilla/teknisillä näky olevan joitakin kajareita. Myöskin kaikkee muuta poppi hilpettä oli hyllyissä, yllätys oli aikas suuri.
                    Härski: Malli vois kiinnostaa, jos olis jossakin kiinni niin vois vähän kuunnella että miltä kuulostaa.
                    Parit kuvat asennuksista otin. Subi laitettu kulmaraudoilla kontin pohjalla olevaan mdf levyyn jonka entinen omistaja oli sinne ympänny. Kaiutin piuhat ja rca:n vedin vanhasta reiästä minkä entinen omistaja oli sinne myös tehny, liekkö ollu silläkin poppia autossa koska kojelaudan sisältä löyty kesällä jakosuotimia.. =)
                    http://kuva1.kuvablogi.com/iso/img2449265.jpg

                    Valot kytkin soittimen herätteeseen, vaikka ei noita tuolta kukaan nää.. =)
                    http://kuva1.kuvablogi.com/iso/img2449267.jpg

                    Ja pitäähän sitä olla pakollinen asennus maskotti:
                    http://kuva1.kuvablogi.com/iso/img2449266.jpg

                    Puhelimella napattuja kuvia, joten eivät ole parasta a-luokkaa.

                    Comment


                    • #40
                      Tossahan ne on kiinni autossa ja koekuuntelu onnistuu vallan mainiosti :)
                      Laittele privaviestillä yhteystietoja tms, niin katsellaan lähitulevaisuudessa.

                      Mukavia yllätyksiä löytää käytetyistä autoista välillä :P

                      Comment


                      • #41
                        Tänään tuli käytyä leima diudiin. Läpihän se meni. Vähän meinas vaan naurattaa kun lähin varovasti ajamaan nosturilta poikkeen niin pakoputken perkele tarttu siihen tunkkiin kiinni ja tietty lähti irti katalysaattorin jälkeen olevasta liitoksesta, oli vähän pörinää hallissa.. Sitten kun sitä survottiin takasin niin keskimmäisen vaimentimen kumi meni poikki, vaikka oli viime kesänä uusittu pakoputken kanssa.
                        Keväällä pitää vähän massauksia korjailla ja muutenkin siistiä koria, rupee vaan enemmän häirihtemään itteeni nuo jälet. Kannattaa melkeimpä nyt korjata maalipinta kun ei oo vielä ruvennu ruostumaan. Onko porukalla mitään hajua paljonko esim. kokonaan yli maalaaminen tulis maksamaan?

                        Comment


                        • #42
                          Putkea korjatetta samalla sitten kannattaa tutkia ne kaikki ripustin kumit ja käydä liitokset läpi:)

                          Hei onkos tuossa 80:ssä samanlaiset mustat listat ovien alareunoissa, kuten on typ44:ssa? Jos on, niin tiedän niille hyvän hoitokonstin; Korrekin Muovikiilto.

                          Missäs muualla autossasi häiritseviä jälkiä?

                          Comment


                          • #43
                            Täs itelle tuli aikaa että vois kunnostaa nuo omat ronalit, joten kysyn että millä "käsittelit" noita omias ennen maalausta? Hiekkapuhallus? Soodapuhallus? Lasikuulapuhallus? Hiomapaperilla?
                            Hankiitko Tepolta ne keskiöt? Tietäis vaan ite minkälaiset ne on, jos vaikka itsekkin tilais, kun noissa on jotku tuollaiset missä lukee ronal. Albumia selatessa vastaan tuli myös jotkut pultin koristeet 321 301 173 A 01C, siis semmonen muovinen hattu joka tulee pultin kanna päälle. Näkyi tepon hinta niille olevan 45c.
                            Tuoretta kuvaa talvilookista? ;)

                            Comment


                            • #44
                              Mehtala: Kiiltoreunoista rapsuttelin ylimääräsen lakan pois ja hiekkapuhalsin. Keskustoissa oli vielä hyvä maali niin karhensin sen vaan hiekkapaperilla. Reunoista kattelin vielä puhalluksen jälkeen lakkajäämät pois ja sitten puhalsin uudelleen. Sitten vaan purkista tavaraa päälle ja sitten vielä lakkasin. Hehe, arvaas oonko muistanu/saanu aikaiseksi kysyäkkään tepolta niitä keskiöitä. Itellä kans samanlaiset kupit joissa lukee ronal. Jos muutes oot ite niistä luopumassa niin vink vink, ne vois kelvata mulle.
                              Härskin kanssa olikin tänään miitti, mutta: On ne mustat listat. Ite käsittelin turtlen muovi aineella, hyvät ja kiiltävät tuli, käsittely kestää vieläpä pitkään.

                              Comment


                              • #45
                                Jos haluaa syvempää kiiltoa, niin uutta käsittelyä vaan perään.

                                Juu hyvä miitti oli; levisi lötköstä lämppärin kenno :D Mitähän tapahtuu seuraavaksi sitten? :P

                                Comment


                                • #46
                                  Joo nyt en oo käsitelly varmaan pariin kolmeen kuukauteen niitä listoja. Vimmeks kun pihassa pesin niin käsittelin.
                                  Sen näkee seuraavalla kerralla.

                                  Comment


                                  • #47
                                    Tänään sain laakkoselta tilatun pallon veihekepin suojapussin sisään, tiedätte kyllä mitä tarkotan, mutta vaikee selittää.. =). Sen sitten sain vaihettua, mutta eipä ollu apuja juurikaan kepin ylös alas liikeeseen. Millanen sen sokan pitäs olla joka puristaa sitä pesän yläreunaa kiinni? Omassa se oli poikki yhdestä kohtaa ja meni aika löysän tuntuisesti takaisin paikoilleen. Onkohan jotain kikkaa olemassa millä sen sais puristettua enemmän kasaan, niin vois olla olla vähän tukevampi?
                                    Kunhan sais auton pestyä niin voi vaikka uskaltaa jonkun uuden kuvankin ottaa, vaikka ei siitä oo tapahtunu ulkonäöllisesti mitään uutta.

                                    Comment


                                    • #48
                                      Tänään päätin alkavan kevään kunniaks pestä auton. Eilisen reissun jäliltä oli vielä armottoman likanen ja suolanen, ei ilenny nähä. Itku vaan meinas päästä kun nyt puhtaana ja kiillossa katteli kylkiä. Muutamia kivoja oven iskemiä ilmestyny talven aikana. Tänään lähti myös maalit tilaukseen jotta saa maalata ovien alareunat ja paikkailla kiven iskemiä jne. Vielä pitää hommata ruisku ja lisäks vielä kynäruisku niin saa ne kiven iskemät hyvin piiloon.
                                      Niin ja kuvia vielä talvi luukista talvi maisemassa.
                                      Attached Files

                                      Comment


                                      • #49
                                        Ei noista kuvista niitä jälkiä huomaa :)

                                        Comment


                                        • #50
                                          Ei ni, mutta lähempää kyllä.. =(

                                          Comment


                                          • #51
                                            Pilaan varmaan sun päivän jos kysyn tätä, mutta onko nuo ovet hieman eri väriset kuin muu auto? Näyttäis ainakin kuvissa vähän punertavan, muut huomannu mitään? Jaksaisipa / olisipa aikaa laittaa nuo omat ronalit kuntoon, ihan kivoiltahan nuo loppuviimein näyttää tässä typ89:ssä.

                                            Comment


                                            • #52
                                              Heh, itekkin huomasin tuosta kuvasta että näyttää ovet punasilta, mutta veikkaan kuitenkin että puhelimen kamera vääristää kun aurinko paisto vielä kirkkaasti kylkeen. En ainakaan itte huomaa ulkona tuota punertavuutta.. =)
                                              Eikusta vaan ronaleita laittamaan, ei oo loppujen lopuks iso homma, mikäli ei vaadi ihan priimaa.. Ite meinasin kesällä nuo uudestaan käsitellä ja maalata jollain muulla kun paukkupurkilla.. =)

                                              Comment


                                              • #53
                                                Joku käyttää sun autos kuvaa omansa myynti ilmootukses?
                                                http://www.nettiauto.com/audi/80/3111558
                                                tai sitten on pirun tarkka kopio, kun on tummat takavalot, sivuvilkut, samanlaiset sumarit ja maski, värikin täsmää ja vanteet on samat.

                                                Comment


                                                • #54
                                                  Toi kuva taitaa olla otettu Varkaudessa jossain päin konönpeltoa?

                                                  Comment


                                                  • #55
                                                    Voi juma, isän veljen luota otettu kuva, kommilasta. Pystyy tietty tuolleenkin tekemään..
                                                    Viimeksi muokannut Nikke_; 15.3.2010, 15:04.

                                                    Comment


                                                    • #56
                                                      Dodii, tänään sitten ihan päähänpistosta rupesin termarin vaihtoon. Ennen tuota jumppaa tyhjensin nesteet ja laitoin pelkkää vettä ja puhdistus aineen sisään. Vähän ajelua ja sitten tyhjensin ja huuhoin koko systeemin. Sitten sisään 80 asteinen termari ja nesteet. Nyt tuli just niin hyvä kun halusinkin. Ajossa lämmöt 90 asteen viivalla ja seisottaa saa jonkin aikaa että rupee kipuamaan samoihin lukemiin mitä ennen oli ajossa. Seuraavaks sitten kyyläämään mittaristoo jospa sais bensa mittarin näyttä muutakin kun omiaan.

                                                      Comment


                                                      • #57
                                                        Dodii, taas jotain. Mittaristoo en oo vielä koppuutellu, mutta tänään vaihoin iskarin yläpäitten laakeri/kumi potikat. Vähän kyllä kolahtalut väheni, mutta edelleen ihmetyttää rutina pakittaessa. Ratin asennolla ei mitään merkitystä, rutisee kun rupee pakittamaan tai joutuu pakilla vähän enemmän käyttämään vääntöö, esim ylämäkeen mennessä väärinpäin.. Murrokset on melkeipä pois suljettu, koska ei kuulu rutinaa eteenpäin ajeassa, ei käännyttäessä eikä renkaat linkussa mentäessä.

                                                        Comment


                                                        • #58
                                                          Kyllähän jotku vaihtaa murroksia puolelta toiselle,niin silloin ne rutisee just pakittaessa...vanha autonmyynti kunnostus...

                                                          Comment


                                                          • #59
                                                            tänään vaihoin iskarin yläpäitten laakeri/kumi potikat
                                                            Mistä ostit mitä makso? Joku sanoi tässä hetki sitten että maksaa laakkosella nykyään 9€. Mutta itse kun soittelin niin hinta oli 35€ :D

                                                            Comment


                                                            • #60
                                                              Hiukan offtopiccia...
                                                              näyttää ovet punasilta, mutta veikkaan kuitenkin että puhelimen kamera vääristää
                                                              Nokian E63 tekee mulla samaa, eli keskialue kuvasta punertaa. Ärsyttävää, eikö?

                                                              Asiallisen näköinen beekolmonen, ei ole vaivannäkö mennyt hukkaan. Mittaristojuttuihin lienet jo täälläkin perehtynyt, eli voi olla kosketushäiriötä tai viallinen regulaattori. Vilkaise myös tuota.

                                                              Comment

                                                              Working...
                                                              X